Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Huawei U8800 IDEOS X5

 

http://4.bp.blogspot.com/-d4gaUlBuRUE/TX8XkdCBb3I/AAAAAAAAGK4/3mvt-etipfM/s1600/Huawei%2BIDEOS%2BX5%2Bphoto%2Breview.jpg

 

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

 

Δίκτυο λειτουργίας: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 900 / 2100

Οθόνη: TFT capacitive 3.8 inches, 480 x 800 pixels, 16M colors, Multi-touch, Accelerometer sensor

Κάμερα: 5 MP, 2592x1944 pixels, autofocus, LED flash, video 720p@30fps

Μνήμη: 2/4 GB storage + θύρα για κάρτες microSD μέχρι 32GB

Λειτουργικό Σύστημα: Android OS, v2.2 (Froyo)

Άλλα χαρακτηριστικά: 800 MHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM 7230 chipset, μπαταρία 1500 mAh, Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS, Geo-tagging,

Διαστάσεις: 120 x 62 x 11.6 mm

Βάρος: 130 g

Xρόνος ομιλίας: μέχρι 6 ώρες

Χρόνος αναμονής: μέχρι 300 ώρες (2G)/ μέχρι 350 ώρες (3G)

SAR: 0,562

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν πρωτες εντυπώσεις...

ποιοτητα κατασκευής καλη

οθόνη αρκετα καλή

Οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χωρο που τραβηξα είναι ψιλοχαλια το ίδιο και το βιντεο... πολλα σπασιματα και πιξελιασμα (αυτο βεβαια δεν με απασχολει και ιδιαιτερα γιατί το εχω σαν δευτερο κινητο και το iphone 4 τραβαει αρκετα καλες φωτογραφιες)

Τα εφέ στα μενου δεν μου φαίνονται τόσο ομαλά όσο στο iphone το ίδιο και η συμπεριφορά του web browser (zoom in, zoom out κτλ) Αυτό βέβαια ίσως να μην είναι τόσο θέμα της συσκευής όσο του android (ισως να έχω καλομαθει από το iphone). Γενικά πάντως δεν είναι και ασχημα...

Δεν με βολεύει καθόλου το πληκτρολογιο... κάνω πολλά λάθη... περισσότερα από το iphone. Έχεί 2 πληκτρολογια εγκατεστημένα, το default του android και ενα που λέγεται touchpal. Ελληνικα πάντως υποστηρίζει μόνο το touchpal. Είχα διαβάσει ότι θα είχε και το swype αλλά δεν το έχει.

Ένα πράγμα που μου έκανε κακή εντύπωση είναι ότι στις αρχικές ρυθμίσεις μολις ανοιξα το τηλεφωνο και με έβαλε να κάνω sign in στο gmail για να συγχρονίσει επαφές και ημερολογια συνδέθηκε μόνο του μέσω gprs χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω να συνδεθελι μεσω wi-fi που υπήρχε διαθέσιμο.

Gps δεν έχω δκιμάσει ακόμα. Θα κατεβάσω σε λίγο το ndrive και θα σας πω.

Ραδίοφωνο απ' ότι διάβασα έχει άλλα είναι κλειδωμένο. Ελπίζω να ξεκλειδωθεί με κάποια custom rom.

Αυτά προς το παρόν... Αν θέλετε κάτι άλλο ρωτήστε

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρωτες εντυπώσεις...

ποιοτητα κατασκευής καλη

οθόνη αρκετα καλή

Οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χωρο που τραβηξα είναι ψιλοχαλια το ίδιο και το βιντεο... πολλα σπασιματα και πιξελιασμα (αυτο βεβαια δεν με απασχολει και ιδιαιτερα γιατί το εχω σαν δευτερο κινητο και το iphone 4 τραβαει αρκετα καλες φωτογραφιες)

Τα εφέ στα μενου δεν μου φαίνονται τόσο ομαλά όσο στο iphone το ίδιο και η συμπεριφορά του web browser (zoom in, zoom out κτλ) Αυτό βέβαια ίσως να μην είναι τόσο θέμα της συσκευής όσο του android (ισως να έχω καλομαθει από το iphone). Γενικά πάντως δεν είναι και ασχημα...

Δεν με βολεύει καθόλου το πληκτρολογιο... κάνω πολλά λάθη... περισσότερα από το iphone. Έχεί 2 πληκτρολογια εγκατεστημένα, το default του android και ενα που λέγεται touchpal. Ελληνικα πάντως υποστηρίζει μόνο το touchpal. Είχα διαβάσει ότι θα είχε και το swype αλλά δεν το έχει.

