Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παραλιγο μεταβαση απο το G(alaxy) 3 στο Ace...

 

Εχοντας ζησει πολυ καιρο με το G3 και χρησιμοποιωντας το οπως ενα laptop (επικοινωνια, ενημερωση, διασκεδαση), ηθελα να εχω τουλαχιστον τις ιδιες ευκολιες σε μια πιο ομορφη και λειτουργικη συσκευη. Σε πρωτη εντυπωση, το Ace φαινεται ιδανικο:

1- Εχει πιο νεα εκδοση του λειτουργικου που ηδη εχω συνηθισει, οποτε πιστευω οτι καποια απο τα μικρα χαζα που με χαλανε στο Eclair θα πρεπει να εχουν φτιαξει. Τυπικο παραδειγμα η αλλαγη της γλωσσας στο πληκτρολογιο.

2- Εχει νεωτερο hardware, οποτε θα ειναι πιο στρωτο στην λειτουργια του.

3- Εχει μεγαλυτερη επιφανεια για touch, οποτε θα ειναι πιο ανετο στην χρηση. Ταυτοχρονα δεν ειναι τοσο μεγαλο και βαρυ ωστε να χρειαζομαι τσαντα για το κουβαλημα.

4- Τα πληκτρα μενου και επιστροφης εχουν γινει touch, ενω ειναι συνολικα πιο ποιοτικη κατασκευη και πιο ομορφο.

 

Και ολα τα παραπανω απο ενα τηλεφωνο που αντικαθιστα αυτο που ηδη εχω στην κατηγορια τιμης του. Δεν μπορεσα να δω καποιο αλλο που να με τραβηξει, οποτε το πηρα. Και το παρουσιασα με τα παραπανω κριτηρια και σε οποιον ετυχε να ρωτησει την αποψη μου.

 

Μετα απο 3 15ωρα (!) ενασχολησης διαπιστωσα με μεγαλη τσαντιλα οτι επετρεψα στην εμφανιση να επηρεασει την κριση μου. Δεν μου αρεσει σε συσκευες που χρησιμοποιω για να κανω πραγματα να δουλευουν με εμενα - θελω εγω να δουλευω με αυτες. Επισης δεν με χαλαει το ψαξιμο και το παιχνιδι με τα νεα ηλεκτρονικα (το αντιθετο μαλιστα), αλλα οταν το πραγμα παει στην δουλεια και στην χαλαρωση επιλεγω την δοκιμασμενη και εκσφαλματωμενη λυση. Κοινως, θα επρεπε να περιμενω τις αναβαθμισεις του Ace προτου το αποκτησω. Δεν το εκανα, παρασυρθηκα, και αυτη τη στιγμη γραφω το μηνυμα αυτο απο το G3.

 

Και γινομαι πιο σαφης:

 

Οι προδιαγραφες του Froyo ειναι εξαιρετικες. Κανει καλυτερη διαχειριση μνημης οποτε δεν ασχολουμαι ολη την ωρα με task killers+monitors των apps+services. Απο την αλλη πλευρα, πρεπει να μαθω πως λειτουργει το λειτουργικο ωστε η μπαταρια του κινητου να τελειωνει απο εμενα και οχι απο τους υπολοιπους εμπλεκομενους στον συνεταιρισμο μου με την συσκευη (Google, Samsung, Vodafone). Το εκανα. Επισης ειχα προετοιμαστει για να βρω νεα χαζα που θα επρεπε να συνηθισω μεχρι την επομενη συσκευη και, τελος, εμενε η τελικη κριση της επιτυχημενης ή οχι αναβαθμισης υπηρεσιων ενος gadget.

