Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αραίωσαν τελευταία, οπότε το βάζω κι εγώ. Καιρός να το αποχωριστώ και παλι... Αν το θέλει κάποιος έχω αγγελία κι εδώ στο Buy&Sell... Αντίο αγαπημένο MeeGo...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παίδες!

Σήμερα το Ν9 έπεσε σε κόμμα και δεν ξέρω αν είναι κλινικά νεκρό....!

Το θέμα είναι ότι γενικότερα έχουμε διαφόρων ειδών bootloops στη συσκευή, οπότε η αναζήτηση για πιθανές λύσεις, δεν είναι και η πιο σύντομη διαδικασία..

Θα περιγράψω τι ακριβώς έγινε εδώ, σε περίπτωση που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε!

Λοιπόν, η συσκευή δούλευε κανονικά χωρίς κανένα θέμα και την έβαλα για φόρτιση χθες το βράδυ με ένα υπόλοιπο περίπου 35%.

Φούλαρε κανονικά και κατά της 3 που σηκώθηκα την έβγαλα από την φόρτιση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ.

Το πρωί το βρήκα κλειστό και πήγα να το ανοίξω, αλλά τίποτα..

Αν είναι εκτός φορτιστή, βγάζει το πρώτο nokia logo, μένει 10-15 δευτερόλεπτα εκεί και αντί να αρχίσει το animation της Nokia, κλείνει εντελώς..

Αν είναι στην μπρίζα, κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά όταν κλείσει ανοίγει ξανά, κλείνει-ανοίγει κλπ. Εδώ έχουμε bootloop δηλαδή μιας και δίνει ρεύμα το usb όταν κλείνει.

Αν δεν φορτίζει όμως όπως είπα παραπάνω, απλά κλείνει εντελώς οπότε δεν υφίσταται bootloop στην ουσία, απλά δεν μπορεί να ξεκινήσει το λειτουργικό.

Η πίκρα είναι ότι ήθελα να πάρω νέο cyan housing, γιατί ωραίο το άσπρο αλλά το σακάτεψα και μαζί νέα μπαταρία, όπως και μία οθόνη καβάτζα σε περίπτωση που εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα! Και τελικά θα μείνουμε από πλακέτα απ' ότι φαίνεται....!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

Σήμερα το Ν9 έπεσε σε κόμμα και δεν ξέρω αν είναι κλινικά νεκρό....!

Το θέμα είναι ότι γενικότερα έχουμε διαφόρων ειδών bootloops στη συσκευή, οπότε η αναζήτηση για πιθανές λύσεις, δεν είναι και η πιο σύντομη διαδικασία..

Θα περιγράψω τι ακριβώς έγινε εδώ, σε περίπτωση που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε!

Λοιπόν, η συσκευή δούλευε κανονικά χωρίς κανένα θέμα και την έβαλα για φόρτιση χθες το βράδυ με ένα υπόλοιπο περίπου 35%.

Φούλαρε κανονικά και κατά της 3 που σηκώθηκα την έβγαλα από την φόρτιση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ.

Το πρωί το βρήκα κλειστό και πήγα να το ανοίξω, αλλά τίποτα..

Αν είναι εκτός φορτιστή, βγάζει το πρώτο nokia logo, μένει 10-15 δευτερόλεπτα εκεί και αντί να αρχίσει το animation της Nokia, κλείνει εντελώς..

Αν είναι στην μπρίζα, κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά όταν κλείσει ανοίγει ξανά, κλείνει-ανοίγει κλπ. Εδώ έχουμε bootloop δηλαδή μιας και δίνει ρεύμα το usb όταν κλείνει.

Αν δεν φορτίζει όμως όπως είπα παραπάνω, απλά κλείνει εντελώς οπότε δεν υφίσταται bootloop στην ουσία, απλά δεν μπορεί να ξεκινήσει το λειτουργικό.

Η πίκρα είναι ότι ήθελα να πάρω νέο cyan housing, γιατί ωραίο το άσπρο αλλά το σακάτεψα και μαζί νέα μπαταρία, όπως και μία οθόνη καβάτζα σε περίπτωση που εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα! Και τελικά θα μείνουμε από πλακέτα απ' ότι φαίνεται....!!!

 

Το παθαίνει και το δικό μου. Δεν είναι τίποτα, άστο στην πρίζα.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μια μπακαλίστικη λύση, που σε μένα δούλεψε κάποτε: Βάλε ένα καλώδιο που να είναι charge only, δηλαδή να είναι μόνο για φόρτιση, όχι για μεταφορά δεδομένων, όπως πχ ο φορτιστής του αυτοκινήτου, αλλά να είναι από τη μια πλευρά απευθείας το βύσμα που μπαίνει απευθείας στον αναπτήρα, όχι usb...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα και δεν δούλεψε τίποτα δυστυχώς.

