Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους... μετα απο 41 σελιδες διαβασματος και μετα απο κοντα στους 2 μηνες που ειμαι κατοχος του ace εχο ακομα το ιδιο προβλημα....

δεν μπορο να συνδεθω με το μαρκετ με τιποτα.... είτε με wifi ειτε με 3g

μου λεει οτι :rtfm:

 

" Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης σε αυτον το διακομιστη"

Αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα η το τηλεφωνο σας ενδεχομενως να μην υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων.

εαν το προβλημα δεν λυθει, επικοινονηστε με την εξυπηρετηση πελατων...

 

 

αλλο προβλημα δεν εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.... :D:superman:

 

ααααα και κατι ακομα... κατεβασα καποιες εφαρμογες απο το KIES για το ace αλλα δεν της κανει εγκαταστασει... ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οσοι εχουν περασει την εκδοση 2.3 μπορουν να μας πουν τις διαφορες και αν αξιζει αυτη η διαδικασια?μηπως θα ηταν καλυτερο να περιμενουμε την επισημη εκδοση απο την samsung?παντως για ενα τετοιο τηλεφωνο επρεπε να βγαζει καλυτερες φωτογραφιες οπως κα θεωρω απαραδεκτο να μην εχει ζουμ στα 5mp σε πιο χαμηλη αναλυση τι να το κανεις....
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητο γενικα και τα βασικα μου προβληματα ηταν 2..

το πρωτο που ειχε να κανει με το "error" του wi-fi το εχω λυσει εδω και καιρο με το κωδικο *#*#526#*#*

το δευτερο ομως οχι...το κινητο κλεινει αρκετες φορες μονο του και δεν το παιρνω καν ειδηση,γιατι συμβαινει κατι τετοιο?γιατι κανει force-close και μετα πρεπει να το ανοιξω εγω?δεν τρεχω ουτε live wallpaper και το κινητο βρισκεται σε αδρανεια οταν κλεινει..αυτο διορθωνεται με αναβαθμιση σε 2.3?

ενας οδηγος απο καποιον γνωστη θα βοηθουσε παρα πολλους απο εμας.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους... μετα απο 41 σελιδες διαβασματος και μετα απο κοντα στους 2 μηνες που ειμαι κατοχος του ace εχο ακομα το ιδιο προβλημα....

δεν μπορο να συνδεθω με το μαρκετ με τιποτα.... είτε με wifi ειτε με 3g

μου λεει οτι :rtfm:

 

" Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης σε αυτον το διακομιστη"

Αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα η το τηλεφωνο σας ενδεχομενως να μην υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων.

εαν το προβλημα δεν λυθει, επικοινονηστε με την εξυπηρετηση πελατων...

 

 

αλλο προβλημα δεν εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.... :D:superman:

 

ααααα και κατι ακομα... κατεβασα καποιες εφαρμογες απο το KIES για το ace αλλα δεν της κανει εγκαταστασει... ????

 

Θα πας μενου --> ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> διαχείριση εφαρμογών --> στο tab που τις έχει όλες θα βρεις αυτή του μαρκετ

και θα κάνεις εκκαθάριση δεδομένων

 

Οι εφαρμογές από το KIES δεν είναι για το ACE, είναι για κινητά που έχουνε bada.Εμείς με τις android συσκευές κατεβάζουμε από το μαρκετ η από το samsung apps που έχουν τα κινητά μας

ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητο γενικα και τα βασικα μου προβληματα ηταν 2..

το πρωτο που ειχε να κανει με το "error" του wi-fi το εχω λυσει εδω και καιρο με το κωδικο *#*#526#*#*

το δευτερο ομως οχι...το κινητο κλεινει αρκετες φορες μονο του και δεν το παιρνω καν ειδηση,γιατι συμβαινει κατι τετοιο?γιατι κανει force-close και μετα πρεπει να το ανοιξω εγω?δεν τρεχω ουτε live wallpaper και το κινητο βρισκεται σε αδρανεια οταν κλεινει..αυτο διορθωνεται με αναβαθμιση σε 2.3?

