Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο που γινεται η ενεργοποιηση των EPO και A-GPS?

 

Ρυθμίσεις συστήματος (ή σκέτο ρυθμίσεις) -> Τοποθεσία

Μόλις κλικάρεις το GPS θα σε αφήσει να επιλέξεις το EPO και το Α-GPS.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπα να βάλω και εγώ το Primo, αλλά κολλάει για κάποιο λόγο στην αρχή, με το που κάνει όλο το loading... Έβαλα τα αρχεία του kastel για την οθόνη μου, χάρτες navteq (που επίσης μου λέει οτι δεν υπάρχουν χάρτες) αλλά στην εκκίνηση μου μένει στην οθόνη που λέει kastel πάνω δεξιά... καμία βοήθεια;

 

Για το Igo έλα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις συστήματος (ή σκέτο ρυθμίσεις) -> Τοποθεσία

Μόλις κλικάρεις το GPS θα σε αφήσει να επιλέξεις το EPO και το Α-GPS.

 

στην επιλογη ''προσβαση τοποθεσιας'' δεν βρισκω τις επιλογες EPO και A-GPS

δεν ξερω αν εχεις αλλο μενου εσυ

το τηλεφωνο φοραει 4.1.2 (και πιο συγκεκριμενα 10-20121130-NIGHTLY)

Link to comment
Share on other sites

δευτέρα θα έχω στην κατοχή μου το Xiaomi Mi2

και θα φλασαρω την MIUI rom ...

Ποιο είναι το καλύτερο GPS πρόγραμμα που να έχει τους χάρτες τις

Κύπρου αλλα και να μιλά στα ελληνικά !!!

 

και που μπορώ να το βρώ???

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησούλες έχω.....

 

τα γνωστά προγράμματα (navigon,igo,sygic) υποστηρίζουν όλα και φωνητική πλοήγηση; (να μου λέει πχ στρίψε αριστερά σε 50 μέτρα).

 

είναι απαραίτητο να έχω όλο το μενού του τηλεφώνου στα Ελληνικά για να έχω και Ελληνική φωνητική πλοήγηση ή όχι; (ρωτάω γιατί είχα δει παλαιότερο - νομίζω σε iphone - ένα παρόμοιο πρόγραμμα που αν το μενού ήταν στα Αγγλικά υποστήριζε μόνο την Αγγλική φωνητική προήγηση, αν το μενού του τηλεφώνου ήταν στα Ελληνικά την Ελληνική κ.ο.κ)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησούλες έχω.....

 

τα γνωστά προγράμματα (navigon,igo,sygic) υποστηρίζουν όλα και φωνητική πλοήγηση; (να μου λέει πχ στρίψε αριστερά σε 50 μέτρα).

 

είναι απαραίτητο να έχω όλο το μενού του τηλεφώνου στα Ελληνικά για να έχω και Ελληνική φωνητική πλοήγηση ή όχι; (ρωτάω γιατί είχα δει παλαιότερο - νομίζω σε iphone - ένα παρόμοιο πρόγραμμα που αν το μενού ήταν στα Αγγλικά υποστήριζε μόνο την Αγγλική φωνητική προήγηση, αν το μενού του τηλεφώνου ήταν στα Ελληνικά την Ελληνική κ.ο.κ)

 

Για το igo primo που ξέρω ισχύουν τα παραπάνω και επιπλέον έχει την δυνατότητα tts πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το καλύτερο GPS πρόγραμμα που να έχει τους χάρτες τις

Κύπρου αλλα και να μιλά στα ελληνικά !!!

 

και που μπορώ να το βρώ???

 

Sygic,

 

 

 

 

 

 

 

είναι απαραίτητο να έχω όλο το μενού του τηλεφώνου στα Ελληνικά για να έχω και Ελληνική φωνητική πλοήγηση ή όχι; )

 

Όχι,

Link to comment
Share on other sites

δευτέρα θα έχω στην κατοχή μου το Xiaomi Mi2

και θα φλασαρω την MIUI rom ...

Ποιο είναι το καλύτερο GPS πρόγραμμα που να έχει τους χάρτες τις

Κύπρου αλλα και να μιλά στα ελληνικά !!!

