Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινούργιο feature του jelly bean είναι το να θέλει το location and google services ενεργοποιημένο για να δουλέψει το maps; Δηλαδή πρέπει να στέλνω την θέση μου στη google σώνει και καλά για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το maps; :mad: Ένταξει έχω 5 άλλα και δε θα μου λείψει, αλλά είναι απαράδεκτη τακτική.

 

Το Google maps θεωρείται Google service. Έλεος με την ψευτοασφαλεια ρε παιδια. Οποιοδήποτε GPS να χρησιμοποιήσεις μπορεί θεωρητικά την πρώτη στιγμή που θα μπεις online να στείλει το που ήσουν στην εκάστοτε εταιρεία .

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Google maps θεωρείται Google service. Έλεος με την ψευτοασφαλεια ρε παιδια. Οποιοδήποτε GPS να χρησιμοποιήσεις μπορεί θεωρητικά την πρώτη στιγμή που θα μπεις online να στείλει το που ήσουν στην εκάστοτε εταιρεία .

 

Τόσα χρόνια δηλαδή που δουλεύει μια χαρά χωρίς αυτή την επιλογή δεν ήταν google service; Τώρα έγινε κατα τη γνώμη σου; :wacko:

Και τι έλεος ρε φίλε; Η επιλογή αυτή σου λέει καθαρά οτι στέλνει τη θέση σου στη google. Αυτό δεν το θέλω. Τώρα αν το κάνει πίσω απο την πλάτη σου το λειτουργικό δεν το ξέρω ούτε μπορώ να το ξέρω. Για τις άλλες εφαρμογές GPS που δεν έχουν καμία δουλειά να στέλνουν data έχω firewall. Σε κάλυψα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δηλαδή που δουλεύει μια χαρά χωρίς αυτή την επιλογή δεν ήταν google service; Τώρα έγινε κατα τη γνώμη σου; :wacko:

Και τι έλεος ρε φίλε; Η επιλογή αυτή σου λέει καθαρά οτι στέλνει τη θέση σου στη google. Αυτό δεν το θέλω. Τώρα αν το κάνει πίσω απο την πλάτη σου το λειτουργικό δεν το ξέρω ούτε μπορώ να το ξέρω. Για τις άλλες εφαρμογές GPS που δεν έχουν καμία δουλειά να στέλνουν data έχω firewall. Σε κάλυψα; :rolleyes:

 

Δεν ήταν για σένα αποκλειστικά το σχόλιο . απλά έχει Δημιουργηθεί ένα κλίμα αντικατασκοπιας lol, λες και η κάθε εταιρεία θα κάτσει να αναλύσει, τα τυχαία προσωπικά δεδομένα του καθενός. Αυτο είναι άλλη συζήτηση βέβαια, απλά σκέψου ότι αν ήθελε η Google τόσο πολύ τη θέση σου, θα την είχε χωρίς να καταλάβεις τίποτα. Εκεί. Είναι η ένσταση μου. ;-)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο feature του jelly bean είναι το να θέλει το location and google services ενεργοποιημένο για να δουλέψει το maps; Δηλαδή πρέπει να στέλνω την θέση μου στη google σώνει και καλά για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το maps; :mad: Ένταξει έχω 5 άλλα και δε θα μου λείψει, αλλά είναι απαράδεκτη τακτική.

 

Εγώ σε ics είδα την εφαρμογή στα προγράμματα και την έσβησα πειράζει;δεν είμαι ρουτ αλλά απλά έκανα απεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δηλαδή που δουλεύει μια χαρά χωρίς αυτή την επιλογή δεν ήταν google service; Τώρα έγινε κατα τη γνώμη σου; :wacko:

Και τι έλεος ρε φίλε; Η επιλογή αυτή σου λέει καθαρά οτι στέλνει τη θέση σου στη google. Αυτό δεν το θέλω. Τώρα αν το κάνει πίσω απο την πλάτη σου το λειτουργικό δεν το ξέρω ούτε μπορώ να το ξέρω. Για τις άλλες εφαρμογές GPS που δεν έχουν καμία δουλειά να στέλνουν data έχω firewall. Σε κάλυψα; :rolleyes:

