Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τότε, καθώς πρέπει να έχεις μπει στο λειτουργικό για να βάλεις USB Debug.

Στην περίπτωσή σου μάλλον πας για repair μέσω PC Companion

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δέχεται microSD(HC) οπότε καλά είσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παίζεις σε άλλα δίκτυα

ST15i UMTS HSPA 900 (Band VIII), 2100 (Band I)

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

ST15a UMTS HSPA 800 (Band V), 1900 (Band II), 2100 (Band I)

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

http://www-support-downloads.sonymobile.com/st15/whitepaper_EN_st15_xperia_mini.pdf

 

Σου δούλευε κανονικά;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα σε τίποτα και μέσα στη συσκευή όλα τα μενού ως st15i το βλέπουν. Κι όταν πάω να περάσω κάποια rom μέσω clockwork μου λέει ότι είναι a. Ακόμα κι έτσι να είναι όμως δεν υπάρχουν rom για το a;

Υ.Γ. Το θεωρώ πάντως απίθανο γιατί η συσκευή είναι αγορασμένη από το πλαίσιο και προορίζεται για την ελληνική αγορά.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το θεωρώ πάντως απίθανο γιατί η συσκευή είναι αγορασμένη από το πλαίσιο και προορίζεται για την ελληνική αγορά.

 

αν έχεις αλλάξει kernel δεν είναι απίθανο να έγινε εκεί η αλλαγή σε a. πρακτικά το μόνο θέμα που έχεις είναι οτι δεν μπορείς να δεις κεραίες 3g στα 900, μόνο στα 2100 - αν έχεις vodafone ίσως να μην έχεις 3G όσο συχνά θα μπορούσες, οι άλλοι δυό νομίζω έχουν τις περισσότερες 3G σε 2100.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις αλλάξει kernel δεν είναι απίθανο να έγινε εκεί η αλλαγή σε a. πρακτικά το μόνο θέμα που έχεις είναι οτι δεν μπορείς να δεις κεραίες 3g στα 900, μόνο στα 2100 - αν έχεις vodafone ίσως να μην έχεις 3G όσο συχνά θα μπορούσες, οι άλλοι δυό νομίζω έχουν τις περισσότερες 3G σε 2100.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω rom. Καμία rom δε δέχεται να μπει στη συσκευή και είμαι αυτή τη στιγμή μετά από πολλά με την επίσημη 2.3.3 την οποία προτίμησα από την ice cream (που μου βάζει το Sony PC companion) αλλά...

Μου βγάζει συνεχώς μήνυμα για αναβάθμιση την οποία όταν κάνει δεν ανοίγει ποτέ (soft brick)

Δεν δέχεται μέσω flashtool να περάσει την τελευταία επίσημη 2.3 λόγω σφάλματος.

Δεν με αφήνει να περάσω κανέναν συνδυασμό kernel - rom (gingerbread, jelly bean, kit kat) μέσω clockworkmod επειδή λέει είναι το st15a ενώ η rom προορίζεται για το i.

Κάποια στιγμή είχα βρει έναν συνδυασμό που ολοκλήρωσε την εγκατάσταση αλλά όταν άνοιγε η συσκευή πήγαινε πάντα στο recovery κι έμενε εκεί.

Το μόνο που θέλω είναι να περάσω μια καθαρή jelly bean ή kit kat ή στην χειρότερη την επίσημη τελευταία 2.3 χωρίς όμως να μου βγαζει μήνυμα για αναβάθμιση. Mission impossible.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

μονο σε windows 7 θα φλασαρεις σε windows 8.1 κλπ δεν φλασαρεις ουτε ρουταρεις.

Επειδη ειμαι και εγω στην ιδια φαση με το κινητο αν στη σπαει το msg που παιρνεις για αναβαθμιση απλα θα πας στην εφαρμογη update η καπως ετσι θα την κανεις διακοπη και θα κανεις εκκαθαριση δεδομενων τις εφαρμογης. Αν δεν την ξανα ανοιξεις δεν θα σου εμφανισει τιποτα περι update.

Τωρα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι φλασαρισμα με μαμα τροπο αλλα επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα τα εχω ξεχασει. Ψαξε στο xda πως θα φλασαρεις για πρωτη φορα σε custom εκει λεει και πως επιστρεφεις σε μαμα με μαμα bootloader κλπ. Προσοχη μονο σε τι φορμαρεις ειπα μονο windows 7 και κατω εγω εχω 8.1 και για να φλασαρω πρεπει να περασω τα 7αρια παλι πραγμα που δεν παιζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα (κακώς) ότι τελικά τα κατάφερα. Κανείς δεν έγραφε ότι ο kernel που προορίζεται για την εκάστοτε rom είναι μέσα στο zip που κατεβάζεις. Το βρήκα τυχαία μέσα στα σχόλια μιας rom και κατάφερα τελικά να περάσω μια cyanogen 4.4. Αυτό έπρεπε να γράφεται στον τίτλο κάθε thread με rom αντί του clear data/ cache, install rom, done. Ώρες ώρες οι xda είναι εκνευριστικά ελιτιστές στο κοινό τους και τις γνώσεις που αυτό πρέπει να έχει.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε καθε ρομ φιλε μου γραφει τροπους εγκαταστασης... Προσεχε τωρα αν το ξανα πειραξεις να διαλεξεις σωστο firmaware καποιες φορες βαζουν ενα γενικο και στο καπακι θελουν update για το μοντελο σου. Αν κανεις το λαθος να κανεις reboot καλα ξεμπερδεματα να εχεις.. Μιας και θα καταστραφει το touch screen. (Το ειχα παθει και μετα απο 20 ωρες συνεομαινον flash το επαναφερα. Καποιοι δεν το καταφερνουν ποτε γιαυτο προσεχε καλα τι φλασαρεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα στο φόρουμ,ξαφνικά από χθες το βράδυ το mini έχει πρόβλημα στον συγχρονισμό του gmail,καμία ιδέα πως το διορθώνουμε;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Delete το Google account και ξανά add δοκίμασες;

 

Όχι αλλά κατά περίεργο τρόπο επανήλθε μόνο του,δεν έχω πρόβλημα ως τώρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση,ελπίζω να μην ξανακολλήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αθανατο το κινητακι και τις τουμπητσες του εχει φαει και ειναι σε αψογη κατασταση και φοραει kitkat και παει πολυ smooth.

