Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογισμικό Πλοηγησης Sygic Mobile Maps (Greece)

ποσο κοστιζει αυτο αγορασμενο? ξερετε?

 

με αυτο τον πλοηγο που αναφερω πιο πανω θα το δουλευω offline χωρις χρεωση? η θα χρεωνομαι καθε φορα ? ποιο πανω λετε "αν εινα ιαγορασμενο" θα κατεβασεις ισως χαρτες και θαναι δωρεαν κατι τετοιο.. στη περιπτωση μου πως θα το χειριστω τον πλοηγο ? μεσω δορυφορων δε θα χρεωνομαι μαλλον ε?

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιιδια και απο εμενα!

Μολισ πηρα σημερα το κινητο και απο μια πρωτη εικονα ειμια ευχαριστημενος...

Εκει που αντιμετωπιζω προβλημα ειναι στο οτι ενω εχω κανει εγκατασταση δυο εφαρμογες παρολο που μου τις εμφανιζει μεσα στην "Διαχειριση Εργασιων-Πακετο" δεν μπορω να τις εμφανισω στην επιφανεια εργασια. Μπορει καποιοσ να με βοηθησει? Ευχαριτστω.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω papig!

 

Σχετικα με το προβλημα μου τις εφαρμογες αυτες μπορεσα να τις βαλω μοναχα στην αρχικη οθονη σαν εφαρμογες "Widget". Στο μενου μεσα δεν υπαρχουν πουθενα! Γνωριζει κανεις τι γινεται?

Το ρωταω αυτο γιατι στο προηγουμενο κινητο μου (HTC ΗΕRO) τις εβγαζε και μεσα στο μενου! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και κλασικα εδω στο ελλαντα το φερνουν στην lite εκδοση...

 

http://www.youtube.com/watch?v=aIbsgBsve7s&feature=related

 

Ε ενταξει, μονο τα ακουστικα και η θηκη λειπουν. Μια θηκη οντως θα ελεγε, για τα ακουστικα δεν με ενδιαφερει και τοσο αφου εχει 3.5 βυσμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω η συσκευασία τι περιέχει; Tο ΄χει αγοράσει κάποιος απο γερμανό, vodafone?

 

Εγω το πηρα απο multirama και μεσα ειχε, εναν φορτιστη , ενα καλωδιο συνδεσης για το pc, ενα ακομα πισω καπακι σε ασπρο, μια μνημη 2giga και εναν adaptor για την μνημη και μην ξεχνιομαστε ειχε και το κινητο μεσα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα απο multirama και μεσα ειχε, εναν φορτιστη , ενα καλωδιο συνδεσης για το pc, ενα ακομα πισω καπακι σε ασπρο, μια μνημη 2giga και εναν adaptor για την μνημη και μην ξεχνιομαστε ειχε και το κινητο μεσα :P

 

Για ελλαδα αυτα εχει μεσα.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

...:: Χρήσιμα links άν θέτε να πάτε στις Gingerbread που συζητάμε ::...

 

>> Για το kies...

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

>> Για τα υπόλοιπα χρειάζεται εγγραφή. Αν θέλετε χρησιμοποιείστε τα παρακάτω για να μπείτε:

Email: a245175@klzlk.com

Password: myphone

- Για firmware...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

- Για οδηγίες...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-guideandroid.htm

- Για το Odin... (έχει και link για usb drivers που δεν έχω εγκαταστήσει - υποθέτω ότι περιέχονται στο kies)

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-programandroid.htm

 

Η S5830SERKPE πάντως, που την είδα λίγο χτες, δείχνει να είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μέχρι στιγμής. Η κάμερα και το wifi είναι ΟΚ. Μάλλον πάω για φλασάρισμα (...πάλι...).

 

φιλε σπυρο κατεβασα το S5830XXKPE.rar και το odin.... και τωρα τι κανουμε??????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές χαζές απορίες για όποιον δεν βαριέται να απαντήσει.Διάβασα μέχρι τη σελ.35 αλλά δεν βρήκα κάτι και κουράστηκα λίγο! Γι'αυτό και ζητώ τη βοήθειά σας.Αν και δεν είναι πολύ σημαντικά.

 

1)Πώς κατεβάζω κι άλλα "ζωντανά "wallpapers, πχ σαν αυτό με τον βυθό που έχει το galaxy s?" To έχει κανένας το συγκεκριμένο θέμα?

2) Πώς βάζω στην αρχική οθόνη κάποιο εικονίδιο πχ του facebook? Το facebook υπάρχει μέσα ή το κατεβάζω?

3)Πώς βγάζω από την αρχική οθόνη εικονίδια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο κατεβασα το S5830XXKPE.rar και το odin.... και τωρα τι κανουμε??????

 

Δες πάλι τα links που έδωσα.