Το άφησα και μερικές ώρες να ανοιγο-κλείνει στο φορτιστή, αλλά τελικά σταμάτησε να ανέβει και η οθόνη μετά..

Άνοιξα τον flasher και μετά από 2 3 reboot συνδέθηκε και έλεγε πως είναι 0% και θα φορτίζει μέχρι το 11% που είναι το απαραίτητο.

Σε αυτό το σημείο δεν έκλεισε και φαινόταν ότι προσπαθούσε να φορτίσει, αν και έμεινε στο 0%.

Η οθόνη μετά από αυτό ανάβει όπως πριν και κάνει "bootloop".

Πήρα μια νέα μπαταρία και θα την αλλάξω μέσα στην βδομάδα που θα έρθει, μιας και φάνηκε (πραγματικά ελάχιστα) φουσκωμένη όταν άνοιξα για να δω.

Πώς έγινε όμως από την μια μέρα στην άλλη, δεν καταλαβαίνω.. Σίγουρα είναι παλιά, αλλά δούλευε κάθε μέρα και η αυτονομία σε standby κυρίως που ήταν, ήταν το λιγότερο 5 μέρες!

Θα ενημερώσω αν είναι κομπλέ μετά την αλλαγή μπαταρίας, μιας και σιγά σιγά μπορεί να το πάθουν και άλλοι που κράτησαν την συσκευή :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει προβληματική θύρα μUSB @ ακροδέκτες φόρτισής της…:sick:
Είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο, αλλά τα συμπτώματα δείχνουν ότι μάλλον είναι η μπαταρία.

Γιατί η συσκευή βγήκε από την μπριζα κάπου στις 4-5 το πρωί πλήρως φορτισμένη και στις 8 ήταν νεκρή.

Οπότε σίγουρα σε αυτό το σημείο δεν έχει καμία δουλειά το USB.

Βέβαια κάποια στιγμή θα βγει off και αυτό. Νομίζω πως κράτησε ήδη πολλά χρόνια σε σχέση με άλλες συσκευές μου που όλο το κύκλωμα φόρτισης βγήκε off στα 2-3 χρόνια!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,καλή χρονιά!!!Το είχα πάθει κι εγώ Νίκο.Έψαξα να βρω που τα λέγαμε στο fb,αλλά μάλλον παραείναι παλιά...Νομίζω μπαταρία και όλα καλά.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια !!! Νικο ευχομαι να ειναι μπαταρια και να τελειωσει εδω το δραμα. Στειλε να μας πεις οταν αλλαξεις !

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο, αλλά τα συμπτώματα δείχνουν ότι μάλλον είναι η μπαταρία.

Γιατί η συσκευή βγήκε από την μπριζα κάπου στις 4-5 το πρωί πλήρως φορτισμένη και στις 8 ήταν νεκρή.

Οπότε σίγουρα σε αυτό το σημείο δεν έχει καμία δουλειά το USB.

Βέβαια κάποια στιγμή θα βγει off και αυτό. Νομίζω πως κράτησε ήδη πολλά χρόνια σε σχέση με άλλες συσκευές μου που όλο το κύκλωμα φόρτισης βγήκε off στα 2-3 χρόνια!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

…παραμένουν ωστόσο μη αλληλοαποκλειόμενες πιθανότητες:confused:

Link to comment
Share on other sites

It's aliiiiiive

*Frankenstein mode off* :lol:

Ήρθε γρήγορα η νέα μπαταρία από το αμαζον και δεν έχασα χρόνο!

Την έβαλα και είδα ότι πάλι έκανε το ίδιο, αλλά με τόση μοντα όλα αυτά τα χρόνια και τόσα bootloop, σίγουρα θα χτυπούσε κάπου στο λειτουργικό!

Άνοιξα τον flasher, βρήκε την συσκευή κατευθείαν, έδειξε 13% μπαταρία και άρχισε το φλασάρισμα!

Έκανα μερικές βασικές ρυθμίσεις, έβαλα το warehouse και τώρα φορτίζει κανονικά!!