Εμένα εξακολουθεί να δουλεύει με σκέτο gps πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν για σένα αποκλειστικά το σχόλιο . απλά έχει Δημιουργηθεί ένα κλίμα αντικατασκοπιας lol, λες και η κάθε εταιρεία θα κάτσει να αναλύσει, τα τυχαία προσωπικά δεδομένα του καθενός. Αυτο είναι άλλη συζήτηση βέβαια, απλά σκέψου ότι αν ήθελε η Google τόσο πολύ τη θέση σου, θα την είχε χωρίς να καταλάβεις τίποτα. Εκεί. Είναι η ένσταση μου. ;-)

 

Μα την θέλει τη θέση μου, αλλιως γιατί να έφτιαχνε αυτή την επιλογή; Τη θέλει για να μου σερβίρει πιο αποτελεσματικές διαφημίσεις. Τώρα αν τη θέλει και για άλλους λόγους αυτό είναι όντως άλλη συζήτηση.

Όπως σου είπα αν την "κλέβει" χωρίς να μου το λέει δεν το ξέρω, αλλά με το android να είναι open source είναι λίγο δύσκολο. Αυτό που δε μου αρέσει είναι το οτι τώρα με υποχρεώνει να της τη δίνω για να δουλέψει το maps. Και φυσικά όταν ενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή δεν τσεκάρει τη θέση σου μόνο όταν έχεις το maps ανοιχτό. Αυτό εκτός του οτι σε παρακολουθεί τρώει και μπαταρία προκαλώντας πολλά partial wakelocks (υπάρχει ολόκληρο σχετικό thread).

 

Εμένα εξακολουθεί να δουλεύει με σκέτο gps πάντως

 

Σε ICS ή JB; Ίσως να έχει να κάνει και με αυτό το google settings app που εγκαταστάθηκε μόνο του μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιεις άλλο πρόγραμμα GPS τότε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η αποφυγή του δακτυλίου στο igo γίνεται απλά υπολογίζοντας εναλλακτική διαδρομή? Γιατί δεν βρήκα κάπου να λέει αποφυγή των σημείων εισόδου σε πόλη.

 

Anyone? :-)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιεις άλλο πρόγραμμα GPS τότε;

 

Όπως είπα δεν χρησιμοποιώ άλλο, χρησιμοποιώ άλλα 5. Αλλά το maps είναι ελαφρύ και έχει το πλεονέκτημα να χρησιμοποιεί την πυξίδα (που για ανεξήγητους λόγους τα υπόλοιπα δείχνουν να αγνοούν) και να σου δείχνει που κοιτάς πράγμα πάρα πολύ χρήσιμο όταν είσαι πεζός. Γενικά πάνω που του έβαλαν και offline λειτουργία και πήγαν να το κάνουν ενδιαφέρον κάνουν αυτό και το χαλάνε. :rolleyes:

 

Και ένα άρθρο που πέτυχα τυχαία σήμερα για το πόσο "ανώνυμα" είναι τα ανώνυμα GPS data. http://edition.cnn.com/2013/03/26/tech/mobile/mobile-gps-privacy-study/index.html?hpt=te_t1

Edited by aiolos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

έχω κατεβάσει το navigon σε android συσκευή (samsung galaxy s3) ενώ η εγκατάσταση γίνεται κανονικά

κ τα φορτώνει όλα δεν με αφήνει να κατεβάσω κανέναν χάρτη(πχ.της ελλάδας) !!! ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;;

 

 

υγ: το πρόγραμμα είναι κατεβασμένο όχι από andoid market αλλά σε άλλες συσκευές που έχει περαστεί δουλεύει κανονικά !

KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος χρήστης των android κινητών

παρήγγειλα το galazy 3 mini

Για μενα το πιο βασικο είναι να έχει gps (χάρτες) για να μην αγοράσω ξεχωριστή συσκευή gps για το αυτοκίνητο..

