Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το δοκιμάσεις δεν είναι αντιστρέψιμο;

 

Γιατί να μην είναι. Φυσικά και είναι.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει αγοράσει μία φίλη μου το Blade και αργά ή γρήγορα λέω να ακολουθήσω τις οδηγίες για να ξακλειδώσω τη RAM σε 512mb και θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να καταλάβω αν η συσκευή είναι GEN1 ή GEN2.

Το κινητό το παρήγγειλε την προηγούμενη βδομάδα και το έστειλαν Θεσσαλονίκη από ένα μαγαζί στο Ηράκλειο Κρήτης. To ποιο πιθανό είναι να είναι καινούρια έκδοση και να είναι GEN2, αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό το είχαν stock.

 

Υπάρχει κάποιος κωδικός που παραπέμπτει ότι είναι GEN2;

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει μία φίλη μου το Blade και αργά ή γρήγορα λέω να ακολουθήσω τις οδηγίες για να ξακλειδώσω τη RAM σε 512mb και θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να καταλάβω αν η συσκευή είναι GEN1 ή GEN2.

Το κινητό το παρήγγειλε την προηγούμενη βδομάδα και το έστειλαν Θεσσαλονίκη από ένα μαγαζί στο Ηράκλειο Κρήτης. To ποιο πιθανό είναι να είναι καινούρια έκδοση και να είναι GEN2, αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό το είχαν stock.

 

Υπάρχει κάποιος κωδικός που παραπέμπτει ότι είναι GEN2;

Ευχαριστώ.

 

Με αυτό https://market.android.com/details?id=com.apedroid.pigfish&feature=search_result βλεπεις αν είναι GEN1 ή GEN2 .

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό https://market.android.com/details?id=com.apedroid.pigfish&feature=search_result βλεπεις αν είναι GEN1 ή GEN2 .

 

Ευχαριστώ, να 'σαι καλά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα αυτόν τον οδηγό και πέρασα την wind 2.2.

Το κινητό ήταν gen1 και πλέον το mr pigfish λέει ότι ειναι gen2.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ τώρα να περάσω τις CM7 roms χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα αυτόν τον οδηγό και πέρασα την wind 2.2.

Το κινητό ήταν gen1 και πλέον το mr pigfish λέει ότι ειναι gen2.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ τώρα να περάσω τις CM7 roms χωρίς πρόβλημα?

 

μπορεις να περασεις ανετα την cm7+ και τη ss5

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας απ' τους πολλούς ευχαριστημένους κατόχους του αγαπημένου μας Blade,παρόλα αυτά όπως όλες οι συσκευές έτσι και αυτό βγάζει ,μεμονομένα κυρίως , διάφορα μικροπροβλήματα.

Ανοίγω λοιπόν αυτό το thread για να γράψει ο καθένας μας την εμπειρία του και έτσι μπορεί να βοηθηθούν και άλλοι.

Εδώ μπορείτε να αναφέρετε hardware problems κυρίως αλλά και προβλήματα με αξεσουάρ της συσκευής καθώς και την εμπειρία που είχατε όσοι το έχετε στείλει για service έτσι μπορούμε να ξέρουμε τι και πώς και πιθανό να λύσουμε κάτι πριν χρειαστεί να αποχωριστούμε την Λεπίδα μας για κανα 20ήμερο....

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ με την δική μου εμπειρία με ένα προβληματάκι που αντιμετώπισα πριν ένα μήνα.

Είχα πρόβλημα με το Power Button (on/off) δεν ανταποκρινόταν σωστά, κάποιες φορές έπερνε χαμπάρι κάποιες άλλες χρειαζόταν να το πατήσω καμια 30αριά φορές μέχρι να κάνει wake up το κινητό,προσπάθησα να το "λύσω" μόνος δοκιμάζοντας button remaper και άλλα apps αλλά στο Blade το wake up δεν μπορεί να γίνει απο το back π.χ ή κάποιο άλλο hard key,έτσι το πήγα για service στην WIND παρότι δεν το έχω αγοράσει απο εκεί...αυτό είναι σημαντική πληροφορία για όσους έχουν Blade ελληνικής αντιπροσωπείας αλλά όχι αγορασμένο απο WIND ,θα μου πείτε πως γίνεται αυτό αφού η wind το πουλάει αποκλειστικά....

