Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν αυτές τις ρυθμίσεις τις έχει σίγουρα η 2.3.6 rom. Δεν έχω την ευχέρεια να έχω στα χέρια μου κινητό με 4.0.4 rom για να σας πω ακριβώς τί παίζει αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν καθώς όλα τα κινητά έρχονται με A-GPS. Κοιτάξτε μήπως μέσα στις ρυθμίσεις του GPS έχει υπομενού με "σύνθετες ρυθμίσεις" ή κάτι αντίστοιχο. Εναλλακτικά κατεβάστε το GPS Status ή κάποια αντίστοιχη εφαρμογή από το playstore. Θυμηθείτε να ανοίξετε τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας πριν τα τρέξετε γιατί το A-GPS δεν δουλεύει με wifi. Αυτό που πιθανολογώ ότι συμβαίνει είναι ότι στο gps.conf δεν είναι δηλωμένοι οι δορυφόροι που καλύπτουν την Ελλάδα/Ευρώπη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει fix. Άλλη μια εφαρμογή που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι το faster GPS που επίσης απαιτεί σύνδεση δεδομένων και το οποίο συγχρονίζει το ρολόι της συσκευής με αυτό του ΕΜΠ. Διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες του και θα καταλάβετε τί παίζει.

 

Εάν το πρόβλημα εμφανίζεται με συγκεκριμένη μόνο εφαρμογή GPS (πχ κάποιον navigator) θα πρέπει να ελέγξετε στις ρυθμίσεις του navigator μήπως δεν είναι δηλωμένο σωστά το GPS της συσκευής. Μερικά GPS δηλαδή έχουν πρόβλημα στην συνεργασία με navigator όταν ο τελευταίος έχει αυξημένη μεταγωγή δεδομένων (πχ μεγαλύτερη από 9600bps) ή συχνά scan intervals. Για να το λύσετε αυτό θα πρέπει να δείτε το εγχειρίδιο χρήσης του εκάστοτε navigator.

 

σε μενα δεν κλειδωνε κανενα δορυφορο εγκαταστησα το:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1252011

 

διορθώθηκε λιγο η κατασταση πιανει 3 εως 4 δορυφορους με αποτελεσμα το σημα να μην ειναι πολυ σταθερο

 

χρησιμοποιησα το GPS Status (δεν γνωριζα αυτο οτι δεν δουλεύει με wifi) χρησιμοποιησα τα τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας

για την ενημερωση του A-GPS (Reset-download) αλλα τα ιδια παλι 3-4 δορυφορους.

χρησημοποιουσα το faster GPS παλαιοτερα τωρα μου βγαζει μνμ:Failure please try again

 

Γενικα μια απογοητευση ειναι το θεμα...δεν ξερω αν καποιος μπορει να βοηθησει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικώς αν κάνεις ένα search για garming στο play store θα βρεις το garmin navigator, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα για το αν είναι καλό ή όχι ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

garmin για android υπάρχει? σε symbian που είχα ήταν ολα τα λεφτά:)

Ειναι διαθεσιμο μονο για την Αυστραλια https://play.google.com/store/apps/details?id=com.garmin.android.obn.client&hl=el

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το destination της mls μπορω να το βρω καπου παιδια;Ειδικα το talk and drive με βολευε αφανταστα στο zte skate που το ειχα...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το destination της mls μπορω να το βρω καπου παιδια;Ειδικα το talk and drive με βολευε αφανταστα στο zte skate που το ειχα...

 

http://www.mls.gr/?pid=61&la=1

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα αναβάθμιση για don't panic μόλις την πέρασα.Δοκιμάζω και λέω εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα αναβάθμιση για don't panic μόλις την πέρασα.Δοκιμάζω και λέω εντυπώσεις.

Αναμένουμε τότε! Εγώ που έχω την έκδοση του Πλαισίου δεν ήρθε κάτι..

