Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε περίπτωση αγοράς από play ο όποιος πλοηγός αγοραστή μπορεί να "μπει" σε παραπάνω από μια συσκευή ή μόνο σε αυτή που θα γίνει η αγορά του;

 

Και κάτι άλλο ο Sygic δε χρησιμοποιεί χάρτες Tom Tom;

 

Οι αναβαθμίσεις του έχουν χρονικό περιορισμό ή είναι για πάντα;

 

Ευχαριστώ... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ έχω το Tom Tom Greece και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά είναι πολύ προσεγμένο, επαγγελματικη δουλειά λόγω της ιστορίας της εταιρείας και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που είναι στημένο το μενού, μέχρι την ίδια την πλοήγηση.

Το είχα πάρει με προσφορά όταν βγήκε σε ειδική τιμή, δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα.

Συγκριτικά είχα/έχω ακόμη το don't panic, το garmin παλαιότερα (σε άλλο λειτουργικό) και το προτιμώ σε σχέση με τα άλλα δύο.

 

Τι τιμή ήταν η προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμή ήταν η προσφορά?

 

Νομίζω ήταν 30 (ή 35?) ευρώ με free lifetime αναβαθμίσεις προγράμματος - χάρτη. Και ναι μπαίνει σε παραπάνω συσκευές - δεν ξέρω πόσες σύνολο, ήδη το έχω σε 2 ταυτόχρονα (με το ίδιο Gmail φυσικά).

Για τις κάμερες που ρώτησε κάποιος πριν δεν είμαι σίγουρος - δεν το έχω ψάξει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

στο play store το tomtom europe είναι πιο φθηνό από το tomtom greece . Είναι προσφορά το europe ,γιατί στην περιγραφή δεν λέει κάτι; (οπότε αγοράζω το europe ;;)
Link to comment
Share on other sites

στο play store το tomtom europe είναι πιο φθηνό από το tomtom greece . Είναι προσφορά το europe ,γιατί στην περιγραφή δεν λέει κάτι; (οπότε αγοράζω το europe ;;)

 

Είναι σε προσφορά. Χτύπα το γιατί είναι πολύ καλή προσφορά και θα σου χρειαστεί και σε κάποιο ταξίδι που θα πας στο εξωτερικό. Εγώ το είχα αγοράσει όταν βγήκε και είχε 60€. :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε προσφορά. Χτύπα το γιατί είναι πολύ καλή προσφορά και θα σου χρειαστεί και σε κάποιο ταξίδι που θα πας στο εξωτερικό. Εγώ το είχα αγοράσει όταν βγήκε και είχε 60€. :(

έστειλα email στη navigon και μου είπαν για 2 χρόνια, οπότε αγόρασα το tomtom europe. Αλλά μόλις το άνοιξα αμέσως άρχισε να κατεβάζει όλους τους χάρτες 3,4 GB.Περίμενα να με ρωτήσει ποιους χάρτες θέλω να κατεβάσω και όχι να αρχίσει να τους κατεβάζει όλους. Δεν έχει επιλογή να μην τους κατεβάσεις όλους ?

Link to comment
Share on other sites

έστειλα email στη navigon και μου είπαν για 2 χρόνια, οπότε αγόρασα το tomtom europe. Αλλά μόλις το άνοιξα αμέσως άρχισε να κατεβάζει όλους τους χάρτες 3,4 GB.Περίμενα να με ρωτήσει ποιους χάρτες θέλω να κατεβάσω και όχι να αρχίσει να τους κατεβάζει όλους. Δεν έχει επιλογή να μην τους κατεβάσεις όλους ?

 

Από ότι θυμάμαι όχι. Δεν έχεις κάρτα SD?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι όχι. Δεν έχεις κάρτα SD?

 

έχω το nexus 4,οπότε όχι δεν έχω SD. Φαντάζομαι όμως ότι μπορώ να τους βγάλω μετά τους χάρτες(αφού κατεβούν), ε?

Link to comment
Share on other sites

έχω το nexus 4,οπότε όχι δεν έχω SD. Φαντάζομαι όμως ότι μπορώ να τους βγάλω μετά τους χάρτες(αφού κατεβούν), ε?

 

Νομίζω πως όχι. Αν έχεις το 8άρι και δεν χωράει προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πεις να σου επιστρέψουν τα χρήματα, αφού τους εξηγήσεις ότι έχεις κινητό με λίγο χώρο. Πάντως είχε ανάλογη προειδοποίηση στην περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Αν έχεις το 8άρι και δεν χωράει προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πεις να σου επιστρέψουν τα χρήματα, αφού τους εξηγήσεις ότι έχεις κινητό με λίγο χώρο. Πάντως είχε ανάλογη προειδοποίηση στην περιγραφή.

 

πραγματικά δεν το πιστεύω ότι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο !Το 16αρι έχω και έχω αρκετό χώρο προς το παρόν ,αλλά μου φαίνετε κάπως κουφό να μην σε αφήνει να βγάλεις τους χάρτες γιατί και sd να είχες για ποιό λόγω να έχω ταυτόχρονα χάρτες από 40 χώρες ?

