Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπέρα έχουμε ένα xperia mini και η οθόνη του έχει μαυρίσει λίγο πάνω αριστερά.

Η αντιπροσωπεία δεν έχει ανταλλακτικά επειδή έχει καταργηθεί ο κωδικός

Από που μπορούμε να βρούμε μια νέα οθόνη;

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορεί ακόμη;

 

http://www.aliexpress.com/item/For-Sony-Xperia-MINI-ST15i-lcd-display-screen-free-shipping/32278918175.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Και μια που βλέπω ότι κάτι κινήται εδώ, είπα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας καμμιά σταθερή και γρήγορη ρομ που να δουλεύουν όλα (wi-fi, ράδιο κλπ) για το x10 mini pro (u20i).

Κουράστηκα να ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από στοκ και modded πάνω σε στοκ δεν υπάρχουν άλλες ROM

Αν δε θέλεις το ραδιόφωνο μπορείς να πας σε CM 11 kitkat (υπάρχουν και πιο νέα)

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Και μια που βλέπω ότι κάτι κινήται εδώ, είπα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας καμμιά σταθερή και γρήγορη ρομ που να δουλεύουν όλα (wi-fi, ράδιο κλπ) για το x10 mini pro (u20i).

Κουράστηκα να ψάχνω.

Είσαι σε λάθος θέμα.Έχεις το X10 Mini Pro.Η καλύτερη είναι η miniCM7 για αυτό που έχεις εσύ, αν και πλέον είναι λίγο παλια η 2.3 Να ξέρεις πως σε 11W29 και πάνω ΔΕΝ πρέπει να κανείς unlock τον bootloader και δεν γίνεται συνεπώς να περάσεις την rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει unlock και έχω δοκιμάσει πολλές rom. Η μία δεν παίζει wifi η άλλη το ράδιο η άλλη πολυ βαριά κλπ. Ότι έχει σχεση με τη CM σχεδόν το δοκίμασα. Θα δοκίμαζα και άλλες αλλά δεν μπορώ να μπω σε fastboot mode να περάσω .img από kernel και έχω περάσει μόνο τους Kernel του NaA με .ftf. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσω την προσπάθεια. Γι' αυτό ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει unlock και έχω δοκιμάσει πολλές rom. Η μία δεν παίζει wifi η άλλη το ράδιο η άλλη πολυ βαριά κλπ. Ότι έχει σχεση με τη CM σχεδόν το δοκίμασα. Θα δοκίμαζα και άλλες αλλά δεν μπορώ να μπω σε fastboot mode να περάσω .img από kernel και έχω περάσει μόνο τους Kernel του NaA με .ftf. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσω την προσπάθεια. Γι' αυτό ρωτάω.

Εγώ την έχω χρόνια (με τον 2.6.29 gb kernel) και πάει σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Λογικά θα έκανες κάποιο λάθος αν πέρασες αυτήν που σου είπα και δεν λειτουργεί σωστά. Είναι η πιο σταθερή από όλες

ΥΓ: Κάποιος να μεταφέρει τα μηνύματα στο topic των X10 mini/mini pro

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησατε το είχα και εγώ αυτό το κινητό ήταν μικρό και χρηγορο

 

Εγω το έχω ακόμα σαν δεύτερο κινητό....Ένα μόνο θα πω!! Αυτο που θυμάμαι το είχα συγκρίνει κάποια στιγμή με Iphone 4 σε μια νυχτερινή λήψη με φλας και ο κάτοχος του iphone είχε ιδρώσει απο το αποτέλεσμα....χαχαχα!! Εξαιρετικό μικρό κινητό και για την εποχή του τουμπάνι!!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά για την εποχή του το κινητό ήταν πολύ μπροστα. Το θέλω και εγώ σα δεύτερη συσκευή.

Φίλε S0LvE νόμιζα πως αυτό είναι το επίσημο topic για το mini pro και γι' αυτό το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Θα ψάξω να βρω το κανονικό. Ίσως κάνω λάθος. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου. Όσο για την CM7 την δοκίμασα με τον U20_2.6.32.61-nAa-06 και είναι καλή αλλά δεν παίζει το ράδιο. Αν την δοκιμάσω με τον U20_nAa-14_2.6.29.6 λες ότι παίζει το ράδιο; Επίσης με το flashtool μπορώ και περνάω kernel μεσω του flashtool mode με αρχεία τύπου .ftf(όπως του NaA). Δεν μπορώ να περάσω kernel σε fastboot mode τύπου .img .

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά για την εποχή του το κινητό ήταν πολύ μπροστα. Το θέλω και εγώ σα δεύτερη συσκευή.