Αυτό δεν είναι αλήθεια καθότι η ZTE Hellas μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με διαβεβαίωσε ότι έχει διαθέσει συσκευές και σε άλλα καταστήματα εκτός της wind και ένα απο αυτά ήταν το κατάστημα που το είχα αγοράσει και εγώ και μάλιστα σε πολύ καλύτερη τιμή (αρκεί βέβαια να έχεις την απόδειξη λιανικής με την ημερομηνία αγοράς και συμπληρωμένη την καρτέλα που έχει μέσα το κουτί με το imei της συσκευής και την σφραγίδα του καταστήματος).

Οπότε πήρα το "πειραγμένο" GEN 1 Blade μου με τα 512 ram και αφού του πέρασα την stock rom 2.1 το πήγα σε ένα κατάστημα wind ημιφοβούμενος για το τι θα μου πούν (και ας είχα την διαβεβαίωση της ΖΤΕ) το κινητό εστάλει κανονικά για service και πρίν απο 10 ημέρες μου επεστράφη κανονικότατα με την επισκευή να είναι εντός εγγύησης...

Αναφορές σχετικά με το πρόβλημα του power button δεν βρήκα σε κανένα ελληνικό φόρουμ...μόνο στο xda βρήκα κάτι SF να έχουν παρουσιάσει κάτι ανάλογο.

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Δυο βδομάδες έχω που το πήρα κι εγώ ( 2.2 gen2 ) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος μιας και είναι το πρώτο μου android.

Είναι ήδη rooted, ξεκλειδωμένο 512 με 16άρα SDHC και είναι αρκετά γρήγορο μπορώ να πω.Μόνο το LG Optimus x2 που έπιασα σήμερα είναι πιο γρήγορο.Δυο προβληματάκια που έχω είναι ότι δεν έχει και το καλύτερο σήμα μιας και σε δύσκολα σημεία το χάνει εντελώς, ενώ στο ίδιο σημείο το Monte που έχω έχει μια χαρά σήμα. Έχει παρατηρήσει κανείς τέτοιο πρόβλημα;Έχω cosmote.Επίσης λόγω του SAR που έχει, χρησιμοποιώ το ενσύρματο handsfree της συσκευασίας αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ικανοποιητικό από ακουστική.Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο άλλο ενσύρματο handsfree; Δοκίμασα ένα ΝΟΚΙΑ αλλά ήταν ακόμα χειρότερο.

Επίσης τα κουμπιά δεν είναι και ότι καλύτερο και μου φαίνεται πως το return έχει αρχίσει και ρετάρει.Θα μου πεις τώρα 159e έδωσες μην τα θες κι όλα.

Αυτά προς το παρόν. :)

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

App drawer/extra settings stagefright 4 επιλογές. Τσέκαρε τις 3 πρώτες. Κάτι είχε να κάνει με games της gameloft που άρχιζαν με video και τα ξεγελούσε και έπαιζαν ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι το θέμα και λεπτομέρεις. Ήταν ένα debate στο αν χρειάζεται το stagefright και αν είναι bugged. Στο quadrant πάντως βγάζει πολύ ψηλά νούμερα που είναι λάθος αν είναι ON.

 

Όσοι με SS πάντως δεν τους τρέχει gameloft game δεν χάνουν τίποτα να δοκιμάσουν και έτσι. Ούτε reboot δεν θέλει. Αν όντως βοηθήσει ας ποστάρουν για να σιγουρευτούμε.

 

Δουλευουν ολα τα παιχνιδια της Gameloft με τα stagefright ολα ενεργοποιημενα αλλα νομιζω ειναι απαραιτητο και αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305775

Για να ενεργοποιηθει το stagefright πρεπει να κατεβασετε το blade buddy απο το market ή στην ss5 με το extra settings...

Επισης με αυτες τις ρυθμισεις ενεργες τα video δεν παιζουν σωστα στο κινητο...βγαινει μια πρασσινη μπαρα στο πανω μερος και τα χρωματα χαλανε...πρεπει παλι να απενεργοποιηθουν οι πιο πανω ρυθμισεις...