 

Το πρωτο πραγμα που με χαλασε ειναι οτι κατω απο το καπω τρεχει το Vodafone 360, το οποιο για να το βγαλω θα πρεπει να πειραξω πραγματα που δεν ελεγχω και να δωσω πατημα στους λοιπους εταιρους να με αφησουν "στον ασσο" σε ενδεχομενο προβλημα. Με ξενερωσε απιστευτα οτι μια πιο νεα συσκευη απο την δικη μου δεν υποστηριζει flash στο σερφαρισμα, αλλα θα μπορουσα να ζησω με αυτο απο την στιγμη που παιζει μια χαρα βιντεο και σε εξαιρετικη απεικονιση. Αυτα που με ξενερωσαν ομως και τελικα το παρατησα, ειναι το απιστευτο προβλημα που εχει στο wifi και δεν υπαρχει στον οριζοντα θεραπεια, καθως και η τραγικη συμπεριφορα του πληκτρολογιου που γυριζει απο τα ελληνικα στα αγγλικα ακομα και με το πατημα μιας τελειας - θεωρω απαραδεκτο να εχω full-size πληκτρολογιο και να κανω 1 λεπτο για να γραψω ενα url στον Opera, επειδη η Samsung θεωρει αυτονοητο πλεον οτι καθε κειμενο γραφεται στην γλωσσα που παρουσιαζονται τα μενου του κινητου. Εγκατεστησα τελικα ενα αλλο πληκτρολογιο (multiling), αλλα το θεμα του wifi με ειχε ηδη διαγραψει απο χρηστη του Ace.

 

Απευθυνω 2 ερωτησεις προς 2 παραληπτες:

 

> Για τους χρηστες του Ace..

Ειδατε εσεις τα παραπανω θεματα? Αν ναι, τα λυσατε ή απλα τα συνηθισατε?

 

> Για τους χρηστες του G3 που το εχουν αναβαθμισει στην εκδοση Froyo που εχει φτιαξει ο Κυριλλος..

Το πληκτρολογιο και το wifi λειτουργουν οπως στο Eclair? Μπορει και κρατιεται σταθερη η γλωσσα στο πληκτρολογιο μεχρι να την αλλαξει ο χρηστης? Το wifi κολλαει χωρις εμφανη λογο?

 

Συγνωμη για το μακροσκελεστατο του ποστ.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

spyro εγώ με το πληκτρολόγιο δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο..

το πληκτρολόγιο αλλάζει όταν το αλλάζω εγώ.

το wifi σε εμένα αποσυνδέεται μερικές φορές όταν έχει αδύνατο σήμα.. τότε πατάω από την πάνω μπάρα πάλι το κουμπί wifi δύο φορές και ξανασυνδέεται..

μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής για το vodafone 360?

είναι το πρώτο μου σμαρτφον και δεν μπορώ να το συγκρίνω με το g3 ή άλλη συσκευή.. εμένα με βολεύει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μηπως ξερει καποιος αν η πλοηγηση με το GPS ειναι δωρεαν; Για παραδειγμα στο Nokia C6 κατεβαζεις δωρεαν τους χαρτες μεσω του OVI μια φορα, και μετα δουλευεις χωρις να χρειαζεται να εισαι συνδεμενος στο ιντερνετ. Εδω ισχυει κατι αναλογο;

Και κατι ακομα, διαβασα πιο πανω στο thread, οτι στην αρχη που θα το παρεις θα συνδεθει αυτοματα στο ιντερνετ και θα χρεωνει και οτι πρεπει να το απενεργοποιησεις. Ισχυει οντως αυτο; Αν ναι, απενεργοποιωντας το την πρωτη φορα, θα ισχυει για παντα ή θελει καθε φορα που τον κλεινεις και το ξανανοιγεις την ιδια διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ ψάχνω κανένα προγραμματάκι GPS που να δουλεύει χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ. Edited by saliez
Η συζήτηση για παράνομο λογισμικό απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση ρε παιδιά..είμαι ανάμεσα στο galaxy ace kai to htc wildfire s..και θα θελα να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας!κλείνω προς το htc..αλλά με προβληματίζει λιγο η διάρκεια της μπαταρίας..κατά τ άλλα νομίζω ότι είναι αρκετά παρόμοια
Link to comment
Share on other sites

Μια παραλιγο μεταβαση απο το G(alaxy) 3 στο Ace...