Πόσο έχουν να αγοράσω χάρτες γι αυτό το μοντέλο και τι πρέπει να κάνω

χρειάζονται συχνα αναβαθμίσεις?

Από τη στιγμή που τους αγοράσω ξεμπέρδεψα ή θέλει συνέχει λεφτα για αναβαθμίσεις κτλ??!!

Και τέλος γενικά εξυπηρετεί σαν GPS

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διάβασε εδώ τι προγράμματα πλοήγησης προτείνει ο κόσμος και μπες στο google play να αγοράσεις. Το πληρώνεις μια φορά και σου δίνει ότι ενημερώσεις λάβει η εφαρμογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος χρήστης των android κινητών

παρήγγειλα το galazy 3 mini

Για μενα το πιο βασικο είναι να έχει gps (χάρτες) για να μην αγοράσω ξεχωριστή συσκευή gps για το αυτοκίνητο..

Πόσο έχουν να αγοράσω χάρτες γι αυτό το μοντέλο και τι πρέπει να κάνω

χρειάζονται συχνα αναβαθμίσεις?

Από τη στιγμή που τους αγοράσω ξεμπέρδεψα ή θέλει συνέχει λεφτα για αναβαθμίσεις κτλ??!!

Και τέλος γενικά εξυπηρετεί σαν GPS

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

 

Υπάρχουν διάφορα πακέτα με ή χωρίς αναβαθμίσεις, με ανάλογη επίπτωση στην τιμή. Επίσης, υπάρχουν με χάρτες μόνο από Ελλάδα η και περισσότερες χώρες. Σαν gps σίγουρα εξυπηρετεί, με τα ανάλογα αξεσουάρ (βάση αυτοκινήτου, φορτιστής). Όπως έγραψε κι ο φίλος παραπάνω, θα βρεις πολλές πληροφορίες σε αυτό το τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό GPS μου. προτείνετε που να έχει φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά; Κατέβασα το ndrive...τι λέτε;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ποιό GPS μου. προτείνετε που να έχει φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά; Κατέβασα το ndrive...τι λέτε;

 

Όλα όσα αναφέρονται νωρίτερα έχουν Ελληνικά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα το sygic 13. Πολλές βελτιώσεις. Πρώτα απ όλα έλυσαν το πρόβλημα με τον υπερβολικό ουρανό. Επίσης επιτέλους υποστηρίζουν πυξίδα που είναι πάρα πολύ χρήσιμο στους πεζούς. Και η αφαίρεση της notification bar λειτουργεί κανονικά. Και με νέο χάρτη 2012.10.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να βάλουν μια TTS Ελληνική φωνή ή να μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε αυτή του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το Update της 13.

Άκουσα για αρκετά bugs στην υπάρχουσα έκδοση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τη 13.1.0 final. Δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά δεν τη χρησιμοποίησα και πολύ ακόμα.

 

Και εγώ για αυτή μιλάω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιό GPS μου. προτείνετε που να έχει φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά; Κατέβασα το ndrive...τι λέτε;

 

Προτείνω το NAVIGON με χάρτες Navteq και με πάρα πολύ καλό TTS στα ελληνικά. Προσωπικά αυτό εμπιστεύομαι.

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Στο sygic 13, υπαρχει (πια...) η δυνατοτητα να βλεπω γραμμενο κανονικα σε μπαριτσα, τον τρεχων δρομο που περνάω;

Αν ναι(χλωμο...), απο που το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Στο sygic 13, υπαρχει (πια...) η δυνατοτητα να βλεπω γραμμενο κανονικα σε μπαριτσα, τον τρεχων δρομο που περνάω;

Αν ναι(χλωμο...), απο που το κανω?

 

Από την 12.2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Sygic.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από την 12.2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Sygic.

 

Επιτελους.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις, απο που το ορίζω?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις, απο που το ορίζω?

 

Πουθενά.

Είναι στάνταρ να εμφανίζεται στο κάτω μέρος ο δρόμος που περνάς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...