Edited by brutus85
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

To Blade ενός φίλου,παρουσιάζει το εξής,σε κάποια μπουταρίσματα όταν μπεί στην οθόνη ξεκλειδώματος του μοτίβου,σε όποιο σημείο και να ακουμπήσει η οθόνη αντιλαμβάνεται άγγιγμα στην δεξιά μεριά της οθόνης με αποτέλεσμα να μην μπορεί ούτε να το κλείσει γιατί στην απενεργοποίηση που ζητάει να πατηθεί το ΟΚ πατώντας το ΟΚ στην ουσία πατιέται το cancel ....πρώτη φορά το είδα αυτό...μόλις βέβεια βγάλει την μπαταρία και ξαναμπουτάρει κατα 90% είναι οκ η συσκευή...δεν του το έχει κάνει 2 φορές απανωτά...αλλά υπάρχει πιθανότητα σε κάποιο μπουτάρισμα να του το ξανακάνει όπως και έχει γίνει...

Καμιά ιδέα κανείς? κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει?

φοράει την SSRLS5...

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Για να δίνεις αυτή την απάντηση, έχεις αντισταθμίσει τα υπέρ και τα κατά της μίας και της άλλης αφού, προφανώς, γνωρίζεις πολύ καλά τις διαφορές Gen1 με gen2.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο συνεπώς, για κάποιον (εμένα τουλάχιστον) που πέρα απο την διαφορά του 1 με το 2 δεν έχει ιδέα τι παίζει και μια απάντηση με τις διαφορές των 2 θα τον βοηθούσε να κάνει την δική του επιλογή.

 

ψάχνοντας και εγώ τόσο καιρό καταλήγω στα εξής...

όταν αναφερόμαστε στα "gen1 radio" και "gen2 radio" του κινητού μας στην ουσία αναφερόμαστε στην baseband αυτού

η κάθε γενιά (gen1, gen2) έχει διαφορετική διάταξη μνήμης και για αυτό δεν κάνουν όλες οι rom για κάθε μία από αυτές

επίσης φαίνεται ότι τα gen2 (μαμίσια ή μονταρισμένα) τρέχουν και σε HSUPA και 850Mhz συχνότητες (δεν το έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας και εγώ τόσο καιρό καταλήγω στα εξής...

όταν αναφερόμαστε στα "gen1 radio" και "gen2 radio" του κινητού μας στην ουσία αναφερόμαστε στην baseband αυτού

η κάθε γενιά (gen1, gen2) έχει διαφορετική διάταξη μνήμης και για αυτό δεν κάνουν όλες οι rom για κάθε μία από αυτές

επίσης φαίνεται ότι τα gen2 (μαμίσια ή μονταρισμένα) τρέχουν και σε HSUPA και 850Mhz συχνότητες (δεν το έχω δοκιμάσει)

 

Ένα πραγματικά χρήσιμο post.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ss5 το hawx δεν παιζει...χανει μερος των γραφικων στο περιβαλλον ενω το αεροπλανο φαινεται οκ...
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ με ss5 sta 729 τώρα δοκιμάζω και το chainfire 3d (εδω για περισσότερα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1087427 )

i must run

crusade of destiny

worms

Glyder 2

star batalion

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση σε άθικτο 2.1 με όλα τα θετικά αποτελέσματα που έχουν αναφερθεί & από άλλους χρήστες.Για κάποιο λόγο όμως δεν δουλεύει όπως & στην 2.1, ο exchange mail λογαριασμός που χρησιμοποιοώ,κρασάρει συνέχεια.....
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ με ss5 sta 729 τώρα δοκιμάζω και το chainfire 3d (εδω για περισσότερα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1087427 )

i must run

crusade of destiny

worms

Glyder 2

star batalion

Το chainfire 3d απαιτεί OpenGL ES 2.0 ενώ το Blade έχει OpenGL ES 1.1 . Το βλέπω λοιπόν λίγο χλωμό να δουλέψει. Παρ' όλα αυτά δοκίμασε το και μας λες τι πέτυχες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός που αντιμετωπίζω πρόβλημα με ΟΛΑ τα handsfree που έχω δοκιμάσει στο ZTE Blade G2 (android 2.2). Όλα είναι τραγικά χαμηλά, τόσο χαμηλά που μπορείς να ακούσεις μόνο στο σπίτι με απόλυτη υσηχία.

