Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ. Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Ναι: http://www.multiupload.com/JHIFK9K80P

 

 

 

Ε...από κάποιο ελληνικό μαγαζί που θα σου το εγγυηθούν. Αλλά δεν υπάρχει θέμα με τα ελληνικά, βάζεις μόνος σου... δεν είναι Nokia ή κάτι που γίνεται δύσκολα... ό,τι θες κάνεις.

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μολης πηρα το κινητακι μιλαμε απιστευτο μετα απο χ10 μινι κ htc wildfire εχω παθει πλακα,ποτε θα βγει η επισημη 2.2?

 

Μαζί σου περιμένουμε όλοι. Εγώ λέω αισιόδοξα προς το τέλος του Σεπτέμβρη.

 

EDIT: Μα να έχω πάντα δίκιο; Tsk...

http://www.pocket-lint.com/news/34758/samsung-galaxy-s-uk-froyo

http://www.electricpig.co.uk/2010/07/30/samsung-galaxy-s-froyo-update-confirmed-for-september/

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροποσ να μεταφερω το destinator απο την 2αρα και να το βαλω σε μια 8 δικια μου?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροποσ να μεταφερω το destinator απο την 2αρα και να το βαλω σε μια 8 δικια μου?

 

Ίσως με κάποιο low level copy (bit-bit που δεν εξετάζει καθόλου περιεχόμενο και index).

 

Με TerraCopy σε PC δοκίμασες;

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην κατσω να περιμενω την Samsung ποτε θα βγαλει επισημο firmware...τουλαχιστον να βλεπουμε protected apps .

 

Το εκανα root εβαλα και market enabler και μου εβγαλε επιτελους το google earth και το google maps αναβαθμιση και 1002 αλλες εφαρμογες..........

 

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από τις 06:00 το πρωί που διαβάζω για την JM6, δεν έχω δει κάτι που να με κάνει να θέλω να την βάλω. Σε αναμονή κάποιας νεότερης (ίσως και final?) 2.2

Διαφορετικά δεν βλέπω λόγο να τα ξαναστήνω όλα πάλι από την αρχή.

 

Σωστός.

Εκτός αυτού απ όσα γράφουν στα xda καταλαβαίνεις ότι οι περισσοτεροι είναι καινούργιοι και δεν μπορείς να εμπιστευτεις την κρίση τους.

 

Λέει ο ένας φουλ σήμα στο gps, πριν έπιανα μόνο 4 δορυφόρους και τώρα 8:wacko:

Πως γίνεται αυτό αφού χρησιμοποιείται radio από τις γνωστές JM.

Αυτό είναι υπεύθυνο για το σήμα του gps, του wifi κλπ.

 

Τίποτα όλες οι JM είναι σχεδόν ίδιες λίγο καλύτερη είναι η Μ2

 

Ας περιμένουμε το froyo.

Εγώ πάντως αν το επίσημο froyo δεν αυξάνει την ram θα το δώσω το τηλέφωνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Εκτός αυτού απ όσα γράφουν στα xda καταλαβαίνεις ότι οι περισσοτεροι είναι καινούργιοι και δεν μπορείς να εμπιστευτεις την κρίση τους.

 

Λέει ο ένας φουλ σήμα στο gps, πριν έπιανα μόνο 4 δορυφόρους και τώρα 8:wacko:

Πως γίνεται αυτό αφού χρησιμοποιείται radio από τις γνωστές JM.

Αυτό είναι υπεύθυνο για το σήμα του gps, του wifi κλπ.

 

Τίποτα όλες οι JM είναι σχεδόν ίδιες λίγο καλύτερη είναι η Μ2

 

Ας περιμένουμε το froyo.

Εγώ πάντως αν το επίσημο froyo δεν αυξάνει την ram θα το δώσω το τηλέφωνο.

 

μα είναι ήδη αυξημένη, ακόμη και στο alpha Froyo JP3. Στα 305MB και μιλάνε για 512MB στην τελική.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην κατσω να περιμενω την Samsung ποτε θα βγαλει επισημο firmware...τουλαχιστον να βλεπουμε protected apps .

