Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια μια ερωτηση γιατι θα σπασω το κεφαλι μου στο τελος....

προσπαθω να περασω αυτην την ρομ >>> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2602727

και στις οδηγειες λεει Flash Kernel From Latest CM Build For Your Respective Device

 

που θα βρω αυτον τον kernel **** το βυζι της γατας ξερει κανεις? μου εχουν σπασει τα νευρα απο μεσημερι το ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια μια ερωτηση γιατι θα σπασω το κεφαλι μου στο τελος....

προσπαθω να περασω αυτην την ρομ >>> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2602727

και στις οδηγειες λεει Flash Kernel From Latest CM Build For Your Respective Device

 

που θα βρω αυτον τον kernel **** το βυζι της γατας ξερει κανεις? μου εχουν σπασει τα νευρα απο μεσημερι το ψαχνω

 

Νομίζω είναι το boot.img που θα το βρείς αν ξεζιπάρεις όποιο από αυτά θες να χρησιμοποιήσεις.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά έριξα κατα λάθος το κινητό κάτω και τώρα η οθόνη αφής δεν ανταποκρίνεται. Δεν μπορώ να βάλω το pattern.. Μπορώ να κάνω κάποιο hard reset μέσω του PC Companion ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

το μίνι που έχω αναγνωρίζει όλα τα άλλα δίκτυα της γειτονιάς μου εκτός από του σπιτιού μου. δε το αντιλαμβάνεται με τίποτα! τι επαναφορά ρυθμίσεων τίποτα αυτό. τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εχω το εξής προβλημα και δεν ξερω αν έχει αναφερθεί ξανα ή αν ειναι μονο θέμα του xperia mini μου ή γενικο θέμα των android κινητων...

Χαλασαν λοιπον τα hands free μου(τα official του κινητου,αυτα που ηταν μαζι του οταν το αγορασα) και πηγα σημερα να αγοράσω καποια άλλα. Δοκιμάσαμε στο κατάστημα οποια μάρκα είχαν και το κινητο εβγαζε μηνυμα "μη αναγνωρισιμη συσκευη" ή κατι τέτοιο..τελος παντων δεν δεχοταν τα ακουστικα. Με απλά ακουστικά που χρησιμοποιούμε για να ακουσουμε μουσικη σε ενα mp3 για παραδειγμα, δεν υπάρχει πρόβλημα, ακουω ηχο κανονικά! Τι μπορω να κανω? Επισης εμαθα οτι η sony δεν κυκλοφορεί αυτα τα ακουστικα για να παω να αγορασω ιδια... :\

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το μίνι που έχω αναγνωρίζει όλα τα άλλα δίκτυα της γειτονιάς μου εκτός από του σπιτιού μου. δε το αντιλαμβάνεται με τίποτα! τι επαναφορά ρυθμίσεων τίποτα αυτό. τι φταίει;

Μπες στο router σου και ψάξε να βρεις σε τι κανάλι εκπέμπει.

Άλλαξε 1-2 και δοκίμασε να συνδεθείς. Σίγουρα αυτό φταίει (99.9%).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά! Εχω το εξής προβλημα και δεν ξερω αν έχει αναφερθεί ξανα ή αν ειναι μονο θέμα του xperia mini μου ή γενικο θέμα των android κινητων...

Χαλασαν λοιπον τα hands free μου(τα official του κινητου,αυτα που ηταν μαζι του οταν το αγορασα) και πηγα σημερα να αγοράσω καποια άλλα. Δοκιμάσαμε στο κατάστημα οποια μάρκα είχαν και το κινητο εβγαζε μηνυμα "μη αναγνωρισιμη συσκευη" ή κατι τέτοιο..τελος παντων δεν δεχοταν τα ακουστικα. Με απλά ακουστικά που χρησιμοποιούμε για να ακουσουμε μουσικη σε ενα mp3 για παραδειγμα, δεν υπάρχει πρόβλημα, ακουω ηχο κανονικά! Τι μπορω να κανω? Επισης εμαθα οτι η sony δεν κυκλοφορεί αυτα τα ακουστικα για να παω να αγορασω ιδια... :\

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Skroutz -- http://www.skroutz.gr/c/584/hands-free.html?keyphrase=sony+ericsson+mh410

Bestprice -- http://www.bestprice.gr/search?q=sony+ericsson+mh410

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο router σου και ψάξε να βρεις σε τι κανάλι εκπέμπει.

