Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...:: Χρήσιμα links άν θέτε να πάτε στις Gingerbread που συζητάμε ::...

 

>> Για το kies...

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

>> Για τα υπόλοιπα χρειάζεται εγγραφή. Αν θέλετε χρησιμοποιείστε τα παρακάτω για να μπείτε:

Email: a245175@klzlk.com

Password: myphone

- Για firmware...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

- Για οδηγίες...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-guideandroid.htm

- Για το Odin... (έχει και link για usb drivers που δεν έχω εγκαταστήσει - υποθέτω ότι περιέχονται στο kies)

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-programandroid.htm

 

Η S5830SERKPE πάντως, που την είδα λίγο χτες, δείχνει να είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μέχρι στιγμής. Η κάμερα και το wifi είναι ΟΚ. Μάλλον πάω για φλασάρισμα (...πάλι...).

 

spiro για προσπάθησα να κάνω τι πιο πάνω διαδικασία και ενώ ολα πανε καλα οταν βαζω το τηλ σε κατάσταση dawnloade εξαφανίζονται οι πληροφορίες και οταν πατήσω το σταρτ μου λεει οτι εχω πρόβλημα στιν πορτα. ι οπια ειναι κίτρινη και ειναι ο αριθμός 17 .

<5> StartThread Detected : 0

<6> StartThread Detected : 0

<7> StartThread Detected : 0

<8> StartThread Detected : 0

<1> --- cannot open the usb serial port. code: 5

 

ευχαριστω

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να εμπιστευτω να παρω το κινητο απο μη τοσο γνωστα καταστηματα(απο σκρουτζ) που το εχουν πχ 256 264 ευρω....

 

το λεω γιατι σε γνωστα εχει ανω των 287 .....

 

μια ακομη ερωτηση παιδια:

 

το συστημα αυτο με το samsung που εχει την νοητη γραμμη που σερνεις το δαχτυλο στα sms και γραφει πιο γρηγορα το sms που ειδα κα ισε βιντεακια το sware καπως ετσι λεγετε...εινα ιαποκλειστικο της samsung αυτο ή το βρισκεις και σε market και μπορει να μπει και σε αλλο κινητο με android ?

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

για τα καταστήματα δεν γνωρίζω κάτι.

όσο για το σύστημα swype πρέπει να είναι της samsung και δεν τοβρίσκεις στο market αλλά εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε, το κανονικό πληκτρολόγιο και το "έξυπνο" είναι καλύτερα. ίσως το swype λειτουργεί καλύτερα στα αγγλικά!

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το κινητακι την περασμενη εβδομαδα, και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Θα μπορουσε μηπως καποιος να μας πει πει 2-3 πραγματα για το rooting? Εννοω, αν υπαρχουν τιποτα προβλημτα, αν μετα κινδυνευει η συσκευη απο κατι και κυριως τι παιζει με την εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

Το kies αναγνωρίζει την Gingerbread KPE σαν την τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού για το Ace.

 

Εχω απογοητευτεί πλήρως πάντως με την αυτονομία του: μέσα σε λιγότερο από 10 ώρες επεσε στο 30% με 2 κλήσεις και 2-3 ώρες σερφάρισμα με mobile data...........

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι να πάρω το ace για την γυναίκα μου.

Εγώ έχω το SGS και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να δει κάποιος από την συσκευασία εάν είναι Ελληνικό ή όχι. Λέω να το πάρω από τα internetoμάγαζα και θέλω να ξέρω πριν το ανοίξω αν είναι Ελληνικό.

 

Έχει πάρει κανένας από MobileHellas για να μας πει εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,ειμαι χαρουμενος! αποφασισα τελικα κα ιθα παρω το samsung ace! το παραγγειλα!

 

απο γνωστο καπως ιντερνετομαγαζο . δε λεω ποιο μη κανουμε και διαφημιση....!

 

ελληνικη εγγυηση θα εχει κανονικα ολα...ειδωμεν! σημασια εχει που θα αποκτησω επιτελους android smartphones! καλωσηρθα στo ace!!!!!!!!!!!!!!! (ανυπομονω να το δω στα χερια μου να το πιασω! )

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το κινητακι την περασμενη εβδομαδα, και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Θα μπορουσε μηπως καποιος να μας πει πει 2-3 πραγματα για το rooting? Εννοω, αν υπαρχουν τιποτα προβλημτα, αν μετα κινδυνευει η συσκευη απο κατι και κυριως τι παιζει με την εγγυηση...

 

Διαβασε εδω για το root:http://osarena.net/2010/07/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-root.html

 

και εδω τον τροπο,με τον ιδιο το εκανα και εγω και μπορεις να κανεις και unroot:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Υπαρχουν και αλλοι τροποι.