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σήμερα για το don't panic (έκδοση 4.7.1). Δεν ξέρω αν ικανοποιεί όλους το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά από υποστήριξη είναι καλοί πάντως.

Sorry για την επανάληψη δεν είχα δει τις παραπάνω αναρτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε τότε! Εγώ που έχω την έκδοση του Πλαισίου δεν ήρθε κάτι..

Η έκδοση του πλαισίου δεν υποστηρίζει αναβαθμίσεις http://www.navimania.gr/showthread.php?p=333757&highlight=%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85#post333757

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του πλαισίου δεν υποστηρίζει αναβαθμίσεις http://www.navimania.gr/showthread.php?p=333757&highlight=%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85#post333757

Thanks για την παραπομπή! Ναι, τώρα που το σκέφτομαι, ψιλοαναμενόμενο. Απλώς πρέπει να δω αν υπάρχει τρόπος να μεταβείς στην κανονική έκδοση με αναβαθμίσεις. Ίδωμεν. Για την ώρα μια χαρά είναι κι έτσι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σήμερα για το don't panic (έκδοση 4.7.1). Δεν ξέρω αν ικανοποιεί όλους το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά από υποστήριξη είναι καλοί πάντως.

Sorry για την επανάληψη δεν είχα δει τις παραπάνω αναρτήσεις...

 

Μα αυτό για εμένα είναι το κυριότερο σε ένα πρόγραμμα πλοήγησης,η υποστήριξη.Τι να τα κάνω τα ωραία γραφικά του sygic ή την παραμετροποίηση του igo αν οι χάρτες δεν αναβαθμίζονται τακτικά.Με το που είδα ότι το don't panic έχει αναφορά λαθών που περιλαμβάνονται σε κάθε αναβάθμιση αμέσως το αγόρασα.Είναι ένα πρόγραμμα αρκετά καλό και με προοπτικές να βελτιώνεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις αγοράσει; Εντόπισες διαφορές με την αναβάθμιση; Έχω κι εγώ την έκδοση του Πλαισίου, και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται μετάβαση με μικρότερο κόστος στην έκδοση που προσφέρει αναβαθμίσεις για πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήλθε κι' εμένα το email (εοδοποίηση) γιά αναβάθμιση λογισμικού σε 4.71 και χάρτες 2012.09 .

Εκανα την εν λόγω αναβάθμιση στις δύο συσκευές μου Galaxy S2 , και Galaxy Note 10.1 N8000 και βρήκα να έχουν

ενημερωθεί κάποια σημεία γιά τα οποία είχα κάνει αναφορά . Πολιτισμένη και υπεύθυνη αντιμετώπιση των πελατών

τους , κάτι που σπάνια βλέπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήλθε κι' εμένα το email (εοδοποίηση) γιά αναβάθμιση λογισμικού σε 4.71 και χάρτες 2012.09 .

Εκανα την εν λόγω αναβάθμιση στις δύο συσκευές μου Galaxy S2 , και Galaxy Note 10.1 N8000 και βρήκα να έχουν

ενημερωθεί κάποια σημεία γιά τα οποία είχα κάνει αναφορά . Πολιτισμένη και υπεύθυνη αντιμετώπιση των πελατών

τους , κάτι που σπάνια βλέπουμε .

 

Για τις δύο συσκευές το έχεις αγοράσει 2 φορές, ή δικαιούσαι παραπάνω εγκαταστάσεις με την μία?

Link to comment
Share on other sites

Για τις δύο συσκευές το έχεις αγοράσει 2 φορές, ή δικαιούσαι παραπάνω εγκαταστάσεις με την μία?

 

Οχι . Μιά φορά το αγόρασα ηλεκτρονικά από GeoIntelligence και το έχω βάλει σε 3 συσκευές μέχρι τώρα . Δικαιούμαι να το

εγκαταστήσω και να έχω αναβαθμίσεις για 5 συνολικά συσκευές . Αναβάθμισα 2 , έχω ακόμα να αναβαθμίσω το Ace .

