Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλημέρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το adroid market εδώ και δυο μέρες μού βγάζει σε όλες τις προσπάθειες για κατέβασμα downlod unsucceful?

 

Είχε κάποιο πρόβλημα τις προάλλες αλλά τώρα πρέπει να είσαι οκ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια στην typhoon υπαρχει τροπος να απενεργοποιησουμε τη δονηση οταν ξεκλειδωνουμε την οθονη?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή θα χρειαστείς εσύ γιατί μαζί με αυτή θα χρειαστείς και όρεξη για να διαβάσεις. Στο συγκεκριμένο θέμα αναφέονται πολλές φορές οι οδηγίες.

 

Καλό διάβασμα και για ότι άλλο θες... γράψε με πεζά όπως όλοι μας, έτσι ορίζουν οι κανονισμοί.

 

Έχεις δίκιο, απλά το έγραψα λίγο βιαστικά την πρώτη φορά. Σόρυ αν σε έβαλα σε μπελάδες !!

 

Έψαξα πάρα πολλές σελίδες μέσα στο thread αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Στο πρώτο thread δεν έχει βάλει κάποια παράθεση που να οδηγεί στο πως μπορεί να γίνει (όπως πχ υπάρχει σε άλλα κινητά - threads , πχ το Desire thread). Θα μπορούσες να με καθοδηγήσεις σε κάποιο post που να εξηγεί πως θα μπορούσα να αλλάξω την rom μου και να βάλω επιτέλους Android στο κινητό; Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου !!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Με αυτόν τον συνδυασμό μπορείς αρχικά να τρέξεις android από την sd εύκολα,χωρίς να μπλέκεις με hspl και magldr.

Πήγαινε στο http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=735 και δες ποια ρομ σου αρέσει.Αντιγράφεις στην sd σου το φάκελο android και έπειτα μπαίνεις στον explorer και τρέχεις πρώτα το clrcad.exe και μετά το haret.exe και περιμένεις να ξεκινήσει.ρομ που προτείνω

με android 2.3.4 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957652

η την superram http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957652 που μπορεί να είναι παλιά αλλά είναι ταχύτατη

τώρα αν θες να ξεφορτωθείς τελείως τα windows και να βάλεις android από την εσωτερική μνήμη θα πρέπει πρώτα από όλα να βάλεις στη συσκευή σου το hspl 2.08 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3166695#post3166695 διάβασε το βήμα 1 του ποστ

και μετά να βάλεις τον magldr 1.13 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893618

το ράδιο που έχεις είναι σωστό και δε χρειάζεται να το πειράξεις

και αφού βάλεις και τον magldr να βρεις μια ρομ που σε ενδιαφέρει από http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=928

και να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρονται στο πρώτο ποστ της κάθε ρομ και να την φλασάρεις

Link to comment
Share on other sites

για την εφαρμογη call recorder που δινει ο δημιουργος της typhoon,εχω την τελευταια εκδοση,ξερεται ποσα ms πρεπει να βαλω για τις εξερχομενες κλησεις ωστε να λειτουργει σωστα?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο team,

γύρισα λίγο στα original windows για να δω αν ένα πρόβλημα που είχα στον ήχο εξακολουθούσε να με ακολουθεί και στα windows. τελικά δείχνει να είναι οκ οπότε λέω να ξαναπειραματιστώ και να περάσω android από την αρχή.

 

έχει αλλάξει κάτι ή είναι ο παραδοσιακός κλασικός τρόπος?

ποια rom να περάσω? δε με ενδιαφέρει το sense της HTC.

 

Ευχαριστώ.. άντε και ο θεός βοηθός! ελπίζω να μην έχω πρόβλημα ξανά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο μενού του malgdr και πήρα backup απο την επιλογή 8.Ad recovery και στην συνέχεια backup.Μετά απο λίγη ώρα που τελείωσε στην κάρτα δημιουργήθηκε ένας φάκελος clockworkmod και μέσα έχει μερικά αρχεία img ,ακόμη και sd-ext.img.Αυτό σημαίνει πως μπορώ να κάνω ότι θέλω στην κάρτα ,να δοκιμάσω όποια άλλη rom θέλω και όταν θα θέλω να γυρίσω πίσω σε αυτήν που έχω απλά βάζω στην κάρτα το backup και το επαναφέρω πάλι απο το 8.Ad recovery - restore και τέλος;Ακόμη και το partition της κάρτας θα γίνει όπως ήταν;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και ολες!!!

Καθομαι εδω και ωρες και διαβαζω οοοοολα αυτα που εχετε postαρει & μπορω να πω οτι εχω χαθει ελαφρως, μια και ειμαι εντελως ασχετος!!!

 

Αποφασισα μετα απο ενα χρονο που απεκτησα το HD2, να κανω την δοκιμη να του βαλω Android και τα μονα πραγματα που ξερω ειναι οτι αρχικα χρειαζομαι το HSPL & την πιο προσφατη version του radio (τα λεω καλα?)

