Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με τηνευκαιρία,το mini χθες βράδυ και σήμερα το πρωί δεν συνδέεται με data σε δίκτυο edge αλλά μόνο σε hspa,δεν εμφανίζει καθόλου το σήμα Ε αλλά μόνο το H όταν αλλάξω σε 3G.Μπορεί να φταίει η Cosmote?

 

για απλό restart νομίζω το ασφαλέστερο είνια να βγάλεις μπαταρία... για button-hard reset δες εδώ http://hard-resets.com/xpe...ctory-restore/

 

Τελικά το mini συνήλθε και συνδέεται σε edge δίκτυο,ίσως έφταιγε το δίκτυο στην περιοχή προσωρινά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα μπορώ να αφαιρέσω Τις 5 αρχικές οθόνες και να αφήσω μια

Νομίζω ότι γίνεται μόνο με κάποιον launcher. Ο "μαμά" δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε υπόψιν καμία (unofficial) έκδοση Cyanogenmod cm11 (pure cm, όμως), Android 4.4.4 που να μην έχει καθόλου προβλήματα σε Xperia Mini;

Βρήκα στο xda αυτή {All 2011}[DEV][KitKat 4.4.4][LegacyXperia] unofficial CyanogenMod 11.0 builds

αλλά λέει ότι εκτός των άλλων έχει συχνες αποσυνδέσεις στο wifi και είναι buggy το wifi hotspot.

 

Για την ακρίβεια λέει:

Buggy:

  • Wifi (connections drops)
  • Wifi hotspot

 

Not working:

 

  • FM radio (audio is not working)
  • HDMI
  • ANT+ (we lack proper support for bluedroid stack)

Edited by darkblue
Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψιν καμία (unofficial) έκδοση Cyanogenmod cm11 (pure cm, όμως), Android 4.4.4 που να μην έχει καθόλου προβλήματα σε Xperia Mini;

Βρήκα στο xda αυτή {All 2011}[DEV][KitKat 4.4.4][LegacyXperia] unofficial CyanogenMod 11.0 builds

αλλά λέει ότι έχει συχνες αποσυνδέσεις στο wifi και είναι buggy το wifi hotspot.

 

Όχι για CM11. Εγώ έχω βάλει το 10 nightly build μαζί με custom kernel για camera/radio fix και δεν έχω θέματα.

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Όχι για CM11. Εγώ έχω βάλει το 10 nightly build μαζί με custom kernel για camera/radio fix και δεν έχω θέματα.

Κρίμα. Θέλω τουλάχιστον την 10.2 λόγω του Blacklist calls που παρέχει

Link to comment
Share on other sites

σε αυτήν δουλεύει το ΑΝΤ+ ;

Νομίζω ναι. Υπάρχει στο Google Play και είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν ξέρω τι κάνει :p

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αυτή τη στιγμή έχω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης μόνο 2G σήμα σε όλες τις εταιρείες,έχει κάποιος άλλος φίλος πρόβλημα;

Ή φταίει το mini;

 

[edit]Επανήλθε,ήταν μάλλον προσωρινό πρόβλημα δικτύου.[/edit]

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ναι. Υπάρχει στο Google Play και είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν ξέρω τι κάνει :p

Για το ANT+ δες το λινκ:

ANT+ allows you to mix and match products and brands with the assurance that they will 'just work' together

 

ANT+ activity icons represent the information that the product is capable of transferring. Sensors and displays

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω το xperia mini και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ενώ δούλευε κανονικά ξαφνικά άρχισε να κάνει επανεκκινησης και δεν ανοίγει μένει για λίγο στην μαύρη οθόνη που λέει Sony και ξανακάνει επανεκκινηση και ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει. Μπορώ να κάνω κάτι;
ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω το xperia mini και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ενώ δούλευε κανονικά ξαφνικά άρχισε να κάνει επανεκκινησης και δεν ανοίγει μένει για λίγο στην μαύρη οθόνη που λέει Sony και ξανακάνει επανεκκινηση και ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει. Μπορώ να κάνω κάτι;