Φίλε S0LvE νόμιζα πως αυτό είναι το επίσημο topic για το mini pro και γι' αυτό το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Θα ψάξω να βρω το κανονικό. Ίσως κάνω λάθος. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου. Όσο για την CM7 την δοκίμασα με τον U20_2.6.32.61-nAa-06 και είναι καλή αλλά δεν παίζει το ράδιο. Αν την δοκιμάσω με τον U20_nAa-14_2.6.29.6 λες ότι παίζει το ράδιο; Επίσης με το flashtool μπορώ και περνάω kernel μεσω του flashtool mode με αρχεία τύπου .ftf(όπως του NaA). Δεν μπορώ να περάσω kernel σε fastboot mode τύπου .img .

 

Στον 2.6.29 δεν έχει θέμα με το ράδιο. Ο 2.6.32 δεν είναι πολύ σταθερός και προορίζεται κυρίως για jellybean roms για το συγκεκριμένο κινητό.Kernel τύπου img δεν έχω δοκιμάσει να περάσω ποτέ στο συγκεκριμένο κινητό και δεν νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τσίμπησα πρόσφατα και εγώ το Xperia Mini για 2ο. Το είχα και παλαιότερα ως 1ο smartphone οπότε το γνωρίζω πολύ καλά. Μετά από αρκετές ROM που δοκίμασα, έβγαλα το συμπέρασμα ότι η CM11 τρέχει καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο έχει βγει για το συγκεκριμένο κινητό. Η CM9 και η CM10 είναι αρκετά laggy και CM12/CM13 έχουν αρκετά bugs ακόμα. Οπότε θεωρώ, ότι όποιος έχει τη συγκεκριμένη συσκευή και θέλει να έχει ένα σχετικά γρήγορο τηλέφωνο αλλά όχι παλιό λειτουργικό, ας δοκιμάσει την CM11.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οπότε αυτη είναι η καλύτερη και για την μπαταρία;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στο φόρουμ,πρόσφατα το mini έκανε αναβάθμιση το google play και επειδή δεν είχε πολύ χώρο έβγαζα ότι έβρισκα μπροστά μου...δυστυχώς έσβησα και τα δεδομένα του google play για να γλυτώσω χώρο.Επανήλθε αλλά δεν φορτώνει το φωτογραφίες και βίντεο widget.τι να κάνω;να το διαγράψω και να το προσθέσω ξανά;η συλλογή παίζει μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,πρόσφατα το mini έκανε αναβάθμιση το google play και επειδή δεν είχε πολύ χώρο έβγαζα ότι έβρισκα μπροστά μου...δυστυχώς έσβησα και τα δεδομένα του google play για να γλυτώσω χώρο.Επανήλθε αλλά δεν φορτώνει το φωτογραφίες και βίντεο widget.τι να κάνω;να το διαγράψω και να το προσθέσω ξανά;η συλλογή παίζει μια χαρά!

 

 

 

Τι ρομ εχεις; Βαλε καμια καστομ και κανε partition για apps σε SD.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ποια ειναι η καλυτερη rom για την μπαταρια;

ας ειναι και 2.3.6, δεν με ενδιαφερει το ραδιο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος είχε μια cm. Δε θυμάμαι ποια ακριβώς.

Είχε καλη αυτονομία

Αν έχεις χρόνο δες ποιες κυκλοφορούν και τσέκαρε

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή 4.0.4 ή επίσημη γίνεται root;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !!εχω το παραπανω κινητο και κανει συνεχεια restart στην αρχη επειδη εχει οξειδωθει.το πηγα να το φτιαξω σε ενα μαγαζι για επισκευες και μου ειπαν οτι ειναι αρκετα προχωρημενη η οξειδωση και δεν λειτουργουν τα ανταλακτικα..το κινητο εχει συναισθηματικη αξια και θελω οποσδηποτε να το καταφερω να δουλεψει..καμια γνωμη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω το κινητό (sony xperia mini) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα , ανοίγει δείχνει το sony xperia logo και μου κάνει συνέχεια επανεκκίνηση.. και ξανά το ίδιο . Δοκίμασα και έκανα τη διαδικασία με το πρόγραμμα της sony αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα καμιά βοήθεια ? Edited by WhatFreedom
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, χρόνια πολλά, καλή χρονιά!

Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα με @Whatfreedom (αλλά xperia mini pro), μονο που ενω πάντα το διόρθωνα (εκανα repair) με companion, με το τελευταίο όμως companion (που εχει αλλάξει λιγο η διαδικασία...δεν επιλέγεις πια το μοντελο κινητου σου κτλ), κανω τη διαδικασία που μου δίχνει και στη φάση που συνδέω το κινητό στον υπολογιστή , μου βγάζει "Software repair error":An error occurred while repairing your device. κτλ κτλ"

Error code: UEGetPhoneInfoMissingInfo

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

Υ.Γ. Δε πιστεύω η Sony να σταμάτησε να διαθέτει το λειτουργικό του συγκεριμένου κινητού μέσω Companion ... :blink:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά, καλή χρονιά!

Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα με @Whatfreedom (αλλά xperia mini pro), μονο που ενω πάντα το διόρθωνα (εκανα repair) με companion, με το τελευταίο όμως companion (που εχει αλλάξει λιγο η διαδικασία...δεν επιλέγεις πια το μοντελο κινητου σου κτλ), κανω τη διαδικασία που μου δίχνει και στη φάση που συνδέω το κινητό στον υπολογιστή , μου βγάζει "Software repair error":An error occurred while repairing your device. κτλ κτλ"

Error code: UEGetPhoneInfoMissingInfo

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

Υ.Γ. Δε πιστεύω η Sony να σταμάτησε να διαθέτει το λειτουργικό του συγκεριμένου κινητού μέσω Companion ... :blink:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα σας! Λοιπον...όπως φοβόμουν... Επικοινώνησα με το support μέσω live chat της Sony και μου είπανε οτι δεν διατίθεται πια το λογισμικό για το συγκεκριμένο κινητό γι'αυτο και το Companion μου έβγαζε αυτό το μήνυμα. Το μονο που μπορώ να κάνω μου είπε είναι να απευθυνθώ στη τοπική εξουσιοδοτημένη υποστήριξη και εκεί λεει θα μου το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλει το παλιό PC Companion;

Επίσης με το Flashtool και τα images μπορείς να κάνεις δουλειά, το έχω δοκιμάσει όταν ήθελα να αναβαθμίσω σε CM 11,

αλλά ήθελα να περαστεί το τελευταίο subband

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλει το παλιό PC Companion;

Επίσης με το Flashtool και τα images μπορείς να κάνεις δουλειά, το έχω δοκιμάσει όταν ήθελα να αναβαθμίσω σε CM 11,

αλλά ήθελα να περαστεί το τελευταίο subband

Καλησπέρα Spyrus, το δοκίμασα και αυτό, αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι δεν υποστηρίζεται πια το συγκεκριμένο λογισμικό. Στο μεταξύ το κινητό δεν έχει κάποιο θέμα, απλώς μπήκε σε bootloop επειδή πήγα να στείλω ένα αρχείο με bluetooth(μου το είχε κάνει μερικές φορές και στο παρελθόν).

Για Flashtool και images...εδώ υπάρχει θέμα...έχω ασχοληθεί με το hardware του κινητού, με το Software μέρος όμως δεν έχω ασχοληθεί σε τέτοιο επίπεδο...flashtool, images, root κτλ. είναι άγνωστες έννοιες για μένα, που μπορώ βέβαια να μελετήσω και να τις εφαρμόσω - υποθέτω - αλλά φοβάμαι λόγω απειρίας μη γίνει κάτι ανεπανόρθωτο και μετά να μη μπορεί ούτε κάποιος που γνωρίζει να μου το επαναφέρει το κινητό :worry: )

Κάτι που σκέφτηκα, μπορεί να λέω και χαζομάρα...υπάρχει ίσως κάποιος τρόπος να μπω σε safemod στο κινητό (όπως κάνουμε στα windows) και από εκεί μήπως μπορέσω και το ξεκολλήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μετα απο χρονια το ξαναγορασα απο ebay....η συγκινηση ειναι μεγαλη

 

του εβαλα και σιμ και το χρησιμοποιω σαν τηλεφωνο χωρις να του περασω πολλες εφαρμογες

 

φυσικα οι εποχες εχουν αλλαξει,θα εξακολουθω νμα χρησιμοποιω το ξιαομι που εχω,αλλα ετσι κι αλλιως το μινι ειναι τοσο μικρο που δεν καταλαβαινεις οτι κουβαλας 2 τηλεφωνα :cool:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο χρονια το ξαναγορασα απο ebay....η συγκινηση ειναι μεγαλη

 

του εβαλα και σιμ και το χρησιμοποιω σαν τηλεφωνο χωρις να του περασω πολλες εφαρμογες

 

φυσικα οι εποχες εχουν αλλαξει,θα εξακολουθω νμα χρησιμοποιω το ξιαομι που εχω,αλλα ετσι κι αλλιως το μινι ειναι τοσο μικρο που δεν καταλαβαινεις οτι κουβαλας 2 τηλεφωνα :cool:

Μπράβο ρε φίλε! Πόσο όμορφο και τίμιο κινητό. Από τα πιο αγαπημένα μου!

Το mini η το pro πήρες;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...