Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, μη δαγκώνετε, δεν είπα και τίποτα κακό. Απλά κατέγραψα την άποψη μου. Sygic trial για 7 ημέρες, οκ. Μετά θα βάλω το navigon να τελειώνω. Απλά έγραψα μήπως και υπήρχε κάτι δωρεάν και αξιόπιστο.

ούτε το Navigon είναι δωρεάν. Το μοναδικό δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης για ελλάδα είναι το Nokia Maps.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να είναι από τον δορυφόρο αλλά από data ή Wi-Fi.

 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, αποκλείεται να είναι από το gps, είναι από data ή WiFi

Όσο για τα δεδομένα, Ναι είναι πραγματικά.

 

ούτε το Navigon είναι δωρεάν. Το μοναδικό δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης για ελλάδα είναι το Nokia Maps.

 

Μπορείς να γράψεις τον σύνδεσμο που έχει δωρεάν το Nokia Maps? Γιατί στο play δεν βρίσκω κάτι.

Edited by tyel
Link to comment
Share on other sites

ούτε το Navigon είναι δωρεάν. Το μοναδικό δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης για ελλάδα είναι το Nokia Maps.

 

Μόνο για Nokia κινητά ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις τον σύνδεσμο που έχει δωρεάν το Nokia Maps? Γιατί στο play δεν βρίσκω κάτι.

Όταν θα βγάλει η Νοκια κινητά με Android να το δούμε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ούτε το Navigon είναι δωρεάν. Το μοναδικό δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης για ελλάδα είναι το Nokia Maps.

 

Ευχαριστώ.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic υπάρχει TTS ελληνική φωνή κι αν ναι πια;

 

Την δίνει αυτόματα όταν κατεβάζεις τα δεδομένα. Την έχω αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, γιατί δεν έχω Svox.

Τι θες να μάθεις ακριβώς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το super duper ελληνικό πρόγραμμα πλοήγησης Destinator δεν έχει βγάλει ακόμα πρόγραμμα εγκατάστασης εκτός SD?

Αρκετά κινητά σήμερα δε δέχονται κάρτα μνήμης!

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι έγινε Update στο Sygic στην έκδοση 12.2.2

 

Την τεσταρα την τελευταία έκδοση σε διαδρομή από ΒΠ προς ΝΠ μέσω Εθνικής.

- Περασμένα έξτρα Poi όπως κάμερες, ραντάρ δουλεύουν με ήχο και οπτική ένδειξη πολύ καλά.

- Πολύ όμορφο και κατανοητό το γραφικό που γεμίζει όλη την οθόνη για να δείξει την έξοδο από την Εθνική ή σε μεγάλη

- Πολύ χρήσιμο ότι σε μεγάλες στροφές, τουλάχιστον στην Εθνική, έχει οπτική και ηχητική προειδοποίηση και σου λέει με πόσα χλμ πρέπει κανονικά να μπεις.

- Τέλος, ενδιαφέρουσα η ένδειξη για στρίψιμο σε δύσκολες στροφές μέσα σε στενάκια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την δίνει αυτόματα όταν κατεβάζεις τα δεδομένα. Την έχω αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, γιατί δεν έχω Svox.

Τι θες να μάθεις ακριβώς;

 

Δε νομίζω οτι έχει καμία σχέση το TTS του sygic με το TTS του συστήματος. Στο δικό μου έχω την Αριάδνη, αλλά το sygic μόνο την κανονική Ελληνική φωνή μου βγάζει. Πρέπει να είναι σαν το navigon με δικες του TTS φωνές (εκεί η Ελληνική είναι πάρα πολύ καλή).

Δυστυχώς στην 12.2.2 δεν έφτιαξαν το πρόβλημα με τη γωνία. Πάλι βλέπεις πολύ ουρανό και οχι αρκετό δρόμο. Μπορεί να αρέσει σε κάποιους αλλά δεν βοηθάει καθόλου στην πλοήγηση. Ειδικά όταν έχεις το τηλέφωνο σε landscape.

http://help.sygic.com/entries/22877496-auto-zoom-level

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι έχει καμία σχέση το TTS του sygic με το TTS του συστήματος. Στο δικό μου έχω την Αριάδνη, αλλά το sygic μόνο την κανονική Ελληνική φωνή μου βγάζει. Πρέπει να είναι σαν το navigon με δικες του TTS φωνές (εκεί η Ελληνική είναι πάρα πολύ καλή).

Δυστυχώς στην 12.2.2 δεν έφτιαξαν το πρόβλημα με τη γωνία. Πάλι βλέπεις πολύ ουρανό και οχι αρκετό δρόμο. Μπορεί να αρέσει σε κάποιους αλλά δεν βοηθάει καθόλου στην πλοήγηση. Ειδικά όταν έχεις το τηλέφωνο σε landscape.

http://help.sygic.com/entries/22877496-auto-zoom-level

Δεν το έχω δει αυτό να συμβαίνει.

Τουλάχιστον όχι μέσα στην πόλη που δουλεύω το Sygic πιο πολύ. Μήπως όταν βγαίνεις Εθνική για μεγάλα ταξίδια κάνει το zoom out που λες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, αποκλείεται να είναι από το gps, είναι από data ή WiFi

Όσο για τα δεδομένα, Ναι είναι πραγματικά.