 

Εχοντας ζησει πολυ καιρο με το G3 και χρησιμοποιωντας το οπως ενα laptop (επικοινωνια, ενημερωση, διασκεδαση), ηθελα να εχω τουλαχιστον τις ιδιες ευκολιες σε μια πιο ομορφη και λειτουργικη συσκευη. Σε πρωτη εντυπωση, το Ace φαινεται ιδανικο:

1- Εχει πιο νεα εκδοση του λειτουργικου που ηδη εχω συνηθισει, οποτε πιστευω οτι καποια απο τα μικρα χαζα που με χαλανε στο Eclair θα πρεπει να εχουν φτιαξει. Τυπικο παραδειγμα η αλλαγη της γλωσσας στο πληκτρολογιο.

2- Εχει νεωτερο hardware, οποτε θα ειναι πιο στρωτο στην λειτουργια του.

3- Εχει μεγαλυτερη επιφανεια για touch, οποτε θα ειναι πιο ανετο στην χρηση. Ταυτοχρονα δεν ειναι τοσο μεγαλο και βαρυ ωστε να χρειαζομαι τσαντα για το κουβαλημα.

4- Τα πληκτρα μενου και επιστροφης εχουν γινει touch, ενω ειναι συνολικα πιο ποιοτικη κατασκευη και πιο ομορφο.

 

Και ολα τα παραπανω απο ενα τηλεφωνο που αντικαθιστα αυτο που ηδη εχω στην κατηγορια τιμης του. Δεν μπορεσα να δω καποιο αλλο που να με τραβηξει, οποτε το πηρα. Και το παρουσιασα με τα παραπανω κριτηρια και σε οποιον ετυχε να ρωτησει την αποψη μου.

 

Μετα απο 3 15ωρα (!) ενασχολησης διαπιστωσα με μεγαλη τσαντιλα οτι επετρεψα στην εμφανιση να επηρεασει την κριση μου. Δεν μου αρεσει σε συσκευες που χρησιμοποιω για να κανω πραγματα να δουλευουν με εμενα - θελω εγω να δουλευω με αυτες. Επισης δεν με χαλαει το ψαξιμο και το παιχνιδι με τα νεα ηλεκτρονικα (το αντιθετο μαλιστα), αλλα οταν το πραγμα παει στην δουλεια και στην χαλαρωση επιλεγω την δοκιμασμενη και εκσφαλματωμενη λυση. Κοινως, θα επρεπε να περιμενω τις αναβαθμισεις του Ace προτου το αποκτησω. Δεν το εκανα, παρασυρθηκα, και αυτη τη στιγμη γραφω το μηνυμα αυτο απο το G3.

 

Και γινομαι πιο σαφης:

 

Οι προδιαγραφες του Froyo ειναι εξαιρετικες. Κανει καλυτερη διαχειριση μνημης οποτε δεν ασχολουμαι ολη την ωρα με task killers+monitors των apps+services. Απο την αλλη πλευρα, πρεπει να μαθω πως λειτουργει το λειτουργικο ωστε η μπαταρια του κινητου να τελειωνει απο εμενα και οχι απο τους υπολοιπους εμπλεκομενους στον συνεταιρισμο μου με την συσκευη (Google, Samsung, Vodafone). Το εκανα. Επισης ειχα προετοιμαστει για να βρω νεα χαζα που θα επρεπε να συνηθισω μεχρι την επομενη συσκευη και, τελος, εμενε η τελικη κριση της επιτυχημενης ή οχι αναβαθμισης υπηρεσιων ενος gadget.

 

