Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πουθενά.

Είναι στάνταρ να εμφανίζεται στο κάτω μέρος ο δρόμος που περνάς.

 

A ωραια! Δηλαδη ως default πια, αυτοματα στο δειχνει στο κατω μερος της οθονης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα το ndrive σήμερα σε μια διαδρομή Χαλκιδα-Ζωγραφου και τα πήγε περίφημα! Αψογο στις εντολές που έδινε και στο σωστό χρόνο!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νεο Sygic: Κάπως βαρύτερο το βλέπω. Επίσης στα καλά καθουμενα μου χαλάει το κάτω μέρος της οθόνης πλοηγησης εκεί που βγάζει τις πληροφορίες. Το έχει δει κανένας άλλος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νεο Sygic: Κάπως βαρύτερο το βλέπω. Επίσης στα καλά καθουμενα μου χαλάει το κάτω μέρος της οθόνης πλοηγησης εκεί που βγάζει τις πληροφορίες. Το έχει δει κανένας άλλος αυτό;

 

Μηπως εχεις περασει την ICS; Μου το εκανε κι εμενα αυτο με το που περασα την official ICS. Κι επειδη εχουμε σχεδον ιδιο κινητο σε hardware (εχω το Huawei U8800Pro) σκεφτομαι μηπως φταιει η καρτα γραφικων σε συνεργασια με την ICS και το Sygic.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

 

Χρειάζομαι επείγων ένα ολοκληρωμένο χάρτη της Κύπρου (για Sygic ή IGO) ...

όταν λέω ολοκληρωμένο ενοώ να έχει όλες τις οδούς, περιοχές κτλ !!!

 

όποιος έχει κάτι παρακαλώ να με ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις περασει την ICS; Μου το εκανε κι εμενα αυτο με το που περασα την official ICS. Κι επειδη εχουμε σχεδον ιδιο κινητο σε hardware (εχω το Huawei U8800Pro) σκεφτομαι μηπως φταιει η καρτα γραφικων σε συνεργασια με την ICS και το Sygic.

 

Έχω rooted συσκευή φίλε μου. Η έκδοση Android γράφει "4.0.4", η έκδοση Kernel "2.6.32.9-perf BuildUser@BuildHost#1" και ο αριθμός έκδοσης είναι "4.1.Β.0.587" . Πάντως είναι τόσο ενοχλητικό στην πλοήγηση που μάλλον θα το απεγκαταστήσω αν δε βρεθεί λύση ή δε βγει σύντομα κάποια αναβάθμιση. Δεν ξέρω τι λένε και τα άλλα παιδιά που το δοκίμασαν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νεο Sygic: Κάπως βαρύτερο το βλέπω. Επίσης στα καλά καθουμενα μου χαλάει το κάτω μέρος της οθόνης πλοηγησης εκεί που βγάζει τις πληροφορίες. Το έχει δει κανένας άλλος αυτό;

 

Εμένα ίδιο μου φαίνεται σε επιδόσεις.

Επίσης έχω το ίδιο θέμα με την κάτω μπάρα που δείχνει τα σύμβολα μισά, αλλά αλλά όταν πατάς πάνω τους δουλεύουν κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ίδιο μου φαίνεται σε επιδόσεις.

Επίσης έχω το ίδιο θέμα με την κάτω μπάρα που δείχνει τα σύμβολα μισά, αλλά αλλά όταν πατάς πάνω τους δουλεύουν κανονικά.

Άρα το bug είναι δεδομένο. Και γιατί δε μας λένε τότε ότι πρόκειται για beta versionq; Τζάμπα testers ψάχνουνε;:)

Link to comment
Share on other sites

Άρα το bug είναι δεδομένο. Και γιατί δε μας λένε τότε ότι πρόκειται για beta versionq; Τζάμπα testers ψάχνουνε;:)

 

Κοίτα τα ίδια μου έκανε και με την 12.2.2, οπότε δεν ξέρω αν φταίει αποκλειστικά η νέα έκδοση ή παίζει κάποια ασυμβατότητα με κάποια μοντέλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα ίδια μου έκανε και με την 12.2.2, οπότε δεν ξέρω αν φταίει αποκλειστικά η νέα έκδοση ή παίζει κάποια ασυμβατότητα με κάποια μοντέλα.

 

Στο δικό μου, δουλεύει άψογα.