Αν δεν πυραξες κάτι τοτε είναι η μπαταρία το πρόβλημα σου.Ειχα το ίδιο πρόβλημα κ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

99τις 100 μπαταρια ειναι τοτε :)

τσιμπα απο δω μια γνησια http://www.ebay.com/itm/BATTERY-FOR-SONY-ERICSSON-EP500-XPERIA-MINI-ST15I-NEW-EP-500-USA-/251674095108?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item3a98f1ee04 σε 3-4 μερες λογικα στο σπιτι σου θα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά ποια rom προτείνετε για απλή χρήση και γρήγορη απόκριση στην οποία δουλεύουν wifi κλπ; Δεν είναι πρόβλημα το να κάνω root, unlock bootloader κλπ.

 

η stock 4.1.B.0.431( ή 4.1.B.0.587) είναι προτιμότερη απο την 2.3.4; έχει κάποια γνωστά προβλήματα;

Edited by sofos_k
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την Clean n Tweaked απο xda, και ολα δουλευουν τελεια, χωρις bloatware κλπ. Το χρησιμοποιεί η γυναικα μου τωρα οποτε δεν μπορω να σου δωσω αλλα στοιχεια.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! Καλή χρονια , με υγεία και χαμόγελα!

Θα ήθελα αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει στο εξής:

Ήμουν στο άλμπουμ φωτογραφιών του κινητού και πάτησα να αποστείλω μία φωτογραφία μέσω bluetooth. Με το που πάτησα αυτη την επιλογή έκανε επανεκκίνηση και απο τότε εχει κολλήσει εκει. Δηλ ανοιγω το κινητο βγαίνει το "sony" βγαίνει και το "xperia" και μετα απο αυτο επανεκκινηση και ξανά στο "sony"(και αν δεν βγάλω την μπαταρία, αυτο τον κύκλο θα κάνει συνέχεια)! Τι μπορω να κάνω? Επισης υπάρχει καποιος τρόπος να πάρω επαφες και μνμτα?(εκανα το λάθος και είχα καιρο να τα κάνω backup) :\

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις backup από τηλέφωνα, ιστορικό, μυνήματα κλπ με το MyPhoneExplorer.

Μετά αν δεν συνέλθει το κινήτο κάνε repair από PC Companion αλλά θα γίνει όπως το πήρες το κινητό θα

χαθούν οι ρυθμίσεις. Μετά μπορείς να κάνεις restore από το MyPhoneExplorer

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατέβασα και εγκατέστησα το MyPhoneExplorer αλλα συνδέω το κινητο και μου λεει οτι δεν βρισκει καποια συσκευη συνδεδεμένη. Στο "βοήθεια" μου λεει

- Όταν συνδέσετε το τηλέφωνο επιλέξτε "Μόνο φόρτιση" (το έκανα)

- Βεβαιωθείτε ότι η επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων" είναι ενεργοποιημένη στο τηλέφωνο (Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη) (αυτο δεν μπορω να το κανω οπως καταλαβαινεις γιατι δεν έχω πρόσβαση)

- In Android 4.2.2 and newer you have to unlock the USB-Debugging option first (Settings-About the phone-Build number -> tap 7 times on it) (ομοίως)

- Βεβαιωθείτε ότι οι οδηγοί Debug για το τηλέφωνό σας έχουν εγκατασταθεί (ADB-Drivers) (αυτο τι ειναι?Εννοει να εγκατασταθουν στο pc? Που τους βρίσκω αυτους τους drivers?)

p.s.Εν συνεχεία σε μια αναζητηση που εκανα κατέβασα και εγκατεστησα το android-transfer αλλα αρχισε να μου βγαζει το avast και ο τοιχος προστασίας κατι μνμτα και δεν προχώρησα. Συγνωμη αν ειναι off-topic απλως το αναφερω ωστε μηπως υπάρχει καποια άλλη προταση δοκιμασμενη(σε περιπτωση που δεν βρουμε ακρη με το myphoneexplorer).