Το πρωτο πραγμα που με χαλασε ειναι οτι κατω απο το καπω τρεχει το Vodafone 360, το οποιο για να το βγαλω θα πρεπει να πειραξω πραγματα που δεν ελεγχω και να δωσω πατημα στους λοιπους εταιρους να με αφησουν "στον ασσο" σε ενδεχομενο προβλημα. Με ξενερωσε απιστευτα οτι μια πιο νεα συσκευη απο την δικη μου δεν υποστηριζει flash στο σερφαρισμα, αλλα θα μπορουσα να ζησω με αυτο απο την στιγμη που παιζει μια χαρα βιντεο και σε εξαιρετικη απεικονιση. Αυτα που με ξενερωσαν ομως και τελικα το παρατησα, ειναι το απιστευτο προβλημα που εχει στο wifi και δεν υπαρχει στον οριζοντα θεραπεια, καθως και η τραγικη συμπεριφορα του πληκτρολογιου που γυριζει απο τα ελληνικα στα αγγλικα ακομα και με το πατημα μιας τελειας - θεωρω απαραδεκτο να εχω full-size πληκτρολογιο και να κανω 1 λεπτο για να γραψω ενα url στον Opera, επειδη η Samsung θεωρει αυτονοητο πλεον οτι καθε κειμενο γραφεται στην γλωσσα που παρουσιαζονται τα μενου του κινητου. Εγκατεστησα τελικα ενα αλλο πληκτρολογιο (multiling), αλλα το θεμα του wifi με ειχε ηδη διαγραψει απο χρηστη του Ace.

 

Απευθυνω 2 ερωτησεις προς 2 παραληπτες:

 

> Για τους χρηστες του Ace..

Ειδατε εσεις τα παραπανω θεματα? Αν ναι, τα λυσατε ή απλα τα συνηθισατε?

 

> Για τους χρηστες του G3 που το εχουν αναβαθμισει στην εκδοση Froyo που εχει φτιαξει ο Κυριλλος..

Το πληκτρολογιο και το wifi λειτουργουν οπως στο Eclair? Μπορει και κρατιεται σταθερη η γλωσσα στο πληκτρολογιο μεχρι να την αλλαξει ο χρηστης? Το wifi κολλαει χωρις εμφανη λογο?

 

Συγνωμη για το μακροσκελεστατο του ποστ.

 

Φιλε μου,εγω στη συγκεκριμενη συσκευη(Ace) δεν αντιμετωπιζω τα παραπανω προβληματα ουτε με το πληκτρολογιο,ουτε με το

wifi.Βασικα δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μετα απο 10 μερες που το εχω.Την εχω κανει και root.Τωρα οσον αφορα το θεμα της μπαταριας,δεν ειναι και απο τα δυνατα σημεια του Ace,γιαυτο παραγγειλα μια 1500 αρα απο εξω.Παρολα ταυτα,απο την Πεμπτη το απογευμα στις 17.00 μεχρι αυτη την στιγμη που ειναι 19.40 του εχω αλλαξει τα φωτα και εχει ακομα 35%!!

Απλως,οπως εχω ξαναπει τις 4-5 πρωτες αποφορτισεις τις εκανα κανονικα(αδειασμα τελειως της μπαταριας και στη συνεχεια φορτιση για 8 ωρες.

Τουλαχιστον αυτο κανω με ολα τα smartphone που εχω παρει.Τυχαιο?Δεν ξερω.

Παντως μια δευτερη μπαταρια χρειαζεται κατα την αποψη μου.

Για το Vodafone 360...δεν γνωριζω!

Κατα τα αλλα το Ace με εχει αφησει ικανοποιμενο προς στιγμην.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,εγω στη συγκεκριμενη συσκευη(Ace) δεν αντιμετωπιζω τα παραπανω προβληματα ουτε με το πληκτρολογιο,ουτε με το

wifi.Βασικα δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μετα απο 10 μερες που το εχω.Την εχω κανει και root.Τωρα οσον αφορα το θεμα της μπαταριας,δεν ειναι και απο τα δυνατα σημεια του Ace,γιαυτο παραγγειλα μια 1500 αρα απο εξω.Παρολα ταυτα,απο την Πεμπτη το απογευμα στις 17.00 μεχρι αυτη την στιγμη που ειναι 19.40 του εχω αλλαξει τα φωτα και εχει ακομα 35%!!

Απλως,οπως εχω ξαναπει τις 4-5 πρωτες αποφορτισεις τις εκανα κανονικα(αδειασμα τελειως της μπαταριας και στη συνεχεια φορτιση για 8 ωρες.

Τουλαχιστον αυτο κανω με ολα τα smartphone που εχω παρει.Τυχαιο?Δεν ξερω.

