Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι μπορεις.Βάλε αυτόν τον loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001&highlight=exceller+android+loader αν δεν το έχει ήδη η ρομ και μετά πας εδώ http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=735 και αρχίζεις δοκιμές...

 

Ευχαριστώ! Μάλλον δεν πρέπει να τον έχει τον loader...

(Μη στεναχωριέσαι, έχω ΗΔΗ την καλύτερη Android - "καραδοκιμασμένη" η καλύτερη, τουλάχιστον για μένα).

To θέμα είναι ότι, ΠΡΩΤΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ στα Win6.5 και ΑΠΟ ΕΚΕΙ αλλάζει λειτουργικό ή απ' την αρχή (όταν το ανοίγεις το κινητό);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ! Μάλλον δεν πρέπει να τον έχει τον loader...

(Μη στεναχωριέσαι, έχω ΗΔΗ την καλύτερη Android - "καραδοκιμασμένη" η καλύτερη, τουλάχιστον για μένα).

To θέμα είναι ότι, ΠΡΩΤΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ στα Win6.5 και ΑΠΟ ΕΚΕΙ αλλάζει λειτουργικό ή απ' την αρχή (όταν το ανοίγεις το κινητό);

O συγκεκριμένος loader μπορεί να μπει και στην εκκίνηση.Λίγο πριν μπεις στα wm βγαίνει o loader και μετράει κάποια δευτερόλεπτα που ορίζεις εσύ (3,6,10sec) και ξεκινά αυτόματα το android.

O cotulla είχε γράψει παλιότερα ότι το ψάχνουν για wm που θα τρέχουν από την sd ή για wm nand roms που θα τρέχουν μέσω του magldr,οπότε σε αυτή την περίπτωση θα ξεκινάς android,χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις πρώτα στα wm

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμένος loader μπορεί να μπει και στην εκκίνηση.Λίγο πριν μπεις στα wm βγαίνει o loader και μετράει κάποια δευτερόλεπτα που ορίζεις εσύ (3,6,10sec) και ξεκινά αυτόματα το android.

O cotulla είχε γράψει παλιότερα ότι το ψάχνουν για wm που θα τρέχουν από την sd ή για wm nand roms που θα τρέχουν μέσω του magldr,οπότε σε αυτή την περίπτωση θα ξεκινάς android,χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις πρώτα στα wm

 

Δεν κατάλαβες, φίλε μου! "Occasionally" θέλω να μπαίνω στο Android, όχι το ανάποδο (στα Win). Τα Win θέλω ως ΚΥΡΙΟ λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι θες να κάνεις και σου έγραψα ακριβώς πως είναι τα πράγματα για να μπορείς να έχεις dualboot αυτή τη στιγμή αλλά και στην περίπτωση που έχεις κλειστό το κινητό και θες να πας με τον πιο γρήγορο τρόπο στο android. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι θες να κάνεις και σου έγραψα ακριβώς πως είναι τα πράγματα για να μπορείς να έχεις dualboot αυτή τη στιγμή αλλά και στην περίπτωση που έχεις κλειστό το κινητό και θες να πας με τον πιο γρήγορο τρόπο στο android.

 

Οκ. Θα το δοκιμάσω, αν και έχω ένα κάρο πράγματα να σετάρω...

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, πως βάζεις το 3 layer screen guard; Έβαλα... 2, αλλά ΔΕΝ βλέπω αν μπήκε τελικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, πως βάζεις το 3 layer screen guard; Έβαλα... 2, αλλά ΔΕΝ βλέπω αν μπήκε τελικά!

 

Τι το θες αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τροπος να αυξησουμε την ενταση τοu ηχου κλησης στην typhoon?το εχω βαλει στα 10db αλλα παρολα αυτα η ενταση του ηχου κλησης (και μηνυματων) ειναι χαμηλοτερη σε σχεση με τα sense builds
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για προστασία της οθόνης, "μάλλον"!

 

Χμ... τώρα κατάλαβα ότι μιλάς για screen protector. Τι εννοείς δεν βλέπεις αν μπήκε; Το έβαλες ή δεν το έβαλες;

 

Οδηγίες και [ame=http://www.youtube.com/watch?v=CUsuTCUNgxU]video[/ame].

