Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2) ειδα ότι ενας ωραιος τροπος να κανω boot είναι το MALGRD αλλα δεν εχω καταλαβει τελικα αν αυτος ο τροπος είναι μονο για ανδροιδ η μπορω παραλληλα να εχω και windows.? Και αν ναι, επειδη ειδα ότι για να κανεις μεσω malgrd boot χρειαζεται να κανεις ένα partition, τοτε αυτό σημαινει ότι θα ‘’τρωει μνημη’ από τα windows? Δηλαδη θα είναι πιο laggy και τα 2 συστηματα?

 

Κατι τελευταιο που ξεχασα.....Απο πλευρας μπαταριας γενικα τι εντυπωσεις εχετε ? Βγαζουν 1 μερα (9,00 με 24,00) με κανονικη χρηση? Η απλα θα απογοητευτω?!

Aν βάλεις τον magldr δεν έχεις windows mobile.Aπό μπαταρία αν δε βγάζεις το κινητό από την τσέπη,δεν έχεις πρόβλημα.Αν το χρησιμοποιείς πολύ περισσότερο από τα wm,λόγω του ότι κάποια πράγματα γίνονται πιο εύκολα και γρήγορα στο android και η μπαταρία θα έχει την ανάλογη πτώση.Οι gingerbread roms που κυκλοφορούν δεν έχουν αξιοσημείωτα bugs.Αρκεί το κινητό σου να μην είναι από τις παρτίδες που έχουν πρόβλημα με τον g-sensor ή με το ξύπνημα από την αναμονή,γιατί εκεί θα ξενερώσεις.Διαφορετικά δεν έχεις πρόβλημα.Και ο μόνος τρόπος για να το μάθεις αυτό,είναι να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω δει διάφορα βίντεο στο YouTube - βέβαια, τα περισσότερα με W7 & Android.

Μπορώ να 'χω ταυτόχρονα τα WM6.5 (με TouchFlo3D) και το Android 2.3;

 

Και αν ναι, έχουμε κάποια "έσο έτοιμη" ρομ που να την "φλασάρεις" και να ξενοιάζεις;

Υπόψιν, ομιλώ για ΑΓΓΛΙΚΗ ρομ, που απλώς να υποστηρίζει ελληνικά...

 

Ευχαριστώ θερμά για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις wm στη συσκευή δε θα φλασαρεις Android. Θα βάλεις στην SD μια android 2.3 ρομ και θα την ξεκινάς με κάποιο πρόγραμμα μέσα από την wm rom.

 

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις wm στη συσκευή δε θα φλασαρεις Android. Θα βάλεις στην SD μια android 2.3 ρομ και θα την ξεκινάς με κάποιο πρόγραμμα μέσα από την wm rom.

 

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk

 

πες μας και καμιά καλή android ρομ 2.3 για την

sd ? ποια είναι καλή κατά την γνώμη σου ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

πες μας και καμιά καλή android ρομ 2.3 για την

sd ? ποια είναι καλή κατά την γνώμη σου ?

 

 

american android 2.3.4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957652

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις wm στη συσκευή δε θα φλασαρεις Android. Θα βάλεις στην SD μια android 2.3 ρομ και θα την ξεκινάς με κάποιο πρόγραμμα μέσα από την wm rom.

 

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk

 

"Mεσιέ-πρεσιντάν", θα μου πεις πως θα το κάνω, μόλις λάβω την συσκευή στα χέρια μου;

Εννοώ, να επανέλθω (σε σένα) να μου πεις "χάου-του";

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είναι τα φόρουμ. Ότι απορία έχεις γράψε και όλο και κάποιος θα απαντησει.εγώ δεν εχω πια hd2 αλλά άμα μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως να το κάνω.

 

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πια ρομ μου συστηνεται να δοκιμασω απο την καρτα μνημης?? θελω να ειναι με το sense ομως....κανεις??
Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν μπορεί να ανοίξει η ρομ.

μένει κολλημένη στα πράσινα

γράμματα της HTC. έχω ονομάσει

τον φάκελο Android1 και μέσα στο

startup έχω βάλει αυτό

set cmdline "rel_path=Android1 gps_zone=us nand_boot=0"

αλλά δεν μπαίνει . κάνω κάτι λάθος ?

χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση το startup ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αν δεν σου χρειάζονται τα windows για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, να τα σβήσεις και να περάσεις μια NAND ROM κατά προτίμηση η cyanogen nightly δεν έχει κανένα bug.Έχω δοκιμάσει πάνω από 10 sd builds και όλες μα ΟΛΕΣ κάπου πάσχουν.Άσε που πίνουν την μπαταρία σαν νερό και σου τρώνε και την ζωή της κάρτας μνήμης σου.Έχω χαλάσει μέχρι τώρα μια 16αρα και μια 8αρα και είναι οι SD builds η αιτία.Πέρασα NAND και βρήκα την υγειά μου!
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αν δεν σου χρειάζονται τα windows για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, να τα σβήσεις και να περάσεις μια NAND ROM κατά προτίμηση η cyanogen nightly δεν έχει κανένα bug.Έχω δοκιμάσει πάνω από 10 sd builds και όλες μα ΟΛΕΣ κάπου πάσχουν.Άσε που πίνουν την μπαταρία σαν νερό και σου τρώνε και την ζωή της κάρτας μνήμης σου.Έχω χαλάσει μέχρι τώρα μια 16αρα και μια 8αρα και είναι οι SD builds η αιτία.Πέρασα NAND και βρήκα την υγειά μου!

 

ήμουν πάρα πολύ καιρό στις nand rom χωρίς να

αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα . αλλά πεθύμησα

τα windows και κυρίως στο θέμα του gps που πιστεύω

ότι τα windows δεν τα φτάνει κανένα λειτουργικό .

εχω τώρα μόνιμα τα windows και αν θέλω android

τα τρέχω από την κάρτα . οτι ποιο παλιό τόσο και

ποιο καλό :lol:

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

ήμουν πάρα πολύ καιρό στις nand rom χωρίς να

αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα . αλλά πεθύμησα

τα windows και κυρίως στο θέμα του gps που πιστεύω

ότι τα windows δεν τα φτάνει κανένα λειτουργικό .

εχω τώρα μόνιμα τα windows και αν θέλω android

τα τρέχω από την κάρτα . οτι ποιο παλιό τόσο και

ποιο καλό :lol:

 

Για το θέμα του GPS θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ήταν και για μένα ο ένας και μονάδικος λόγος που έμενα με τις SD builds, δεν ξέρω πως γίνεται και ένα λειτουργικό σαν το android που είναι το πλέον δημοφιλές και δεν έχει ακόμα πρόγραμμα gps του ύψους του igo primo.Κάνεις και με το igo my way ή το Navigon την δουλειά σου, αλλά σαν το primo κανένα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να ανοίξει η ρομ.

μένει κολλημένη στα πράσινα

γράμματα της HTC. έχω ονομάσει

τον φάκελο Android1 και μέσα στο

startup έχω βάλει αυτό

set cmdline "rel_path=Android1 gps_zone=us nand_boot=0"

αλλά δεν μπαίνει . κάνω κάτι λάθος ?

χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση το startup ?

 

Τελικά έγινε τίποτα; Ενδιαφέρομαι να την δοκιμάσω.

edit: OK άνοιξε σε 9 λεπτά.

Προσπαθώ να βάλω το htc theme ακολουθώντας τις οδηγίες απο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12018240&postcount=2167 αλλά στο βήμα 5 δεν μπορώ να ''δω'' τον φάκελο '' HTC Sense 2.1 '' τον οποίο έβαλα στην καρτα.Το έχει καταφέρει κάποιος;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν εχω πια hd2 αλλά άμα μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως να το κάνω

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ειδικά εσύ έμεινες χωρίς HD2. Εύχομαι η πολύτιμη βοήθεια που παρείχες σε όλους μας να συνεχιστεί ακόμη και τώρα που θα είσαι σε διπλανά στρατόπεδα!! :)

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και τώρα που θα είσαι σε διπλανά στρατόπεδα!! :)

αν και θα βγω offtopic

είναι η πρώτη φορά που δε ξέρω ποια θα είναι η επόμενη συσκευή μου.σκέφτομαι ακόμη και την περίπτωση ios :ninja: αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ειδικά εσύ έμεινες χωρίς HD2. Εύχομαι η πολύτιμη βοήθεια που παρείχες σε όλους μας να συνεχιστεί ακόμη και τώρα που θα είσαι σε διπλανά στρατόπεδα!! :)

Οντως, απίστευτο.Και για εμένα ειναι εκπληξη :)

αν και θα βγω offtopic

είναι η πρώτη φορά που δε ξέρω ποια θα είναι η επόμενη συσκευή μου.σκέφτομαι ακόμη και την περίπτωση ios :ninja: αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη

 

Νέος Ζαχαράκης...βρε θα βαρεθείς αμέσως.Πάρε ενα 2Χ να ερθεις στα ίσα σου:lol::lol:

 

On topic:Εγω ειναι η 1η φορά που θέλω να κρατήσω κινητό για πάντα

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχθες δοκιμασα να βαλω αυτη εδω την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957652 και μετα απο λιγο που την ειχα βαλει δοκιμασει το τηλεφονο αρχισε τα κουλα!! ρεσταρτ στα καλα καθουμενα κ τετια πηγενα να ανοιξω μια εφαρμογη και το κινητο εκλεινε εντελως!! χρισιμοποιυσα βεβεα μια αφτερ μαρκετ μπαταρια εκανα φορματ εβαλα απο την αρχη τα παντα!! εξακολουθει να μου το κανει αλλα προς το παρον μονο με την αφτερ μαρκετ μπαταρια με την γνησια την δικια του ολα καλα καμια εξηγηση?????? :X :mad: :!:
Link to comment
Share on other sites

Δε διαβάζει σωστά ο κερνελ την θερμοκρασία της μη γνήσιας μπαταρίας με αποτέλεσμα να κλείνει για να μην γίνει υπερθέρμανση.
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη sense nand rom η οποία να μη χρησιμοποιεί ext partition στην κάΡτα sd,κάτι που προσωπικα μου τρωει την μπαταρία;προτιμω όλο το σύστημα android να φορτώνεται σε nand μόνο και όχι και στην καρτα ώστε να ελεχιστοποιησω τις απώλειες ενέργειας;

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό στο ευρωπαϊκό hd2.Αν του βάλεις μια ρομ με sense από desire hd/vivo χωρίς ext partition δε θα έχεις χώρο για να βάλεις τις εφαρμογές σου.Εκτός και αν του βάλεις μια sense rom που βασίζεται στο απλό desire http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=897191 και σου αρκούν γύρω στα 100-130mb για τις εφαρμογές σου
Link to comment
Share on other sites

Δε διαβάζει σωστά ο κερνελ την θερμοκρασία της μη γνήσιας μπαταρίας με αποτέλεσμα να κλείνει για να μην γίνει υπερθέρμανση.

 

λες να συμβενει αυτο??? δεν αποκλειεται!!! εχω 3 μπαταριες 2 αφτερ μαρκετ ιδια μαρκα κ την γνησια μονο με την μια μου παρουσιαζετε τοπ προβλημα!! οποτε παμε για αγορα αλλης μπαταριας ε?? θα τα εχει παιξει μαλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει κυρίως με τις extended μπαταρίες του hd2.Αν η μπαταρία λειτουργεί κανονικά στα wm,τότε αλλού είναι το πρόβλημα.Με άλλο android build ενδεχομένως να λειτουργήσει κανονικά.Από την άλλη βέβαια είναι περίεργο που η μια μπαταρία της ίδιας μάρκας λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό στο ευρωπαϊκό hd2.Αν του βάλεις μια ρομ με sense από desire hd/vivo χωρίς ext partition δε θα έχεις χώρο για να βάλεις τις εφαρμογές σου.Εκτός και αν του βάλεις μια sense rom που βασίζεται στο απλό desire http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=897191 και σου αρκούν γύρω στα 100-130mb για τις εφαρμογές σου

Το προτιμώ αυτό, παρά να τρέχει και από ext στη κάρτα και να τρώει τη μπαταρία σε λίγες ώρες!

Link to comment
Share on other sites

σας εχει οταν δεν ακουγεται καλα ο συνομηλητης δηλαδη οταν ξεκιναει να ακουγεται διακεκομενα τοτε αρχιζει να ακουγεται ενα του-του-του.... συνεχομενο απο το ακουστικο?μιλαω για typhoon,ξερει γιατι γινεται αυτο η μονο εγω εχω αυτο το προβλημα?

αυτο το παθαινω με οποια typhoon και αν δοκιμασα

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει κυρίως με τις extended μπαταρίες του hd2.Αν η μπαταρία λειτουργεί κανονικά στα wm,τότε αλλού είναι το πρόβλημα.Με άλλο android build ενδεχομένως να λειτουργήσει κανονικά.Από την άλλη βέβαια είναι περίεργο που η μια μπαταρία της ίδιας μάρκας λειτουργεί κανονικά.

 

οχι ουτε στα γουιντος δουλευει η συγγεκριμενη ενω η αλλη της ιδιας μαρκας μια χαρα και της εχω και πολλυ καιρο 8 μηνες!! μεχρι χθες δεν ειχα κανενα προβλημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...