Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αμέσως μετά την αγορά του κινητού έβαλα την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059753 ακολουθώντας τις οδηγίες. Πρόσφατα παρατήρησα ότι το επίπεδο μπαταρίας ανεβοκατεβαίνει μόνο του τυχαίες στιγμές. Μερικές φορές λέει 10% και ξαφνικά πάει στο 30%. Ή π.χ. πηγαίνει 33%-3%4-35%-34%-33% κ.ο.κ.. Έβαλα πάλι το update μήπως δεν είχε γίνει καλά αλλά και πάλι τα ίδια.

Αν κάνω restart το τηλέφωνο φτιάχνει, αλλά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια. Να κάνω factory reset? Τι μου προτείνεται? Δεν το έχω δοκιμάσει με την stock ROM αν παρουσιάζει το πρόβλημα αλλά υποψιάζομαι ότι είναι λόγω λογισμικού απλώς. Έχω δοκιμάσει και battery stats reset αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

 

τυπικα καθε φορα μετα το περασμα μιας rom πρεπει να κανετε battery callibration ειτε χειροκινητα με διαφορες οδηγιες που υπαρχουν στο net ειτε να βαλετε την εφαρμογη battery calibration απο το market και να τα κανει ολα αυτη...

 

//την κανετε install βαζετε να φορτισει το κινητο στο 100% , δεν αποσυνδεετε τον φορτιστη απο το κινητο , ανοιγετε την εφαρμογη ,πατατε το το κουμπι που λεει και μετα αποσυνδεετε τον φορτιστη. Επειτα το αφηνετε να αδειασει τελειως το κινητο και να σβησει απο μπαταρια και το βαζετε να φορτισει μεχρι τερμα κατα προτιμηση κλειστο για καλυτερο calibration...

μετα απο αυτα το ανοιγετε και ειστε ετοιμοι....

 

αυτο συμβαινει γιατι οταν αλλαζετε rom αναγκαστικα δεν ειναι στο 100% και ετσι το συστημα που διαβαζει τα ποσοστα μπερδευεται λογω του οτι εχει κρατησει τα παλια και αναλογως προσπαθει να βγαλει τα καινουργια γιαυτο και τα περιεργα που βλεπετε...

 

υπαρχει και η χειροκινητη διαδικασια αλλα προσωπικα δεν ετυχε να την κανω και ποτε οποτε σας ειπα αυτη...

 

 

//βεβαια αν απλα ειναι απειροελαχιστο το σκαμπανεβασμα δεν εχει και τοσο σημασια αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που κανει μεγαλα πανω-κατω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο το ειχα παρατηρησει και εγω με την συγκεκριμενη rom αλλα δεν καταλαβα ποτε γιατι γινοταν.

Νομιζα πως ηταν η εφαρμογη battery calibration που την ειχα τρεξει κανα δυο φορες μετα απο φορτισεις

του κινητου και ευθυνονταν αυτη αλλα τελικα κατι αλλο επαιζε!

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Άρα κάποιο bug της ρομ είναι απλώς. Αφού δεν έχει πρόβλημα το κινητό όλα οκ. :)

 

EDIT: Τώρα είδα και την προηγούμενη απάντηση. Ευχαριστώ nothing.

Link to comment
Share on other sites

εχω επισκεφτει αρκετα καταστηματα wind για να δω το κινητο απο κοντα, αλλα κανενα καταστημα δεν το εχει διαθεσιμο.

 

γνωριζει κανεις καποιο καταστημα που να το εχει;

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω θεμα με φορτιστη αυτοκινητου: ενω αρχικα δουλευα κανονικα πλεον αντι να το φορτιζει, το ξεφορτιζει...( εχω cm7)

το εχω δοκιμασει με δυο φορτιστες, αρα ειναι θεμα του τηλεφωνου. εχει τυχει σε κανεναν αλλον;

επισης οταν το φορτιζω με αλλον φορτιστη εκτος απο τον μανισιο απενεργοποιειται η οθονη οσον αφορα την αφη. το κουμπι on/off δουλευει κανονικα. μυστηρια πραγματα.............................

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω θεμα με φορτιστη αυτοκινητου: ενω αρχικα δουλευα κανονικα πλεον αντι να το φορτιζει, το ξεφορτιζει...( εχω cm7)

το εχω δοκιμασει με δυο φορτιτστες, αρα ειναι θεμα του τηλεφωνου. εχει τυχει σε κανεναν αλλον;

επισης οταν το φορτιζω με αλλον φορτιστει εκτος απο τον μανισιο απενεγοποιειται η οθονη οσον αφορα την αφη, νεκρωνει. το κουμπι on/off δουλευει κανονικα. μυστηρια πραγματα.............................