Αν το κανεις root,χανεις την εγγυηση αλλα μπορεις οπως ειπαμε να το κανεις unroot παλι και να μην εχεις προβλημα με την εγγυηση.

Ειναι ευκολο αλλα προσεξε,οτι κανεις το κανεις με δικη σου Ευθυνη.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις μετά από 4 ήμερες με το κινητό στα χέρια μου είναι πολύ καλές έως άριστες.

Να κάνω μερικές ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

1. το λογότυπο της vodafon πως μπορούμε να το βγάλουμε από την έναρξη και το κλείσιμο του τηλέφωνο;

2. πως μπορώ να κάνω όταν κάποιος με καλεί να βγάζει πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα; (μερικές φορές δεν φαίνεται ολόκληρο το όνομα) τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα

3. εγκατέστησα τι παρακάτω 2 εφαρμογές Car widget, Battery widget και δεν μου έβγαλαν εικονίδιο στις εφαρμογές ενώ στη διαχείριση εφαρμογών φαίνεται ότι είναι σωστά εγκατεστημένες Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθούν αυτές οι εφαρμογές όταν δεν έχουν εικονίδιο.

4. και τέλος γιατί σας κούρασα Τα αρχεία .apk πως γίνονται εγκατάσταση

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα αυτονομιας:Εβαλα στο κινητο την 1500αρα που παραγγειλα απο Ιντερνετ και αφου την εκανα ηδη τρεις πληρεις αποφορτισεις και φορτισεις 7 με 8 ωρες.

Την εβαλα την Κυριακη τα ξημερωματα στις 0.600 και μεχρι αυτη την στιγμη που γραφω και ειναι 13.10 ημερα Τριτη εχω ακομη 60%!!!

Εχω ενεργοποιημενο το 2G,απενεργοποιημενη την αυτοματη περιστροφη,απενεργοποιημενο τον αυτοματο συγχρονισμο.Με 17 λεπτα χρηση Wifi,με 6 λεπτα χρηση GPS,με 17 sms και γυρω στα 14 λεπτα ομιλιας(κλησεις).

Και με την OEM μπαταρια πλεον μου κραταει αρκετα.Εχω ξαναπει οτι τουλαχιστον για μενα οι αρχικες φορτισεις της μπαταριας ειναι οι βασικοτερες(4 με 5 κυκλους)πληρεις!!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις μετά από 4 ήμερες με το κινητό στα χέρια μου είναι πολύ καλές έως άριστες.

Να κάνω μερικές ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

1. το λογότυπο της vodafon πως μπορούμε να το βγάλουμε από την έναρξη και το κλείσιμο του τηλέφωνο;

2. πως μπορώ να κάνω όταν κάποιος με καλεί να βγάζει πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα; (μερικές φορές δεν φαίνεται ολόκληρο το όνομα) τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα

3. εγκατέστησα τι παρακάτω 2 εφαρμογές Car widget, Battery widget και δεν μου έβγαλαν εικονίδιο στις εφαρμογές ενώ στη διαχείριση εφαρμογών φαίνεται ότι είναι σωστά εγκατεστημένες Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθούν αυτές οι εφαρμογές όταν δεν έχουν εικονίδιο.

4. και τέλος γιατί σας κούρασα Τα αρχεία .apk πως γίνονται εγκατάσταση

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Επειδη αυτα ειναι widgets δεν στα βγαζει στις εφαρμογες. Για το battery widget πηγαινε στην αρχικη οθονη, κρατα πατημενο το δαχτυλο σου πανω στην οθονη και θα σου βγαλει το μενου για να προσθεσεις συντομευσεις και widgets κτλ στην αρχικη οθονη. Εσυ πηγαινε widgets και εκει στη λιστα θα εχει το battery widget, το επιλεγεις και στο βγαζει στην αρχικη οθονη. Για το car widget δεν ξερω αλλα φανταζομαι ειναι το ιδιο.

 

Για τα αρχεια .apk τα επιλεγεις μεσω τηλεφωνου και αυτο τα κανει εγκατασταση.

Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

Aπό παρασκευή είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος το άσου!!!!

Πρώτο smartphone και οι εντυπώσεις πολύ καλές!!!!

Μια ερώτηση μόνο, είχα κατεβάσει κάτι εφαρμογές στο πισι πριν πάρω το κινητό και θα ήθελα να τις περάσω στο κινητό αλλά δεν ξέρω πως!!!!!!

Συνδέω το κινητό και του περνάω τα αρχεία apk σε κάποιο φάκελο?

( Οι εφαρμογές είναι το ndrive και του G'zone)

Μπορεί να με βοηθήσει κανένας σας?

