Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@andrewmaslim:

 

Thank you post διαγράφονται. Ομοίως και όλα τα flame post για ευνόητους λόγους.

 

λαμπρά.... τώρα εσυ που ξέρεις ...δοσε μου καμία ιδέα για το πρόβλημα που έχς περγραψει αρκετλες φορές αλλά κανείς δεν έδωσε απάντηση!

(gps - δες και στο τέλος τις προιγούμενης σελίδας)

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

@andrewmaslim κοίτα πάντως και την χρήση του setcpu απο το xda να βάλεις σε sleep mode (κλειστή οθόνη) max 245 mhz και βέβαια το current widget για να δεις έως και 3-4mah σε κάποια builds !! με ανοιχτούς όλους τους συγχρονισμους και όλα τα δίκτυα... χάνεις πολύ ρεύμα στο standby. Επίσης θέλουν τα builds 1-2 μέρες για να στρώσουν...

 

Έβαλα ΜΟΝΟ 2G, φίλε. Τα άλλα τα απενεργοποίησα...

Αυτό με το setcpu και το 245 mhz, να σου πω την αλήθεια δεν "το 'πιασα".

 

Τέλος πάντων... Αν ήθελα Android, δεν θ' αγόραζα το HD2 - αλλά μια σύγχρονη & νέα συσκευή/μοντέλο, που έχει πάνω του το Android.

Καλό το Android, οκ... θα χρειαστεί λίγος χρόνος να το καταλάβω... αλλά ΑΥΤΟ το UI δεν μ' αρέσει καθόλου. Μοιάζει σαν desktop PC. Ένας (βασικός) λόγος που πήρα HD2, είναι το TouchFlo3D UI! Στο ΟΜΝΙΑκι μου, είχα φάει πάρα πολύ χρόνο, να το "τροποποιήσω" να μοιάζει με HD2 (με Manila2Dv2.x κτλ.)... Οπότε, θα τσεκάρω όλα αυτά που χρειάζεται να κάνω για να φλασάρω (μην κάνω καμιά "πατάτα") και θα φλασάρω μια "Omega" να τελειώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

σωστος!!! ;)

καμία ιδέα γιατί δεν μου βρίσκει δορυφόρους το GPS έχεις? Ούτε με πρόγραμμα πλοήγισης ούτε με βοηθητικά προγράμματα!

Έχω και έναν παλιό εξοτερικό δέκτη gps μέσω bluetooth αλλά αυτός δεν συνδέεται καν στο κινιτό! Κάνει συζευξη αλλά όχι συνδεση!

 

Δοκιμασες σε διάφορα build ή στο συγκεκριμένο που βλέπω; φαντάζομαι σε wmδουλεύει

 

Το unofficial superam που εχω με κάτι gps sport trackers σε εξωτερικό χώρο ακίνητος ή με μικρή κίνηση σε 10-20" έχω σήμα. Το παλιό bt έχει ίδιο πρωτόκολο;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

σωστος!!! ;)

καμία ιδέα γιατί δεν μου βρίσκει δορυφόρους το GPS έχεις? Ούτε με πρόγραμμα πλοήγισης ούτε με βοηθητικά προγράμματα!

Έχω και έναν παλιό εξοτερικό δέκτη gps μέσω bluetooth αλλά αυτός δεν συνδέεται καν στο κινιτό! Κάνει συζευξη αλλά όχι συνδεση!

 

για το gps δε ξερω γιατι δε πιανει σημα αλλα για το bt gps αφου το κανεις pair,χρησιμοποιεις απο το μαρκετ το προγραμμα bluetooth gps provider αφου πρωτα εχεις τσεκαρει απο τις ρυθμισεις εφαρμογες αναπτυξη το "να επιτρεπονται ψευδεις τοποθεσιες"

 

Sent from my Liquid MT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καμία ιδέα γιατί δεν μου βρίσκει δορυφόρους το GPS έχεις? Ούτε με πρόγραμμα πλοήγισης ούτε με βοηθητικά προγράμματα!

 

Αυτό συνέβαινε πάντα; Είσαι με official rom/radio;

 

Κάνε hard reset, βάλε το GPS Test βγες σε ανοιχτό ουρανό και περίμενε μέχρι να βρει αλλά και να κλειδώσει δορυφόρους.

