Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι ο οδηγός είναι σωστός αλλά δε λέει τίποτε για το φλασάρισμα μέσω clockwork μόνο μέσω usb flasher που έτσι και αλλιώς χρειάζεται για να φλασάρεις το clockwork μέσω του οποίου θα βάλεις τη ρομ.Aπό εκεί και πέρα βαλε αυτό το recovery MAGLDR 150MB System/5MB Cache (ClockworkMod Recovery v3.0.2.5)

 

Οκ φαίνεται πως το κατάφερα.Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν την πέρασα με magldr ή με clockworkmod.Update θα μπορώ να κάνω αν ποτέ χρειαστεί;

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθειά σου. :beer:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά.Μπαίνεις στον magldr--->ad recovery και από εκεί φλασάρεις την νέα ρομ.Αν ο chef γράφει ότι για τη νέα ρομ πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση,πριν πας στην επιλογή flash zip from sd card,επιλέγεις το wipe all userdata και σβήνονται ρυθμίσεις και προγράμματα σου.Και έπειτα φλασάρεις το zip και είσαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.Μπαίνεις στον magldr--->ad recovery και από εκεί φλασάρεις την νέα ρομ.Αν ο chef γράφει ότι για τη νέα ρομ πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση,πριν πας στην επιλογή flash zip from sd card,επιλέγεις το wipe all userdata και σβήνονται ρυθμίσεις και προγράμματα σου.Και έπειτα φλασάρεις το zip και είσαι έτοιμος.

 

Τώρα μια ερώτηση που σίγουρα δεν την ξαναάκουσες.Ποιά θεωρείς σαν την καλύτερη sense ρομ ,χωρίς όμως την κάτω μπάρα που έχουν τα desire, desireHD.:rolleyes:

Αν θες πέστο έστω για τελευταία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν έχω ξανακούσει την ερώτηση.Γιατί δεν έχω δει κάποια sense rom χωρίς την sense bar μιας και αυτή αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του sense.
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε παιδες ??? Εχω καιρο να γραψω.

Θελω να δωσω ενα τιπ για ενα προβλημα που ειχα παρα πολυ καιρο(απο τοτε που βγηκε ο magldr) και δεν μπορουσα να βρω λυση. Συγνώμη εαν εχει ξανα ειπωθει αλλα το θεωρω σημαντικό και ειχα εκνευριστεί τοσο πολυ που δεν μπορω να μην το μοιραστω τωρα που το βρηκα.

Λοιπον οσοι εχουν προβλημα με τυχαια reboot(επανεκκινήσεις) κατα την διαρκεια της ημερας και κυριως οταν το κινητο ειναι stand-by πηγαινετε στης ρυθμίσεις δικτύου(δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται ουτε ποια ακριβως ειναι η διαδρομη γιατι δεν εχω απλο android built εχω βαλει miui και το εχω και στα αγγλικα) και επιλεξετε δίκτυο manual και οχι αυτοματα. Εγω ειμαι προς το παρον 24 ωρες χωρις reboot.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! Ξερετε μηπως πως γινεται να φορτιζεις το κινητο κλειστο? Ώστε να μην κουραζεις συνεχεια την μπαταρια?

 

Μολις το συνδεσω με τον υπολογιστη αμεσως ανοιγει…(δεν με ενδιαφερει φορτιση από μπριζα αλλα μονο από υπολογιστη).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! Ξερετε μηπως πως γινεται να φορτιζεις το κινητο κλειστο? Ώστε να μην κουραζεις συνεχεια την μπαταρια?

 

Μολις το συνδεσω με τον υπολογιστη αμεσως ανοιγει…(δεν με ενδιαφερει φορτιση από μπριζα αλλα μονο από υπολογιστη).

 

Αυτό είναι δυνατό μόνο με magldr bootloader.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί κάτι τέτοιο. Δεν παθαίνει τίποτα η μπαταρία από αυτό.