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμ... τώρα κατάλαβα ότι μιλάς για screen protector. Τι εννοείς δεν βλέπεις αν μπήκε; Το έβαλες ή δεν το έβαλες;

 

Οδηγίες και

.

 

ΑΥΤΟ το βιντεάκι είδα κι εγώ (τέτοια ακριβώς μεμβράνη έχω), έκανα ό,τι έκανε ο τύπος... αλλά ΔΕΝ ξέρω αν μπήκε γιατί... είτε έκανα "λαλακία" είτε είναι ΥΠΕΡ-"ΜΑΜΑΤΗ" η μεμβράνη και ΔΕΝ είναι καθόλου ορατή!!!!!!!!!!!

Πάντως, ΔΕΝ διακρίνω τίποτα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν την έβαλες εσύ ο ίδιος... επάνω δεν θα είναι; Να φύγει μόνη της ή να εξαφανιστεί... δύσκολο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν την έβαλες εσύ ο ίδιος... επάνω δεν θα είναι; Να φύγει μόνη της ή να εξαφανιστεί... δύσκολο.

 

Ξέρεις, ο δείκτης IQ μου είναι κάμποσο υψηλός!

(Και το λέω αυτό, επειδή αναίτια με ειρωνεύεσαι!)

 

ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΕΦΥΓΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εννοώ, ΠΩΣ θα ξέρω (αφού ΔΕΝ είναι ΟΡΑΤΗ), εάν έκανα "πατάτα" και τελικά ΠΕΤΑΞΑ (με τα λοιπά 2 φύλλα που πετιούνται) την μεμβράνη ή εάν τελικά ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΝΩ - αλλά δεν φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι με παρεξήγησες... δεν είχα καμία πρόθεση να ειρωνευτώ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω μιας και θεωρώ ότι αν έχει βάλει κάποιος επάνω screen protector, αν μη τι άλλο... το καταλαβαίνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μπει η μεμβράνη, έστω και με λίγη δυσκολία θα φαίνεται. Δεν είναι αόρατη. Αν δεν φαίνεται μάλλον δεν την έβαλες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

"1) Unzip the downloaded Portadroid SuperRAM GB package with the Android folder into the root of your SD card

2) Unzip the downloaded ROM (listed above) of your choice and put their "system" and "META-INF" folders into the /Android/root folder.

3) Edit startup.txt on cmdline (ported_rom=desire OR ported_rom=nand) depending on what ROM (ie HTC Desire ROM or HD2 NAND ROM) you put into the root folder above. Do not change the rest of the parameters other than gps_zone if you're booting for the first time with Portadroid. Change the other paarameters only if you really are confident with Portadroid and know what you're doing!"

 

Δηλαδή χρησιμοποιείς και εισάγεις το system & meta-inf στο android/root μιας NAND android rom που βρίσκεις στο xda ας πούμε στο android folder του portadroid και με τις παραπάνω αλλαγές και στο startup.txt τρέχουμε με την γνωστή μας μεθοδο clrcad+haret την τρέχουμε από την sd μας εμείς που ξεμείναμε στα wm !!! ....

 

Μπορώ να περάσω οποιαδήποτε nand rom ή μόνο αυτές που προτείνει (Oxygen 2.x.x, NexusHD2 version 2.6/2.7 by tytung , Hyperdroid CM7 cLK version up to 2.0.1 by pongster)

Γιατί σύμφωνα με το παρακάτω:

"Pay attention to the ROM size if you're downloading one that is different from the tested and supported list above. If unpacked size is more than 150MB, then it won't fit into the default 150MB system.ext2.!!! "

μάλλον δεν μπορώ σωστά;.

Ας πάραουμε παράδειγμα την Hyperdroid CM7.Στο xda έχει δυο επιλογές.Μια αν έχουμε MAGLDR 1.13 και μια για ClockWorkMod.

Εμείς τι επιλέγουμε;

Με το boot.img τι γίνεται;

Κάνω όλα τα βήματα αλλά την δεύτερη φορά μετά τα πράσινα γράμματα HTC η οθόνη γίνεται μαύρη αλλά το τηλέφωνο γυρίζει στα wm.