 

και που μπορώ να το βρώ???

 

Igo και Sygic σε καλύπτουν

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το igo έχει χάρτη για Κύπρο? Το έψαξα για λίγο και δεν εβρισκα

 

Βλέπω κανονικά να έχει Q2/2012 και ίσως έχει και νεώτερο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Igo και Sygic σε καλύπτουν

 

αυτά τα 2 είναι free ή θέλουν πληρωμή ???

 

από που τα κατεβάζω και πως βάζω τους κυπριακούς χάρτες ???

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα 2 είναι free ή θέλουν πληρωμή ???

 

από που τα κατεβάζω και πως βάζω τους κυπριακούς χάρτες ???

 

Αυτα ειναι ΜΟΝΟ με πληρωμη.....

Τωρα αν εχεις θειο , κατι γινεται.....

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από άλλο thread του κινητού μου που ρώτησα...:

Καλημέρα. Έχω πρόβλημα με το σήμα του GPS που χάνεται αρκετές φορές στην δρομολόγηση. Δοκίμασα το AGPS PATCH (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1252011), το "GPS Status & Toolbox" και το "GPS Test Plus" από το Google Play Store αλλά κανένα δεν έκανε τίποτα.

Ο χρήστης jungllist κάπου ανέφερε ότι φαίνεται να παίζει ρόλο και το λειτουργικό κι ότι στη συσκευή HTC Desire HD που έχει, από τότε που έβαλε Jellybean, σταμάτησε το iGO να βγάζει μήνυμα ότι έχασε το σήμα δορυφόρων κατά την πλοήγηση και γενικά κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα.

Μπορεί κανένας να με βοηθήσει να το φτιάξω; Ή να μου ανεβάσετε το αρχείο gps.conf που σε σας δουλεύει απροβλημάτιστα.

Υ.Γ. Έχω Sony Ericsson Xperia Ray με stock rom 2.3.4 Gingerbread rooted (4.0.2.A.0.42).

 

Αυτό πως γίνεται, υπάρχει κάποια σχετική εγγραφή στο sys.txt ή κάποια ρύθμιση στο menu του προγράμματος;

Ειδικά στο igo πάντως το μήνυμα απενεργοποιείται, και αυτό είναι χρήσιμο γιατί το ανακοινώνει πολύ γρήγορα και μπορεί να γίνει εκνευριστικό. Ενώ άλλα προγράμματα περιμένουν λίγη ώρα. Δεν είναι λογικό να περνάς κάτω απο γέφυρα και να σου λέει οτι χάθηκε το σήμα. Ευτυχώς που είναι τόσο παραμετροποιήσιμο.
Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

δευτέρα θα έχω στην κατοχή μου το Xiaomi Mi2

και θα φλασαρω την MIUI rom ...

Ποιο είναι το καλύτερο GPS πρόγραμμα που να έχει τους χάρτες τις

Κύπρου αλλα και να μιλά στα ελληνικά !!!

 

και που μπορώ να το βρώ???

 

Να σε ρωτήσω από περιέργεια πόσο σου κόστισε και από που το παράγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω από περιέργεια πόσο σου κόστισε και από που το παράγγειλες?

Για το xiaomi mi two δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341302

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω από περιέργεια πόσο σου κόστισε και από που το παράγγειλες?

 

φίλε μου κόστισε 330 ευρώ με EMS και το παράγκηλα από merimobiles

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις συστήματος (ή σκέτο ρυθμίσεις) -> Τοποθεσία