 

Αν και off topic, μετα από αρκετη μελετη στο φορουμ καταλαβα ότι καλο είναι να φορτιζεις την μπαταρια με καλωδιο από υπολογιστη για πιο αργη φορτιση και με κλειστο για να μην καταναλωνει παραλληλα…και ειδικα επειδη πηρα και την extended θα θελα να την φροντισω!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν αυτή η Rom είναι σταθερή και γενικά είναι κάποιος που την έχει;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926507

Για κατέβασμα ακολουθώντας τον ανάλογο σύνδεσμο ,επιλέγουμε μόνο την συγκεκριμένη έκδοση CoreDroid GB for HD2 v2.0 (Initial) γιατί οι άλλες είναι για DesireHD και IncredibleS ;

Αν υπάρχει κάποιος που την έχει ,μπορεί να μου πει αν μαζί με το zip αρχείο έχει και αναλυτικές οδηγίες για να περαστεί σωστά και τα partition που χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βρήκα κάτι άλλο που να μην να με κάνει να το βαρεθώ μετά από λίγο καιρό.Αλλωστε τα wm είναι πλέον ιστορικό λειτουργικό και ως γνήσιος wm user,ήθελα να έχω το καλύτερο wm κινητό στη συλλογή μου αλλά πλήρως λειτουργικό.Και επίσης από τη νέα χρονιά σίγουρα θα δούμε τι ψάρια πιάνουν πραγματικά τα wp7 και τι θα γίνει με το android icecream...

Αυτό είναι δυνατό μόνο με magldr bootloader.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Mε τον clk bootloader φορτίζει κλειστό ή σωστότερα με κλειστή οθόνη μιας και αν το συνδέσεις στο pc δέχεται adb εντολές.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

@bbbb: Δίκιο έχεις εκ παραδρομής έγραψα magldr και δεν το κατάλαβα να το διορθώσω. Α ρε άτιμο tapatalk...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

όλες οι sense rom nand και sd είναι αργές κατά την προσωπική μου άποψη.αν δεν υπήρχαν οι aosp και οι cm roms (άντε και οι miui) για μένα δε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το hd2 τρέχει android...αλλά ότι απλά προσπαθεί να τρέξει android.
Link to comment
Share on other sites

όλες οι sense rom nand και sd είναι αργές κατά την προσωπική μου άποψη.αν δεν υπήρχαν οι aosp και οι cm roms (άντε και οι miui) για μένα δε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το hd2 τρέχει android...αλλά ότι απλά προσπαθεί να τρέξει android.

 

Είναι όμως πιο όμορφες και μας θυμίζουν κατά ένα μέρος τον λόγο που (ξανα)επιλέξαμε το hd2 με wm.Προσωπικά για μένα το sense είναι αξεπέραστο,με τα καλά του και τα κακά του.Θα δώσω λίγο χρόνο στην coreDroid και βλέπουμε.Άλλωστε έχω την Hyperdroid στην SD στο t-mobile και πάει σφαίρα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά θεωρώ ότι το sense στο android δεν έχει καμμία σχέση με το αντίστοιχο των wm.Στα wm σε συνδυασμό με cht είναι το απόλυτα πιο όμορφο και πιο χρηστικό ui που έγινε ποτέ,αλλά για το android δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένας launcher σαν αυτούς που υπάρχουν δεκάδες στο μάρκετ.Και μάλιστα με σημαντικές (για μένα τουλάχιστον) ελλείψεις σε σχέση με τους άλλους launchers,αφού για παράδειγμα δε μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να φαίνονται οι ετικέτες στην οθόνη ή πόσες στήλες και γραμμές εικονιδίων θέλεις να έχεις ή ένα dock στο κάτω μέρος που να παραμετροποιείται.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια πιο αξιοπιστη απο την cyanogen αυτη τη στιγμη?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

 

Εγω παντως ειμαι με μια coredroid-sense κανενα μηνα τωρα και δεν εχω προβληματα περα απο το οτι αργει σε καποια σημεια. Πχ, οταν πατησεις να ανοιξει η οθονη περνανε 1-2" καμια φορα, οταν βγαλεις φωτο και πατησεις το κουμπακι να την δεις τοτε παιζει να χρειαστει 3-5" να την ανοιξει, οταν συνδεθεις στο ιντερνετ και κανει συχρονισμο ή εγκαθιστα μια εφαρμογη τοτε γινεται ακομα πιο αργο σε σημειο να κολλαει και να περιμενεις να τελειωσει. Κατα τ αλλα δεν εχει προβληματα και δεν με εχει κρεμασει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αποχωρίστηκα την Hyperdroid GBX που είχα για την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.3.3.