 

Το εκανα root εβαλα και market enabler και μου εβγαλε επιτελους το google earth και το google maps αναβαθμιση και 1002 αλλες εφαρμογες..........

 

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! :P

 

το google earth/maps είναι protected; δηλαδή δεν θα τα βλέπω χωρίς ροοτ;

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

το google earth/maps είναι protected; δηλαδή δεν θα τα βλέπω χωρίς ροοτ;

 

Δεν το βλέπεις χωρίς Market Enabler που με την σειρά του θέλει Root για να μπει!

 

Το Root με απλά λόγια είναι το να μπορεί μια εφαρμογή όσο και ο χρήστης του τηλεφώνου να παίρνει full administration του λειτουργικού. Δεν έχει καμία σχέση με content, internet ή ότι άλλο. Απλά αρκετές advanced εφαρμογές το απαιτούν για ευνόητους λόγους (access σε OS recources, procedures, κτλ).

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως πάτε? Σε καθημερινή βάση το κινητό μου κρατάει από τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ περίπου. Μέτρια χρήση, κάποια τηλ, λίγο σερφάρισμα, ραδιόφωνο το πρωί στον δρόμο για την δουλειά και πάντα σε 3G δίκτυο και ενεργοποιημένοι οι συγχρονισμοί. Μου φαίνεται ότι τελειώνει γρήγορα για μπαταρία 1500 mAh... Τι βλέπετε στα δικά σας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως πάτε? Σε καθημερινή βάση το κινητό μου κρατάει από τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ περίπου. Μέτρια χρήση, κάποια τηλ, λίγο σερφάρισμα, ραδιόφωνο το πρωί στον δρόμο για την δουλειά και πάντα σε 3G δίκτυο και ενεργοποιημένοι οι συγχρονισμοί. Μου φαίνεται ότι τελειώνει γρήγορα για μπαταρία 1500 mAh... Τι βλέπετε στα δικά σας?

 

Χθες έγραψα αναλυτικά τη χρήση που κάνω και τα power settings.

Χαλαρά πια βγάζει 45-50 ώρες. Σήμερα πχ είμαι στο 56% και το κινητό είναι ήδη 27 ώρες εκτός πρίζας (και ανοιχτό όλο το βράδυ, με 2-3 κλήσεις μάλιστα).

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω(ελπίζω) οτι θα είναι κάτω απο 1000...

S amoled δυστηχώς δεν θα έχει απο τι διαβάζω:(

 

PS: κριτικέ με το setup που έχεις στο γαλαξία σου είσαι ευχαριστημένος?

 

Γενικά ναι, μικροπροβλήματα μόνο όπως το ότι η external_SD είναι RO και όχι RW για τα εσωτερικά process του λειτουργικού (πχ δεν μπορείς να μεταφέρεις app στην external_sd).

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Για τους φανατικούς της μπάλας (και... του στοιχήματος) να προτείνω το soccer-scores fotmob. Live αποτελέσματα από πολλές πολλές διοργανώσεις.
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

1) Μιλάς για Swype? Απλά σύρε το δάχτυλό σου από το Swype button με το i στο Q, που έχει και τη γλώσσα.

2) Βάλε ένα task manager από το market. Το advanced task killer ας πούμε.

3) Βγαίνει ό,τι είχες την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες... βασικά αυτό με τα ονόματα βολέυει, γιατί αν σύρεις το δάχτυλό σου από αριστερά προς τα δεξιά παίρνει τηλέφωνο, ανάποδα στέλνει μήνυμα, και συνήθως είναι εκεί τα τηλέφωνα που χρησιμοποιώ συνέχεια.