 

Δοκίμασε αυτό και πες μας τα αποτελέσματα. Σε αυτή τη συσκευή σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι εξωτερικό δέκτη GPS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνέβαινε πάντα; Είσαι με official rom/radio;

 

Κάνε hard reset, βάλε το GPS Test βγες σε ανοιχτό ουρανό και περίμενε μέχρι να βρει αλλά και να κλειδώσει δορυφόρους.

 

Δοκίμασε αυτό και πες μας τα αποτελέσματα. Σε αυτή τη συσκευή σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι εξωτερικό δέκτη GPS.

 

Καλησπέρα!

οταν λες official τι ενοείς? NAND rom έχω σε HD2! Δεν νομίζω να υπάρχει κατι official ?!?! (γράφω απο κάτο πια έχω!)

όταν ειχα WinMO στο κινιτό δούλευε άψογα το GPS! Apota έβαλα ANDROID δεν μου ξανάπιασε δορυφόρο!

 

το έκανα αυτό που είπες... αλλά καμία τυχη!

 

Σύνδεσα τον bluetooth δέκτη και δουλεύει κανονικά!!! άρα υπάρχει κάπια διένεξη με τον εσωτερικό δέκτη του τηλεφόνου!

Edited by greek_lover_69

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Στις android nand roms το gps αργεί λίγο περισσότερο να κλειδώσει σε σχέση με τα windows.Επίσης αν το έχεις dual boot και το gps κλειδώσει στα wm και μετά το γυρίσεις σε android,το gps και στο android κλειδώνει σχεδόν ακαριαία.Πάντως το σίγουρο είναι ότι σε όλα τα hd2 δε δουλεύουν οι ίδιες ρομ,το ίδιο.Στο xda διαβάζω διάφορα.Από gps που δε κλειδώνει ποτέ με το android,μέχρι περίπτωση που η ίδια ρομ δούλευε κανονικά στο παλιό hd2 ενός χρήστη και στο νέο του,δε δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Χμ, έχεις δίκιο, ξεχνάω ότι μιλάμε για το Android εδώ. Όντως σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι πολλοί οι παράγοντες που να μην κάθεται σωστά το GPS ή κάτι άλλο.

 

@greek_lover_69: Έχεις το ίδιο πρόβλημα και με άλλες android roms;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Οσοι έχετε δοκιμάσει κάποια έκδοση Android με sence απο την κάρτα μνήμης και NAND,στο HD2,βλέπετε μεγάλη διαφορά στην καταναλωση μπαταρίας, και στην ταχύτητα του τηλεφώνου γενικα;Αξίζει να περάσω κάποια nand έκδοση και ποια προτείνετε που να έχει sence;

 

Καμία απάντηση παιδιά;

george cc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

οταν λες official τι ενοείς? NAND rom έχω σε HD2! Δεν νομίζω να υπάρχει κατι official ?!?! (γράφω απο κάτο πια έχω!)

όταν ειχα WinMO στο κινιτό δούλευε άψογα το GPS! Apota έβαλα ANDROID δεν μου ξανάπιασε δορυφόρο!

 

το έκανα αυτό που είπες... αλλά καμία τυχη!

 

Σύνδεσα τον bluetooth δέκτη και δουλεύει κανονικά!!! άρα υπάρχει κάπια διένεξη με τον εσωτερικό δέκτη του τηλεφόνου!

 

Τα προβλήματα ειναι δύο: πρώτον δεν δουλεύει το βοηθητικό GPS σε καμία Android rom με αποτέλεσμα να αργεί να κλειδώσει

Δεύτερον ΓΙΑ να κλειδώσει πρέπει να έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στο αρχείο /etc/gps.conf για ελλάδα. Θα βρεις το link κάπου σε αυτό το φόρουμ γιατί κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα παλιότερα

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ, έχεις δίκιο, ξεχνάω ότι μιλάμε για το Android εδώ. Όντως σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι πολλοί οι παράγοντες που να μην κάθεται σωστά το GPS ή κάτι άλλο.

 

@greek_lover_69: Έχεις το ίδιο πρόβλημα και με άλλες android roms;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω πολυ καιρό που ασχολούμε και μόνο αυτην που έχω περασμένη έχω δουλέψει!! Απλά με παραξένεψε που με τον εξοτερικό δέκτη δούλεψε...

