Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πριν ένα μήνα ήμουν σε άλλη χώρα, ούτε μήνυμα έβγαλε το roaming , ούτε πρόβλημα είχα με το κλείδωμα, ούτε data ανοιχτά είχα.

Με Sygic aura και Igo Primo που χρησιμοποίησα.

 

Εξαρτάται την χώρα στην οποία ήσουν. Εάν ήταν σχετικά κοντά στην χώρα μας λογικό να μην έχεις πρόβλημα. Εάν όμως πας Γαλλία/Αγγλία ή Ρωσία και μακρύτερα τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

Όλα τα δεδομένα που χρειάζονται κατεβαίνουν δορυφορικά (GPS).

Η ταχύτητα που έρχονται όμως είναι τέτοια που καθίσταται αναπόφευκτη η χρήση A-GPS (50bits/sec!)

Αυτό για το πρώτο κλείδωμα.

Μόλις όμως κατέβουν και υπάρχει συνεχή ροή, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εκτός αν αφού το κλείσουμε, μετακινηθούμε σε μεγάλη απόσταση ή μεσολαβήσει μεγάλος χρόνος μεταξύ των χρήσεων που κάνουμε.

Για σένα cna είμαι σίγουρος ότι τα γνωρίζεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται την χώρα στην οποία ήσουν. Εάν ήταν σχετικά κοντά στην χώρα μας λογικό να μην έχεις πρόβλημα. Εάν όμως πας Γαλλία/Αγγλία ή Ρωσία και μακρύτερα τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

Ήμουν Αγγλία. Δεν ήξερα πως παίζει ρόλο η γεωγραφική περιοχή. Νόμιζα ότι θα κλειδώσει όπως και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την χώρα στην οποία ήσουν. Εάν ήταν σχετικά κοντά στην χώρα μας λογικό να μην έχεις πρόβλημα. Εάν όμως πας Γαλλία/Αγγλία ή Ρωσία και μακρύτερα τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

Πολωνία ήμουν.

Οπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο μήπως τα κατέβασα τα δεδομένα μέσω Wi-Fi, αν είχα ανοιχτό το GPS στο σπίτι που βρισκόμουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την χώρα στην οποία ήσουν. Εάν ήταν σχετικά κοντά στην χώρα μας λογικό να μην έχεις πρόβλημα. Εάν όμως πας Γαλλία/Αγγλία ή Ρωσία και μακρύτερα τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

 

 

 

Ήμουν Αγγλία. Δεν ήξερα πως παίζει ρόλο η γεωγραφική περιοχή. Νόμιζα ότι θα κλειδώσει όπως και εδώ.

 

Εγώ ειμουν Λονδίνο τις γιορτές, και δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα, αφού αυτή είναι η σημασία του gps , να μην εξαρτασε από την κινητη, μάλλον το μήνυμα αναφερόταν στο agps που αναφέρθηκε το προηγούμενο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπερδεύεστε, κάθε συσκευή λειτουργεί διαφορετικά. Υπάρχουν συσκευές που στο gps.conf έχουν όλους τους διαθέσιμους δορυφόρους της Ευρώπης. Η δική μου συσκευή δεν είχε δεδομένα δορυφορικής κάλυψης και με κλειστό το A-GPS έκανε 1,5 λεπτό να βρει στίγμα την πρώτη φορά που το άνοιξα. Ανοίγοντας το A-GPS ο χρόνος έπεσε στα 15 δευτερόλεπτα. Τώρα πλέον και με κλειστό το A-GPS πάλι στα 15 sec κλειδώνει. Μιλάω για Ελλάδα πάντα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι καθε συσκευη λειτουργεί διαφορετικά. Μπορει και με ιδια συσκευη σε αναβάθμιση λογισμικου (επίσημα) να εχουν αλλάξει οι servers στα αρχεία του GPS.conf και να εχει καθυστερήσεις σε σχεση με πριν στο κλείδωμα.