 

1) όχι μιλάω για την απλή εισαγωγή. Πώς κάνεις εναλλαγή ελληνικού αγγλικού πληκτρολογίου όταν γραφείς; (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο)

2) δηλαδη το κινητό δεν έχει τρόπο να βλέπεις ποιές εφαρμογές τρέχουν για να μπορείς και να κάνεις εναλαγή μεταξή των τρεχούμενων εφαρμογών ή να κλείσεις μερικές; (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο)

3) όχι στον φίλο μου δεν βολεύει να του βγαίνει κάθε φορά τα τελευταία νούμερα πατώντας αυτο το πλήκτρο! (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο, πατάς το κουμπί αυτό που λέμε το πράσινο και πάντα ανοίγει με το πληκτρολόγιο, πατάς το hardkey=αποδοχή κλήσης (που δεν έχει το galaxy) και σου βγάζει τους τελευταίους αριθμούς που κάλεσες - σε καλέσανε)

 

Τελικά καταλήγω ότι το μόνο προτέρημα του galaxy ενταντι του WAVE είναι μόνο οι εφαρμογές android, κατά τ'άλλα σε καθημερινή χρήση δεν είναι τόσο βολικό όσο το BADA στο WAVE...άντε και το μέγεθος οθόνης, τίποτα άλλο.

 

PS. To bluetooth πως γίνεται να είναι μόνιμα ενεργοποιημένο και να μην κλέινει μετά απο 113 δευτ. περίπου. πατάω στην αρχική οθώνη το εικονίδιο BT αλλά δεν το βλέπουν οι συσκευές αν δεν πάς στο μενού μέσα στο κινητό και το ενεργοποιήσεις να είναι ΟΡΑΤΟ! ήμαρτον! απίστευτη μανουρα!

 

 

 

PS2 WAVE και πάλι WAVE!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τίποτε γι’ αυτό (http://www.engadget.com/2010/08/24/samsung-galaxy-s-sporting-gorilla-glass-to-protect-that-precious/)?

Θα αλλάξει κάτι στο προστατευτικό της οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τίποτε γι’ αυτό (http://www.engadget.com/2010/08/24/samsung-galaxy-s-sporting-gorilla-glass-to-protect-that-precious/)?

Θα αλλάξει κάτι στο προστατευτικό της οθόνης?

Σαν τι ν αλλαξει; Το κινητο εχει ηδη αυτη την επικαλυψη στην οθονη.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

PS. To bluetooth πως γίνεται να είναι μόνιμα ενεργοποιημένο και να μην κλέινει μετά απο 113 δευτ. περίπου. πατάω στην αρχική οθώνη το εικονίδιο BT αλλά δεν το βλέπουν οι συσκευές αν δεν πάς στο μενού μέσα στο κινητό και το ενεργοποιήσεις να είναι ΟΡΑΤΟ! ήμαρτον! απίστευτη μανουρα!

 

Μα καλά πόσα πια διαφορετικά bluetooth devices κάνετε pair-unpair και σας ενοχλεί αυτό? Έλεος! :)

 

Για security λόγους το έχουν έτσι και πολύ καλά κάνουν. Έχεις δει πόσο εύκολα σου κάνουν copy τα πάντα από το κινητό όσοι ξέρουν; Έλα να σου δείξω πόσα κινητά είχαμε πάρει "backup" από τους ανίδεους για να τους πείσουμε να κλείσουν τα bluetooth. Άσε αν κάνεις scan σε κανένα Metro..... γλέντι :lol::lol:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

1) όχι μιλάω για την απλή εισαγωγή. Πώς κάνεις εναλλαγή ελληνικού αγγλικού πληκτρολογίου όταν γραφείς; (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο)

2) δηλαδη το κινητό δεν έχει τρόπο να βλέπεις ποιές εφαρμογές τρέχουν για να μπορείς και να κάνεις εναλαγή μεταξή των τρεχούμενων εφαρμογών ή να κλείσεις μερικές; (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο)