Παντως μια δευτερη μπαταρια χρειαζεται κατα την αποψη μου.

Για το Vodafone 360...δεν γνωριζω!

Κατα τα αλλα το Ace με εχει αφησει ικανοποιμενο προς στιγμην.

 

Το GPS εχει δωρεαν χαρτες και υποστηριζει πλοηγηση;

Link to comment
Share on other sites

Το GPS εχει δωρεαν χαρτες και υποστηριζει πλοηγηση;

 

Google Maps και την τελευταια εκδοση την κατεβαζεις σαν ενημερωση δωρεαν απο το Market και πλοηγηση αλλα οι χαρτες δεν ειναι offline και πρεπει να συνδεθεις και με Wifi.Υπαρχει τροπος να εχεις offline και αποθηκευμενους τους χαρτες της Google

στην SD,δες εδω:http://www.akouseto.gr/offline-google-maps-gia-android αλλα προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει.

Μπορεις να βαλεις καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης και να συνδεεσαι μονο με δορυφορους.

Π.χ: Igo,Ndrive,Sygic,Navigon κ.α

 

Σημ:To iGO My way που εχω εγω τρεχει πολυ καλα στο Ace,οπως και το Navigon,για τα αλλα δεν ξερω.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση ρε παιδιά..είμαι ανάμεσα στο galaxy ace kai to htc wildfire s..και θα θελα να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας!κλείνω προς το htc..αλλά με προβληματίζει λιγο η διάρκεια της μπαταρίας..κατά τ άλλα νομίζω ότι είναι αρκετά παρόμοια

 

Νομιζω οτι και στο Ace το αδυνατο σημειο ειναι η μπαταρια.Εγω το ελυσα παραγγελνοντας απο ιντερνετ μεγαλυτερη.

Κατα τα αλλα επειδη εμενα προσωπικα το Αce δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα φυσικο ειναι να εχω να πω μονο καλα λογια.

Και απο εμφανιση σκιζει το κινητο αλλα και το Froyo 2.2 ειναι απαιχτο(προερχομαι απο Windows Mobile).

Απο εκει και περα νομιζω ειναι και θεμα προσωπικου γουστου και το τι θελει αναλογα με το τι χρημα για αγορα διαθετει ο καθενας.

 

Kαι εγώ ψάχνω κανένα προγραμματάκι GPS που να δουλεύει χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ.

 

 

Με λιγο ψαξιμο στο Google θα βρεις αρκετα:Ndrive,Navigon,iGO Myway,Sygic κ.α

Δες τα pm σου.

Edited by mcde
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το να συζητάμε για σπασμένα προγράμματα-παράνομο λογισμικό απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ. του myphone.

 

Επίσης sakarkas αντί να γράφεις συνεχόμενα μηνύματα μπορείς να κάνεις τροποποίηση και να προσθέσεις οτι θέλεις :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το να συζητάμε για σπασμένα προγράμματα-παράνομο λογισμικό απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ. του myphone.

 

Επίσης sakarkas αντί να γράφεις συνεχόμενα μηνύματα μπορείς να κάνεις τροποποίηση και να προσθέσεις οτι θέλεις :)

 

Ευχαριστω για την συμβουλη.Αν ειδες ομως καλα για σπασμενα δεν μιλησα εγω!!

Οσο για το δευτερο,θα το εφαρμοσω.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Google Maps και την τελευταια εκδοση την κατεβαζεις σαν ενημερωση δωρεαν απο το Market και πλοηγηση αλλα οι χαρτες δεν ειναι offline και πρεπει να συνδεθεις και με Wifi.Υπαρχει τροπος να εχεις offline και αποθηκευμενους τους χαρτες της Google

στην SD,δες εδω:http://www.akouseto.gr/offline-google-maps-gia-android αλλα προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει.

Μπορεις να βαλεις καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης και να συνδεεσαι μονο με δορυφορους.

Π.χ: Igo,Ndrive,Sygic,Navigon κ.α

 

Σημ:To iGO My way που εχω εγω τρεχει πολυ καλα στο Ace,οπως και το Navigon,για τα αλλα δεν ξερω.

