Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ πάντως παράγγειλα αυτή τη ζελατίνα, περίπου 14 ευρώ με τα μεταφορικά μαζί

 

http://www.zagg.com/invisibleshield/samsung-galaxy-ace-gt-s5830-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσο για την 2.3, δεν εχει γινει τιποτα γνωστο ακομα. Στα xda forum καποια ατομα προσπαθουν να φτιαξουν μια καλη rom αλλα ειναι ακομα στα σκαρια...

Εαν φτιαξουν και δικο του section εκει ισως δουμε κι αλλες προσπαθειες μεταξυ των οποιων και ROMs με την 2.3.

Ακομα ειναι νωρις ομως και δε νομιζω οτι προσφερει τοσο σημαντικα πραγματα παραπανω η 2.3.

 

Βιαστηκα να μιλησω φαινεται.... Ηδη κυκλοφορησε μια Gingerbread εκδοση, η 2.3.3, συγκεκριμενα για το Galaxy Ace!!! Δειτε εδω:

http://www.samfirmware.com/apps/blog/show/6791924-exclusive-gingerbread-galaxy-ace

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κατά πόσο ασφαλής-σταθερή είναι η συγκεκριμένη rom και τι παίζει με υποστήριξη ελληνικών; παίζει να είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά είμαι τελείως άσχετος με την εν λόγω διαδικασία...

snow is only frozen water...it's snowboarding that makes it so special

 

--> SAMSUNG GALAXY ACE <--

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κατά πόσο ασφαλής-σταθερή είναι η συγκεκριμένη rom και τι παίζει με υποστήριξη ελληνικών; παίζει να είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά είμαι τελείως άσχετος με την εν λόγω διαδικασία...

 

Δεν φαινεται και τοσο σταθερη η 2.3.3 ROM, εγω δεν προκειται να ασχοληθω παντως... μια χαρα εφτιαξα την 2.2.1, βαριεμαι να κανω τα ιδια παλι, ασε που δεν γινεται root ακομη η 2.3.3.

Οταν βγει σταθερη ROM που να φτιαχνει οσα θεματα εχουν ηδη αναφερθει (π.χ. WiFi) τοτε ισως ασχοληθω, αλλιως δε νομιζω οτι αξιζει εκτος κι αν αρεσει σε καποιον ο εκτενης πειραματισμος!!!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα θέμα με το ΧΤ9 3Χ4 KEYBOARD της Samsung. Δεν μου εμφανίζει το τελικό σίγμα (ς) και δεν μπορώ να γράψω λέξεις όπως κοιτα(ς) κτλ καμία ίδεα?

 

επίσης μου εμφανίζει ένα μήνυμα στα sms ότι το μήνυμα μπορεί να φτάσει κατεστραμένο στον παραλήπτη λόγω διαφορετικής μεθόδου εισαγωγής ή κάτι τέτοιο. χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση?

 

 

AAAAAA!!! εγινα και root :P για πείτε τώρα τι κάνουμε? υπάρχει καμία πρόταση για τις βελτιώσεις που μπορούμε να πετύχουμε? γιατί έχω ακόμα διαφημίσεις? είχα την εντύπωση ότι μετά το root θα αποκλείονταν...

Edited by sol_3
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω αυτό το κινητό. Έχω το HTC Magic το οποίο του φοράω την Rom του Cyanogen (2.2). Πιστεύετε ότι αξίζει η αλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μπαταρία δεν είναι και το ισχυρό σημείο αυτού του τηλεφώνου, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004WA1LB6/ref=oss_product

και έχετε και ζελατίνα, και φορτιστή αυτοκινήτου, και stylus και θήκη. όλα αυτά για 4,5€

επιπλέον θήκη, http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B004WKX2RW/ref=ox_ya_os_product με 1,3€

και επειδή είναι από την ίδια εταιρία και τα 2 πακέτα, τα μεταφορικά κοστίζουν 5,5€

 

Δεν ξέρω τι ποιότητας είναι. Πάντως τα έχω παραγγείλει και σε 10 ημέρες θα τα έχω, οπότε θα μπορώ να σας πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Μου το εκανε κι εμενα αυτο. Αν πας μηνυματα > ρυθμισεις > εισαγωγη λειτουργιας > αυτοματο σταματαει να το βγαζει. Μετα ομως δε στελνει τα μικρα σαν κεφαλαια.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κλείσει 2 φορές σε 24 ώρες...

 

και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...μήπως φτάει το root? γιατί μέχρι χθες δεν μου είχε συμβεί κάτι και χθες έγινα root. root στις 8 το απογευμα και πώτο συμβάν στις 10 το βράδυ.