Όλα καλά μέχρι εδώ και όλα λειτουργούν ρολόι. Απλά δεν βρίσκω το Market. Γνωρίζει να με βοηθήσει κάποιος σχετικά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως πιο όμορφες και μας θυμίζουν κατά ένα μέρος τον λόγο που (ξανα)επιλέξαμε το hd2 με wm.Προσωπικά για μένα το sense είναι αξεπέραστο,με τα καλά του και τα κακά του.Θα δώσω λίγο χρόνο στην coreDroid και βλέπουμε.Άλλωστε έχω την Hyperdroid στην SD στο t-mobile και πάει σφαίρα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Nαι αλλά θεωρώ ότι το sense στο android δεν έχει καμμία σχέση με το αντίστοιχο των wm.Στα wm σε συνδυασμό με cht είναι το απόλυτα πιο όμορφο και πιο χρηστικό ui που έγινε ποτέ,αλλά για το android δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένας launcher σαν αυτούς που υπάρχουν δεκάδες στο μάρκετ.Και μάλιστα με σημαντικές (για μένα τουλάχιστον) ελλείψεις σε σχέση με τους άλλους launchers,αφού για παράδειγμα δε μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να φαίνονται οι ετικέτες στην οθόνη ή πόσες στήλες και γραμμές εικονιδίων θέλεις να έχεις ή ένα dock στο κάτω μέρος που να παραμετροποιείται.

 

Για αυτό έγραψα ''...κατα ένα μέρος''.Μου αρέσει περισσότερο απο τις ''απλές'' εκδόσεις αλλά wm φυσικά δεν είναι.

 

Εγω παντως ειμαι με μια coredroid-sense κανενα μηνα τωρα και δεν εχω προβληματα περα απο το οτι αργει σε καποια σημεια. Πχ, οταν πατησεις να ανοιξει η οθονη περνανε 1-2" καμια φορα, οταν βγαλεις φωτο και πατησεις το κουμπακι να την δεις τοτε παιζει να χρειαστει 3-5" να την ανοιξει, οταν συνδεθεις στο ιντερνετ και κανει συχρονισμο ή εγκαθιστα μια εφαρμογη τοτε γινεται ακομα πιο αργο σε σημειο να κολλαει και να περιμενεις να τελειωσει. Κατα τ αλλα δεν εχει προβληματα και δεν με εχει κρεμασει ποτε.

 

Για ποια έκδοση της Coredroid μιλάς;Πάντως αν εννοείς την v1.6 που δοκιμάζω και εγώ τώρα ,πραγματικά μου φαίνεται πάρα πολύ γρήγορη.Η 2.0 είναι πιστεύω ακατάλληλη για καθημερινή χρήση γιατί κάνει πάρα πολλά κολλήματα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αποχωρίστηκα την Hyperdroid GBX που είχα για την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.3.3.

Όλα καλά μέχρι εδώ και όλα λειτουργούν ρολόι. Απλά δεν βρίσκω το Market. Γνωρίζει να με βοηθήσει κάποιος σχετικά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Όταν κάνεις sign in με το google account σου θα εμφανιστεί λογικά.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. ειμαι καινουργιος στην κοινοτητα σας..

θα ηθελα αν μπορειται να με βοηθησετε γιατι κοντεύω να φρικαρω..

εχω το hd2 δεν ειμαι ασχετος απο φλασαρισματα απλα αντιμετοπιζω ενα προβλημα..

εκανα τα πρωτα μου μου βηματα στο xda φλασαροντας και δοκιμαζοντας παρα πολλες rom.. απο τοτε που βγηκε το android αποφασισα να μεινω σε android. ετσι κράτησα μια αρτεμις ρομ για windowsmobile και τοτε υπηρχε μονο ο τροπος για να τρεξεις android μεσω sd. εβαλα λοιπον και το froyo 2.2... και με dualboot διαλεγα καθε φορα τι ηθελα.. και εκει εμεινα λογω καποιον προβληματων υγειας.