 

Τα προβλήματα ειναι δύο: πρώτον δεν δουλεύει το βοηθητικό GPS σε καμία Android rom με αποτέλεσμα να αργεί να κλειδώσει

Δεύτερον ΓΙΑ να κλειδώσει πρέπει να έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στο αρχείο /etc/gps.conf για ελλάδα. Θα βρεις το link κάπου σε αυτό το φόρουμ γιατί κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα παλιότερα

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

οκ...αν θα μπορούσες να με βοηθίσεις λιγάκι στην αναζήτηση γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

@ερωτύλε...

δεν σε αφήνει ο ποδόγυρος να χρησιμοποιήσεις σωστά την αναζήτηση μου φαίνεται....:lol:

 

δες εδω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καμία απάντηση παιδιά;

 

Με την nand βλέπεις αποδώσεις στην μπαταρία παραπλήσιες με τις windows rom. Τώρα για προτάσεις σε rom... διάβασε προς τα πίσω για τις γνώμες αυτών που τις δοκιμάζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@ερωτύλε...

δεν σε αφήνει ο ποδόγυρος να χρησιμοποιήσεις σωστά την αναζήτηση μου φαίνεται....:lol:

 

δες εδω

 

:P :P :P

φήμες! Δέν ξέρω γιατί αλλά στην αναζήτηση στα ΦΟΡΟΥΜ σχεδόν ποτέ δεν μπορώ να βρω αυτό που ψάχνω ;)

ευχαρηστώ πάντος ελπίζω αυτό να μου λύσει το πρόβλημα!

 

Α και να κάνω και μια ερώτηση ακόμη: είναι νορμάλ οι εφαρμογές που κλίνω με task killer μετά από λίγο να ανοίγουν πάλι μόνες τους??

Έχω 2 εγκατεστημένα! Τα κλίνω με το ένα ξανανήγουν με το άλλο το ιδιο... Ακόμα και το autorun αν το κάνω disable με το που την τρέξω μια φορά την εφαρμογή και κάνω επανεκινηση θα ξανανήξει!!!

 

ειναι κάτι φυσιολογικό αυτό η μου διαφεύγει κάτι??

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μάλλον ήρθε ο καιρός να αποχωριστώ τα wm 6.5 ....αλλά όχι το LEO μου.

Βάζοντας την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=970542 έκδοση το LEO κυριολεκτικά έγινε άλλη συσκευή αφού δουλεύουν σχεδόν τα πάντα και μάλιστα με πάρα πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας!!:D

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι είμαι πολύ ευχαριστημένος και το HD 2 μόλις απέκτησε SECOND LIFE!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Α και να κάνω και μια ερώτηση ακόμη: είναι νορμάλ οι εφαρμογές που κλίνω με task killer μετά από λίγο να ανοίγουν πάλι μόνες τους??

Έχω 2 εγκατεστημένα! Τα κλίνω με το ένα ξανανήγουν με το άλλο το ιδιο... Ακόμα και το autorun αν το κάνω disable με το που την τρέξω μια φορά την εφαρμογή και κάνω επανεκινηση θα ξανανήξει!!!

 

ειναι κάτι φυσιολογικό αυτό η μου διαφεύγει κάτι??

 

Είναι φυσιολογικό. Έτσι δουλεύει το Android γιαυτό και πολλοί λένε καλύτερα να μην χρησιμοποιείται task killer.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1094372

 

 

τι άλλο θα κάνουνε ;

 

με αυτό το εργαλείο του boonbing (αυτός που βελτίωσε την superam στην unofficial) μπορούμε να κάνουμε "εισαγωγή" μια android nand Rom αλλά και μια original desire rom στην SD μας και να τρέξει με τον γνωστό τρόπο (clrcad+haret) ... πεδίον δόξης λαμπρόν ....

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Έτσι δουλεύει το Android γιαυτό και πολλοί λένε καλύτερα να μην χρησιμοποιείται task killer.