Υπομονή για την "Εκθεση" και τις πολλες ερωτησεις απλως μεχρι τωρα μέχρι repair ηξερα να κανω. :P Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε μήπως αν το Xperia Mini ST15i δέχεται κάρτα SDHC;

 

Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για τη Kingston MicroSDHC Class 10 8GB

Edited by darkblue
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει ζωή στο thread να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου με την απορία μου. Έχω ένα xperia mini στο οποίο δοκίμασα να περάσω διάφορες rom. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά (κι ενώ αλλάζω πρώτα το kernel όπως πρέπει) μου λέει ότι η rom είναι για st15i ενώ το δικό μου είναι st15a. Ψάχνοντας τα μενού δεν είδα καμιά αναφορά για a και παντού η συσκευή αναγνωρίζεται ως st15i. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατέβασα και εγκατέστησα το MyPhoneExplorer αλλα συνδέω το κινητο και μου λεει οτι δεν βρισκει καποια συσκευη συνδεδεμένη. Στο "βοήθεια" μου λεει

- Όταν συνδέσετε το τηλέφωνο επιλέξτε "Μόνο φόρτιση" (το έκανα)

- Βεβαιωθείτε ότι η επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων" είναι ενεργοποιημένη στο τηλέφωνο (Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη) (αυτο δεν μπορω να το κανω οπως καταλαβαινεις γιατι δεν έχω πρόσβαση)

- In Android 4.2.2 and newer you have to unlock the USB-Debugging option first (Settings-About the phone-Build number -> tap 7 times on it) (ομοίως)

- Βεβαιωθείτε ότι οι οδηγοί Debug για το τηλέφωνό σας έχουν εγκατασταθεί (ADB-Drivers) (αυτο τι ειναι?Εννοει να εγκατασταθουν στο pc? Που τους βρίσκω αυτους τους drivers?)

p.s.Εν συνεχεία σε μια αναζητηση που εκανα κατέβασα και εγκατεστησα το android-transfer αλλα αρχισε να μου βγαζει το avast και ο τοιχος προστασίας κατι μνμτα και δεν προχώρησα. Συγνωμη αν ειναι off-topic απλως το αναφερω ωστε μηπως υπάρχει καποια άλλη προταση δοκιμασμενη(σε περιπτωση που δεν βρουμε ακρη με το myphoneexplorer).

Υπομονή για την "Εκθεση" και τις πολλες ερωτησεις απλως μεχρι τωρα μέχρι repair ηξερα να κανω. :P Ευχαριστώ!

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τότε, καθώς πρέπει να έχεις μπει στο λειτουργικό για να βάλεις USB Debug.

Στην περίπτωσή σου μάλλον πας για repair μέσω PC Companion

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζετε μήπως αν το Xperia Mini ST15i δέχεται κάρτα SDHC;

 

Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για τη Kingston MicroSDHC Class 10 8GB

 

Δέχεται microSD(HC) οπότε καλά είσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού υπάρχει ζωή στο thread να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου με την απορία μου. Έχω ένα xperia mini στο οποίο δοκίμασα να περάσω διάφορες rom. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά (κι ενώ αλλάζω πρώτα το kernel όπως πρέπει) μου λέει ότι η rom είναι για st15i ενώ το δικό μου είναι st15a. Ψάχνοντας τα μενού δεν είδα καμιά αναφορά για a και παντού η συσκευή αναγνωρίζεται ως st15i. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Παίζεις σε άλλα δίκτυα

ST15i UMTS HSPA 900 (Band VIII), 2100 (Band I)

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

ST15a UMTS HSPA 800 (Band V), 1900 (Band II), 2100 (Band I)

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

http://www-support-downloads.sonymobile.com/st15/whitepaper_EN_st15_xperia_mini.pdf

 

Σου δούλευε κανονικά;

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...