 

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ

 

βέβαια είμαι εντός των ημερών για αλλαγλη συσκευής, αλλά δεν μου αρέσει η όλη διαδικασία της αλλαγής.

Edited by sol_3
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κλείσει 2 φορές σε 24 ώρες...

 

και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...μήπως φτάει το root? γιατί μέχρι χθες δεν μου είχε συμβεί κάτι και χθες έγινα root. root στις 8 το απογευμα και πώτο συμβάν στις 10 το βράδυ.

 

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ

 

βέβαια είμαι εντός των ημερών για αλλαγλη συσκευής, αλλά δεν μου αρέσει η όλη διαδικασία της αλλαγής.

 

δεν ξέρω ακριβώς την απάντηση αλλά για θυμήσου μήπως κατέβασες κάποια εφαρμογή και αν θυμάσαι ποια είναι.. σβήστην , ωστόσο μπορεί να μην φταίει κάποια εφαρμογή. Να απαντήσω για αυτούς που ανησυχούν για διάφορα θέματα αρχικά : η μπαταρία του θα στρώσει ,όταν το κινητό είναι σε αναμονή δηλαδή δεν έχει ενεργοποιημένα wifi,bt,gps,ομιλία κ.τ.λπ. κρατάει πάρα πολύ, μου έχει τύχει να είναι το κινητό για παράδειγμα στο 55% να το έχω σε αναμονή 15 ώρες και να μείνει στο 55% , όμως αν χρησιμοποιούμαι wifi ,εφαρμογές, μιλάμε κ.τ.λπ. λογικό είναι ανάλογα με το χρονικό διάστημα χρήσης να τελειώσει και η μπαταρία, σε γενικές γραμμές είναι καλή η διάρκεια της. το κουτί όπως είπαν και ποιο πάνω έχει άσπρο και μαύρο καπάκι, καλώδιο σύνδεσης με pc, κάρτα μνήμης με ανταπτορακι, φορτιστή και όπως όλοι ξέρουμε δεν έχει ακουστικά αλλά είναι του τύπου 3.5 μμ που βρίσκεις και απο 3 ευρώ, με τα μηνύματα που αναφέρθηκε δεν χρειάζεται να έχει τελικό ( Σ ) αφού σε ελληνική μορφή το κείμενο στέλνεται με κεφαλαία, το έχω περίπου 3 εβδομάδες το κινητό και το θεωρώ άψογο για την χρήση που του κάνω.

 

υσ. το έχουν κατεβάσει στα 258.60 και το πήρα με 284 χαχα έτσι είναι αυτά, αναφέρομαι σε τιμή

Το πιο σημαντικό είναι να μη σταματάς πότε να ρωτάς. Η περιέργεια έχει το δικό της λόγο ύπαρξης. Αϊνστάιν Άλμπερτ
Link to comment
Share on other sites

το κουτί όπως είπαν και ποιο πάνω έχει άσπρο και μαύρο καπάκι, καλώδιο σύνδεσης με pc, κάρτα μνήμης με ανταπτορακι, φορτιστή και όπως όλοι ξέρουμε δεν έχει ακουστικά αλλά είναι του τύπου 3.5 μμ που βρίσκεις και απο 3 ευρώ, με τα μηνύματα που αναφέρθηκε δεν χρειάζεται να έχει τελικό ( Σ ) αφού σε ελληνική μορφή το κείμενο στέλνεται με κεφαλαία, το έχω περίπου 3 εβδομάδες το κινητό και το θεωρώ άψογο για την χρήση που του κάνω.

 

απο που το πηρες γιατι εγω μπηκα στο σιτε της vodafone και ειδα οτι δεν εχει καλοδιο με pc και δεν λεει για δευτερο καπακι. τους ρωτησα κιολας και μου λενε οτι γραφει στο site. Θελω να παω απο ενα καταστημα για να ρωτησω καποιον εκει!

Αμα ξερεις τιποτα θα ειμει ευγνωμων!!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

από vodafone το πήρα και στο κουτί συμπεριλαμβάνεται 2ο καπάκι και καλώδιο για το pc :O

 

ευχαριστω παρα πολυ!!! με βγαζεις απο μεγαλο κοπο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

το κουτί όπως είπαν και ποιο πάνω έχει άσπρο και μαύρο καπάκι, καλώδιο σύνδεσης με pc, κάρτα μνήμης με ανταπτορακι, φορτιστή και όπως όλοι ξέρουμε δεν έχει ακουστικά αλλά είναι του τύπου 3.5 μμ που βρίσκεις και απο 3 ευρώ, με τα μηνύματα που αναφέρθηκε δεν χρειάζεται να έχει τελικό ( Σ ) αφού σε ελληνική μορφή το κείμενο στέλνεται με κεφαλαία, το έχω περίπου 3 εβδομάδες το κινητό και το θεωρώ άψογο για την χρήση που του κάνω.