Έχω αλλάξει και στο startup.txt ανάλογη εντολή σε nand (Έβαλα την HyperDroid-CM7-v2.0.1-GregariousGreyhound-cLK-signed.zip)

 

EDIT:Δεν πρόσεξα μια σημαντική λεπτομέρεια ...into the /Android/root :rolleyes:

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι!εχω ενα κολλητο με ενα leo και θελει να περασουμε android nand,η συσκευη του εχει ρομ 1.48 επειδη εχω ξεχασει τα wm,μπορω να του περασω το hspl και να συνεχισω τις διαδικασιες η χρειαζονται και αλλα βηματα?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα κάνεις τα εξής

1.hspl 2.08

2.αλλαγή ράδιο σε 2.15.50.14

3.εγκατάσταση magldr

4.πέρασμα nand rom

Link to comment
Share on other sites

thanks bbbb!καποια rom με sense σταθερη προτεινεις?δεν τον νοιαζουν τα bench και τα σκορ μονο να μην σκαλωνει(****το το ζηλεψα!!εκανα λαθος που το εδωσα τοσο νωρις τοτε..)

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Oι sense roms δεν είναι 100% χωρίς σκαλώματα και αυτός είναι ένας λόγος που προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση.Παρόλα αυτά οι sense roms με android 2.3.3 όπως π.χ. αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=989289 έχουν καλύτερη ανταπόκριση απο τις 2.2 αλλά έχουν και κάποια bugs όπως η μη εγγραφή video και κάποια glitches στα γραφικά.Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις κάποια sense rom με android 2.2 όπως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=954369 ή την coredroid http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926507 την παλιότερη έκδοση που είναι με android 2.2

Πάντως όποια nand rom και να βάλεις θέλει να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες για το clockwork partition που θα πρέπει να φλασάρεις και στις sense roms θα χρειαστεί απαραίτητα πριν φλασάρεις την ρομ,να κάνεις ένα δεύτερο ext partition στην sd.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα του βαλω aosp,αστον να λεει,παντως εχω μεινει εκτος καιρο και τα βρισκω μπαστουνια,hspl,radio,magldr ok!τωρα βρισκω μια πχ cyanogen και την περναω με mag αποτι καταλαβα η να περασω και c/w και μετα φλασαρισμα οπως το nexus?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Aν η ρομ λέει ότι χρειάζεται clockwork πρέπει να το περάσεις και να φλασάρεις μέσα από αυτό.αν πας σε cyanogen η typhoon είναι πολύ καλή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 ενώ για aosp http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060
Link to comment
Share on other sites

οποτε πρεπει να βαλω c/w θα το προσπαθησω τωρα,ευχαριστω bbbb

**edit καθε αρχη και δυσκολη,ολα οκ τωρα τελικα περασα την nexushd2 (το ζηλεψα τωρα,μαλλον θα σας κανω παρεα σε λιγο στο topic)

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Νέες βελτιωμένες βιβλιοθήκες gps από τον tytung http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 προσωπικά είδα βελτίωση στο χρόνο κλειδώματος του gps κατά 50%.Πριν ήθελε 2-3 λεπτά για να κλειδώσει σήμα για πρώτη φορά αν είχα να το χρησιμοποιήσω λίγες μέρες και σήμερα το πρωϊ που το δοκίμασα για πρώτη φορά (με την typhoon 3.3.3) κλείδωσε σε ένα λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

sorry βασικά εννοούσα εναλλακτικά στον dolphin ...

 

Λοιπόν τον δοκίμασα τον opera ,δεν λέω είναι πολύ γρήγορος αλλά νομίζω οτι ο dolphin μου αρέσει πιο πολύ.Εξάλλου δοκίμασα να μπω στο myphone από τον opera και ενώ μου έδειχνε κανονικά το μήνυμα οτι συνδέθηκα...εξακολουθούσα να μην είμαι συνδεδεμένος.

Άλλωστε είναι και ψυχολογικό ,τον τρώω στην μάπα στα wm , ε όχι και στο android :lol:

Σοβαρά τώρα ευχαριστώ, φαίνεται και είναι αρκετά γρήγορος και εύκολος στην χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...