Link to comment
Share on other sites

Περνας τα .apk στην sd card και μετα πας στο κινητο και τρεχεις το .apk

 

Τουλαχιστον με το sygic aura αυτο εκανα

Link to comment
Share on other sites

πηρα εχθες απο ηλεκτρονικο καταστημα του εξωτερικου ζελατινες για την οθονη. (πραγματικα συμφέρων μιας και δεν εχει καμια σχεση οι τιμες που πουλανε ελλαδα με αυτες του εξωτερικού.

μια απορια για αυτους που το εχουν ηδη κανει. ρε παιδια πως καταφερατε (εαν καταφερατε) να κεντραρετε την ζελατινα στο τηλεφωνο. πιο ευκολα βρίσκω δουλεια στο ΔΣ της samsung παρα αυτο. και να πω οτι δεν πιανουν τα χερια μου !!!

μηπως θελει την τεχνικη με το σαπουνονερο....?

Link to comment
Share on other sites

Σαπουνονερο;;; Φιμε σε αυτοκινητο θα βαλεις;

 

Σε οσα τηλεφωνα μου εβαλα μεμβρανη εβρισκα την ευθεια και πηγαινε μονο του το πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! βρε παιδια,παραγγελνετε που παραγγελνετε ζελατινες τετοια φτηνα απεξω...

καντε ενα"κοπο" να το πειτε εδω εστω να εξυπηρετηθουν αλλοι 2-3-4 που λεει ο λογος!

(εννοειται να ειναι οι ενδιαφερομενοι απο περιοχη σας κοντα)

 

ξερω εγω...δε χαλασε ο κοσμος αν το πειτε και συννενοηθουμε

 

θα μου πειτε" θα τεθει θεμα εμπιστοσυνης κτλπ" ε ενταξει φτηνοπραγματακια θα ειναι δε νομιζω ο αλλος να σας γελασει να ειναι τοσο ανευθυνος ( αλλα και ετσι να γινοταν ανετα θα βρισκοταν αλλος ενδιαφερομενος που θα τα ηθελε)

 

εγω δε ξερω τη διαδικασια για να παραγγελνω απεξω κτλπ αν μαθω κτλπ γιατι οχι να μη εξυπηρετω 2-3-4 ατομα.

 

εγω ετσι το βλεπω αν κανω λαθος sorry. το λεω γιατι εδω δε βρισκονται πολλα προιοντα ευκολα κτλπ

 

(επι ευκαιρια: θα το παρω εντος εβδομαδας το galaxy ace (πρωτο μου κινητο android)αντε επιτελους!!!

αυτη την sd (εφαρμογες αν γινω root..αν!)που θα εχει μεσα στο κινητο,θα την αφησω οπως ειναι να τη γεμιζω με φωτο mp3 κτλπ ή πρεπει να τη κανω διαμορφωση πρωτα? (θα ειναι αδεια καταρχας ή θα εχει "κρυφα" χρησιμα αρχειακια μεσα?) ευχαριστω!

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σκεφτομαι να παρω και εγω το κινητο και θελω να ρςτησω το gps για πλοηγηση ειναι δςρεαν η με πληρωμη ?

επεισης οταν λενε για gorilla glass τη σημαινει οτι δεν χαραζεται η οθονη ?

Edited by teopanta1
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ωχ! κοιταξτε τι διαβασα καπου μολις τωρα:

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=508393

 

ερωτηση εξτρα:

 

με wi fi οταν θα προσπαθω να συνδεθω με το router μου σπιτι..υπαρχει περιπτωση να χρεωνομαι ?

το ρωταω γιατι επεμενε μια γνωστη μου τωρα οτι ενος παιδιου που εχει samsung s εχει κρυφες χρεωσεις και δηθεν χρεωθηκε κατι κτλπ.. ΤΗΣ ΛΕΩ: θα ειχε ανοικτο το 3G ή κατι δε ρυθμισε καλα.

 

υπαρχει περιπτωση με μονο wi fi να..χρεωνομαστε? !!!

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

πηρα εχθες απο ηλεκτρονικο καταστημα του εξωτερικου ζελατινες για την οθονη. (πραγματικα συμφέρων μιας και δεν εχει καμια σχεση οι τιμες που πουλανε ελλαδα με αυτες του εξωτερικού.

μια απορια για αυτους που το εχουν ηδη κανει. ρε παιδια πως καταφερατε (εαν καταφερατε) να κεντραρετε την ζελατινα στο τηλεφωνο. πιο ευκολα βρίσκω δουλεια στο ΔΣ της samsung παρα αυτο. και να πω οτι δεν πιανουν τα χερια μου !!!

μηπως θελει την τεχνικη με το σαπουνονερο....?

 

οδηγίες για εύκολη τοποθέτηση εδώ

http://www.extreme-mobile.gr/pages/29853.Efarmogi-screen-protector.html

Link to comment
Share on other sites

Σαπουνονερο;;; Φιμε σε αυτοκινητο θα βαλεις;

 

Σε οσα τηλεφωνα μου εβαλα μεμβρανη εβρισκα την ευθεια και πηγαινε μονο του το πραγμα!