Το θεμα ειναι τωρα οτι προσπαθω να μπω στον κοσμο της nand rom και δεν τα καταφερνω καθολου καλα.. προσπαθησα να κανω magldr και απετυχα.. δεν ξερω τι να προτοκανω.. δεν ξερω τι φταιει.. μπαινω να διαβασω και απ τα τοσα που λενε χανω το μπουσουλα.

βασικα εχω hspl 3. πρεπει να κανω downgrade το hspl για να προχωρησω η ειμαι οκ..? απο τις πολλες αποτυχιες τα παρατησα και κατεβασα μια oficcial rom. μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει πως θα το κανω? σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. ειμαι καινουργιος στην κοινοτητα σας..

θα ηθελα αν μπορειται να με βοηθησετε γιατι κοντεύω να φρικαρω..

εχω το hd2 δεν ειμαι ασχετος απο φλασαρισματα απλα αντιμετοπιζω ενα προβλημα..

εκανα τα πρωτα μου μου βηματα στο xda φλασαροντας και δοκιμαζοντας παρα πολλες rom.. απο τοτε που βγηκε το android αποφασισα να μεινω σε android. ετσι κράτησα μια αρτεμις ρομ για windowsmobile και τοτε υπηρχε μονο ο τροπος για να τρεξεις android μεσω sd. εβαλα λοιπον και το froyo 2.2... και με dualboot διαλεγα καθε φορα τι ηθελα.. και εκει εμεινα λογω καποιον προβληματων υγειας.

Το θεμα ειναι τωρα οτι προσπαθω να μπω στον κοσμο της nand rom και δεν τα καταφερνω καθολου καλα.. προσπαθησα να κανω magldr και απετυχα.. δεν ξερω τι να προτοκανω.. δεν ξερω τι φταιει.. μπαινω να διαβασω και απ τα τοσα που λενε χανω το μπουσουλα.

βασικα εχω hspl 3. πρεπει να κανω downgrade το hspl για να προχωρησω η ειμαι οκ..? απο τις πολλες αποτυχιες τα παρατησα και κατεβασα μια oficcial rom. μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει πως θα το κανω? σας ευχαριστω..

 

Τώρα ποιό spl έχεις;Radio; .Όταν μπαίνεις σε bootloader πρέπει να γράφει HSPL 2.08 και να έχεις το προτεινόμενο radio 2_15_50_14.Επειδή και εγώ αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα πριν λίγες μέρες κατέβασα απο το πρώτο ποστ του leo εδώ την 1.66 official και μετά ένα αρχείο hspl4.zip απο το xda.Εκεί επιλέγεις Hspl2.08.

Μετά περνάς magldr 1.13.Μετά πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που δίνει ο κάθε chef.

 

Εδώ υπάρχουν τα πάντα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893948

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω radio 2_15_50_14 και spl 3.03.0000 δοκιμαζω να ριξω το hspl και μου βγάζει critical errors. τωρα βρήκα το hspl4 το δοκιμαζω.

 

Τελικα τα καταφερα και εβαλα την MDJ's CyanogenMod 7 (v.2.6.) asd+

Ολ πηγαιναν μια χαρα και επιτελους χαρηκα μετα απο πολυ καιρο..

Ξαφνικα σημερα το πρωι πηγα να καταβασω εφραμογες απο το market..

Συγκεκριμενα το appbrain και το flashplayer 10.3. Τζίφος παίδες δεν κατεβαίνει τπτ..

Εκανα clear cache την εφαρμογή παλι τπτ. έβαλα και να κατεβάζει και απο άγνωστες πηγές αλλά και πάλι τπτ..

Χθες κατέβασα κανονικά έναν taskkiller και το youtube.. ΔΕν ξέρω τι συμβαίνει .. μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς? THX

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από νωρίς σήμερα το market είχε πρόβλημα. Τώρα όμως έχει αποκατασταθεί.

 

Δώστου λίγο χρόνο και θα δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...