Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω κινητο gen1 ->gen 2 χωρις να περασω την φρουο 2.2 της wind?και γενικα ποια ειναι η γνωμη σας?αξιζει η μετατροπη η οχι?ευχαριστω.σκεφοτμαι να περασω την cm7 και απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να την περασω επιλεγοντας να ειναι gen1 η gen2 τι προτεινετε?τι ειναι καλυτερο?ευχαριστω

 

επισης κατι αλλο,οχι και τοσο σχετικο με το θεμα αλλα θα μπορειτε να μου απαντησετε πιστευω,αν κανω τις μετατροπες απο pc με vista θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω κινητο gen1 ->gen 2 χωρις να περασω την φρουο 2.2 της wind?και γενικα ποια ειναι η γνωμη σας?αξιζει η μετατροπη η οχι?ευχαριστω.σκεφοτμαι να περασω την cm7 και απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να την περασω επιλεγοντας να ειναι gen1 η gen2 τι προτεινετε?τι ειναι καλυτερο?ευχαριστω

 

επισης κατι αλλο,οχι και τοσο σχετικο με το θεμα αλλα θα μπορειτε να μου απαντησετε πιστευω,αν κανω τις μετατροπες απο pc με vista θα υπαρχει προβλημα?

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/337798/gen1-to-gen2-tpt-upgrade/

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω κινητο gen1 ->gen 2 χωρις να περασω την φρουο 2.2 της wind?και γενικα ποια ειναι η γνωμη σας?αξιζει η μετατροπη η οχι?ευχαριστω.σκεφοτμαι να περασω την cm7 και απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να την περασω επιλεγοντας να ειναι gen1 η gen2 τι προτεινετε?τι ειναι καλυτερο?ευχαριστω

 

επισης κατι αλλο,οχι και τοσο σχετικο με το θεμα αλλα θα μπορειτε να μου απαντησετε πιστευω,αν κανω τις μετατροπες απο pc με vista θα υπαρχει προβλημα?

 

ο τρόπος του sinos13 είναι ο πιο εύκολος και ασφαλής τρόπος για να κάνεις μετατροπή από gen1 σε gen2 και αντίστροφα

από την άλλη εγώ προσωπικά δεν θεωρώ την cm7 καλή επιλογή (είναι ελαττωματική). καλύτερη επιλογή είναι η swedish spring

οπότε δεν θεωρώ αναγκαίο να κάνεις και την μετατροπή μιας και η τελευταία τρέχει και σε gen1

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό που μου συμβαίνει, συμβαίνει σε κανέναν από εσάς?

 

Σήμερα το πρωί όλα καλά... ξαφνικά όμως μετά από φόρτιση δεν βρίσκει καν δίκτυο Wind για τηλέφωνα. Κλείνω ανοίγω κλπ και πάλι τίποτα. Συνδέεται για λίγο, βρίσκει και 3g και μετά από 30 δευτερόλπετα πάπαλα και το 3G και η σύνδεση τηλεφώνου....

 

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???? HELP δεν έχω τηλεφωνο

 

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό που μου συμβαίνει, συμβαίνει σε κανέναν από εσάς?

 

Σήμερα το πρωί όλα καλά... ξαφνικά όμως μετά από φόρτιση δεν βρίσκει καν δίκτυο Wind για τηλέφωνα. Κλείνω ανοίγω κλπ και πάλι τίποτα. Συνδέεται για λίγο, βρίσκει και 3g και μετά από 30 δευτερόλπετα πάπαλα και το 3G και η σύνδεση τηλεφώνου....

 

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???? HELP δεν έχω τηλεφωνο

 

Αν επιλέξω GSM ONLY το σήμα επανέρχεται.... αλλά η data connection είναι τραγικά αργή.... ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Eχω το Ι-ΤΕCH VIBRATE ακουστικο bluetooth και δεν λεει να συνδεθει στο κινητο , ενεργοποιω το bluetooth , του δινω να κανει σαρωση και δεν το βρισκει.. τι φταιει ;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Thanks το εφτιαξα , ηταν θεμα ακουστικου και του blade.....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό που μου συμβαίνει, συμβαίνει σε κανέναν από εσάς?