Άλλαξε 1-2 και δοκίμασε να συνδεθείς. Σίγουρα αυτό φταίει (99.9%).

 

Αυτό πως το βρίσκω;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το βρίσκω;

Βρες το manual του router σου για να βρεις την ΙΡ του .

Σε όλα μπαίνεις από κάποιον browser (firefox, chrome, internet explorer...) γράφοντας την IP στη γραμμή διευθύνσεων.

Η ΙΡ είναι παρόμοια με την παρακάτω και σου ζητάει Username & Password για να μπεις στις ρυθμίσεις.

192.168.1.255

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν την rom;

 

[ROM][ALL MDPI][JB 4.1.2] Super Jelly Bean™ 8.0 (Perfection)(kitkat ui) [23-11-2013] - xda-developers

 

Από αυτά που γράφουν φαίνεται πολύ καλή. Έχει στοιχεία από Jelly Bean και KitKat και υπόσχεται καλές επιδόσεις. Εγώ τώρα έχω Gingerbread 2.3.4 αλλά θέλω κάτι καινούριο (και πάνω απ' όλα σταθερό, να λειτουργούν όλα σωστά και να μην καταπίνει την μπαταρία).

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν θες τη καλύτερη τοτε μονο μια απο αυτές http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397233

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2227517

 

Θα τις κοιτάξω, σ' ευχαριστώ πολύ. :)

 

Καλησπέρα, θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου έπειτα από κάποια πράγματα που δοκίμασα.

 

Αυτές τις μέρες άρχισα να πειραματίζομαι με το xperia mini μου δοκιμάζοντας διάφορα roms/kernels... Προς το παρόν το συμπέρασμά μου είναι πως, σε JB rom, η ποιότητα της κάμερας (λήψη βίντεο) είναι κάπως υποβαθμισμένη. Βέβαια δοκίμασα λίγες rom (κυρίως από GB και JB) οπότε μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο που δεν ξέρω. Κατά τ' άλλα όλα μια χαρά. Θα κρατήσω λίγο την JellyBean για να δω αν αξίζει στην τελική.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Έκανα το λάθος και αναβάθμισα από το επίσημο site της Sony το Xperia Mini (st15i) της γυναίκας μου.Όμως το νέο λειτουργικό δεν της άρεσε καθόλου και έχω γκρίνιες.Η αλήθεια είναι ότι έχει δίκιο.Τα δύο βασικότερα προβλήματα είναι :

1.Στον dialer δεν υπάρχει πλέον ξεχωριστή οθόνη με τις πρόσφατες κλήσεις.Εμφανίζονται μαζί οι πρόσφατες και το πληκτρολόγιο , το οποίο ναι μεν κατεβαίνει κάτω αλλά δεν εξαφανίζεται τελείως.Αυτό σε συνδυασμό με τη μικρή οθόνη κάνουν την αναζήτηση των πρόσφατων κλήσεων δύσκολη.

2.Η φωτεινότητα της οθόνης ακόμα και στο τέρμα φωτεινό είναι πιο σκοτεινή με χειρότερο κοντράστ.

Εκείνο που θέλω να κάνω είναι μια επιστροφή στο αρχικό λειτουργικό. Υποθέτω ότι κάπου υπάρχουν οδηγίες αλλά επειδή δεν έχω κουράγιο να ψάξω όλες τις σελίδες , παρακαλώ για μια βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,

έχουμε ένα πρόβλημα με το mini τις τελευταίες ημέρες.

ενώ εμφανίζει τα νέα email (ως αριθμό) δεν τα εμφανίζει (κατεβάζει) στη λίστα.

τι μπορεί να φταίει;

έχει παρουσιαστεί σε κανέναν;

να το πάμε για service;

Δεν έχει παρουσιάσει άλλο πρόβλημα.

ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά,

Έκανα το λάθος και αναβάθμισα από το επίσημο site της Sony το Xperia Mini (st15i) της γυναίκας μου.Όμως το νέο λειτουργικό δεν της άρεσε καθόλου και έχω γκρίνιες.Η αλήθεια είναι ότι έχει δίκιο.Τα δύο βασικότερα προβλήματα είναι :

1.Στον dialer δεν υπάρχει πλέον ξεχωριστή οθόνη με τις πρόσφατες κλήσεις.Εμφανίζονται μαζί οι πρόσφατες και το πληκτρολόγιο , το οποίο ναι μεν κατεβαίνει κάτω αλλά δεν εξαφανίζεται τελείως.Αυτό σε συνδυασμό με τη μικρή οθόνη κάνουν την αναζήτηση των πρόσφατων κλήσεων δύσκολη.

2.Η φωτεινότητα της οθόνης ακόμα και στο τέρμα φωτεινό είναι πιο σκοτεινή με χειρότερο κοντράστ.

Εκείνο που θέλω να κάνω είναι μια επιστροφή στο αρχικό λειτουργικό. Υποθέτω ότι κάπου υπάρχουν οδηγίες αλλά επειδή δεν έχω κουράγιο να ψάξω όλες τις σελίδες , παρακαλώ για μια βοήθεια...

Μπορείς να το πας στην αντιπροσωπεία για να στο επαναφέρουν στην 2.3.x.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...έχω ένα mini στα χέρια μου...( μια φίλης)...

Ξεκλείδωτο ποια ρομ μπορώ να βάλω για εξοικονόμηση μπαταρίας;; Λειτουργεί μόνο viber και Facebook...

θα ήθελα να με πρότεινετε κάποια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε το τελευταίο official smultron Cyanogenmod μαζί με το fix για camera + radio και όλα δουλεύουν ρολόι. Edited by Spyrus

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε το τελευταίο official smultron Cyanogenmod μαζί με το fix για camera + radio και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

για δωσε και καποιο λινκ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να μαθω αν το κινητο μου xperia mini(st15i) ειναι rootable

Rootable σημαίνει αν έχει τη δυνατότητα να rootαριστεί. Όλα τα Android rootάρονται. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Rootable σημαίνει αν έχει τη δυνατότητα να rootαριστεί. Όλα τα Android rootάρονται. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

 

κατι ελεγε οτι πρεπει να ειναι του 2011 btw ειμαι και λιγο ασχετος

 

Κάποια ωραία Rom για το xperia mini ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος πως κάνουμε επανεκκίνηση στο Xperia mini;ποιος ειναι δηλαδή ο συνδυασμός πλήκτρων;

Ευχαριστω εκ'των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος πως κάνουμε επανεκκίνηση στο Xperia mini;ποιος ειναι δηλαδή ο συνδυασμός πλήκτρων;

Ευχαριστω εκ'των προτέρων.

Μαλλον θα εννοεις hard reset,πρεπει να εγκαταστησεις στον υπολογιστη σου το sony update service και απο εκεί σου έχει επιλογη για να κανεις hard reset.
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Restart εννοώ,με συνδυασμό πλήκτρων.

Επίσης μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί pen για την οθόνη του;

Link to comment
Share on other sites

Restart εννοώ,με συνδυασμό πλήκτρων.

Επίσης μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί pen για την οθόνη του;

 

για απλό restart νομίζω το ασφαλέστερο είνια να βγάλεις μπαταρία...

για button-hard reset δες εδώ

http://hard-resets.com/xperia-mini-factory-restore/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

έχω το minipro (U20i, 2.1.1.A.0.6,Kernel SEMCUser@SEMCHost#1).

To είχα ρουτάρει πριν δυο χρόνια αλλά δεν του πέρασα άλλη ρομ μιας και μου φάνηκε δύσκολο.

Μπορείτε να μου στείλετε κάποιο λινκ με μαζεμένα τα βήματα όσο πιο απλά γίνεται ? α και ποια rom προτείνεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...