 

Αν η συσκευη κλειδώνει υπερβολικα αργά πας σε τροποποίηση. Ή επεμβαίνεις με root χειροκινητα στο gps.conf ή κατεβαζεις εφαρμογη που στο κάνει για την συσκευη σου: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&hl=en και για τον ίδιο λόγο θέλει ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι άλλη συσκευή έχει ο καθένας οπότε και η υποστήριξη είναι διαφορετική.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τονίσει επανειλημμένα ότι στο παρόν forum δεν επιτρέπεται η συζήτηση, ζήτηση ή η υπόδειξη παράνομου λογισμικού ή τρόπων κτήσης τους. Θα παρακαλέσω θερμά να σεβαστούμε όλοι τον παραπάνω κανόνα.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση. Συνεχίζουμε

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω cm 10.1 και semphore 2.9,10. Τι προτείνετε για gps; Παλαιότερα είχα το navigon.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ξεκαθαρίστε μου:

ΔΙΧΩΣ data, roaming κλπ, αν περιμενω οσο χρειαστει την πρωτη φορα, και με δεδομενο οτι ειμαι ελλαδα και μιλω για μετακινησεις εντος ευρωπης-δηλαδη δεν αλλαζω ήπειρο, αν εχω περασμενους τους χαρτες στο κινητο, απαιτειται, ΝΑΙ ή ΟΧΙ χρηση δεδομενων/internet?

Δεν θελω επ'ουδενι λογο να αναγκαστω να εξαρτωμαι απο το internet, ακομη κι αν μιλαμε για ελαχιστα kb.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να δουμε και μιλαμε για gps πραγματικα offline, ή οχι.

Και ξαναλεω, ειμαι διατεθειμενος να περιμενω οσο χρειαστει, πχ. και εικοσι λεπτα, αρκει να γινει ολη η δουλεια διχως internet, αλλα αποκλειστικα μεσω δορυφορου.

Θα βρει δορυφορους στην νεα χωρα που θα ειμαι, ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν απαιτείται... :) Βέβαια υπάρχουν και εργαλεία στο play με τα οποία μπορείς να τροποποιήσεις πριν φύγεις το gps.conf με τα δεδομένα της χώρας στην οποία θα πας. Είχα βρει μια επιλογή μέσα στο pimp my rom για όσους το έχουν εγκαταστήσει. Θα πρέπει όμως να έχεις root στην συσκευή...

 

Να προσθέσω ότι το A-GPS χρειάζεται να τρέξει μόνο μια φορά. Άπαξ και κατεβάσει τα δεδομένα που θέλει δεν χρειάζεται να το ανοίξετε μέχρι να φύγετε...

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ξεκαθαρίστε μου:

ΔΙΧΩΣ data, roaming κλπ, αν περιμενω οσο χρειαστει την πρωτη φορα, και με δεδομενο οτι ειμαι ελλαδα και μιλω για μετακινησεις εντος ευρωπης-δηλαδη δεν αλλαζω ήπειρο, αν εχω περασμενους τους χαρτες στο κινητο, απαιτειται, ΝΑΙ ή ΟΧΙ χρηση δεδομενων/internet?

Δεν θελω επ'ουδενι λογο να αναγκαστω να εξαρτωμαι απο το internet, ακομη κι αν μιλαμε για ελαχιστα kb.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να δουμε και μιλαμε για gps πραγματικα offline, ή οχι.

Και ξαναλεω, ειμαι διατεθειμενος να περιμενω οσο χρειαστει, πχ. και εικοσι λεπτα, αρκει να γινει ολη η δουλεια διχως internet, αλλα αποκλειστικα μεσω δορυφορου.

Θα βρει δορυφορους στην νεα χωρα που θα ειμαι, ή οχι;

 

Απλά και καθαρά : ΌΧΙ δεν απαιτείται η χρήση δεδομένων/internet

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι καθε συσκευη λειτουργεί διαφορετικά. Μπορει και με ιδια συσκευη σε αναβάθμιση λογισμικου (επίσημα) να εχουν αλλάξει οι servers στα αρχεία του GPS.conf και να εχει καθυστερήσεις σε σχεση με πριν στο κλείδωμα.