 

Σήμερα το πρωί όλα καλά... ξαφνικά όμως μετά από φόρτιση δεν βρίσκει καν δίκτυο Wind για τηλέφωνα. Κλείνω ανοίγω κλπ και πάλι τίποτα. Συνδέεται για λίγο, βρίσκει και 3g και μετά από 30 δευτερόλπετα πάπαλα και το 3G και η σύνδεση τηλεφώνου....

 

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???? HELP δεν έχω τηλεφωνο

 

 

 

Αν επιλέξω GSM ONLY το σήμα επανέρχεται.... αλλά η data connection είναι τραγικά αργή.... ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Λογικό είναι, είσαι σε GSM Only και έχεις απενεργοποιημένο το 3G.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, είσαι σε GSM Only και έχεις απενεργοποιημένο το 3G.

 

Ναι, αυτό είναι προφανές. Το πρόβλημα ήταν ότι το τηλέφωνο έβρισκε δίκτυο wind μόνο με GSM ONLY (που έχει την τραγική GPRS).

 

Όταν έβαζα WCDMA που υποστηρίζει 3G δεν έβλεπε καν δίκτυο WIND για τηλεφωνήματα, παρά μόνο για δευτερόλεπτα.

 

Anyway, λύθηκε μόνο του, το οποίο θεωρώ ανησυχητικό.... αλλά όπως και να έχει λύθηκε μόνο του μετά από 5 ώρες και 100 reboot

 

ΙΣΩΣ να έφταιγε το APN ON - OFF που έκανα Unisnstall...... αλλά δεν είμαι σίγουρος καθως το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι προφανές. Το πρόβλημα ήταν ότι το τηλέφωνο έβρισκε δίκτυο wind μόνο με GSM ONLY (που έχει την τραγική GPRS).

 

Όταν έβαζα WCDMA που υποστηρίζει 3G δεν έβλεπε καν δίκτυο WIND για τηλεφωνήματα, παρά μόνο για δευτερόλεπτα.

 

Anyway, λύθηκε μόνο του, το οποίο θεωρώ ανησυχητικό.... αλλά όπως και να έχει λύθηκε μόνο του μετά από 5 ώρες και 100 reboot

 

ΙΣΩΣ να έφταιγε το APN ON - OFF που έκανα Unisnstall...... αλλά δεν είμαι σίγουρος καθως το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά.

Μπορεί να ήταν προσωρινό πρόβλημα του δικτύου της Wind, μην τα ρίχνουμε όλα στο κινητό-rom.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το ZTE blade σε 2.2 για να δέχομαι σε φορητό υπολογιστή internet.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει βήμα βήμα πώς να συνδέομαι ασύρματα στο netbook μέσω του modem του κινητού (διαθέτει mobile internet);

Ενώ το βλέπει σαν androidAP και κάνει σύνδεση δεν ανοίγει το internet στο netbook.Χρησιμοποίησα και wifi και bluetooth.

Τί άλλες ρυθμίσεις μπορεί να χρειάζονται;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν προσωρινό πρόβλημα του δικτύου της Wind, μην τα ρίχνουμε όλα στο κινητό-rom.

 

Το τσέκαρα με συναδέλφους που είχαν wind. Κανένας δεν είχε πρόβλημα. Anyway, έληξε τώρα ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανασυμβεί

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη εγώ προσωπικά δεν θεωρώ την cm7 καλή επιλογή (είναι ελαττωματική). καλύτερη επιλογή είναι η swedish spring

οπότε δεν θεωρώ αναγκαίο να κάνεις και την μετατροπή μιας και η τελευταία τρέχει και σε gen1

offtopic

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Θεωρώ την CM7 ανώτερη της SS5. Το κινητό είναι πιο γρήγορο, πιο σταθερό (στην SS5 είχα "φάει" reboot από το πουθενά), σχετικά καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και γενικά το feeling του κινητού είναι πολύ καλύτερο. πχ δεν έχω καν τον launch pro εγκατεστημένο...