Αν εξαιρέσουμε ότι όταν πήγε να μου κάνει αναβάθμιση, ζήταγε 130ΜΒ και ήμουν έξω. Από λάθος μου (δεν περίμενα τέτοιο νούμερο) του είπα οκ και μετά για να μην μου φάει από το data plan το διέκοψα. Μετά δεν ξεκίναγε χωρίς την αναβάθμιση. Έγινε αυτή μετά από wifi και όλα καλά.

Εγώ την Europe έκδοση και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Έχω και το mireo don't pamic, καλούτσικο αλλά πιο δύσχρηστο. (και τα δύο αγορασμένα). Από demo δοκίμασα το igo, πολύ όμορφο, αλλά μου έκανε ενα δύο χοντρά λάθη στον υπολογισμό της διαδρομής. Δεν ξέρω μπορεί να έτυχε, έτσι δεν το προτίμησα. Το navigon είναι πολύ καλό αλλά δεν μου άρεσε εμφανισιακά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με το sygic:

 

Για να αγοράσουμε το sygic κατεβάζουμε πρώτα το trial και μετά μέσα από αυτό αγοράζουμε ότι θέλουμε;;

Η τιμή εξαρτάται από τους πόσους χάρτες θα αγοράσεις; Υπάρχει ξεχωριστός χάρτης για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Άρα το bug είναι δεδομένο. Και γιατί δε μας λένε τότε ότι πρόκειται για beta versionq; Τζάμπα testers ψάχνουνε;:)

 

Κι εγω στην 12 εκδοση το παρατηρησα. Αλλα τωρα που εκανα downgrade σε Gingerbread δεν μου το κανει. Οσοι εχετε προβλημα δοκιμαστε να το εγκαταστησετε παλι.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα το bug είναι δεδομένο. Και γιατί δε μας λένε τότε ότι πρόκειται για beta versionq; Τζάμπα testers ψάχνουνε;:)

 

 

 

 

 

Σχετικά με το νεο Sygic: Κάπως βαρύτερο το βλέπω. Επίσης στα καλά καθουμενα μου χαλάει το κάτω μέρος της οθόνης πλοηγησης εκεί που βγάζει τις πληροφορίες. Το έχει δει κανένας άλλος αυτό;

 

Λοιπόν την βρήκα την λύση όπως έψαχνα τις ρυθμίσεις. :-) :-)

Πάμε settings>Map και ψάχνουμε προς τα κάτω το Fullscreen (experimental) το οποίο το απενεργοποιουμε.

Εμένα έτσι έφτιαξε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την βρήκα την λύση όπως έψαχνα τις ρυθμίσεις. :-) :-)

Πάμε settings>Map και ψάχνουμε προς τα κάτω το Fullscreen (experimental) το οποίο το απενεργοποιουμε.

Εμένα έτσι έφτιαξε.

 

Λοιπόν, ελληνιστί: "Ρυθμίσεις> Χάρτης> Πλήρης οθόνη (δοκιμαστική): ανενεργό".

Επανεκκινώ, μου κάνει πάλι τα ίδια. Ούτε η επανεγκατάσταση βοήθησε.:knife:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ελληνιστί: "Ρυθμίσεις> Χάρτης> Πλήρης οθόνη (δοκιμαστική): ανενεργό".

Επανεκκινώ, μου κάνει πάλι τα ίδια. Ούτε η επανεγκατάσταση βοήθησε.:knife:

 

Ήταν από πριν ανενεργό αυτό;

Γιατί σε μένα, μόλις γύρισε από full screen και μίκρυνε η εικόνα, τότε αυτομάτως ήρθε πιο πάνω και η κάτω μπάρα και άρα λύθηκε το πρόβλημα.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot να δούμε πώς είναι σε σένα η εικόνα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήταν από πριν ανενεργό αυτό;

Γιατί σε μένα, μόλις γύρισε από full screen και μίκρυνε η εικόνα, τότε αυτομάτως ήρθε πιο πάνω και η κάτω μπάρα και άρα λύθηκε το πρόβλημα.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot να δούμε πώς είναι σε σένα η εικόνα;