Ένα πράγμα που μου έκανε κακή εντύπωση είναι ότι στις αρχικές ρυθμίσεις μολις ανοιξα το τηλεφωνο και με έβαλε να κάνω sign in στο gmail για να συγχρονίσει επαφές και ημερολογια συνδέθηκε μόνο του μέσω gprs χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω να συνδεθελι μεσω wi-fi που υπήρχε διαθέσιμο.

Gps δεν έχω δκιμάσει ακόμα. Θα κατεβάσω σε λίγο το ndrive και θα σας πω.

Ραδίοφωνο απ' ότι διάβασα έχει άλλα είναι κλειδωμένο. Ελπίζω να ξεκλειδωθεί με κάποια custom rom.

Αυτά προς το παρόν... Αν θέλετε κάτι άλλο ρωτήστε

απο κολλιματα και ταχυτητα δεν μας ειπες,το flash δουλευει καλα (οχι της καμερας)

Edited by darkn2ck
Link to comment
Share on other sites

από ταχύτητα καλό ειναι, οσο το εχω δοκιμάσει

το flash δουλευει κανονικα

μεχρι στιγμης δεν είχα κανένα κολλημα

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να κατεβάσω το ndrive συμφωνα με τις οδηγίες της wind και όλο μου βγάζει connection timeouts όταν παει να κατεβασει τα updates. Εχω δοκιμάσει πολλες φορε και δεν μπορω να ολοκληρωσω την εγκατάσταση

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

από ταχύτητα καλό ειναι, οσο το εχω δοκιμάσει

το flash δουλευει κανονικα

μεχρι στιγμης δεν είχα κανένα κολλημα

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να κατεβάσω το ndrive συμφωνα με τις οδηγίες της wind και όλο μου βγάζει connection timeouts όταν παει να κατεβασει τα updates. Εχω δοκιμάσει πολλες φορε και δεν μπορω να ολοκληρωσω την εγκατάσταση

 

φιλε μου θα ηθελα να σε ρωτησω τι ρυθμισεις αναλυσης εχει στην καμερα... δηλαδη αν εχει να επιλεξεις π.χ. 320χ240 ή 640χ480 ή 720χ480... και αν μπoρεις να ανεβάσεις ενα βιντεακι σε 720p

Link to comment
Share on other sites

@Nekisia: Φιλε οντως και γω οτι συσκευη εχω παρει τα 2 τελευταια χρονια το guide δεν ελεγε για 8ωρη πρωτη φορτιση οπως λεγανε παλια.. Ειναι σιγουρο ομως ετσι?

 

@gtsar.. Οταν λες τα εφφε στα μενου εννοεις οτι λαγκαρει και βλεπεις crop οταν κανει το εφφε μεταβασης σε μια εφαρμογη ας πουμε? Γιατι στα βιντεακια δε φαινεται καν αυτο.. Μηπως το κανε την πρωτη φορα που ανοιξε επειδη πατησες αμεσως ενα εικονιδιο και σου εμεινε απο κει η εντυπωση?

 

Επισης οταν λες οτι σου βγαζει connection timeouts εννοεις οτι σε πεταει απ το wifi? Γιατι αυτο πρεπει να το δουμε..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα ηθελα να σε ρωτησω τι ρυθμισεις αναλυσης εχει στην καμερα... δηλαδη αν εχει να επιλεξεις π.χ. 320χ240 ή 640χ480 ή 720χ480... και αν μπoρεις να ανεβάσεις ενα βιντεακι σε 720p

 

ναι,αν μπορουσες να ανεβασεις ενα video θα ηταν τελεια:)κι ας ειναι μικρο

Edited by darkn2ck
Link to comment
Share on other sites

benchmarks δεν εχω τρεξει ακομα, σε λιγο...

η καμερα εχρι ρυθμισεις για megapixels οχι αναλυση (ουσιαστικα το ιδιο ειναι)

Οταν λεω για connection timeouts δεν αποσυνδεεται το wifi μαλλον εχει πρόβλημά ο server από οπού κατεβαίνει τι ndrive. Το WiFi σε άλλες εφαρμογές φαίνεται να δουλεύει καλά

Φωτογραφίες και βίντεο θα ανεβάσω αν μπορέσω αργότερα

Το GPS δεν το έχω δοκιμασει ακόμα. Ελπίζω να μπορέσω να κατεβάσω τι ndrive για να το δικιμασω το απόγευμα

 

quadrant benchmark score 1370

Πολύ κάλο μου φάνηκε. Τo έβγαζε πιο πάνω από τo galaxy s και το nexus one

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by gtsar
Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

benchmarks:

1) quadrant

2) an3dbenchxl

3) neocore

 

4) wifi σταθεροτητα?