 

οι μεμβρανες που εχω παρει απο βλεπω ειναι με ακριβια κομμένες στα ακριβή μετρα του κινητου. αυτο σημαίνει οτι για να την βαλεις ακριβος ειναι απιστευτα δυσκολο. θα προσπαθησω ξανα με νεα μεμβρανη και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

ωχ! κοιταξτε τι διαβασα καπου μολις τωρα:

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=508393

 

ερωτηση εξτρα:

 

με wi fi οταν θα προσπαθω να συνδεθω με το router μου σπιτι..υπαρχει περιπτωση να χρεωνομαι ?

το ρωταω γιατι επεμενε μια γνωστη μου τωρα οτι ενος παιδιου που εχει samsung s εχει κρυφες χρεωσεις και δηθεν χρεωθηκε κατι κτλπ.. ΤΗΣ ΛΕΩ: θα ειχε ανοικτο το 3G ή κατι δε ρυθμισε καλα.

 

υπαρχει περιπτωση με μονο wi fi να..χρεωνομαστε? !!!

 

Με Wifi δεν χρεωνεσαι.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω για το root:http://osarena.net/2010/07/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-root.html

 

και εδω τον τροπο,με τον ιδιο το εκανα και εγω και μπορεις να κανεις και unroot:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Υπαρχουν και αλλοι τροποι.

Αν το κανεις root,χανεις την εγγυηση αλλα μπορεις οπως ειπαμε να το κανεις unroot παλι και να μην εχεις προβλημα με την εγγυηση.

Ειναι ευκολο αλλα προσεξε,οτι κανεις το κανεις με δικη σου Ευθυνη.

 

Γνωριζω για το root και το συστηματα linux πολλα, το μονο μου προβλημα ειναι η εγγυηση, στην περιπτωση ομως που για καποιο λογο το κινητο δεν ανοιγει, πως κανεις unroot??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σκεφτομαι να παρω και εγω το κινητο και θελω να ρςτησω το gps για πλοηγηση ειναι δςρεαν η με πληρωμη ?

επεισης οταν λενε για gorilla glass τη σημαινει οτι δεν χαραζεται η οθονη ?

 

Βρισκεις ενα προγραμμα για πλοηγηση το αγοραζεις και το εγκαταστεις στο κινητο σου.Απο εκει και περα εξαρταται το προγραμμα.

Δεν χρεωνεσαι αν συνδεθεις μονο με δορυφορους.Καποια προγραμματα πλοηγησης θελουν για πρωτη φορα μετα την εγκατασταση να συνδεθεις στο Ιντερνετ για να κατεβασεις δεδομενα(χαρτες)μονο την πρωτη φορα,αλλα και παλι μπορεις να μη χρεωθεις χρησιμοποιωντας Wifi.

To Gorilla glass σημαινει οτι ειναι πιο ανθεκτικη η οθονη(ειδικο γυαλι) αλλα δεν σημαινει οτι και αυτη η οθονη δεν παθαινει ζημια!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω για το root και το συστηματα linux πολλα, το μονο μου προβλημα ειναι η εγγυηση, στην περιπτωση ομως που για καποιο λογο το κινητο δεν ανοιγει, πως κανεις unroot??

 

Απλως δεν το κανεις,δεν ξερω.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σκεφτομαι να παρω και εγω το κινητο και θελω να ρςτησω το gps για πλοηγηση ειναι δςρεαν η με πληρωμη ?

επεισης οταν λενε για gorilla glass τη σημαινει οτι δεν χαραζεται η οθονη ?

 

Το gps ειναι δωρεαν εφοσον χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα για gps οπως το ndrive, sygic aura, navigon κτλ τα οποια δεν κατεβαζουν τους χαρτες εκεινη τη στιγμη. Απλα πρεπει να τα αγορασεις αυτα τα προγραμματα (παντα υπαρχει και ο πλαγιος τροπος αλλά δεν επιτρεπεται να το αναπτυξουμε εδω το θεμα). Αν χρησιμοποιησεις google maps τοτε σε χρεωνει επειδη κατεβαζει δεδομενα μιας και οι χαρτες δεν ειναι αποθηκευμενοι στη συσκευη αλλά τους κατεβαζει καθε φορα.

 

Το gorilla glass ειναι πολυ ανθεκτικο και βοηθαει στο να μη χαραζεται η οθονη. Τωρα ποσο αντεχει δεν ξερω. Περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.corninggorillaglass.com/ και ενα βιντεακι οπου κακοποιουν την οθονη ενος ace με ενα κλειδι και ενα μαχαιρι

(θα προτεινα να το βαλετε στο mute το βιντεο)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...