Δεν θυμάμαι πως ήταν στην αρχή αλλά παίζοντας με μαρκάρισμα/ξεμαρκάρισμα μου φτιάχνει για λίγο η οθόνη και μετά ξαναχαλάει είτε μαρκάρεται είτε όχι. Το είχα υπόψη το screenshot. Πως ανεβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χτες το sygic με το αυτοκίνητο και παρατήρησα το εξής αστείο. Η πυξίδα είναι πολύ χρήσιμη όταν είσαι πεζός, αλλά στο αυτοκίνητο όταν έχεις το κινητό σε landscape δεν καταλαβαίνει οτι η κατεύθυνση που κινείσαι είναι πλέον κάθετη στον άξονα του κινητού. Έτσι όσο κινείται το αυτοκίνητο και παίρνει την κατεύθυνση απο το GPS δείχνει σωστά το βελάκι. Μόλις σταματάει και παίρνει απο την πυξίδα το δείχνει κάθετα στο δρόμο. :p

Κατά τα άλλα μια χαρά μου φάνηκε (εκτός του οτι ήθελε να με βάλει να κάνω αναστροφή στην Κηφισίας σε ενα σημείο).

Link to comment
Share on other sites

τι γνωρίζετε για το navigon select cosmote edition?

 

είναι νομίζω μια δοκιμαστική έκδοση του navigon για τους συνδρομητές της cosmote ( δεν ξέρω αν ισχύει και για whats up ή frog - αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει).

 

Μετά απο κάποιο διάστημα σου ζητάει να πληρώσεις (μικρότερη τιμή απο την κανονική) για να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς;

είναι πλήρης η έκδοση του navigon ή κουτσουρεμένη;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το είχα σαν απορία. Γιατί με ενεργοποιημενα τα δεδομένα βρίσκει πιο εύκολα την τοποθεσία σου; τι σχέση έχει το ίντερνετ με το στίγμα GPS;
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το είχα σαν απορία. Γιατί με ενεργοποιημενα τα δεδομένα βρίσκει πιο εύκολα την τοποθεσία σου; τι σχέση έχει το ίντερνετ με το στίγμα GPS;

 

Είναι το λεγόμενο Agps που βοηθάει, καθώς σε συνδυασμό με τις κεραίες κινητής της περιοχής που βρίσκεσαι, βοηθάει στο κλείδωμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι το λεγόμενο Agps που βοηθάει, καθώς σε συνδυασμό με τις κεραίες κινητής της περιοχής που βρίσκεσαι, βοηθάει στο κλείδωμα.

 

Σωστά. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πως ήταν στην αρχή αλλά παίζοντας με μαρκάρισμα/ξεμαρκάρισμα μου φτιάχνει για λίγο η οθόνη και μετά ξαναχαλάει είτε μαρκάρεται είτε όχι. Το είχα υπόψη το screenshot. Πως ανεβαίνει;

Σήμερα το δούλεψα σε lanscape σε πλοήγηση και κατά περίεργο τρόπο ενώ το έχω βάλει σε full screen, δεν έκρυβε καθόλου την κάτω μπάρα. Την έδειχνε συνέχεια κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το δούλεψα σε lanscape σε πλοήγηση και κατά περίεργο τρόπο ενώ το έχω βάλει σε full screen, δεν έκρυβε καθόλου την κάτω μπάρα. Την έδειχνε συνέχεια κανονικά.

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Σε landscape ούτε σε μένα έχει πρόβλημα αλλά με βολεύει περισσότερο το portrait. Έχω τραβήξει φωτό με την προβληματική οθόνη. Πώς να τη δημοσιεύσω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Σε landscape ούτε σε μένα έχει πρόβλημα αλλά με βολεύει περισσότερο το portrait. Έχω τραβήξει φωτό με την προβληματική οθόνη. Πώς να τη δημοσιεύσω;

tinypic.com

Link to comment
Share on other sites

Ήταν από πριν ανενεργό αυτό;

Γιατί σε μένα, μόλις γύρισε από full screen και μίκρυνε η εικόνα, τότε αυτομάτως ήρθε πιο πάνω και η κάτω μπάρα και άρα λύθηκε το πρόβλημα.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot να δούμε πώς είναι σε σένα η εικόνα;

@gerstavros2: Ευχαριστώ.

@junglist: Κάτι τέτοιο βλέπω. Το τμήμα όμως που "κόβεται'', να αλλάζει κάθε φορά:

http://i46.tinypic.com/29f7bef.png.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...