 

Νομιζω ειναι απαραιτητοι οι offline χαρτες, δε γινεται να εισαι συνεχεια συνδεμενος στο ιντερνετ με wifi και το 3G ειναι ασυμφορο.

Να ρωτησω και κατι αλλο, η ποιοτητα της οθονης ειναι καλη; Διαβαζω σε ολα τα reviews οτι δεν ειναι τοσο καλη επειδη εχει χαμηλη αναλυση και δεν ειναι AMOLED. Ισχυει αυτο ή απλα συγκριτικα με τις αλλες φαινεται κατωτερη;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας στο ebay βρηκα μπαταρια 1500mah με 6$, 6 ζελατινες προστασιας με 3$ και θηκουλες σιλικονης με 3$ επισης. Με 15 δολαρια δλδ, καλυπτω ολες τις βασικες αναγκες...

 

Το θεμα ειναι αν εμεινε κανεις ικανοποιημενος. Διαβασα στα προηγουμενα πως πηρανε καποιοι. Εχει να προτεινει κανενας τιποτα καλο;

 

 

_______________

 

 

Οσον αφορα τα θεματα για GPS εχω την εντυπωση πως οποια συσκευη διαθετει A-GPS ΔΕΝ δυναται να χρησιμοποιηθει με ανεξαρτητα προγραμματα GPS. Αυτος ηταν ο λογος που ειχα προτιμησει το HTC...

Edited by Asimos_yp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα και Καλό Μήνα με υγεία!

 

Είμαι ένας ευτυχής χρήστης G3 και απίστευτος θιασώτης της ομάδας Hacks/Roots (Kyrillos13 και λοιποί).

 

Πρόσφατα έκανα δώρο στο κορίτσι μου το Samsung Ace. Σε αυτό το σημείο χρειάζομαι την βοήθειά σας. Το κινητό που χρησιμοποιούσε ήταν ένα Samsung Corby. Για να λειτουργήσει λοιπόν το Ace έβγαλα την κάρτα SIM από το Corby και την έβαλα στο Ace.

 

...εεεε...! Προσπαθεί να καλέσει διάφορα κινητά που πριν καλούσε από το Corby κανονικότατα και βγαίνει μήνυμα της Wind που λέει ότι ' ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας '!!!!!! Το δίκτυο μας είναι αυτό της Wind. Έτσι, τέσταρα την SIM της στο δικό μου κινητό και καλεί κανονικά τα παραπάνω νούμερα που δεν μπορούν να κληθούν από το Ace. Τι κουφό είναι αυτό???? Ενημέρωσα την Wind και εδώ και μια εβδομάδα αλλά δεν είχα ενημέρωση!

 

Εν τω μεταξύ, αντίστοιχο πρόβλημα με άλλα νούμερα αντιμετωπίζει και το G3. Έχετε κάποια ιδέα για το τι συμβαίνει? Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα συσκευής ή θέμα ρύθμισης. Αλλά τι θέμα ρύθμισης???

 

Περιμένω με ανυπομονησία τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω ξανακάνει καποια σχετική νύξη για αυτο το θεμα ξανα αλλα ήθελα αν κάποιος εχει ασχοληθεί να με βοηθησει μου χρειάζονται χαρτες για θαλασσια πλοήγηση και δεν μπορω να βρω τιποτα για το τηλεφονο μας :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα και Καλό Μήνα με υγεία!

 

Είμαι ένας ευτυχής χρήστης G3 και απίστευτος θιασώτης της ομάδας Hacks/Roots (Kyrillos13 και λοιποί).

 

Πρόσφατα έκανα δώρο στο κορίτσι μου το Samsung Ace. Σε αυτό το σημείο χρειάζομαι την βοήθειά σας. Το κινητό που χρησιμοποιούσε ήταν ένα Samsung Corby. Για να λειτουργήσει λοιπόν το Ace έβγαλα την κάρτα SIM από το Corby και την έβαλα στο Ace.