Εγώ στην περιγραφή διάβασα αυτό "1. Check that you have at least 3.4Gb of free storage space, either on your internal phone memory or external storage. To look it up, go to your phone settings, and then data storage. "

υπέθεσα ότι αυτός ο χώρος είναι για όσους θέλουν να έχουν όλους τους χάρτες, εγώ που δεν τους ήθελα όλους θα άφηνα μόνο αυτούς που με ενδιαφέρουν και θα είχα λιγότερα GB

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν το πιστεύω ότι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο !Το 16αρι έχω και έχω αρκετό χώρο προς το παρόν ,αλλά μου φαίνετε κάπως κουφό να μην σε αφήνει να βγάλεις τους χάρτες γιατί και sd να είχες για ποιό λόγω να έχω ταυτόχρονα χάρτες από 40 χώρες ?

Εγώ στην περιγραφή διάβασα αυτό "1. Check that you have at least 3.4Gb of free storage space, either on your internal phone memory or external storage. To look it up, go to your phone settings, and then data storage. "

υπέθεσα ότι αυτός ο χώρος είναι για όσους θέλουν να έχουν όλους τους χάρτες, εγώ που δεν τους ήθελα όλους θα άφηνα μόνο αυτούς που με ενδιαφέρουν και θα είχα λιγότερα GB

 

Τι να σου πω, όντως αυτό είναι λίγο άσχημο. Θα έπρεπε να σου δίνει το δικαίωμα να διαλέξεις τι θα κατεβάσεις όπως στο sygic αν θυμάμαι καλά. Όμως και στο Navigon κατεβάζεις όλο το πακέτο. Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν το είχα δοκιμάσει και έχει περάσει και καιρός από τότε. Στείλε τους ένα email. Αν είναι σοβαρή εταιρεία, που είναι, θα πρέπει να στα επιστρέψουν. Όμως στείλτο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

και που στέλνουμε email ? Στο Play store δεν έχει email να επικοινωνήσεις με τον developer απευθείας , όπως σε άλλες εφαρμογές

 

Λοιπόν βρήκα τηλέφωνο ελληνικό, αλλά θα πάρεις αύριο. Εσύ κοίτα να μην κατεβάσεις τουλάχιστον τους χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

βασικά στην απόδειξη που μου έστειλε το google είχε δυνατότητα να επικοινωνήσω απευθείας με τον πωλητή με το νούμερο της αγοράς μου και να ζητήσω μέσω email διάφορα πράματα, όπως επιστροφή χρημάτων, αλλαγή προιόντος ,επεξηγήσεις .. Νομίζω μέσω google wallet έγινε αυτό.

Έτσι έστειλα εκεί email εκεί και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

τι εννοεις δεν μπορεις να τους κατεβασεις?τους εχεις βαλει ψηλα σε καποιο ραφι?? :lol:

εχεις αρκετο χωρο αποθηκευσης?wifi? τι σφαλμα βγαζει??

 

έχω το nexus 4,οπότε όχι δεν έχω SD. Φαντάζομαι όμως ότι μπορώ να τους βγάλω μετά τους χάρτες(αφού κατεβούν), ε?

 

Στο παλιο eyrope που ειχα εσβηνες τους χαρτες που δεν ηθελες.Αντιμετωπιζες προβλημα μονο οταν εσβηνες languages οπου ξαναμπαινε παλι να τα κατεβασει αυτοματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω τα παιδιά του forum και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για gps που θέλω για το αυτ/το

 

Εχω βρεί από Κίνα αυτό

http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=55906af851964d5cbebd687c4bf57f48&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.com%2Fws%2FeBayISAPI.dll%3FViewItem%26item%3D170856461992%26ssPageName%3DADME%3AX%3ARTQ%3AUS%3A1123

και αυτό

http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=02c52861bfbb4c5999bd87fc63dd20a6&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.com%2Fws%2FeBayISAPI.dll%3FViewItem%26item%3D171001539252%26ssPageName%3DADME%3AX%3ARTQ%3AUS%3A1123

 

Και τα δύο αναφέρουν ότι έχουν Lifetime Map Updates και δίνουν χάρτη Ελλάδας free. Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες του forum γιατί εγώ είμαι λίγο :wacko: στο θέμα GPS

 

1) Να μέινω ήσυχος με την ποιότητα των χαρτών ή πρόκειται για...κινεζιές:cry;

2) Tους ρώτησα με email

"you say Guidance Language and Navigation Program Language are in greek language.Also in Supported languages you have greek language but in Supporterd Device Languages you don't have greek language. The menu language in greek also or not;"

και μου απαντούν

"the menu and Navigation program language can be set as Greek, that's the device language. but the navigation prompt voice is not Greek."

Σε απλά ελληνικά έχουν μενού και οδηγίες στα ελληνικά αλλά φωνητική καθοδήγηση όχι στα ελληνικά ή κάτι΄άλλο θέλει να πεί ο κινέζος ποιητής;

3) Από τα χαρακτηριστικά που έχουν , δεδομένης και της τιμής αξίζουν ή όχι. Κάθε παρατήρηση δεκτή!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί, ότι όλα εκτός από φωνητικές οδηγίες είναι στα ελληνικά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αυτά είναι με Windows ce, κι εδώ μιλάμε για πλοήγηση σε Android. Και κατά τη γνώμη μου μην ασχοληθείς με navigators βασισμένα στα πανάρχαια windows ce
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μπορείς να διαχειριστείς favorites μέσω web εφαρμογής και μετά να κάνεις sync;;

Στα nokia maps που χρησιμοποιούσα ήταν πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τι πλοηγηση να βαλω σ ενα xperia z?τι αναλυση θελει?
συγνωμη πηρες ενα πανακριβο κινητο και δεν ξερεις ουτε την αναλυση του? :blink:

οτι αναλυση εχει το κινητο σου την ιδια πρεπει να βρεις και στο προγραμμα gps να την υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...