3) όχι στον φίλο μου δεν βολεύει να του βγαίνει κάθε φορά τα τελευταία νούμερα πατώντας αυτο το πλήκτρο! (το Wave μου έχει τον απλούστερο τρόπο, πατάς το κουμπί αυτό που λέμε το πράσινο και πάντα ανοίγει με το πληκτρολόγιο, πατάς το hardkey=αποδοχή κλήσης (που δεν έχει το galaxy) και σου βγάζει τους τελευταίους αριθμούς που κάλεσες - σε καλέσανε)

 

Τελικά καταλήγω ότι το μόνο προτέρημα του galaxy ενταντι του WAVE είναι μόνο οι εφαρμογές android, κατά τ'άλλα σε καθημερινή χρήση δεν είναι τόσο βολικό όσο το BADA στο WAVE...άντε και το μέγεθος οθόνης, τίποτα άλλο.

 

PS. To bluetooth πως γίνεται να είναι μόνιμα ενεργοποιημένο και να μην κλέινει μετά απο 113 δευτ. περίπου. πατάω στην αρχική οθώνη το εικονίδιο BT αλλά δεν το βλέπουν οι συσκευές αν δεν πάς στο μενού μέσα στο κινητό και το ενεργοποιήσεις να είναι ΟΡΑΤΟ! ήμαρτον! απίστευτη μανουρα!

 

 

 

PS2 WAVE και πάλι WAVE!

1) Εγκαθιστάς άλλο πληκτρολόγιο...από τα πολλά που βρίσκεις...κάτι το οποίο δεν γίνεται με το BADA δωρεάν...και έχεις κουμπάκι όπως το λες, για αλλαγή γλώσσας.

2) Κανένα κινητό δεν έχει δυνατότητα να δει από μόνο του. Και το wave χρησιμοποιεί task manager. Φυσικά και έχει επιλογή για να δεις τις Running applications και έχει και task manager για να τις κλείσεις αν θέλεις...δεν το ψάξατε καλά με τον φίλο σου...Αλλιώς εγκαθιστάς ένα από τα πολλά Task Manager που βρίσκεις δωρεάν...κάτι που με το BADA δεν γίνεται προς το παρόν...

3) Ο φίλος σου έχει επιλέξει να εμφανίζονται οι κλήσεις και όχι το αριθμητικό πληκτρολόγιο. Όταν τηλεφωνας πάντα μετά όποτε πατήσεις το πράσινο κουμπί, όπως το λες, βγαίνει το αριθμητικό πληκτρολόγιο. Ποτέ δεν βγαίνουν οι προηγούμενες κλήσεις...δοκιμάστε το και θα το δείτε.

 

Καλό και το Wave, αλλά λίγο άκομψο, με μικρή οθόνη και δεν υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές λόγω BADA...

 

PSPortable : Την λέξη "δωρεάν" που χρησιμοποιώ στο κείμενο, την μεταφράζω από λεξικό της Καραϊβικής...αυτήν της γνωστής ταινίας...αρέσει πολύ η ταινία αυτή σε όσους έχουν Android...οι υπόλοιποι το πολύ πολύ να βλέπουν το "Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων" ή τον Πινόκιο...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, συσκευη απο αmazon .de, firmware jf3,ζηταω τη βοηθεια σας για τα εξης προβληματα...

οποιο ελληνικο προγραμμα πληκτρολογιου...για sms χρησιμοποιησα βγαζει ?????, automatic ειναι set στις γλωσσες...

δεν συνδεεται με το kies.....σοβαρο,υπαρχει και στο u tube....

 

ζηταω την βοηθεια εδω εστω και σε pm για να μην ενοχλουμε,...παρακαλω οσοι παρομιοι, ποιο ειναι το καλλιτερο firmware που διορθωνει αυτα,....γιατι ειμαι ετοιμος να το σπασω:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πόσα πια διαφορετικά bluetooth devices κάνετε pair-unpair και σας ενοχλεί αυτό? Έλεος! :)

 