 

Επισης ειχα διαβασει σε ξενο site οτι βαζοντας την rom του android στο root directory της memory card, bootαρεις και εισαι ΟΚ (ετσι τουλαχιστον τα καταλαβα εγω!!!)

 

Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

1. Μετα απο τις τοσες αλλαγες που εχει υποστει αυτη η διαδικασια, ειναι τελικα αξιοπιστη? Εχουν λυθει τα περισσοτερα (ή ολα) απο τα προβληματα που υπηρχαν αρχικα?

 

2. Δεν θελω να "διαλυσω" το κινητο. Θελω να εχω τα WM πανω & να μπορω να τα "δω" οποτε θελω. Γινεται? (ετσι νομιζω!)

 

3. Αν για τον οποιοδηποτε λογο θελω να "γυρισω πισω" & να βγαλω το HSPL, θα ειμαι ΟΚ, ή θα τα εχω κανει ολα σκ@τ@?

 

4. Υπαρχει καπου ενας πιο "αναλυτικος" οδηγος με την διαδικασια αυτη (updated!!!) ωστε να μην χρειαζεται να διαβασω 300 σελιδες σε ενα forum, καποιες απο τις οποιες θα περιεχουν σιγουρα πραγματα που εχουν διορθωθει πλεον?

 

5. Σοβαρα τωρα!!!!!!! Να το κανω, ή θα μπλεξω? (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Θελω να εχω ενα λειτουργικο τηλεφωνο με το οποιο θα μπορω να κανω και την πλακα μου, οχι να το "ξεσκισω" και να παλευω μετα να το επαναφερω...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Σταυρος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φίλε ο τρόπος που τρέχεις android από την sd και έχεις παράλληλα και τα wm στη συσκευή,έχει αναφερθεί πολλάκις σε αυτό το θέμα.μάθετε λίγο όσοι νέοι χρήστες έρχεστε στο φόρουμ να διαβάζετε λιγάκι μερικές σελίδες πίσω,γιατί το θέμα μεγαλώνει διαρκώς με τα ίδια και τα ίδια και χάνονται άλλες χρήσιμες πληροφορίες. μια σελίδα πίσω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3666136#post3666136 απαντιέται η ερώτηση σου.εν ολίγοις αν βάλεις στο hd2 την τελευταία επίσημη 3.14 rom θα περαστεί και το ράδιο που χρειάζεται για να τρέχει android,χωρίς να χρειάζεται να κάνεις hspl.

Μπήκα στο μενού του malgdr και πήρα backup απο την επιλογή 8.Ad recovery και στην συνέχεια backup.Μετά απο λίγη ώρα που τελείωσε στην κάρτα δημιουργήθηκε ένας φάκελος clockworkmod και μέσα έχει μερικά αρχεία img ,ακόμη και sd-ext.img.Αυτό σημαίνει πως μπορώ να κάνω ότι θέλω στην κάρτα ,να δοκιμάσω όποια άλλη rom θέλω και όταν θα θέλω να γυρίσω πίσω σε αυτήν που έχω απλά βάζω στην κάρτα το backup και το επαναφέρω πάλι απο το 8.Ad recovery - restore και τέλος;Ακόμη και το partition της κάρτας θα γίνει όπως ήταν;

Το partition της κάρτας δε σβήνεται αυτόματα.Αν την βάλεις στο pc θα μπορείς να κάνεις format μόνο το fat32 κομμάτι.Χρειάζεσαι είτε linux ή κάποιο πρόγραμμα σαν το mini tool partition wizard για να σβήσεις τελείως το partition,είτε νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις και μέσω magldr από την επιλογή clear mbr και μετά κανονικό format από το pc.

το clockwork backup είναι κάτι σαν image του σκληρού δίσκου.πατάς το restore (με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν έχεις σβήσει το ext partition) και όλα επανέρχονται ακριβώς όπως τα άφησες.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το partition της κάρτας δε σβήνεται αυτόματα.Αν την βάλεις στο pc θα μπορείς να κάνεις format μόνο το fat32 κομμάτι.Χρειάζεσαι είτε linux ή κάποιο πρόγραμμα σαν το mini tool partition wizard για να σβήσεις τελείως το partition,είτε νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις και μέσω magldr από την επιλογή clear mbr και μετά κανονικό format από το pc.

το clockwork backup είναι κάτι σαν image του σκληρού δίσκου.πατάς το restore (με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν έχεις σβήσει το ext partition) και όλα επανέρχονται ακριβώς όπως τα άφησες.

 

Έκανα φορματ με το sdformatter.Έχω σβήσει το ext partition;

Για την ακρίβεια ακολούθησα πιστεύω όλα τα βήματα για εγκατάσταση της typhoon.

1.task29

2.magldr

3.Recovery_150M_system_5M_cache[v3.0.2.5].zip

4.mount για να περάσω το zip

5.fix permitions

6.boot.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει το sdformatter.Δες τι διαθέσιμο χώρο σου δίνει στο fat32 partition και θα καταλάβεις αν σβήστηκε το partition.