ενας οδηγος απο καποιον γνωστη θα βοηθουσε παρα πολλους απο εμας.. :worry:

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

saliez καταρχας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση δηλ τι να κανω? ρυθμισεις και επαναφορα?να υποθεσω οτι τα χανω ολα?την βγαζω την sd?απλα ρωταω μην τυχον αυτο με το force close του κινητου το εχουν και αλλοι..
Link to comment
Share on other sites

saliez καταρχας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση δηλ τι να κανω? ρυθμισεις και επαναφορα?να υποθεσω οτι τα χανω ολα?την βγαζω την sd?απλα ρωταω μην τυχον αυτο με το force close του κινητου το εχουν και αλλοι..

 

 

εχεις τσεκαρει οταν συμβαινει αυτο εαν τρεχει το wifi? εχω το ιδιο προβλημα τωρα αλλα και οταν το αγορασα αρχικα.

Link to comment
Share on other sites

saliez καταρχας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση δηλ τι να κανω? ρυθμισεις και επαναφορα?να υποθεσω οτι τα χανω ολα?την βγαζω την sd?απλα ρωταω μην τυχον αυτο με το force close του κινητου το εχουν και αλλοι..

 

Αυτά που ΔΕΝ θα χάσεις είναι: φωτογραφίες/mp3 και λοιπά καλούδια που έχεις αποθηκευμένα

θα χάσεις ρυθμίσεις κινητού / εφαρμογές / μηνύματα / επαφές που έχεις αποθηκευμένες στο κινητό

Αν είσαι ρουτ πέρνεις backup αλλιώς αναγκαστικά το ξαναστήνεις από την αρχή, αν βαριέσαι μπορείς να απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές που έβαλες πρόσφατα - πιθανότατα κάποια "κακιά" εφαρμογή στα κάνει αυτά

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον μπαίνει στην φάση να πετάξει το Froyo και να περάσει Gingerbread...

(...για μένα είναι μονόδρομος, όπως μάλλον και για την Samsung, καθότι λέγεται ότι οι εκδόσεις Gingerbread που κυκλοφοράνε εκπορεύονται από την μαμά...)

 

Μόλις φλάσαρα στο Ace συναδέλφου την S5830SERKPE από το samfirmware...

- Το κινητό ανοίγει *πολύ* γρήγορα.

- Η κάμερα βγάζει *σωστές* φωτογραφίες.

 

Δεν είδα το wifi (αλλά θα είναι κορυφαία λάθος να το ξανα-χαλάσανε!)... με βλέπω να ξανα-φλασάρω και το ΣΚ πάαααλι να ασχολούμαι με εφαρμογές από το Android Market...

 

BTW, στο samfirmware υπάρχει ό,τι χρειάζεστε για να φλασάρετε (λογισμικό και οδηγίες) - το μόνο που χρειάζεστε επιπλέον είναι το KIES για backup/restore των Επαφών.

 

δώσε ενα λινκ αν σου είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας μενου --> ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> διαχείριση εφαρμογών --> στο tab που τις έχει όλες θα βρεις αυτή του μαρκετ

και θα κάνεις εκκαθάριση δεδομένων

 

το εκανα και αυτο και μου εμφάνισε το ιδιο.....

μπορη να φτεει καμια ρυθμίσει???

 

να φταιω εγω???? Δεν μπορο να καταλαβω.... ειχα μιλησει με το service tis samsung

και μου ειχαν πει να το πας απο εκει για να ξαναπερασουν το λειτουργικο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,σημερα αποκτησα το ace.!!Πολυ καλο κινητο και πολυ ωραια η οθονη του..Ομως αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα .. Οταν εχω μεσα την micro sd δεν μπορω να κατεβασω απο το androd market.Ενω οταν δεν ειναι μεσα μπορω να κατεβασω κανονικα τις εφαρμογες.!Επισης με το που συνδεσα το κινητο με το ασυρματο ρουτερ μου μου βγηκε apo to samsung apps το ακολουθο μηνυμα<<:Υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση για το sammsung apps.Να γινει τωρα?>>..Χρειαζεται αυτη η ενεμερωση?

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πριν μια λίγες μέρες πηρα to samsung galaxy ace gt-s 5830 ειμαι στην cosmote συνδρομητης και ενω μου εχω αποθηκευσει σωστα τις ρυθμισεις για τα mms δεν μπορω ουτε να λαβω ουτε να στειλω. δεν σουλευουν δηλαδη ενα το internet που εβαλα τις αντιστοιχεσ ρυθμισεις ειναι μια χαρα. απτην cosmote Μου λενε οτι θα πρεπει να παω στην samsung να δει το κινητο μηπως εχει βλαβη. ξερει κανεις κατι για αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

...:: Χρήσιμα links άν θέτε να πάτε στις Gingerbread που συζητάμε ::...

