Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Let's Golf HD (δεν τρεχει στην Swedish Spring)

 

Σε κάποια παιχνίδια της gameloft, αν θυμάμαι καλά , αν στην SS ενεργοποιήσεις το stagefright εκτός από το http, τα παιχνίδια παίζουν. Δεν είμαι σίγουρος ποια και δεν θυμάμαι που στο modaco το διάβασα. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα αας ποστάρει.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια παιχνίδια της gameloft, αν θυμάμαι καλά , αν στην SS ενεργοποιήσεις το stagefright εκτός από το http, τα παιχνίδια παίζουν. Δεν είμαι σίγουρος ποια και δεν θυμάμαι που στο modaco το διάβασα. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα αας ποστάρει.

 

και πως το κανουμε αυτο???

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

και πως το κανουμε αυτο???

 

App drawer/extra settings stagefright 4 επιλογές. Τσέκαρε τις 3 πρώτες. Κάτι είχε να κάνει με games της gameloft που άρχιζαν με video και τα ξεγελούσε και έπαιζαν ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι το θέμα και λεπτομέρεις. Ήταν ένα debate στο αν χρειάζεται το stagefright και αν είναι bugged. Στο quadrant πάντως βγάζει πολύ ψηλά νούμερα που είναι λάθος αν είναι ON.

 

Όσοι με SS πάντως δεν τους τρέχει gameloft game δεν χάνουν τίποτα να δοκιμάσουν και έτσι. Ούτε reboot δεν θέλει. Αν όντως βοηθήσει ας ποστάρουν για να σιγουρευτούμε.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/337798/gen1-to-gen2-tpt-upgrade/ ... Οδηγός μετατροπής σε GEN 2 με δυνατότητα επιστροφής σε GEN 1... Σκέφτομαι να το δοκιμάσω μιας και είναι πολύ εύκολος ο τρόπος για να περάσω την 2,3 ...:happy:

 

Δεν το συζητώ είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνεις το κινητό σου GEN2 με την δυνατότητα να γυρίσεις και πίσω στην GEN1. Και έτσι έχω βάλει την CM 7 nightly 57 (GEN2) και δεν την αλλάζω προς το παρόν με τίποτα.

Είχα δοκιμάσει στην αρχή με converter αλλά όποτε αλλάζεις ρομ θα πρέπει να περάσεις το converter. Ενώ αυτό το κάνεις μια φορά και τελείωσες....

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Α)Έχω το ZTE Blade GEN1 to GEN2 με την CM7 Nighly 57.

Επειδή έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές (320 μαζί με του συστήματος) η internal memory έχει μειωθεί δραματικά φτάνοντας στα 50mb και μειώνεται συνεχώς.

Εσείς αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα χώρου και τί λύσεις έχετε βρει?

 

Β)Ως λύση σκέφτηκα την μεταφορά του dalvik cache στην sd. Έτσι σκέφτομαι να αγοράσω μια μεγαλύτερη sd (γιατί έχω την μαμίσια ακόμη) και να το δοκιμάσω.

 

1)Το έχει δοκιμάσει κανείς? Εντυπώσεις?

2)Χρειάζεται γρήγορη sd? Με μια με class 2 θα γίνεται η δουλειά ή θα αργεί?

3)Ξέρετε κανέναν οδηγό για την μεταφορά του dalvik cache? Τι μέθοδο χρησιμοποιήσατε?

 

(Το θέμα ήταν εδώ και κλειδώθηκε γιατί δεν ήταν στο σωστό φόρουμ, μετά ξαναάνοιξα το ίδιο στο προτεινόμενο σωστό φόρουμ και μου το μετέφεραν εδώ, ας ελπίσουμε να μείνει σταθερό αυτή την φορά)

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνεις το κινητό σου GEN2 με την δυνατότητα να γυρίσεις και πίσω στην GEN1. Και έτσι έχω βάλει την CM 7 nightly 57 (GEN2) και δεν την αλλάζω προς το παρόν με τίποτα.

Είχα δοκιμάσει στην αρχή με converter αλλά όποτε αλλάζεις ρομ θα πρέπει να περάσεις το converter. Ενώ αυτό το κάνεις μια φορά και τελείωσες....