Μόλις κλικάρεις το GPS θα σε αφήσει να επιλέξεις το EPO και το Α-GPS.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΔΗ εχω και εγω το ιδιο προβλημα (ενω δουλευουν ολα τα προγραμματα gps δεν κλειδωνη τους δορυφορους ) πως κανω αυτες τις ρυθμισες που αναφερετε δεν καταλαβαινω εχω 4.0.4 ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτές τις ρυθμίσεις τις έχει σίγουρα η 2.3.6 rom. Δεν έχω την ευχέρεια να έχω στα χέρια μου κινητό με 4.0.4 rom για να σας πω ακριβώς τί παίζει αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν καθώς όλα τα κινητά έρχονται με A-GPS. Κοιτάξτε μήπως μέσα στις ρυθμίσεις του GPS έχει υπομενού με "σύνθετες ρυθμίσεις" ή κάτι αντίστοιχο. Εναλλακτικά κατεβάστε το GPS Status ή κάποια αντίστοιχη εφαρμογή από το playstore. Θυμηθείτε να ανοίξετε τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας πριν τα τρέξετε γιατί το A-GPS δεν δουλεύει με wifi. Αυτό που πιθανολογώ ότι συμβαίνει είναι ότι στο gps.conf δεν είναι δηλωμένοι οι δορυφόροι που καλύπτουν την Ελλάδα/Ευρώπη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει fix. Άλλη μια εφαρμογή που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι το faster GPS που επίσης απαιτεί σύνδεση δεδομένων και το οποίο συγχρονίζει το ρολόι της συσκευής με αυτό του ΕΜΠ. Διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες του και θα καταλάβετε τί παίζει.

 

Εάν το πρόβλημα εμφανίζεται με συγκεκριμένη μόνο εφαρμογή GPS (πχ κάποιον navigator) θα πρέπει να ελέγξετε στις ρυθμίσεις του navigator μήπως δεν είναι δηλωμένο σωστά το GPS της συσκευής. Μερικά GPS δηλαδή έχουν πρόβλημα στην συνεργασία με navigator όταν ο τελευταίος έχει αυξημένη μεταγωγή δεδομένων (πχ μεγαλύτερη από 9600bps) ή συχνά scan intervals. Για να το λύσετε αυτό θα πρέπει να δείτε το εγχειρίδιο χρήσης του εκάστοτε navigator.

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Sygic το οποιο ειναι μια χαρα κλπ. θελω ομως να δοκιμασω και καποια αλλα (τελευταια εχω βαλει στο ματι το CoPilot).

Ερωτηση: Επειδη εχω αρκετα Αγαπημενα Σημεια, υπαρχει καποιος τροπος να τα κανω extract και να τα περασω στο αλλο προγραμμα ή δεν υφισταται καν αυτο που ζηταω?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς εάν τα μετατρέψεις σε POI's. Θέλει ψάξιμο με το εγχειρίδιο του Sygic.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω εναν κινεζουλη tablet,(αυτον της αγγελιας που εβαλα,το κρατησα εγω....λογω υπερτιμημενης τιμης το εβγαλα απο τις αγγελιες,αλλιως μου τα ειπαν οταν το εφεραν σε μενα ως δωρο..τεσπα..) εχω βαλει μεσα το co-pilot,αλλα το μηχανημα δεν εχει gps,αν παρω ενα gps receiver usb,θα κανω την δουλεια μου...??? Το μηχανακι τρεχει σε android 4.0....

 

Να μην το παρω τσαμπα....

 

Ευχαριστω

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω εναν κινεζουλη tablet,(αυτον της αγγελιας που εβαλα,το κρατησα εγω....λογω υπερτιμημενης τιμης το εβγαλα απο τις αγγελιες,αλλιως μου τα ειπαν οταν το εφεραν σε μενα ως δωρο..τεσπα..) εχω βαλει μεσα το co-pilot,αλλα το μηχανημα δεν εχει gps,αν παρω ενα gps receiver usb,θα κανω την δουλεια μου...??? Το μηχανακι τρεχει σε android 4.0....

 

Να μην το παρω τσαμπα....

 

Ευχαριστω

Αν το τάμπλετ έχει bluetooth, καλύτερα ένα bluetooth gps receiver.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το τάμπλετ έχει bluetooth, καλύτερα ένα bluetooth gps receiver.

 

Δεν εχει BT,απλως μεσω usb,θα κανω την δουλεια μου....;Δεν το εχω δοκιμασει,μην πανε πεταμενα τα χρηματα μου.....το εχει δοκιμασει κανεις....;

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει BT,απλως μεσω usb,θα κανω την δουλεια μου....;Δεν το εχω δοκιμασει,μην πανε πεταμενα τα χρηματα μου.....το εχει δοκιμασει κανεις....;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.esolutions4you.mlproviderdemo

ψαξε ομως για 100% συμβατό usb gps..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...