 

>> Για το kies...

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

>> Για τα υπόλοιπα χρειάζεται εγγραφή. Αν θέλετε χρησιμοποιείστε τα παρακάτω για να μπείτε:

Email: a245175@klzlk.com

Password: myphone

- Για firmware...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

- Για οδηγίες...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-guideandroid.htm

- Για το Odin... (έχει και link για usb drivers που δεν έχω εγκαταστήσει - υποθέτω ότι περιέχονται στο kies)

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-programandroid.htm

 

Η S5830SERKPE πάντως, που την είδα λίγο χτες, δείχνει να είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μέχρι στιγμής. Η κάμερα και το wifi είναι ΟΚ. Μάλλον πάω για φλασάρισμα (...πάλι...).

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

APNdroid (v2.1.18) (Market Url: https://market.android.com/details?id=com.google.code.apndroid)

Για να κλεινουν τα mobile data. Για καποιον ανεξηγητο λογο η πολυ ωραια επιλογη του froyo που μας γλυτωνε απο μια εγκατασταση και ενα widget πλεον δεν υπαρχει.

 

Το APNdroid στάθηκε η αφορμή να κάνω το 1ο μου ποστ στο θρεντ του Galaxy 3 πριν από 2 μήνες. Σήμερα διαπίστωσα ότι κόβει τα data του κινητού, αλλά επειδή το κάνει μετονομάζοντας το internet apn το κινητό προσπαθεί συνέχεια να συνδεθεί στο internet και δεν τα καταφέρνει. Η επιλογή που είχε το froyo απενεργοποιούσε την επιλογή των data στην σελίδα που ανοίγει από αυτό το widget...

Data Enabler Widget - http://www.appbrain.com/app/data-enabler-widget/com.farproc.data.enabler

...οπότε υποθέτω ότι αυτό είναι πιο κοντά στην λειτουργία του Αndroid απ' ό,τι το apndroid. Ισως να εχουμε και κάποια βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας - δοκιμάστε το κι εσείς.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

spyro 88 επειδή βλέπω οτι το κατέχεις,μήπως γνωρίζεις κάτι για το πρόβλημα που έχω με τα mms? όλες οι ρυθμίσεις ειναι εντάξει απο την cosmote,αλλά εξακολουθούν να μην δουλεύουν τα mms
Link to comment
Share on other sites

spyro 88 επειδή βλέπω οτι το κατέχεις,μήπως γνωρίζεις κάτι για το πρόβλημα που έχω με τα mms? όλες οι ρυθμίσεις ειναι εντάξει απο την cosmote,αλλά εξακολουθούν να μην δουλεύουν τα mms

 

Υπάρχουν *πολύ πιο σχετικοί* από μένα στο φόρουμ για να σε βοηθήσουν - τώρα ασχολούμαι που άλλαξα κινητό... :wacko:

 

Για το θέμα σου μπορώ να σκεφτώ τα εξής:

- Μήπως έχεις εγκατεστημένο κανένα προγραμμα για να κόβεις τα data και σου επηρεάζει και τα mms?

- Μήπως πρέπει να σου ενεργοποιήσουν από την cosmote τα mms?

- Μήπως δεν είναι σωστά φτιαγμένα τα APNs? Σου έχουν δόσει οδηγίες από την cosmote πώς να τα φτιάξεις?

- Μήπως υπάρχει κάποιο μη ορατό λάθος στα APNs? Π.χ., έχεις γράψει κανένα "ΟΤΕ" με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με αγγλικούς?

- Δοκίμασες να κάνεις factory reset?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατεβάσει απολύτως τίποτα,το τηλ. το έχω λίγες μέρες,μου έδωσαν απο την cosmote τις οδηγίες για το internet kai ta mms,το internet δουλεψε απτην πρωτη στιγμή,ta mms έχω 2-3 μέρες που παιδεύομαι,έχω πάρει άπειρες φορές στην cosmote,τα κάναμε βήμα μαζί και διαγραφή apn,δημιουργία καινούργιου κτλ. την τελευταία φορά μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλο ειναι ολα οκ,και οι ρυθμίσεις και απτο δικτυο ειναι ενεργοποιημένα τα mms,και μου είπαν να απευθυνθώ στην samsung.. στην samsung μου είπαν να το πάω να το αφήσω να το δούνε και πάει λέγοντας...
Link to comment
Share on other sites

...:: Χρήσιμα links άν θέτε να πάτε στις Gingerbread που συζητάμε ::...