 

συνδεδεμενο απλα για ελεγχο σε usb που εχω στο αμαξι για flashakia που κανονικα δινει ρευμα για να λειτουργησει το στικακι το κινητο βασικα δεν εκανε τιποτα απλα αναβε σαν να φορτιζε αλλα δεν εκανε τιποτα...(δεν φορτιζε καθολου ουσιαστικα αλλα δε καταλαβα αν ετρωγε και μπαταρια για να ειμαι σιγουρος να σου πω)

Link to comment
Share on other sites

εχω επισκεφτει αρκετα καταστηματα wind για να δω το κινητο απο κοντα, αλλα κανενα καταστημα δεν το εχει διαθεσιμο.

 

γνωριζει κανεις καποιο καταστημα που να το εχει;

 

απο wind που παρηγγειλα σημερα μου ειπαν οτι εχουν μονο το καινουριο. Μου ειπαν για παραλαβη σε καμια δεκαρια μερες, οποτε λογικα τοτε θα κυκλοφορησει το νεο.

Το παλιο μονο σε στοκ φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανενας χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη βαση και το φορτιστη αυτοκινητου?

 

http://www.dealextreme.com/p/universal-car-swivel-mount-holder-black-81053

 

http://www.dealextreme.com/p/mini-car-cigarette-powered-1000ma-usb-adapter-charger-black-dc-12v-48925

 

Ή αν εχετε να προτεινετε κατι παρομοιο και οικονομικο...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη βάση, ίσως όχι τόσο οικονομική:

http://www.ebay.com/dsc/i.html?_nkw=Exogear+mount&_sacat=0&_odkw=Exogear+mount&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313&LH_TitleDesc=1

Αλλά έχει το βασικό πλεονέκτημα ότι τοποθετέιται σε οποιαδήποτε επιφάνεια, αρκεί να είναι επίπεδη, και όχι μόνο σε παράθυρο ή τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη βάση, ίσως όχι τόσο οικονομική:

http://www.ebay.com/dsc/i.html?_nkw=Exogear+mount&_sacat=0&_odkw=Exogear+mount&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313&LH_TitleDesc=1

Αλλά έχει το βασικό πλεονέκτημα ότι τοποθετέιται σε οποιαδήποτε επιφάνεια, αρκεί να είναι επίπεδη, και όχι μόνο σε παράθυρο ή τζάμι.

 

Ειναι "τσιμπημενη", οντως...Βασικα στο τζαμι θελω να την βαλω, λιγο δυσκολο να βρω τοιχο μεσα στο αυτοκινητο! Θα παω απο περιεργεια αυριο να ρωτησω στα μαγαζια για μια τετοια βαση και φορτιστη να ακουσω τιμες..ελπιζω να μην μου πεσουν τα μαλλια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βρεις τοίχο, μπορεί να μπει οπουδήποτε στο ταμπλώ του αυτοκινήτου. Μάλλον δεν πρόσεξες όλες τις εικόνες. Και απ' ότι λέγεται είναι πολύ σταθερή.

Δε νομίζω να υπάρχει σε καταστήματα, αλλά αν βρεις πουθενά ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Universal Car Mount Holder

 

Αυτή έχω. Απίστευτα βολική & διακριτική!

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Universal Car Mount Holder

 

Αυτή έχω. Απίστευτα βολική & διακριτική!

 

Αυτή είναι η άλλη λύση που σκεφτόμουν. Δεν την προτίμησα γιατί είναι πολύ μικρή και το κινητό θα είναι πολύ μακριά. Αυτό βέβαια εξαρτάται απο το αυτοκίνητο και το πόση κλίση έχει το τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Universal Car Mount Holder

 

Αυτή έχω. Απίστευτα βολική & διακριτική!

 

 

1 $ μονο??? (ενταξει, εχει και μεταφορικα...)

Βασικα θα ηθελα να εχω το κινητο σε καθετη θεση και δεν ξερω κατα ποσο η συγκεκριμενη βαση θα συγκρατει καλα τη συσκευη. Μην πεσω σε καμια λακουβα δηλαδη και ψαχνω το κινητο στα πατακια...

Link to comment
Share on other sites

1 $ μονο??? (ενταξει, εχει και μεταφορικα...)

Βασικα θα ηθελα να εχω το κινητο σε καθετη θεση και δεν ξερω κατα ποσο η συγκεκριμενη βαση θα συγκρατει καλα τη συσκευη. Μην πεσω σε καμια λακουβα δηλαδη και ψαχνω το κινητο στα πατακια...

Κοίταξε το δικό μου το αμάξι είναι λίγο κούτσουρο οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται στις λακούβες.. Δεν έχει ξεκολλήσει ούτε μια φορά και αυτό μου μ'αρέσει είναι το κιν δε πηγαίνει πάνω-κάτω όπως τα "σκυλάκια" που έχουν ορισμένοι στο ταμπλό.

Απο κει κ πέρα $2,7 είναι τζάμπα!! Αν δε σου κάνει τη δίνεις σε κάποιον δικό σου.