Τι να πω ετοιμος ειμαι να δωσω το optimus g pro

Link to comment
Share on other sites

Αθανατο το κινητακι και τις τουμπητσες του εχει φαει και ειναι σε αψογη κατασταση και φοραει kitkat και παει πολυ smooth.

Τι να πω ετοιμος ειμαι να δωσω το optimus g pro

Πολύ τίμιο για την εποχή του. Από τα λίγα smartphones που αναπολώ λόγω μεγέθους και qwerty (απίστευτα εργονομικού) πληκτρολογίου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως! Καμιά φορά το πιάνω στα χέρια μου και με το πληκτρολόγιο αμέσως αρχίζω να γράφω σφαίρα! Τρομερά βολικό και ας είχε μικρή οθόνη!

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετα απο κατι χρονακια, εχω ξανα στην κατοχη μου σαν δευτερο αυτο το μικρο και πραγματικα φοβερο κινητο. Πρωιν κατοχος z ultra , μπορω με σιγουρια να πω οτι η ποιοτητα ηχου στο mini ειναι πολυ ανωτερη απο του Ζ, και στο ακουστικο και στο μικροφωνο του. Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν πιανει το wifi... σημα. Και αυτο μου το κανει μετα απο το update που εκανα με το pc companion. Ενω ειναι διπλα το router το βρισκει για λιγο, δεν μπορει να συνδεθει, και μετα μου λεει οτι ειναι εκτος εμβελειας !! Εχει κανεις παρομοιο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κατι χρονακια, εχω ξανα στην κατοχη μου σαν δευτερο αυτο το μικρο και πραγματικα φοβερο κινητο. Πρωιν κατοχος z ultra , μπορω με σιγουρια να πω οτι η ποιοτητα ηχου στο mini ειναι πολυ ανωτερη απο του Ζ, και στο ακουστικο και στο μικροφωνο του. Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν πιανει το wifi... σημα. Και αυτο μου το κανει μετα απο το update που εκανα με το pc companion. Ενω ειναι διπλα το router το βρισκει για λιγο, δεν μπορει να συνδεθει, και μετα μου λεει οτι ειναι εκτος εμβελειας !! Εχει κανεις παρομοιο θεμα?

Δοκίμασε να αλλάξει κανάλι στο router. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλαξα ολα απο 1 εως 13.. τζιφος

Κάνε του ένα hard reset ή επανεγκατάσταση λειτουργικού μεσω PC Companion. Και κάνε και στο router ένα reset. Δοκίμασε σε άλλο router να δούμε αν φταίει το κινητό ή το router.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε του ένα hard reset ή επανεγκατάσταση λειτουργικού μεσω PC Companion. Και κάνε και στο router ένα reset. Δοκίμασε σε άλλο router να δούμε αν φταίει το κινητό ή το router.

 

οκ μολις βρω ευκαιρια θα το κανω.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πριν λιγες μερες βρηκα το xperia mini μεταχειρισμενο.θελω να το κανω root και να του περασω καποια ρομ.Σαν αρχαριος όμως δεν εχω ξανακανει αντιστοιχη διαδικασια.μπορει καποιος συμφορουμιτης να μου στειλει αναλυτικα τα βηματα και τα αρχεια που πρεπει να χρησιμοποιησω?.Φοραει εκδοση android 4.0.4 με αριθμο εκδοσης 4.1.Β.0.431.Αυτο που θελω να πετυχω κυριως είναι να γινει πιο γρηγορο,να απεγκαταστησω μαμισιες εφαρμογες και να τρεχω εφαρμογες κυριως facebook,viber.Ευχαριστωεκ των προτερων για τυχον βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασε το παρόν topic και θα βρεις πολλά πράγματα. Και εγώ αρχάριος ήμουν και τα κατάφερα μετά από μπόλικο διάβασμα. Έχει πολύ υλικό εδώ μέσα.

 

Επειδή πάνε χρόνια από όταν το έκανα δεν θυμάμαι πολλά, αλλά θυμάμαι πως υπήρχε ένα πρόγραμμα κινέζικο που με ένα κλικ έκανε root

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό το κινέζικο πρόγραμμα αλλά δεν λειτουργεί. Όπως και μερικά αλλά αρχεία που είχαν ανέβει σε διάφορες σελίδες έχουν καταργηθεί...
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό το κινέζικο πρόγραμμα αλλά δεν λειτουργεί. Όπως και μερικά αλλά αρχεία που είχαν ανέβει σε διάφορες σελίδες έχουν καταργηθεί...

 

έχω κατεβασμένο το eroot 1.0.16 που νομίζω οτι δουλέυει με την τελευταία μαμά ρομ, αν δεν το βρίσκεις πες μου να στο ανεβάσω σε κανένα ντροπμποξ το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα έχουμε ένα xperia mini και η οθόνη του έχει μαυρίσει λίγο πάνω αριστερά.

Η αντιπροσωπεία δεν έχει ανταλλακτικά επειδή έχει καταργηθεί ο κωδικός

Από που μπορούμε να βρούμε μια νέα οθόνη;

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορεί ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...