Για security λόγους το έχουν έτσι και πολύ καλά κάνουν. Έχεις δει πόσο εύκολα σου κάνουν copy τα πάντα από το κινητό όσοι ξέρουν; Έλα να σου δείξω πόσα κινητά είχαμε πάρει "backup" από τους ανίδεους για να τους πείσουμε να κλείσουν τα bluetooth. Άσε αν κάνεις scan σε κανένα Metro..... γλέντι :lol::lol:

 

Offtopic, αλλα πρεπει να ειναι εντελως ασχετος ο αλλος για να επιλεξει αποδοχη του οτιδηποτε απο αγνωστο :ninja:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Από τις 06:00 το πρωί που διαβάζω για την JM6, δεν έχω δει κάτι που να με κάνει να θέλω να την βάλω. Σε αναμονή κάποιας νεότερης (ίσως και final?) 2.2

Διαφορετικά δεν βλέπω λόγο να τα ξαναστήνω όλα πάλι από την αρχή.

 

- Από τότε που εκανα wipe factory data reset και format στην εσωτερική μνήμη, δεν έχει κάνει ούτε ένα FC,. . . αν εξαιρεσω το ότι δεν λειτουργει το tethering και η εγκατάσταση στην εξωτερική μνήμη ,κατά τα αλλά η jp3 είναι αστέρι . . . σήμερα κάπου πήρε το ματι μου και την τελική έκδοση του flash 10.1 που μπορεί να εγκατασταθεί σε συστημα με froyo. . . . είμαι σε διακοπές με μόνο υπολογιστή τον samsung galaxy s και δεν διακυνδινευω να δοκιμάσω.

http://phandroid.com/2010/08/23/get-the-official-flash-10-1-release-for-installation-on-any-phone-running-android-2-2/

 

- Άρχισαν και οι πρωτιές :D .... http://phandroid.com/2010/08/24/samsung-galaxy-s-becomes-the-first-divx-hd-certified-android-phone/

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Από τότε που εκανα wipe factory data reset και format στην εσωτερική μνήμη, δεν έχει κάνει ούτε ένα FC,. . . αν εξαιρεσω το ότι δεν λειτουργει το tethering και η εγκατάσταση στην εξωτερική μνήμη ,κατά τα αλλά η jp3 είναι αστέρι . . . σήμερα κάπου πήρε το ματι μου και την τελική έκδοση του flash 10.1 που μπορεί να εγκατασταθεί σε συστημα με froyo. . . . είμαι σε διακοπές με μόνο υπολογιστή τον samsung galaxy s και δεν διακυνδινευω να δοκιμάσω.

http://phandroid.com/2010/08/23/get-the-official-flash-10-1-release-for-installation-on-any-phone-running-android-2-2/

 

- Άρχισαν και οι πρωτιές :D .... http://phandroid.com/2010/08/24/samsung-galaxy-s-becomes-the-first-divx-hd-certified-android-phone/

 

Adobe Flash 10.1

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=756531

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ για τη JP3, για alpha/beta state είναι πάρα πολύ καλή για everyday heavy use.

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα οταν το συνδεω σε mass storage mode. Στον υπολογιστη μου φαινονται και οι δυο δισκοι (του τηλεφωνου και της καρτας μνημης που του εχω βαλει), αλλα οταν κλικαρω πανω τους για να δω τα περιεχομενα μου λεει Insert Disk και δεν ανοιγουν.

Δεν με ενοχλει τρελα καθως μπορω να περναω τα αρχεια μου στην συσκευη ειτε μεσω wifi ειτε μεσω Kies (αν και τρωει κολληματα σε μεγαλα/πολλα αρχεια) ειτε μεσω bluetooth ειτε μεσω card reader. Απλα δεν καταλαβαινω τι φταιει. Εχω κανει mount και εχω τικαρει και ξετικαρει το usb debugging.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το Samsung firmwares το εκλεισαν οπως ακουγοταν, η νεα σελιδα τους απο οτι φενεται θα ειναι http://www.samfirmware.webs.com/ και επειδη ακομα το φτιαχνουν, το λινκ για το κινητο μας ειναι http://www.samfirmware.webs.com/i9000.htm :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...