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Θα παω απο περιεργεια αυριο να ρωτησω στα μαγαζια για μια τετοια βαση και φορτιστη να ακουσω τιμες..ελπιζω να μην μου πεσουν τα μαλλια...

 

Πήγα σήμερα μια βόλτα από Vodafone και Γερμανό... βάση στήριξης δεν βρήκα πουθενά, βρήκα όμως φορτιστή αυτοκινήτου. Στη Vodafone είχε φορτιστή με καλώδιο στα 14€ και στο Γερμανό 12€ με καλώδιο και 6€ χωρίς καλώδιο. Μάλλον θα τα παραγγείλω από ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα μια βόλτα από Vodafone και Γερμανό... βάση στήριξης δεν βρήκα πουθενά, βρήκα όμως φορτιστή αυτοκινήτου. Στη Vodafone είχε φορτιστή με καλώδιο στα 14€ και στο Γερμανό 12€ με καλώδιο και 6€ χωρίς καλώδιο. Μάλλον θα τα παραγγείλω από ίντερνετ!

Λυπάμαι που το λέω γιατί η αγορά λόγω οικονομικής κρίσης είναι στα υπόγεια αλλά εννοείται από internet.

Η βάση αυτοκινήτου (ακριβώς την ίδια) που ανέφερα σε παραπάνω post σε γνωστό μαγαζί την είχε €20!!

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχω πάρει βαση απο μεγαλο καταστημα παιχνιδιων(καταλαβατε) με 2,99 αλλα εχει μεγαλο 'λαιμο', τον εκοψα σχεδόν ολο για να ειναι μικρος και την εβαλα να ειναι διπλα απο τον καθρέπτη.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Θα ήθελα μιά βοήθεια στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την λήψη των MMS.Δεν μπορώ καθόλου να δω το αρχείο που μου στέλνουν.Επικοινώνησα με την Vodafone και μου έστειλαν τις παρακάτω ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν λαμβάνω σωστά τα MMS.

 

Ρυθμίσεις MMS

Πατάμε το πλήκτρο του μενού  Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): VF MMS

APN: mms.vodafone.net

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Διακομιστής Μεσολάβησης MMS: 213.249.19.49

Θύρα MMS: 9201 (ή εναλλακτικά 5080)

Πρωτόκολλο MMS: WAP 1.2

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: MMS

 

**Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία**

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Αποθήκευση (Save)

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχω πάρει βαση απο μεγαλο καταστημα παιχνιδιων(καταλαβατε) με 2,99 αλλα εχει μεγαλο 'λαιμο', τον εκοψα σχεδόν ολο για να ειναι μικρος και την εβαλα να ειναι διπλα απο τον καθρέπτη.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

 

την ίδια βάση πήρα και εγώ για το desire z μου και είμαι ικανοποιημένος μόνο που εγώ έπρεπε να κάνω μια παντέτα να κόψω λίγο πλαστικό άπω το πλάι για να ελευθερωθεί η θύρα micro usb

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα χαλασε την προηγουμενη εβδομαδα η αφη στα πλαγια της οθονης στις ακρες,δεξια και αριστερα και το πηγα στη wind για να το στειλουν στο service.υπαρχει καποιο τηλεφωνο που μπορω να παρω και να μαθω τι εχει και ποτε θα ειναι ετοιμο?

εχει τυχει σε καναν αλλον το προβλημα αυτο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα χαλασε την προηγουμενη εβδομαδα η αφη στα πλαγια της οθονης στις ακρες,δεξια και αριστερα και το πηγα στη wind για να το στειλουν στο service.υπαρχει καποιο τηλεφωνο που μπορω να παρω και να μαθω τι εχει και ποτε θα ειναι ετοιμο?

εχει τυχει σε καναν αλλον το προβλημα αυτο?

ευχαριστω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112787

 

Επισης το πρωι που κοιταγα ενα βιντεο σχετικο με ideos x5 στο youtube, καποιος ειχε κανει σχολιο περιγραφοντας αντιστοιχο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα χαλασε την προηγουμενη εβδομαδα η αφη στα πλαγια της οθονης στις ακρες,δεξια και αριστερα και το πηγα στη wind για να το στειλουν στο service.υπαρχει καποιο τηλεφωνο που μπορω να παρω και να μαθω τι εχει και ποτε θα ειναι ετοιμο?

εχει τυχει σε καναν αλλον το προβλημα αυτο?

ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=45

Διαβασε το ποστ 666 φτου-φτου, εκανε δυο εβδομαδες και ειμαι στη πατρα

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=45

Διαβασε το ποστ 666 φτου-φτου, εκανε δυο εβδομαδες και ειμαι στη πατρα

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

 

και εγω απο πατρα ειμαι φιλε και περιμενω να με ειδοποιησουν τοτε να δω τι θα γινει.φενεται να το εχουν πολλοι το προβλημα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...