 

απο που το πηρες γιατι εγω μπηκα στο σιτε της vodafone και ειδα οτι δεν εχει καλοδιο με pc και δεν λεει για δευτερο καπακι. τους ρωτησα κιολας και μου λενε οτι γραφει στο site. Θελω να παω απο ενα καταστημα για να ρωτησω καποιον εκει!

Αμα ξερεις τιποτα θα ειμει ευγνωμων!!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!!!!

 

εγώ το παρήγγειλα από ιντερνετ teck n' easy

Το πιο σημαντικό είναι να μη σταματάς πότε να ρωτάς. Η περιέργεια έχει το δικό της λόγο ύπαρξης. Αϊνστάιν Άλμπερτ
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη.Το πηρα και εγω το Samsung Galaxy Ace πριν 5-6 μερες και ειμαι αρχικα ικανοποιημενος και απο την εμφανιση της συσκευης αλλα και απο το Froyo 2.2

Προβληματα η κολληματα μεχρι τωρα δεν μου εχει παρουσιασει.

Το εχω κανει root(SuperUser εικονιδιο) και εχω και paid εφαρμογες στο Market.

To προβλημα ειναι πως αν απενεργοποιησω το κινητο και το ξανανοιξω η το κανω επαννεκινηση,πρεπει να ξανατρεξω τo MarketEnabler για να ξαναδω τις paid εφαρμογες στο AnroidMarket!!

Μηπως γνωριζει κανεις κατι για αυτο?

Ευχαριστω

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

tip: για καλύτερες φωτογραφίες, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις- εξισορρόπηση λευκού - και διαλέγετε το είδος του φωτισμού του χώρου που βρίσκεστε
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση 1: χρειαζόμαστε κάποιο πρόγραμμα να εγκαταστήσουμε ώστε οι εφαρμογές που κάνουμε εγκατάσταση να εγκαθιστούνται στη κάρτα μνήμης; (πώς μπορούμε να ξέρουμε πού εγκαθίσταται η κάθε εφαρμογή;)

 

ερώτηση 2: έβαλα το swype και θέλω τώρα να γυρίσω στο πληκτρολόγιο samsung που υπήρχε αρχικά.. δεν μπορώ να το βρω με τίποτα πώς γίνεται.. μήπως το έλυσε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρονιά πολλά. Έχω πάρει το Ace κανά μήνα τώρα από τη Vodafone και το κινητό (του έχω βάλει και μπλε θήκη από ebay) πάει μια χαρά. Το έχω κάνει root, έχω βάλει το app2sd, 3 χάρτες (Navigon, Igo, Aura που παίζει μόνο σε κινητά με 3d accelerator) και ακόμα καμιά 130αριά εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έχω τρέξει και από το sdk adb για android 2.2 το SetInstallLocation 2 για να πηγαίνουν default όλες οι εφαρμογές και να εγκαθιστούνται στην κάρτα μνήμες. Επίσης σβήνω και συχνά μέσω app2sd και ότι κάθετε από προγράμματα στην cash. Το πρόβλημα είναι το έξης: όταν εγκαθιστώ μία εφαρμογή ενώ φαίνετε να πηγαίνει στην κάρτα sd (φωτο) κρατάει και από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου! Έτσι ενώ ξεκάνει το κινητό από 160mb περίπου εσωτερικό δίσκο φάνετε ότι έχει φτάσει στα 30mb με 5 μόνο μικρές εφαρμογές στην μνήμη του κινητού. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί κάθε εφαρμογή «τρώει» κάποιο χώρο στον εσωτερικό δίσκο ενώ έχει κάνει όπως φαίνετε εγκατάσταση στον εξωτερικό (κάρτα sd);
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη.Το πηρα και εγω το Samsung Galaxy Ace πριν 5-6 μερες και ειμαι αρχικα ικανοποιημενος και απο την εμφανιση της συσκευης αλλα και απο το Froyo 2.2

Προβληματα η κολληματα μεχρι τωρα δεν μου εχει παρουσιασει.

Το εχω κανει root(SuperUser εικονιδιο) και εχω και paid εφαρμογες στο Market.

To προβλημα ειναι πως αν απενεργοποιησω το κινητο και το ξανανοιξω η το κανω επαννεκινηση,πρεπει να ξανατρεξω τo MarketEnabler για να ξαναδω τις paid εφαρμογες στο AnroidMarket!!

Μηπως γνωριζει κανεις κατι για αυτο?