 

Το μόνο Handsfree που είναι συμπαθητικό, αλλά και πάλι τραγικά χαμηλό, είναι αυτό που είχε η συσκευασία. Σε όλα τα υπόλοιπα δεν ακούω τίποτα !!! Κατέβασα κάτι χαζοεφαρμογές που υποτίθεται ότι δυναμώνουν την ένταση, αλλά όλα ήταν στο full και ο χαμηλός ήχος παραμένει.

 

Any ideas ??????

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου

 

Όλα τα Blade το ίδιο θέμα έχουν με την την ένταση ήχου στα ακουστικά.

Τα προγράμματα δεν μπορούν να κάνουν κάτι διότι δεν δίνει παραπάνω ρεύμα η θύρα ακουστικών και η προσπάθεια αύξηση του ήχου τον παραμορφώνει χωρίς να τον δυναμώνει.

Σου προτείνω να αγοράσεις ένα Bluetooth που να μπορείς να βάζεις ότι ακουστικά θες εσύ μιας και τότε θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά σε ένταση και ποιότητα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου

 

Όλα τα Blade το ίδιο θέμα έχουν με την την ένταση ήχου στα ακουστικά.

Τα προγράμματα δεν μπορούν να κάνουν κάτι διότι δεν δίνει παραπάνω ρεύμα η θύρα ακουστικών και η προσπάθεια αύξηση του ήχου τον παραμορφώνει χωρίς να τον δυναμώνει.

Σου προτείνω να αγοράσεις ένα Bluetooth που να μπορείς να βάζεις ότι ακουστικά θες εσύ μιας και τότε θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά σε ένταση και ποιότητα ηχου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ξέρεις αν το bluetooth σκοτώνει πολύ την μπαταρία (καθώς ήδη έιναι μέτρια) και έχεις κάποιο να μου προτείνεις ?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ξέρεις αν το bluetooth σκοτώνει πολύ την μπαταρία (καθώς ήδη έιναι μέτρια) και έχεις κάποιο να μου προτείνεις ?

 

Καλησπέρα. Με μπαταρία 100% και 50 λεπτά περίπου μουσικής έφτασε στα 94%.

Έχω (είχα μάλλον :p ) αυτό και στο προτείνω http://www.skroutz.gr/s/79166/Nokia-BH-214.html .

Φοβερή διάρκεια μπαταρίας του Bluetooth και πολύ, μα πολύ δυνατό ήχο .

Link to comment
Share on other sites

Το chainfire 3d απαιτεί OpenGL ES 2.0 ενώ το Blade έχει OpenGL ES 1.1 . Το βλέπω λοιπόν λίγο χλωμό να δουλέψει. Παρ' όλα αυτά δοκίμασε το και μας λες τι πέτυχες.

 

έλα φίλος το πρόγραμμα τρέχει κανονικά έχω το pro 1.6 και τα plug ins αυτό που πρόσεξα ως τώρα στο crusade of destiny όταν βάζω το plug in nvidia χάνει γραφικά αλλά με το qualcomm (που το έχω τώρα )παίζει μια χαρά ακόμη στις δοκιμές είμαι απλά έχω πρόβλημα με μερικά παιχνίδια όταν πάω να τα κάνω εγκατάσταση (κάνει επανεκκινήσεις το κινητό κατά την εγκατάσταση) και δεν μπορώ να τα δοκιμάσω, στα bench πάντως με όλα τα plug in δουλεύει κανονικά το κινητό (δηλ ,δεν τρώει frames ή να χάνει τα γραφικά) με σκορ πάντα το ίδιο( συν πλην) (δεν είναι η δουλειά του αυτή ούτως η άλλως) αλλά αυτό πιστεύω δείχνει να δουλεύει κανονικά

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με μπαταρία 100% και 50 λεπτά περίπου μουσικής έφτασε στα 94%.

Έχω (είχα μάλλον :p ) αυτό και στο προτείνω http://www.skroutz.gr/s/79166/Nokia-BH-214.html .

Φοβερή διάρκεια μπαταρίας του Bluetooth και πολύ, μα πολύ δυνατό ήχο .

 

Super, πάω να το πάρω. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...