 

Αν η συσκευη κλειδώνει υπερβολικα αργά πας σε τροποποίηση. Ή επεμβαίνεις με root χειροκινητα στο gps.conf ή κατεβαζεις εφαρμογη που στο κάνει για την συσκευη σου: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&hl=en και για τον ίδιο λόγο θέλει ροοτ.

 

 

τι ακριβως ρυθμισεις βαζουμε στο προγραμμα?

(λιγο τα βηματα πες αν θες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω cm 10.1 και semphore 2.9,10. Τι προτείνετε για gps; Παλαιότερα είχα το navigon.

 

Κάποια πρόταση;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση;

 

Οπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες η επιλογή είναι τελείως προσωπικό θέμα .

Άλλοι προτιμούν το απλό αλλά με ενημερωμένουν χάρτες και δωρεάν αναβάθμιση χαρτών (Dont Panic)

άλλοι θέλουν γραφικά γιατί έτσι τους αρέσει (iGo , Sygic )

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες η επιλογή είναι τελείως προσωπικό θέμα .

Άλλοι προτιμούν το απλό αλλά με ενημερωμένουν χάρτες και δωρεάν αναβάθμιση χαρτών (Dont Panic)

άλλοι θέλουν γραφικά γιατί έτσι τους αρέσει (iGo , Sygic )

 

ευχαριστω. Μπορώ να βρώ κάπου ένα οδηγό για εγκατάσταση ενός από τα δύο (iGo , Sygic )?

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι έγινε Update στο Sygic στην έκδοση 12.2.2

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το Sycig θα το βρεις στο Play Store .

 

Ευχαριστώ. Αλλά το κακό είναι πως είναι trial για 7 ημέρες.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί , περίμενες να είναι δωρεάν?

 

Ναι, κάποιες εφαρμογές γιατί είναι δωρεάν;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάποιες εφαρμογές γιατί είναι δωρεάν;

 

Άλλο εφαρμογές και άλλο εφαρμογές πλοήγησης!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εφαρμογές και άλλο εφαρμογές πλοήγησης!

 

Ρε παιδιά, μη δαγκώνετε, δεν είπα και τίποτα κακό. Απλά κατέγραψα την άποψη μου. Sygic trial για 7 ημέρες, οκ. Μετά θα βάλω το navigon να τελειώνω. Απλά έγραψα μήπως και υπήρχε κάτι δωρεάν και αξιόπιστο.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης:

(αν και το sygic χρησιμοποιω, φανταζομαι οτι περιπου ιδια θα ειναι και σε αλλα προγραμματα gps.)

Οταν πρωτο-ανοιγω το προγραμμα, μου δειχνει ενα χαρτης της ευρωπης, με θερμοκρασιες, συννεφα, ηλιους κλπ.

Τα δεδομενα αυτα, ειναι πραγματικα?

Αληθινες θερμοκρασιες, ηλιοφανιες κλπ? Τα παιρνει ως πληροφοριες απο τον δορυφορο?

Αν ναι, τι αλλες πληροφοριες, περα απο την θεση μας, μπορουμε να εχουμε απευθειας απο τον δορυφορο?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης:

(αν και το sygic χρησιμοποιω, φανταζομαι οτι περιπου ιδια θα ειναι και σε αλλα προγραμματα gps.)

Οταν πρωτο-ανοιγω το προγραμμα, μου δειχνει ενα χαρτης της ευρωπης, με θερμοκρασιες, συννεφα, ηλιους κλπ.

Τα δεδομενα αυτα, ειναι πραγματικα?

Αληθινες θερμοκρασιες, ηλιοφανιες κλπ? Τα παιρνει ως πληροφοριες απο τον δορυφορο?

Αν ναι, τι αλλες πληροφοριες, περα απο την θεση μας, μπορουμε να εχουμε απευθειας απο τον δορυφορο?

 

Δεν νομίζω να είναι από τον δορυφόρο αλλά από data ή Wi-Fi.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...