Στα βήματα που γράφεις,δε βλέπω το flash zip from sd card για το πέρασμα της rom ή το restore του clockwork σαν πέμπτο βήμα και μετά κάνεις και τα άλλα 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει το sdformatter.Δες τι διαθέσιμο χώρο σου δίνει στο fat32 partition και θα καταλάβεις αν σβήστηκε το partition.

Στα βήματα που γράφεις,δε βλέπω το flash zip from sd card για το πέρασμα της rom ή το restore του clockwork σαν πέμπτο βήμα και μετά κάνεις και τα άλλα 2.

 

Ναι φυσικά και έκανα το βήμα flash zip from sd card(typhoon), παράλειψή μου :O

Στο settings total space έχω 7,38 GB (η κάρτα είναι 8GB) και available space 7,29 GB και στην internal ,total 255 MB kai available space 172MB (μετά απο κάποιες εφαρμογές που συγχρονίστικαν με τον google λογαριασμό).Οπότε μάλλον σβήστηκε το ext partition.

Link to comment
Share on other sites

φίλε ο τρόπος που τρέχεις android από την sd και έχεις παράλληλα και τα wm στη συσκευή,έχει αναφερθεί πολλάκις σε αυτό το θέμα.μάθετε λίγο όσοι νέοι χρήστες έρχεστε στο φόρουμ να διαβάζετε λιγάκι μερικές σελίδες πίσω,γιατί το θέμα μεγαλώνει διαρκώς με τα ίδια και τα ίδια και χάνονται άλλες χρήσιμες πληροφορίες. μια σελίδα πίσω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3666136#post3666136 απαντιέται η ερώτηση σου.εν ολίγοις αν βάλεις στο hd2 την τελευταία επίσημη 3.14 rom θα περαστεί και το ράδιο που χρειάζεται για να τρέχει android,χωρίς να χρειάζεται να κάνεις hspl.

 

...αυτο ειναι ακριβως και το προβλημα μου, οτι το θεμα μεγαλωνει & δεν ειναι δυνατον να δω τα παντα σε 300 σελιδες!!! Γι'αυτο και ζητησα την βοηθεια καποιου απο εσας, που τα εχετε δει τα πραγματα απο την αρχη τους & μπορειτε να βοηθησετε εναν αρχαριο!!! Σε ευχαριστω πολυ, θα το δοκιμασω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

οκ θενξ. μόλις την πέρασα, ελπίζω να μη μου ξαναδημιουργηθεί πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

οκ θενξ. μόλις την πέρασα, ελπίζω να μη μου ξαναδημιουργηθεί πρόβλημα

 

Εγώ πάλι με την παραπάνω δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος.Την περίμενα πολύ καλύτερη αλλά έμαθα τι είναι το fc!Είχα δοκιμάσει και καλύτερες (χωρίς sense ) roms.Τι να πω δεν μου έκατσε πολύ καλά.

Τώρα περιμένω την CoreDroid 2.1 (απο στιγμή σε στιγμή) :p

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση, κυριως στα παιδια που φλασαρουν ROMs αρκετα συχνα. Εχει τυχει σε κανενα, ή εχουν ακουσει για radio corruption? Γιατι μου εχει τυχει ηδη δυο φορες. Τη πρωτη με καποιο τροπο το επανεφερα, αλλα τωρα τη δευτερη εχω δοκιμασει τα παντα και δεν βλεπω φως. Ειναι θεμα εξασθενησης απο τα πολλα φλασαρισματα αναρωτιεμαι. Αν εχει καποιος καποια εμπειρια επι του θεματος, ας δωσει τα φωτα του, γιατι ΟΛΑ τα tips απο xda δεν εχουν φερει αποτελεσμα.
Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... άσχημα τα πράγματα για τη συσκευή σου. Μια τέτοια συσκευή που είχε έρθει στα χέρια μου κάποια στιγμή δεν μπορέσαμε να την επαναφέρουμε.

 

Τι συσκευή έχεις; Προσπάθησες να βάλεις μη συμβατό radio;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ελληνικο HD2 με το 2.15.50. Δεν το εκανε λογω κακου φλασαρισματος. Εχω φλασαρει πολλες ROM χωρις προβληματα. Αλλα και τις 2 φορες που το εχω παθει ξαφνικα κολλησε και εμφανισε μια ασπρη οθονη και τελος. Φλασαρισμα OS απο SD παιρνει, splashscreen παιρνει, γενικα οτι nbh εχω χωρις radio το φλασαρει κανονικα. Μονο τα radio δεν δεχεται. Εμφανιζει ενα error 00018003 radio fail και τελος. mtty, task 29, hspl reflash δεν δουλευει τιποτα. Δεν απελπιζομαι γιατι το εχω επαναφερει ηδη μια φορα, απλα επειδη δεν ξερω τι ακριβως εγινε και επανηλθε την προηγουμενη φορα, ελεγα μηπως εχει καποιος εμπειρια και ξερει συγκεκριμενα τι πρεπει να γινει.
Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...