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο εξωτερικό και άνοιξα το SYGIC. Μου έβγαλε ένα μήνυμα περί roaming και αν θέλω να το ενεργοποιήσω. Δεν το έκανα,με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει σήμα το gps. Το κινητό είναι το galaxy nexus. Και εγώ νόμιζα πως τελικά θα έχω gps όταν το χρειάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο εξωτερικό και άνοιξα το SYGIC. Μου έβγαλε ένα μήνυμα περί roaming και αν θέλω να το ενεργοποιήσω. Δεν το έκανα,με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει σήμα το gps. Το κινητό είναι το galaxy nexus. Και εγώ νόμιζα πως τελικά θα έχω gps όταν το χρειάζομαι.

 

Τι θα πει 'roaming' σε προγραμμα gps? Offline εγκατεστημενους στο κινητο χαρτες δεν διαβαζει?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει 'roaming' σε προγραμμα gps? Offline εγκατεστημενους στο κινητο χαρτες δεν διαβαζει?

για την υποβοήθηση A-GPS λέει. Η οποία δεν είναι απαραίτητη για το GPS, αλλά αν είσαι σε χώρο με μέτριο σήμα δορυφόρων, τότε θα δυσκολευτεί το κινητό να κλειδώσει

Link to comment
Share on other sites

To A-GPS δεν κάνει μόνο αυτό. Επίσης ενημερώνει το gps.conf με τους διαθέσιμους δορυφόρους στην περιοχή κάλυψης. Έτσι ο δέκτης μας δεν ψάχνει σήμα από δορυφόρους που τους έχει μεν στην μνήμη αλλά δεν καλύπτουν την συγκεκριμένη περιοχή. Αυτό έπαθε μάλλον ο manthosX6. Πήγε σε άλλη χώρα που την κάλυπταν άλλοι δορυφόροι και μη αφήνοντας το A-GPS να κατεβάσει νέα δεδομένα δεν μπορούσε να συγχρονιστεί το GPS του κινητού του...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο εξωτερικό και άνοιξα το SYGIC. Μου έβγαλε ένα μήνυμα περί roaming και αν θέλω να το ενεργοποιήσω. Δεν το έκανα,με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει σήμα το gps. Το κινητό είναι το galaxy nexus. Και εγώ νόμιζα πως τελικά θα έχω gps όταν το χρειάζομαι.

 

Ή κατεβάζεις τα XTRA με κάποιο πρόγραμμα τύπου GPS AIDS ή ενεργοποιείς το roaming μιας το download είναι αμελητέο (της τάξης των 10-15Κb).

Link to comment
Share on other sites

To A-GPS δεν κάνει μόνο αυτό. Επίσης ενημερώνει το gps.conf με τους διαθέσιμους δορυφόρους στην περιοχή κάλυψης. Έτσι ο δέκτης μας δεν ψάχνει σήμα από δορυφόρους που τους έχει μεν στην μνήμη αλλά δεν καλύπτουν την συγκεκριμένη περιοχή. Αυτό έπαθε μάλλον ο manthosX6. Πήγε σε άλλη χώρα που την κάλυπταν άλλοι δορυφόροι και μη αφήνοντας το A-GPS να κατεβάσει νέα δεδομένα δεν μπορούσε να συγχρονιστεί το GPS του κινητού του...

 

Εγώ πριν ένα μήνα ήμουν σε άλλη χώρα, ούτε μήνυμα έβγαλε το roaming , ούτε πρόβλημα είχα με το κλείδωμα, ούτε data ανοιχτά είχα.

Με Sygic aura και Igo Primo που χρησιμοποίησα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την χώρα στην οποία ήσουν. Εάν ήταν σχετικά κοντά στην χώρα μας λογικό να μην έχεις πρόβλημα. Εάν όμως πας Γαλλία/Αγγλία ή Ρωσία και μακρύτερα τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...