 

...εεεε...! Προσπαθεί να καλέσει διάφορα κινητά που πριν καλούσε από το Corby κανονικότατα και βγαίνει μήνυμα της Wind που λέει ότι ' ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας '!!!!!! Το δίκτυο μας είναι αυτό της Wind. Έτσι, τέσταρα την SIM της στο δικό μου κινητό και καλεί κανονικά τα παραπάνω νούμερα που δεν μπορούν να κληθούν από το Ace. Τι κουφό είναι αυτό???? Ενημέρωσα την Wind και εδώ και μια εβδομάδα αλλά δεν είχα ενημέρωση!

 

Εν τω μεταξύ, αντίστοιχο πρόβλημα με άλλα νούμερα αντιμετωπίζει και το G3. Έχετε κάποια ιδέα για το τι συμβαίνει? Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα συσκευής ή θέμα ρύθμισης. Αλλά τι θέμα ρύθμισης???

 

Περιμένω με ανυπομονησία τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ.

Ενδιαφέρον, κοίτα τι μπορείς να κάνεις

Να βάλεις την Sim στο Galaxy 3, να μεταφέρεις τις επαφές στο τηλέφωνο και μετά να συγχρονίσεις με το KIES.

Μετά συνδέεις το KIES με το Ace και μεταφέρεις τις επαφές σου έτσι.

Εναλλακτικά αν για κάποιο λόγο δεν γίνεται αυτό, το ακόμα καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις τις επαφές από το KIES στον λογαριασμό gmail σου και από εκεί με το που συγχρονιστεί το κινητό με το gmail όλα κομπλέ.

Πιθανότατα δεν είναι τόσο απλό αυτό που λέω μιας και το KIES είναι άθλιο, αλλά αν χρειαστείς κάτι άλλο ρώτα

εχω ξανακάνει καποια σχετική νύξη για αυτο το θεμα ξανα αλλα ήθελα αν κάποιος εχει ασχοληθεί να με βοηθησει μου χρειάζονται χαρτες για θαλασσια πλοήγηση και δεν μπορω να βρω τιποτα για το τηλεφονο μας :)

Καλησπέρα σου, δοκίμασε να ρωτήσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854&page=8

Ίσως να ξέρει κάποιος.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο gsmarena.com λεει δυνατότητα αναβάθμισης σε v2.3 Gingerbread ειναι αληθεια μπορειται να το δειτε στο kies;;;

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Η παραλίγο μετάβαση από το Galaxy 3 στο Ace μπορεί και να γίνει τελικά, χάρις στην Gingerbread του samfirmware!

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε από το πληκτρολόγιο ούτε από το wifi - θα ποστάρω πιο αναλυτικές εντυπώσεις.

 

Το θέμα του flash το ξεχνάμε - ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Από video όμως είμαστε ΟΚ.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο gsmarena.com λεει δυνατότητα αναβάθμισης σε v2.3 Gingerbread ειναι αληθεια μπορειται να το δειτε στο kies;;;

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php

Έχει διαρευσει μία ανεπίσημη ρομ 2.3.3 για το ace, οπότε η επίσημη δεν αργεί!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Η παραλίγο μετάβαση από το Galaxy 3 στο Ace μπορεί και να γίνει τελικά, χάρις στην Gingerbread του samfirmware!

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε από το πληκτρολόγιο ούτε από το wifi - θα ποστάρω πιο αναλυτικές εντυπώσεις.

 

Το θέμα του flash το ξεχνάμε - ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Από video όμως είμαστε ΟΚ.

 

Έχει διαρευσει μία ανεπίσημη ρομ 2.3.3 για το ace, οπότε η επίσημη δεν αργεί!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Έχουν διαρρεύσει τρεις (3): οι KP8, KP9 και KPB. Φαίνεται ότι είναι Ρώσικες.

Spyros88, μπορείς να μας πεις αν έχουν Ελληνικά; Εσύ ποια έβαλες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

http://www.samfirmware.com/apps/blog/show/6791924-exclusive-gingerbread-galaxy-ace

 

Μην με ρωτησετε για λεπτομερειες για το φλασαρισμα - το εκανε αλλος και οχι εγω.