Ευχαριστω

 

Έτσι γίνεται.Όταν κάνεις επανεκίνηση πρέπει να το ξανατρέξεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για αυτό το κινητό γιατί είναι μέσα στα υποψήφια μου.

1)Από ότι ξέρω φοράει τη 2.2 έκδοση γνωρίζουμε αν θα πάρει τη 2.3??

2)Η κάμερα του είναι κάλη???(Με ενδιαφέρει κυριώς για νυχτερινές φωτο και βίντεο μιας και τη μέρα πιστεύω θα είναι μια χαρα)

3)Το υλικό κατασκευής του είναι καλό ή στη πρώτη "τουμπά" θα μας αφήσει χρόνους??

4)Απο service τι λέει η Samsung???

5)Βλέπω για άλλα κινητά που λένε ότι άμα φορτωθουν λίγο με εφαρμογές "σέρνονται" αυτό που έχει 800αρη επεξεργαστή έχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα??

6)η μπατάρια του πόσο κράταει σε φυσιολογίκες συνθήκες χρήσης(τηλέφωνα,sms)

7) Gps πλοήγηση χωρίς internet(με κάποιο πρόγραμμα ενοείται) έχει???

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρονιά πολλά. Έχω πάρει το Ace κανά μήνα τώρα από τη Vodafone και το κινητό (του έχω βάλει και μπλε θήκη από ebay) πάει μια χαρά. Το έχω κάνει root, έχω βάλει το app2sd, 3 χάρτες (Navigon, Igo, Aura που παίζει μόνο σε κινητά με 3d accelerator) και ακόμα καμιά 130αριά εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έχω τρέξει και από το sdk adb για android 2.2 το SetInstallLocation 2 για να πηγαίνουν default όλες οι εφαρμογές και να εγκαθιστούνται στην κάρτα μνήμες. Επίσης σβήνω και συχνά μέσω app2sd και ότι κάθετε από προγράμματα στην cash. Το πρόβλημα είναι το έξης: όταν εγκαθιστώ μία εφαρμογή ενώ φαίνετε να πηγαίνει στην κάρτα sd (φωτο) κρατάει και από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου! Έτσι ενώ ξεκάνει το κινητό από 160mb περίπου εσωτερικό δίσκο φάνετε ότι έχει φτάσει στα 30mb με 5 μόνο μικρές εφαρμογές στην μνήμη του κινητού. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί κάθε εφαρμογή «τρώει» κάποιο χώρο στον εσωτερικό δίσκο ενώ έχει κάνει όπως φαίνετε εγκατάσταση στον εξωτερικό (κάρτα sd);

 

ρε συ themis χρειάζεται να τρέξεις αυτό το sdk (δεν ξέρω τί είναι).. εγώ που εγκατέστησα μερικές εφαρμογές μου δείχνει ότι μπήκαν στην κάρτα (εκτός από μία, την wikipedia).. μήπως στο 2.2 πάνε αυτόματα στη κάρτα;

μήπως αυτά τα 30 mb είναι από εφαρμογές που εκτελούνται με την εκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρησα οι ρυθμισεις των εφαρμογων οι των παιχνιδιων αποθηκευονται στην καρτα μνημης ασχετα εαν εχουν εγκατασταθει στην sd γιαυτο σιγα σιγα γεμιζει η καρτα μνημης.Εγω απογοητευτικα με την μπαταρια το γεμιζω 2 φορες την ημερα καπου διαβασα οτι ειναι ελλαττωμα του froyo τρωει πολυ μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση 2: έβαλα το swype και θέλω τώρα να γυρίσω στο πληκτρολόγιο samsung που υπήρχε αρχικά.. δεν μπορώ να το βρω με τίποτα πώς γίνεται.. μήπως το έλυσε κανείς;

 

Μα καλά, δεν υπάρχει τρόπος να το αλλάξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κρατησε το δακτυλο σου για λιγο στην οθονη εισαγωγης (οταν γραφεις ενα μηνυμα π.χ.)

και θα σου βγαλει εκει να επιλεξεις την μεθοδο εισαγωγης

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, δεν υπάρχει τρόπος να το αλλάξουμε?

 

Τροπος υπαρχει, αρκει να ψαξεις και λιγο να τον βρεις...

 

Πατα σε ενα οποιοδηποτε text-box, π.χ. στις Επαφες που γραφει "Αναζητηση επαφων", και κρατα το πατημενο μεχρι να σου εμφανισει ενα μικρο μενου, οπου θα λεει για "Μεθοδος εισαγωγης". Απο εκει αλλαξε το σε αυτο της Samsung!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...