 

 

 

Μπορείς να γράψεις τον σύνδεσμο που έχει δωρεάν το Nokia Maps? Γιατί στο play δεν βρίσκω κάτι.

 

Υπαρχουν στο android nokia maps? Διατιθενται μονο για symbian και wp συσκευες δωρεαν με τα κινητα της νοκια μονο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic 12.2.2

 

1. πως το κάνω ο εκφωνητής να μιλάει Ελληνικά

2. που μπορώ να βρω ενα οδηγό χρίσης (manual) στα Ελληνικά ????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου pois για βενζινάδικα μαζεμένα και όχι ξεχωριστά ανά εταιρεία (π.χ. BP, AVIN);
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου pois για βενζινάδικα μαζεμένα και όχι ξεχωριστά ανά εταιρεία (π.χ. BP, AVIN);

 

Στο index.p pois.gr κοίταξες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο index.p pois.gr κοίταξες;

 

Εκεί κοιτάω.

Αλλά πρώτα πρεπει να διαλέξεις βενζινάδικα εταιρείας, (π.χ. StratosGAS :P) και μετά εφαρμογή (Sygic στην περίπτωσή μου).

Δεν υπάρχουν μαζεμένα.

Π.χ. να διαλέγεις Sygic και να στα δίνει όλα.

Είναι κάπως κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κοιτάω.

Αλλά πρώτα πρεπει να διαλέξεις βενζινάδικα εταιρείας, (π.χ. StratosGAS :P) και μετά εφαρμογή (Sygic στην περίπτωσή μου).

Δεν υπάρχουν μαζεμένα.

Π.χ. να διαλέγεις Sygic και να στα δίνει όλα.

Είναι κάπως κουλό.

 

Μόλις θυμήθηκα ότι προχτές έπαιζα με τα Poi και είχε ήδη περασμένα τα βενζινάδικα.

Εσύ θες επιπλέον;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις θυμήθηκα ότι προχτές έπαιζα με τα Poi και είχε ήδη περασμένα τα βενζινάδικα.

Εσύ θες επιπλέον;;

 

Θέλω να κατεβάσω 1 αρχείο με όλα τα βενζινάδικα και όχι 100 διαφορετικά αρχεία, άλλο για bp, για avin, aegean, ανεξάρτητα κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το super duper ελληνικό πρόγραμμα πλοήγησης Destinator δεν έχει βγάλει ακόμα πρόγραμμα εγκατάστασης εκτός SD?

Αρκετά κινητά σήμερα δε δέχονται κάρτα μνήμης!

 

Δε σου κρύβω ότι είναι και δική μου απορία. Ίσως πρέπει να απαντήσει η MLS. Μάλλον για να αντι-πειρατικό μέτρο θα πρόκειται...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση.

Ειχα προβλημα με την ευρεση δορυφόρων και στην συνέχεια αφου εβρισκε 4 δεν κλειδωνε κανενα.

Εγκατεστησα το Faster GPS και πραγματικα μου εδωσε λυση...

Μετα ομως απο καποιες μερες παλι τα ιδια....ξανακανω μεσω του Faster GPS τις απαραιτητες ρυθμισεις και κανω reboot στην συσκευη και ολα καλα παλι....

Γιατι γινεται αυτο? μηπως δεν κανω κατι σωστα με το Faster GPS?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω 1 αρχείο με όλα τα βενζινάδικα και όχι 100 διαφορετικά αρχεία, άλλο για bp, για avin, aegean, ανεξάρτητα κ.λ.π.

Δεν με κατάλαβες.

Γιατί θες να περάσεις έξτρα, όταν υπάρχουν ήδη από την αρχή της εγκατάστασης του Sygic περασμένα;;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

από την ώρα που έβαλα το sygic full version

το GPS μου έχει γίνει πολύ αργό και αργεί να κλειδώσει δορυφόρο και αργεί να βρεί την τοποθεσία μου...

και ακόμα αγνοεί μονοδρόμους κτλ

 

τι έκανα λάθος ???

τι έγινε ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει αυτό να συμβαίνει.

Τουλάχιστον όχι μέσα στην πόλη που δουλεύω το Sygic πιο πολύ. Μήπως όταν βγαίνεις Εθνική για μεγάλα ταξίδια κάνει το zoom out που λες;

 

Μπα, για πόλη μιλάω. Σε landscape η μισή οθόνη είναι ουρανός και δεν υπάρχει καμία ρύθμιση γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες. Καταρχάς έχω το Navigon στο xperia και είμαι σε γενικές γραμμές ευχάριστημενος.

Το 1ο είναι ότι ακούω ότι κατά καιρούς ενημερώνονται οι χάρτες. Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα? Και πως? Το πρόγραμμα δεν βλέπω να ψάχνει από κάπου...

Το 2ο είναι ότι επειδή σκοπεύω να πάω εξωτερικό βρήκα από το πρόγραμμα χάρτες της χώρας και κατέβασα. Έχει δυνατότητα διαδρομής πεζού.. Το έχει τεστάρει κάνεις έστω Ελλάδα.? Φυσικά θα το χρησιμοποιώ χωρίς data άρα βγάζω την σιμ για σιγουριά και για να χαλάσει λιγότερη μπαταρία ...?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...