 

Διαβαζω παντως οτι εχει θεματα η εκδοση - προσωπικα δεν με χαλασε κατι (και εχω φαει φρικη και ειμαι ασχημα προκατελλειμενος). Ελληνικα παιζει ΟΚ, το wifi που δουλευε για 5 λεπτα και μετα τεζα παιζει ΟΚ, το πληκτρολογιο καρα-ΟΚ, το gps αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα (κλειδωσε κυριολεκτικα σε δευτερολεπτα!), ... αυτα προς το παρον.

 

Δεν εχει ομως κουμπακι για το 3G, οποτε θα δοκιμασω το apndroid ή κατι παρομοιο, ενω εχει και 3 ασχετες εφαρμογες (ηλεκτρονικο βιβλιοπωλειο, μουσικο καταστημα και ενα παιχνιδι κρεμαλας... στα ρωσικα...).

 

Τις αλλες 2 διανομες που τις πετυχες? Τις δοκιμασε κανεις?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

http://www.samfirmware.com/apps/blog/show/6791924-exclusive-gingerbread-galaxy-ace

 

Μην με ρωτησετε για λεπτομερειες για το φλασαρισμα - το εκανε αλλος και οχι εγω.

 

Διαβαζω παντως οτι εχει θεματα η εκδοση - προσωπικα δεν με χαλασε κατι (και εχω φαει φρικη και ειμαι ασχημα προκατελλειμενος). Ελληνικα παιζει ΟΚ, το wifi που δουλευε για 5 λεπτα και μετα τεζα παιζει ΟΚ, το πληκτρολογιο καρα-ΟΚ, το gps αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα (κλειδωσε κυριολεκτικα σε δευτερολεπτα!), ... αυτα προς το παρον.

 

Δεν εχει ομως κουμπακι για το 3G, οποτε θα δοκιμασω το apndroid ή κατι παρομοιο, ενω εχει και 3 ασχετες εφαρμογες (ηλεκτρονικο βιβλιοπωλειο, μουσικο καταστημα και ενα παιχνιδι κρεμαλας... στα ρωσικα...).

 

Τις αλλες 2 διανομες που τις πετυχες? Τις δοκιμασε κανεις?

 

Ναι, έγραψα παραπάνω ότι είναι ρώσικες. Επίσης η φωτογραφία που έστειλες είναι η ΚP8, έχουνε βγεί άλλες 2 πιο καινούριες στο firmware section του ίδιου site.

Γι'αυτό ρώτησα ποιά έβαλε ο φίλος σου... τα προβλήματα που λες μπορεί να έχουν λυθεί στις νεότερες εκδόσεις αν έχει βάλει την KP8.

Aπ'οτι φαίνεται έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο, καλό αυτό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι,στο http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php λεει οτι στο Samsung Galaxy Ace η οθονη ειναι "Gorilla Glass display"

Αληθευει?

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχτες πηρα το συγκεκριμενο κινητο. ειναι το πρωτο μου smartphone και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. ειναι πολυ ομορφο βασικα και σου δινει την δυνατοτητα να εχεις καποιες λειτουργιες παραπανω στο κινητο σου οπως ιντερνετ κανα βιντεο κλπ.

για την ωρα ψαχνομαι στις αμετριτες σελιδες του φορουμ για να διαβασω ολα αυτα που εχουν γραφτει. πηγα να το κανω root αλλα η σελιδα που μας εδινε ο φιλος για το SuperOneClick δυστυχως ειχε προβλημα και ετσι δεν μπορεσα να το κατεβασω. θα το ψαξω και αργοτερα.

αυτο που θελω να ρωτησω αρχικα ειναι το εξης.

- στο X 10 mini που εχει η φιλη μου ειχα κατεβασει το LED Light και ετσι ειχες ενα πολυ ωραιο φακο. εκανα το ιδιο και στο ACE alla ειδα οτι δεν δουλευει. γιατι ? ξερει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι,στο http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php λεει οτι στο Samsung Galaxy Ace η οθονη ειναι "Gorilla Glass display"

Αληθευει?

 

Ναι ειναι αληθεια...

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...