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η μπαταρία που είχε η συσκευή, ήταν με ημερομηνία παραγωγής Ιανουάριο 2013. Ενώ η καινούργια που πήρα Οκτώβριο του 2011 :lol:39818ce465608679fb2069ebd8897595.jpg

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πω το άτιμο είναι ακόμα έρωτας!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αρκούσε να φορτίσεις -εξωτερικά, έστω- την παλιά, εφόσον όμως ανοιγόταν, καλύτερα με «καινούργια» μπαταρία τελικά —αν μπορείς, αξιολόγησέ την τροποντινά· ο "Γερμανός" π.χ. ευχαρίστως θα “στη βγάλει άχρηστη„ προκειμένου να πουλήσει & καλά, αλλά 1 Αμπερωριομέτρηση εναπομένοντος φορτίου δεν βλάπτει πουθενά:heat:
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αρκούσε να φορτίσεις -εξωτερικά, έστω- την παλιά, εφόσον όμως ανοιγόταν, καλύτερα με «καινούργια» μπαταρία τελικά —αν μπορείς, αξιολόγησέ την τροποντινά· ο "Γερμανός" π.χ. ευχαρίστως θα “στη βγάλει άχρηστη„ προκειμένου να πουλήσει & καλά, αλλά 1 Αμπερωριομέτρηση εναπομένοντος φορτίου δεν βλάπτει πουθενά:heat:
Δεν έχω τα εργαλεία μου εδώ στη Γερμανία φίλε μου οπότε λίγα μπορώ να κάνω! Πέρα από το άνοιξε κλείσε δηλαδή στις συσκευές, σχεδόν τίποτα..

Βέβαια η μπαταρία έχει φουσκώσει λίγο οπότε δεν τίθεται θέμα. Θα πάει στην ανακύκλωση κατευθείαν!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ του φαίρνει πολύ σε σχεδιασμό και πλέον σε εικονίδια και κάποια χαζοεφέ το pixel xl 2 ;)

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

 

Το Ν9 δεν το είχα καμιά φορά, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει η μπαταρία το ίδιο εύκολα όπως το Ν950, αλλά όλα αυτά τα συμπτώματα, όντως είναι κοινά με άλλες συσκευές που είχα, π.χ. 808, όταν η μπαταρία είχε γίνει πολύ αδύναμη και ασταθής πλέον.

 

Μακάρι να γίνει!

 

Υ.Γ. Βλέπω κι άλλος είναι εδώ Γερμανία. Για το Ν9, δοκίμασε και στις τοπικές αγγελίες αν δεν βλάλεις άκρη με μπαταρία, μια πρόχειρη ματιά που έριξα έχει 2 μαύρα και ένα ματζέντα Ν9, οπότε κάτι μπορεί να γίνει.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη φίλε μου! As good as new :D

Και με τα 9€ που βγήκε η μπαταρία από το Amazon, ας χαλάει και κάθε χρόνο, δεν με ενοχλεί :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς, τις κρατάω να δω κατά πόσον εξακολουθούν να φουσκώνουν· εν προκειμένω, το καλωδιάκι με τον ακροδέκτη -έλιωσα 1, παρεμπιπτόντως- μετατρέπει κοινότερες μπαταρίες BL-5J σε κατάλληλες για Ν9, με ψιλοπατέντα…κονταίνουν κιόλας!:knife:

* Μεγαλύτερη ειρωνία που δεν «παίζει» "Γερμανός" @Γερμανία:frog:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανε δουλειά πάντως η νέα μπαταρία! Θα περιμένω μερικά χρόνια ακόμα για να κάνει 1 πλήρες κύκλο, ωστόσο με 7% σε σχεδόν 1100 μέρες standby, νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο!

:lol: :lol:fdcd5573eaa124834a7264c69c00af8c.jpg

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγω κι εγώ που και που και μόλις ξαναπιάνω στα χέρια μου το oneplus, ή οποιοδήποτε άλλο, ψάχνω να κάνω swipe down για να κλείσω εφαρμογές... Χα, χα, χα, ανυπέρβλητο meego!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
που μπορω να αγορασω ενα , απο κινα στο ΕΒΑΥ ειναι αξιοπιστοι αυτοι οι κινεζοι?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ότι κυκλοφορεί από Κίνα είναι ανακατασκευασμένο.

Γι'αυτό και είναι στην μισή τιμή περίπου σε σχέση με ευρωπαϊκά καταστήματα στο ebay.

Δεν ξέρω αν έχουν αυθεντικά εξαρτήματα τα ανακατασκευασμένα, αλλά πιστεύω πώς όχι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να αγορασω ενα , απο κινα στο ΕΒΑΥ ειναι αξιοπιστοι αυτοι οι κινεζοι?

 

Καλύτερα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση παρά ανακατασκευή με κινέζικα εξαρτήματα ;)

 

Άσχετο αλλά βρήκα έναν Πατρινό, πουλάει 2 Ν950 από μια τεράστια συλλογή, το 2ο μάλιστα είναι από τα σπάνια αρχικά ασημένια πρωτότυπα με 64άρα μνήμη. Αλλά οι τιμές είναι μόνο για συλλέκτες...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...