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Περασα προχτες την cm7 nightly 92.στην αρχη δουλευε οκ χωρις κανενα προβλημα εκτος απο τα γνωστα οπως που κλεινει το wi-fi οταν κλεινει η οθονη(εχω ακουσει για καποιο fix,ξερετε ποιο και αν δουλευει?).εχθες ομως ενω κατεβαζα κατι αφαρμογες απο το Market ξαφνικα μου εβγαλε ενα προβλημα "λυπουμαστε!Υπηρξε η αναμενομενη διακοπη της διαδικασια android.process.media. προσπαθηστε αργοτερα." μηπως σας το εχει παρουσιασει και εσας?η ξερετε καποιον τροπο για να το φτιαξω?
Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτή ακρόαση ενώ εγώ ακούω κανονικά οι άλλοι ακούν κάτι μεταξύ μικροφωνισμού και τσιρίγματος.Έχω ss5 αλλά και σε προηγούμενες εκδόσεις πάλι τα ίδια.Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανεις να μου πει, γιατί ενώ δεν έχω κανένα μήνυμα, ούτε στα εισερχόμενα, ούτε στα εξερχόμενα, όταν μου έρχεται μήνυμα, μου βγάζει ειδοποίηση, ότι δεν έχω ελεύθερ χώρο στα εισερχόμενα μηνύματα, η κάτι τέτοιο, και δεν μου εμφανίζει το μήνυμα.

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Έχω το εξής θέμα. Μετά από αναβάθμιση λογισμικού σε 2.2 Froyo δεν απενεργοποιείται η δόνηση. Στην αρχή μόλις έβαζες το ποτέ στις επιλογές απλά δεν το έπαιρνε και τώρα μετά από νέα αναβάθμιση παρότι παίρνει την απενεργοποίηση σαν επιλογή οποιοδήποτε κουμπί από τα menu back κλπ πατήσω κάνει αυτή τη στιγμιαία δόνηση.

 

Ξέρει κανείς πως μπορεί να βγει εντελώς η δόνηση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Έχω το εξής θέμα. Μετά από αναβάθμιση λογισμικού σε 2.2 Froyo δεν απενεργοποιείται η δόνηση. Στην αρχή μόλις έβαζες το ποτέ στις επιλογές απλά δεν το έπαιρνε και τώρα μετά από νέα αναβάθμιση παρότι παίρνει την απενεργοποίηση σαν επιλογή οποιοδήποτε κουμπί από τα menu back κλπ πατήσω κάνει αυτή τη στιγμιαία δόνηση.

 

Ξέρει κανείς πως μπορεί να βγει εντελώς η δόνηση?

 

Ευχαριστώ!

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Ήχου και ξεκλίκαρε το "Απτικά σχόλια"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,οταν εχω τα handsfree στο κινητο και με παρουν τηλεφωνο η μου ερθει μηνυμα δεν χτυπαει το ηχειο αλλα ακουγετε μονο απο το ακουστικο του handsfree.γινεται να αλλαξει αυτο?ειναι θεμα rom μηπως η του κινητου? Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,οταν εχω τα headsfree στο κινητο και με παρουν τηλεφωνο η μου ερθει μηνυμα δεν χτυπαει το ηχειο αλλα ακουγετε μονο απο το ακουστικο του headsfree.γινεται να αλλαξει αυτο?ειναι θεμα rom μηπως η του κινητου?

Αυτό ήταν πρόβλημα της Japanesse Jellyfish rom. Εσύ ποια rom έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν πρόβλημα της Japanesse Jellyfish rom. Εσύ ποια rom έχεις?

 

την caynogenmod green ( http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/340430/rom-cyanogenmod-green-v4-android-2-3-4-gen2/ ) στην αρχη ειχα cm7 nightly 92 αλλα μου παρουσιασε ενα σφαλμα με το Market και δεν προλαβα να κοιταξω αν ειχε το ιδιο προβλημα.ουτα η stock rom δεν ξερω αν το ειχε το προβλημα αυτο γτ ηταν της orange Και δεν την χρησιμοποιησα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,οταν εχω τα handsfree στο κινητο και με παρουν τηλεφωνο η μου ερθει μηνυμα δεν χτυπαει το ηχειο αλλα ακουγετε μονο απο το ακουστικο του handsfree.γινεται να αλλαξει αυτο?ειναι θεμα rom μηπως η του κινητου?

 

Αυτό ανακάλυψα και εγώ στις τελευταίες nightly. Πάνε στις Ρυθμίσεις ->CyanogenMod settings -> Sound και tick-άρε στο "always play on speaker" τα Notifications, Ring tones & Alarms. Οι rom που χρησιμοποιώ είναι πάντα από το site του cyanogenmod.com

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...