 

Σαν GEN 2 που είσαι έχεις δει βελτίωση στο σήμα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

http://android.modaco.com/index.php?showtopic=338058&mode=linear

Για μενα αυτος ο τρόπος είναι ο καλύτερος και πολυ ευκολα ανστρεψιμος, με την μια το κανεις gen2, repartitioning, και περνας και την cyanogenmod. Και αμα δεις και δεν σου κάνει η cm7 περνάς μετα την SS RLS5.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

http://android.modaco.com/index.php?showtopic=338058&mode=linear

Για μενα αυτος ο τρόπος είναι ο καλύτερος και πολυ ευκολα ανστρεψιμος, με την μια το κανεις gen2, repartitioning, και περνας και την cyanogenmod. Και αμα δεις και δεν σου κάνει η cm7 περνάς μετα την SS RLS5.

 

Είναι ασφαλής όμως ή υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά και να μείνει τούβλο το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που περιγράφεται στο lnk του Mitsou είναι ότι καλύτερο πιστεύω αυτή τη στιγμή.

 

Το έκανα από την πρώτη στιγμή που βγήκε και έχω επιστρέψει σε Gen1 για να δοκιμάσω και μετά πάλι σε Gen2. Κανένα πρόβλημα.

 

Νομίζω όμως (χωρίς να το έχω κάνει) ότι και αυτό που πόσταρε ο jonskil κάνει το ίδιο πράγμα όσον αφορά τη μετατροπή σε Gen2 με την προσθήκη ότι σου περνάει και την CM7.0.2 μέσα.

 

Προτιμώ όμως τον 1ο τρόπο που κάνει απλά μετατροπή και μετά βάζω εγώ ότι ROM θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ext3 partition κατεβασε απο το μαρκετ το simple2ext. Εγω εχω μια 16gb class 4 και απο ταχυτητα ειναι μια χαρα. Μεγαλυτερο class - γρηγοροτερη καρτα.

 

Sent from my Blade using Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ext3 partition κατεβασε απο το μαρκετ το simple2ext. Εγω εχω μια 16gb class 4 και απο ταχυτητα ειναι μια χαρα. Μεγαλυτερο class - γρηγοροτερη καρτα.

 

Sent from my Blade using Tapatalk

 

Μόλις παρήγγειλα αυτή. Όταν φτάσει θα το κάνω να δούμε.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Α)Έχω το ZTE Blade GEN1 to GEN2 με την CM7 Nighly 57.

Επειδή έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές (320 μαζί με του συστήματος) η internal memory έχει μειωθεί δραματικά φτάνοντας στα 50mb και μειώνεται συνεχώς.

Εσείς αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα χώρου και τί λύσεις έχετε βρει?

 

Β)Ως λύση σκέφτηκα την μεταφορά του dalvik cache στην sd. Έτσι σκέφτομαι να αγοράσω μια μεγαλύτερη sd (γιατί έχω την μαμίσια ακόμη) και να το δοκιμάσω.

 

1) γιατί δεν αγοράζεις μια μεγαλύτερη sd(μεγάλη class κατά προτίμηση) και να μεταφέρεις εκεί εφαρμογές με app2sd η κάποιο αντίστοιχο

2) γιατί να μεταφέρεις την dalvik cache?

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια παιδια.δοκιμασα να ξεκλειδωσω την μνημη,εκανα τισ οδιγιες οπως λεει το μοντακο αλλα οταν εκανε το reset περιμενα 6 λεπτα αλλα το ανθρωπακι δει αλλαζει παραμενει εκει για πολυ ωρα.δοκιμασα να παω στ μενου με το - αλλα δν με αφηνει να κανω κατι ουτε πανω ουτε κατω...
Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει στην αρχή με converter αλλά όποτε αλλάζεις ρομ θα πρέπει να περάσεις το converter. Ενώ αυτό το κάνεις μια φορά και τελείωσες....

Έτσι που το λες φαίνεται σαν να είναι μεγάλη διαδικασία ενώ η extra διαδικασία δεν ξεπερνά τα 5sec:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που το λες φαίνεται σαν να είναι μεγάλη διαδικασία ενώ η extra διαδικασία δεν ξεπερνά τα 5sec:happy:

 

Η βλακεία βασικά είναι ότι πρέπει να περιμένεις για νεο converter κάθε φορά αλλιώς θα χάνεις όλα τα kernel fixes.

Link to comment
Share on other sites

1) γιατί δεν αγοράζεις μια μεγαλύτερη sd(μεγάλη class κατά προτίμηση) και να μεταφέρεις εκεί εφαρμογές με app2sd η κάποιο αντίστοιχο

2) γιατί να μεταφέρεις την dalvik cache?