 

>> Για τα υπόλοιπα χρειάζεται εγγραφή. Αν θέλετε χρησιμοποιείστε τα παρακάτω για να μπείτε:

Email: a245175@klzlk.com

Password: myphone

- Για firmware...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

- Για οδηγίες...

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-guideandroid.htm

- Για το Odin... (έχει και link για usb drivers που δεν έχω εγκαταστήσει - υποθέτω ότι περιέχονται στο kies)

http://www.samfirmware.com/WEBPROTEC...ramandroid.htm

Στις Οδηγίες περιγράφει επακριβώς τί να κάνεις για να περάσεις την ΚΡΕ.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο κατεβασα το S5830XXKPE.rar και το odin.... και τωρα τι κανουμε??????

 

Εφοσον το ace θα παρει επισημα 2.3 λογικα μεσα στον Ιουνιο, μαλλον θα ηταν προτιμοτερο να περιμενεις λιγο αντι να βαλεις το κινητο σου σε κινδυνο μιας και απ'οτι καταλαβα δεν εισαι και πολυ σιγουρος για το πως γινεται το flashαρισμα. Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου ετσι? Απλα λεω πως το βλεπω και προσωπικα αυτο θα κανω, θα περιμενω την επισημη αναβαθμιση. :O

 

Με βαζει σε πειρασμο ομως η custom rom που φτιαχνουν για το ace, η villainrom. Οταν θα ειναι ετοιμη, αναλογα με το τι θα πουν οι χρηστες στο xda, ενδεχεται να δοκιμασω να τη περασω :D

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το ace θα παρει επισημα 2.3 λογικα μεσα στον Ιουνιο, μαλλον θα ηταν προτιμοτερο να περιμενεις λιγο αντι να βαλεις το κινητο σου σε κινδυνο μιας και απ'οτι καταλαβα δεν εισαι και πολυ σιγουρος για το πως γινεται το flashαρισμα. Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου ετσι? Απλα λεω πως το βλεπω και προσωπικα αυτο θα κανω, θα περιμενω την επισημη αναβαθμιση. :O

 

Με βαζει σε πειρασμο ομως η custom rom που φτιαχνουν για το ace, η villainrom. Οταν θα ειναι ετοιμη, αναλογα με το τι θα πουν οι χρηστες στο xda, ενδεχεται να δοκιμασω να τη περασω :D

 

...Και για το galaxy 3 οπου ναναι σκαει η επισημη froyo... Αυτο το διαβαζω απο περυσι, αλλαξα κινητο και ακομα δεν εχει βγει.

 

Για το Ace.... Αν εξαιρεσουμε την τραγικη καταναλωση μπαταριας στο σερφαρισμα, η gingerbread που κυκλοφοραει ειναι μια χαρα...

 

...αλλα δωσε λινκ για την rom που λες!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

...Και για το galaxy 3 οπου ναναι σκαει η επισημη froyo... Αυτο το διαβαζω απο περυσι, αλλαξα κινητο και ακομα δεν εχει βγει.

 

Για το Ace.... Αν εξαιρεσουμε την τραγικη καταναλωση μπαταριας στο σερφαρισμα, η gingerbread που κυκλοφοραει ειναι μια χαρα...

 

...αλλα δωσε λινκ για την rom που λες!

 

Δεν ειναι ακομα ετοιμη αλλά μπορεις να παρεις μια ιδεα απο το ποστ του nprussel ο οποιος ειναι αυτος που την ετοιμαζει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961858&page=137

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα το πηρα κι εγω το ΑCE κι εχω μερικές απορίες.Η froyo όταν κανω ραμ τη ρομ δε τρεχει 2.3 ειτε τη φλασάρω ειτε όχι.Εχει κανεις τετοιο πρόβλημα;Επισης οταν βαλω το φορτιστη χωρις να το βάλω μετα η μπαταρια δεν δειχνει φορτισμενη ενω ειναι και κραταει μερικες ώρες και ξανακλίνει.Αυτο πως λύνεται;Και το wifi πιανει το δικό μου και δε πιανει του γείτονα που με το pc το πιανει και ειναι πιο γρήγορο πάντα ομως οταν ειμαι σε σύνδεση.Από τη Vodafone το πηρα και δε μου δώσανε ακουστικα παρ ολο που εχω το σημα της vodafone μολις ανοίξει και δεν ξέρω πως βγαίνει.Μηπως ξέρετε πότε έρχεται η αναβάθμιση ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακομα ετοιμη αλλά μπορεις να παρεις μια ιδεα απο το ποστ του nprussel ο οποιος ειναι αυτος που την ετοιμαζει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961858&page=137

Για σας παιδια ηθελα να ρωτησω

προσπαθω να περασω και εγω την 2,3 και μου εφανιζει προβλημα στην πορτα το εχω ποσταρει πιο πριν αν ξερει καπιος να βοηθησει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά και από εμένα! μια εβδομάδα έχω το κινητό και εκτός από τα πρώτα προβλήματα με το wifi (που λύθηκαν μόνα τους) όλα είναι καλά....φτού-φτού μη το ματιάσω!