5) ηχείο?

6) gps?

7) αναλύσεις photo & video?

 

2) an3dbenchxl

fillrate st/mp: 6.21/5.99 MP/sec

High object count: 20.86 fps

Multiple lights: 47.73 fps

High polygon count: 47,78 fps

Keyframe animation: 33.24 fps

Game level: 48.04 fps

TOTAL SCORE: 5195

 

3) NEOCORE 47.1 FPS

4) To wi-fi ειναι σταθερο

5) Αρκετα δυνατο ηχείο

7) Αναλυσεις photo 5mp, 3mp, 2mp, 1mp και qvga

Edited by navi55
Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο χαιδαρι ειχε γινει προπαραγγελια πριν την μεγαλη εβδομαδα απο φιλο μην ρωτας πως εγινε....εφερε 2 κομματια το δικο του και το δικο μου.ααααααα ασχετο νομιζα πως θα ειχε καρτουλα μνημης μεσα αλλα τελικα δεν ειχε.κατα τ αλλα το κιν ειναι οκ και οσο για τις φωτο και το βιντεο πρεπει να ειμαστε και λιγο συγκρατημενο, με 200 ευρω αγοραζεις μια πολυ καλη φωτογραφικη.....
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο χαιδαρι ειχε γινει προπαραγγελια πριν την μεγαλη εβδομαδα απο φιλο μην ρωτας πως εγινε....εφερε 2 κομματια το δικο του και το δικο μου.ααααααα ασχετο νομιζα πως θα ειχε καρτουλα μνημης μεσα αλλα τελικα δεν ειχε.κατα τ αλλα το κιν ειναι οκ και οσο για τις φωτο και το βιντεο πρεπει να ειμαστε και λιγο συγκρατημενο, με 200 ευρω αγοραζεις μια πολυ καλη φωτογραφικη.....

τελικα τι μνημη εχει εσωτερικη? 2 η 4 ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι μνημη εχει εσωτερικη? 2 η 4 ?

 

Εσωτερικη μνήμη 2gb

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια να σας δωσω..

 

Καταστημα the mall μαρουσι εχει 2 κομματια το 1 μολις το κρατησα εγω οποτε μαλλον υπαρχει αλλο ενα..

 

Οποιος προλαβε τον κυριο ειδε..

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη το βρηκε πουθενα κανεις ?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη το βρηκε πουθενα κανεις ?

 

2:55 το ειδα στην wind στην χαριλαου-πανασταστσιου!

Εχει ενα κοματι μονο 3 η ωρα εκλεισε το μαγαζι...δεν γνωριζω αν ειναι ανοιχτα απογευμα......λογικια αν αυριο πρωι πας εκει προλαβαινεις....Αλλιως απο δευτερα ;)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλουσα αυτους που αγορασαν το κινητο , να ψαξουν στο market για την εφαρμογη lgcameraκαι μετα στις ρυθμισεις του video να βαλουν , encoder h263 , video file format MPEG4 ,bitrate 8000kb/s , αναλυση HD 720p και audio encoder AMR_NB

 

Ειμαι 100 % σιγουρος πως το κακο video(τουλαχιστον τα σπασιματα) φταιει στις λαθος ρυθμισεις

 

εαν στο 720p βγαζει error δοκιμαστε με μικροτερη αναλυση

Εαν παλι στα 720p και με 8000kbs bitrate τραβαει κανονικα, αυξηστε σιγα σιγα το bitrate

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο μιχλις και εγώ έχω διαβάσει/ακούσει παρόμοια και ειδικά για κάποια προβλήματα με φωτογραφίες είναι θέμα firmware. Χτες είχα ρωτήσει αλλά δεν πήρα απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα λειβαδεια συσκευη δεν ειχε ειχε ομως ανοιχτο κωδικο στο συστημα και αν ηθελα να το παραγκειλο σε 3 εργασιμες να το φερει τελικα τι εγεινε ρε παιδια? απο 2 κοματια σε κεντρικα μαγαζια φερανε? εκανε εισαγωγη ηwind ? και αν ναι ποσα 100 κοματια?? πολυ ξεφτιλα !!!!!!!!!!!!!!!!!!! τοσες μερες μας τα εχουνε πρηξει -σημερα -αυριο....:mad::mad::mad:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα και εγω,μια χαρα ειναι για 200ε.

Χαρτες τελικα εχει δωρεαν;

 

απο που το πηρες???:!:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...