 

1)Φυσικά και οι εφαρμογές μου είναι στην sd. Προς το παρόν έχω την μαμίσια, παρήγγειλα όμως μια 16GB class10 και την περιμένω.

Επειδή οι εφαρμογές μου είναι ΠΑΡΑ πολλές γέμισε ανησυχητικά και η internal memory από τα data κτλ.

2)Η dalvik cache πιάνει στην internal memory μου γύρω στα 100mb άρα θα με σώσει μια τέτοια μεταφορά.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία βασικά είναι ότι πρέπει να περιμένεις για νεο converter κάθε φορά αλλιώς θα χάνεις όλα τα kernel fixes.

Όπως και να 'χει αυτό είναι πρόβλημα των θαυμαστών της CM7. Εγώ έχω διαλέξει άλλο δρόμο.....προς Σκανδιναβία μεριά:p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να βάλει σε GEN2 καμιά SD που παλιότερα δε δούλευε σε GEN1; Υπάρχει μια φήμη που λέει ότι έχει φτιαχτεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι που το λες φαίνεται σαν να είναι μεγάλη διαδικασία ενώ η extra διαδικασία δεν ξεπερνά τα 5sec:happy:

 

Τα γραπτά προφανώς δίνουν λανθασμένη εντύπωση. Εγώ προσωπικά επειδή αλλάζω συχνά rom απλά προτιμώ να αποφύγω το converter και πήγα κατευθείαν σε GEN2. Δεν είπα ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία αλλά λόγω βαρεμάρας ας το πούμε:lol:

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τρέχουν κανονικότατα -με διάφορες ταχύτητες προφανώς- τα:

 

Dungeon Hunter

Dungeon Hunter 2

Dungeon Defenders

Hero of Sparta

GunBros

Crusade of Destiny

NFS Shift

Asphalt 4

Asphalt 5

SkyForce

SkyForce Reloaded

 

Δεν τρέχει το AirAttack HD και δεν καταλαβαίνω γιατί....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

1)Φυσικά και οι εφαρμογές μου είναι στην sd. Προς το παρόν έχω την μαμίσια, παρήγγειλα όμως μια 16GB class10 και την περιμένω.

Επειδή οι εφαρμογές μου είναι ΠΑΡΑ πολλές γέμισε ανησυχητικά και η internal memory από τα data κτλ.

2)Η dalvik cache πιάνει στην internal memory μου γύρω στα 100mb άρα θα με σώσει μια τέτοια μεταφορά.

 

100mb σε σχέση με 16gb δεν λένε και πολλά νομίζω

πάντως αν θες να σου αντιπροτείνω κάτι, βάλε την cyanogenmod7 που είναι και stable - την έχω βάλει σε ένα φίλο μου, πανεύκολη διαδικασία - έχει αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές για τα apps και το που πάνε..

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

100mb σε σχέση με 16gb δεν λένε και πολλά νομίζω

πάντως αν θες να σου αντιπροτείνω κάτι, βάλε την cyanogenmod7 που είναι και stable - την έχω βάλει σε ένα φίλο μου, πανεύκολη διαδικασία - έχει αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές για τα apps και το που πάνε..

 

Τι 100 mb σε 16 GB ρε φίλε. Η internal memory έχει πρόβλημα όχι η external. Η internal είναι συνολικά καμιά 300σάρα κι εμένα μου έμεινα πλέον 43, έτσι αν μεταφέρω την dalvik cache στην external θα μου αδειάσει πολύς πολύτιμος χώρος. Επίσης μπορώ να μεταφέρω και τα data των εφαρμογών ώστε να κερδίσω κι άλλο χώρο.

 

Την CM7 την έχω ήδη, δεν θα την χαρακτήριζα και τόσο stable αλλά το σίγουρο είναι πως δεν βοηθάει ως προς το θέμα καθώς a2sd+ δεν κάνει από μόνη της. Το κάνει με το S2E από το market αφού πρώτα έχει δημιουργήσεις ενα partition στην external. Έτσι περιμένω την sd που παρήγγειλα για να το δοκιμάσω.

 

Αυτό που έχω να ρωτήσω είναι αν έχει αποπειραθεί κανείς να το κάνει και τι επιδόσεις ως προς την ταχύτητα είχε.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το δοκιμάσεις δεν είναι αντιστρέψιμο;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...