όντως το σήμα της vodafone είναι σπαστικό αλλά φοβάμαι να κάνω root λόγω έλειψης απαραίτητων γνώσεων, οπότε συμβιβάστηκα μ'αυτό!

η μπαταρία δείχνει να στρώνει σιγά-σιγά, αλλά το ταλαιπωρώ πάρα πολύ για να πω πόσο κρατάει!:p

μια ερώτηση εάν θέλουμε να σβήσουμε κάτι (πρόγραμμα πλοήγησης) πατάμε απεγκατάσταση ή χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα; (π.χ. όπως το cc cleaner για το pc;) το ρωτάω γιατί κάτι είδα στο market!

όσο για την φωτογραφική μηχανή που κάποιος είχε ρωτήσει για το πως γίνεται αθόρυβη ,όντως υπάρχει λειτουργία αθόρυβη ή άλλοι ήχοι ( μέσα στις ρυθμίσεις της κάμερας)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.Προχθες εγινα κι εγω κατοχος του ACE και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα απο αυτα που εχω διαβασει στις σελιδες σας.Θα ηθελα τη βοηθεια σας στα εξης¨ επειδη φοβαμαι μην μου 'ρθει κανένας τρελλος λογαριασμος τι πρεπει να κανω για να μην συμβει κανενα απροοπτο?Οταν δεν ειμαι συνδεδεμενη στο internet μεσω wi-fi κατι πατησα που δεν θυμαμαι να σας πω και το τηλ. εγινε 2G και όχι 3G. Αυτο ειναι σωστο?Δηλαδη δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ χρεώνοντάς με?Και κατι ακομα.Στο προηγούμενο τηλεφωνο (lg gt505) σε καθε επαφη ειχα την δυνατοτητα να γραφω 2 και 3 νουμερα σε καθε επαφη.Στο ACE δεν μπορω να το κανω αυτο και εκτος αυτου δεν μου εμφανιζει τα δευτερα ή τριτα τηλεφωνα επαφων.Επισης αν περασω καποια καινούργια επαφή με καπως μεγαλο όνομα δεν το παιρνει (π.χ.Γιώργος)πρεπει να γραψω Γιώργ. Αν μπορούσε καποιος να με βοηθησει please!Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.Προχθες εγινα κι εγω κατοχος του ACE και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα απο αυτα που εχω διαβασει στις σελιδες σας.Θα ηθελα τη βοηθεια σας στα εξης¨ επειδη φοβαμαι μην μου 'ρθει κανένας τρελλος λογαριασμος τι πρεπει να κανω για να μην συμβει κανενα απροοπτο?Οταν δεν ειμαι συνδεδεμενη στο internet μεσω wi-fi κατι πατησα που δεν θυμαμαι να σας πω και το τηλ. εγινε 2G και όχι 3G. Αυτο ειναι σωστο?Δηλαδη δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ χρεώνοντάς με?Και κατι ακομα.Στο προηγούμενο τηλεφωνο (lg gt505) σε καθε επαφη ειχα την δυνατοτητα να γραφω 2 και 3 νουμερα σε καθε επαφη.Στο ACE δεν μπορω να το κανω αυτο και εκτος αυτου δεν μου εμφανιζει τα δευτερα ή τριτα τηλεφωνα επαφων.Επισης αν περασω καποια καινούργια επαφή με καπως μεγαλο όνομα δεν το παιρνει (π.χ.Γιώργος)πρεπει να γραψω Γιώργ. Αν μπορούσε καποιος να με βοηθησει please!Ευχαριστώ.

 

Για να μην υπαρχει κινδυνος χρεωσης θα κανεις το εξης: Θα πας στις ρυθμισεις, θα επιλεξεις το "ασυρμ. επικοιν. και δικτυα", μετα επιλεγεις το κατω κατω που λεει "δικτυα κινητης τηλεφωνιας" και απενεργοποιεις την επιλογη "χρηση δεδομενων πακετου" και την απο κατω επιλογη "περιαγωγη δεδομενω". Αν τα εχεις απενεργοποιημενα αυτα θα μπαινεις μονο μεσω wifi. Εκει ειναι και η επιλογη "χρηση μονο δικτυων 2G", αν το επιλεξεις βοηθαει στο να κραταει περισσοτερο η μπαταρια αλλα δεν εχεις 3g δικτυο. Οσον αφορα την αλλαγη που εκανε απο 3g σε 2g απλα ειναι πιθανο να μην ειχε σημα 3g εκει που ησουν και ετσι να πηγε σε 2g μονο του :cool:

 

Για τα ονοματα τωρα. Οταν πας να προσθεσεις μια επαφη, σε ρωταει που θελεις να την αποθηκευσεις. Αν επιλεξεις να τα αποθηκευσεις στο τηλεφωνο χωραει πολλα γραμματα για το ονομα και μπορεις να προσθεσεις η να αφαιρεσεις πολλα νουμερα για μια επαφη. Απ'οτι καταλαβα εσυ πατας αποθηκευση στη σιμ. Επισης, μαλλον τα τηλεφωνα στο LG τα αποθηκευες στη μνημη της συσκευης, στη σιμ δεν μπορεις να περασεις πολλαπλα νουμερα για μια επαφη.

Link to comment
Share on other sites

καίει καρδίες το ace μπράβο μπράβο
Το πιο σημαντικό είναι να μη σταματάς πότε να ρωτάς. Η περιέργεια έχει το δικό της λόγο ύπαρξης. Αϊνστάιν Άλμπερτ
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ παρα πολυ για την αμεση απαντηση.Αυτα για την "χρηση δεδομενων πακετου"και "Περιαγωγη" τα εχω απενεργοποιήσει χωρις βεβαια να ξερω γιατι.Οντως εκει αλλαξα και το 3g.Εγω το αλλαξα όχι μονο του.Τωρα όσον αφορα τις επαφες ,όταν παω να εισαγω μια καινούργια επαφη δυστυχώς δεν με ρωτα που να αποθηκευτει για να επιλεξω.Μηπως ξερεις πώς γινεται αυτο?Δεν μπορω να το βρω.Το lg ειχε ενα θεμα με την αποθήκευση γενικώς και ειδικα με τις επαφες ενω του ελεγες π.χ.να αποθηκευει στη sim αυτο εκανε τα δικα του.Κατα καποιο περιεργο τροπο καποιες φορες τα μοιραζε παρολο που δεν ειχα βαλει και sim και τηλεφωνο αλλα μονο sim.Πως γινεται λοιπον να επιλεξω που θα αποθηκευτούν οι επαφες?

Και μια χαζή ερωτηση(καθοτι 1η φορα αποκτω smartphone)μη γελασετε! Εχω κατεβασει καποιες εφαρμογες(Angry birds,Talking Tom,MP3 music downloader,Zedge,frozen bubbles,)οταν δεν ειμαι συνδεδεμενη στο ιντερνετ μπορω να τις χρησιμοποιώ δωρεαν?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερεισ κανεις ποια ειναι οι μεγιστη μπαταρια που παιρνει το κινητο και που θα την βρω για να την παραγγειλω ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ παρα πολυ για την αμεση απαντηση.Αυτα για την "χρηση δεδομενων πακετου"και "Περιαγωγη" τα εχω απενεργοποιήσει χωρις βεβαια να ξερω γιατι.Οντως εκει αλλαξα και το 3g.Εγω το αλλαξα όχι μονο του.Τωρα όσον αφορα τις επαφες ,όταν παω να εισαγω μια καινούργια επαφη δυστυχώς δεν με ρωτα που να αποθηκευτει για να επιλεξω.Μηπως ξερεις πώς γινεται αυτο?Δεν μπορω να το βρω.Το lg ειχε ενα θεμα με την αποθήκευση γενικώς και ειδικα με τις επαφες ενω του ελεγες π.χ.να αποθηκευει στη sim αυτο εκανε τα δικα του.Κατα καποιο περιεργο τροπο καποιες φορες τα μοιραζε παρολο που δεν ειχα βαλει και sim και τηλεφωνο αλλα μονο sim.Πως γινεται λοιπον να επιλεξω που θα αποθηκευτούν οι επαφες?

Και μια χαζή ερωτηση(καθοτι 1η φορα αποκτω smartphone)μη γελασετε! Εχω κατεβασει καποιες εφαρμογες(Angry birds,Talking Tom,MP3 music downloader,Zedge,frozen bubbles,)οταν δεν ειμαι συνδεδεμενη στο ιντερνετ μπορω να τις χρησιμοποιώ δωρεαν?

 

Οκ, αυτο ειναι ευκολακι λογικα. Πας στις επαφες, πατας το αριστερο κουμπακι (αυτο που ειναι διπλα στο κεντρικο πληκτρο) για να βγουν οι επιλογες και επιλεγεις το "Περισ" που θα σου βγαλει...περισσοτερα :p Μετα επιλεγεις ρυθμισεις και στο "αποθηκευση νεων επαφων" επιλεγεις τι προτιμας.

 

Οι περισσοτερες εφαρμογες δεν εχουν αναγκη το ιντερνετ για να λειτουργησουν. Παιξε angrybirds οπου και οποτε θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...