 

Και δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε? Να αφήνουμε την μνήμη να γεμίζει? Από ένα σημείο και μετά θα σέρνετε το κινητό απίστευτα! Και νοίγει και προγράμματα τα οποία δεν τα ανοίγω εγώ! Κάνει το κέφι του! :p

 

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1094372

 

 

τι άλλο θα κάνουνε ;

 

με αυτό το εργαλείο του boonbing (αυτός που βελτίωσε την superam στην unofficial) μπορούμε να κάνουμε "εισαγωγή" μια nand android nand Rom στην SD μας και να τρέξει με τον γνωστό τρόπο (clrcad+haret) ... πεδίον δόξης λαμπρόν ....

 

Καλό για ώσους έχουν ξεμήνει ακόμει σε WinMo! Τώρα όσοι είμαστε είδη σε nand δεν μας λέει κατι !

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε? Να αφήνουμε την μνήμη να γεμίζει? Από ένα σημείο και μετά θα σέρνετε το κινητό απίστευτα! Και νοίγει και προγράμματα τα οποία δεν τα ανοίγω εγώ! Κάνει το κέφι του! :p

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις μερικούς οδηγούς από τους χιλιάδες που κυκλοφορούν στο net σχετικά με τη χρήση

της μνήμης στο android και θα καταλάβεις. Επίσης μην ξεχνάς πως πλέον το κινητό σου δεν τρέχει WinMo.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε? Να αφήνουμε την μνήμη να γεμίζει? Από ένα σημείο και μετά θα σέρνετε το κινητό απίστευτα! Και νοίγει και προγράμματα τα οποία δεν τα ανοίγω εγώ! Κάνει το κέφι του! :p

 

Όταν το λειτουργικό χρειάζεται μνήμη, φροντίζει να απελευθερώνει κλείνοντας αυτό εφαρμογές. Έχει τον δικό του task killer.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1094372

 

 

τι άλλο θα κάνουνε ;

 

με αυτό το εργαλείο του boonbing (αυτός που βελτίωσε την superam στην unofficial) μπορούμε να κάνουμε "εισαγωγή" μια android nand Rom αλλά και μια original desire rom στην SD μας και να τρέξει με τον γνωστό τρόπο (clrcad+haret) ... πεδίον δόξης λαμπρόν ....

 

Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω;Έχω ήδη δυο rom στην SD, σε τι θα με εξυπηρετούσε η εφαρμογή αυτή;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την standard "Energy" του Αμερικανού σεφ.

Μπορώ τώρα (υποστηρίζει Dual Boot; ) να βάλω και μια Android ρομ στην miniSD κάρτα και να 'χω επιλογή όταν ανοίγω το HD2, ποιό λειτουργικό να δουλεύω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω;Έχω ήδη δυο rom στην SD, σε τι θα με εξυπηρετούσε η εφαρμογή αυτή;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

"1) Unzip the downloaded Portadroid SuperRAM GB package with the Android folder into the root of your SD card

2) Unzip the downloaded ROM (listed above) of your choice and put their "system" and "META-INF" folders into the /Android/root folder.

3) Edit startup.txt on cmdline (ported_rom=desire OR ported_rom=nand) depending on what ROM (ie HTC Desire ROM or HD2 NAND ROM) you put into the root folder above. Do not change the rest of the parameters other than gps_zone if you're booting for the first time with Portadroid. Change the other paarameters only if you really are confident with Portadroid and know what you're doing!"

 

Δηλαδή χρησιμοποιείς και εισάγεις το system & meta-inf στο android/root μιας NAND android rom που βρίσκεις στο xda ας πούμε στο android folder του portadroid και με τις παραπάνω αλλαγές και στο startup.txt τρέχουμε με την γνωστή μας μεθοδο clrcad+haret την τρέχουμε από την sd μας εμείς που ξεμείναμε στα wm !!! ....

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την standard "Energy" του Αμερικανού σεφ.

Μπορώ τώρα (υποστηρίζει Dual Boot; ) να βάλω και μια Android ρομ στην miniSD κάρτα και να 'χω επιλογή όταν ανοίγω το HD2, ποιό λειτουργικό να δουλεύω;

Nαι μπορεις.Βάλε αυτόν τον loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001&highlight=exceller+android+loader αν δεν το έχει ήδη η ρομ και μετά πας εδώ http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=735 και αρχίζεις δοκιμές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...