 

>> Για το kies...

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

>> Για τα υπόλοιπα χρειάζεται εγγραφή. Αν θέλετε χρησιμοποιείστε τα παρακάτω για να μπείτε:

Email: a245175@klzlk.com

Password: myphone

- Για firmware...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

- Για οδηγίες...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-guideandroid.htm

- Για το Odin... (έχει και link για usb drivers που δεν έχω εγκαταστήσει - υποθέτω ότι περιέχονται στο kies)

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-programandroid.htm

 

Η S5830SERKPE πάντως, που την είδα λίγο χτες, δείχνει να είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μέχρι στιγμής. Η κάμερα και το wifi είναι ΟΚ. Μάλλον πάω για φλασάρισμα (...πάλι...).

 

 

spyros πως βάζεις το τηλέφωνο σε download mode?

ο συνδυασμός πλήκτρων που αναφέρεται στο guide( Middle Key(OK Key) +Power key and Volume Down Key simultaneously before connecting to PC ) δεν νομίζω ότι δουλέυει...

Link to comment
Share on other sites

spyros πως βάζεις το τηλέφωνο σε download mode?

ο συνδυασμός πλήκτρων που αναφέρεται στο guide( Midd Key(leOK Key) +Power key and Volume Down Key simultaneously before connecting to PC ) δεν νομίζω ότι δουλέυει...

 

Πρέπει ...

- να ανοίξεις το kies στο pc,

- να ανοίξεις το odin στο pc,

- να κλείσεις το κινητό και να το συνδέσεις ΚΛΕΙΣΤΟ με το pc,

- πατάς ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΤΗΜΕΝΑ το μεσαίο πλήκτρο ΚΑΙ το Volume (-), και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πατάς ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ το power key.

- Μετράς μέχρι το 5 και θα δεις στην οθόνη την ένδειξη "Downloading..."

 

Είναι λίγο φακιρικό να κρατήσεις και τα 3 πλήκτρα πατημένα - κάνε καμιά πρόβα πριν αρχίσεις να πατάς κουμπιά.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

αγορασα το κινητο απτο πλαισιο. η συσκευή όταν κλεινει εχει σήμα vodafone. υπαρχει περίπτωση να μην δουλευουν τα mms επειδη η καρτα sim μου και οι ρυθμισεις ειναι cosmote? να ειναι κλειδωμένα δηλαδη απτην vodafone ετσι ωστε στο τηλ. να μην λειτουργούν με άλλη καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν *πολύ πιο σχετικοί* από μένα στο φόρουμ για να σε βοηθήσουν - τώρα ασχολούμαι που άλλαξα κινητό... :wacko:

 

Για το θέμα σου μπορώ να σκεφτώ τα εξής:

- Μήπως έχεις εγκατεστημένο κανένα προγραμμα για να κόβεις τα data και σου επηρεάζει και τα mms?

- Μήπως πρέπει να σου ενεργοποιήσουν από την cosmote τα mms?

- Μήπως δεν είναι σωστά φτιαγμένα τα APNs? Σου έχουν δόσει οδηγίες από την cosmote πώς να τα φτιάξεις?

- Μήπως υπάρχει κάποιο μη ορατό λάθος στα APNs? Π.χ., έχεις γράψει κανένα "ΟΤΕ" με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με αγγλικούς?

- Δοκίμασες να κάνεις factory reset?

 

...και συμπληρώνω και το πιο σημαντικό...

- Δοκίμασες να βάλεις Gingerbread???

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

geioannou οποια σου αρέσει εμφανισιακά πάρε,θήκη ειναι...

μπορει να μην το εγραψα τοσο διευκρινιστικα αλλα ενα απο αυτα που θα ηθελα να μαθω ειναι καποια προταση και σε σχεση με τις τιμες. καπου να αξιζει να βρεις κατι το οποιο δεν χρειαζετε να το πληρωσεις ακριβα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινετε με καπιον τροπο να μεγαλοσουμε τα ποσα γραματα χορανε σε ενα μηνημα δηλαδη να γραφουμε περισοτερες λεξεις χωρις να πηγενει σε δευτερο μηνημα??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...