Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο βίντεο είναι μούφα και όχι το κινητό.

Το φαινόμενο jelo που το έχουν όλα στο συγκεκριμένο βίντεο, θα διορθωθεί με νέο firmware όπως ανακοίνωσε και η Samsung...

Τώρα αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει την κάμερα να δεις την φοβερή της ποιότητα για τέτοια κάμερα καλύτερα να μην εμπιστεύεσαι τέτοια βίντεο...Δοκίμασέ το στην πράξη και δες και το βίντεο σε HD τηλεόραση ή οθόνη για να καταλάβεις το πόση διαφορά έχει η 5MP κάμερα του Galaxy συγκρινόμενη με 8MP και πάνω, διαφόρων άλλων κινητών, αν και όπως έχω ξαναπεί τα MP δεν κάνουν την κάμερα, γιαυτό άλλωστε και μια 5MP έχει πολύ καλύτερη εικόνα από άλλες θεωρητικά καλύτερες...

Επίσης έχει στο αυτόματο το Brightness του Galaxy γιαυτό και φαίνεται σκοτεινότερο.

Με την λογική αυτή θα βγάλεις σκάρτη την Canon 5D MarkII, που πλέον το Hollywood και όχι μόνο αντικαθιστά το φιλμ...έχει jelo, αλλά με νέα firmware διορθώνεται...

Και αν την δω απλώς σαν αγοραστής και όχι σαν κάτι άλλο που είμαι, θα πω ότι η κάμερα είναι εξαιρετική, ιδιαίτερα σε χαμηλό φωτισμό και με τις σωστές ρυθμίσεις...πάντα για κινητό...

 

Για το συγκεκριμένο βίντεο μίλησα για το smoothness μόνο δεν ξέρω αν λέγεται jelo η κάπως αλλιώς πάντως υπάρχει και είναι ενοχλητικό οπότε δεν βλέπω γιατί είναι μούφα το βίντεο.

 

Μακάρι να διορθωθεί με firmware update αλλά μέχρι τότε και μέχρι να δούμε πως ακριβώς θα το διορθώσουν και αν τελικά θα το διορθώσουν το πρόβλημα παραμένει.

 

Την κάμερα την έχω χρησιμοποιήσει και δε με ικανοποίησε στο θέμα του βίντεο γι αυτό και το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα και το link που επιβεβαίωσε το πρόβλημα που έβλεπα και μόνος μου. Επίσης είδα τα βίντεο σε τηλεόραση 40" με διάφορους players.

 

Δε μίλησα για megapixels σαφώς και μια 5άρα μπορεί να είναι ανώτερη από μια 8άρα δε διαφωνώ άλλωστε μιλάω για βίντεο όχι για φώτο.

 

Δε μίλησα επίσης για το brightness άλλωστε αυτά δε μπορείς να τα καταλάβεις από βίντεο στο youtube.

 

Αν η Canon 5D MarkII τραβάει τέτοιο βίντεο όπως το galaxy τότε είναι σκάρτη δε χρειάζεται να τη βγάλω εγώ, τουλάχιστον μέχρι να διορθωθεί γιατί εκεί πλέον μιλάμε και για κάμερα όχι για κινητό.

 

Για φωτογραφία δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω βγάλει αρκετές ακόμη. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σίγουρα αυτές που έχω βγάλει ως τώρα είναι πολύ κατώτερης ποιότητας από τις φωτογραφίες που έβγαζα με μια απλή canon a80 4mp 5ετίας χωρίς σταθεροποιητή αλλά είναι σίγουρα άδικη μια σύγκριση με camera έστω και 5ετίας. Παρόλα αυτά δε μπορώ να πω ότι με έχει απογοητεύσει στο θέμα φωτογραφία.

 

Σαν αγοραστής λοιπόν λέω ότι το βίντεο δεν είναι καθόλου ικανοποιητικό μακάρι να διορθωθεί.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά στον browser σας κάνει αναδίπλωση κειμένου στο πλάτος της οθόνης; Υποτίθεται ότι το έχω ενεργό αλλά δεν την κάνει. Εκτός αν δεν το κάνει σε όες τις σελίδες.

 

Κάνει και στο πλάτος

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

 

Εστειλα πριν αυτη την ερωτηση στους XDA αλλα μιας και εχει να κανει με ελληνικα το κανω paste και εδω αν ξερει κανεις να βοηθησει ...

 

Ευχαριστω

Hello all,

 

I am new to android and have been reading quite a bit of this forum to catch up!

I need some advice.

I bought Galaxy S from an e-shop in greece back in July which specifically said greek version. And true to its word it did have the greek language and swype keyboard installed but when the phone booted up it was in SpanisH (after a while I managed to change it to english).

I have a PDA version of XWJFB and phone and CSC version of XXJF5

because the PDAand phone version is not the same kies says that I cannot upgrade this version. HOWEVER, when I use kies in test mode it says that I can update to PDA:JFF/PHONE JF5. Is it safe to upgrade? Will I loose the greek swype and language or something...

 

Thanks in advace,

Chryssa

 

Χρύσα, αν κάνεις *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ωωλλ είναι η ώρα (σε 24h format) και τα λεπτά που δείχνει το ρολόι πάνω δεξιά, θα σου βγάλει ενα μάτσο κωδικούς... Χωρίς να αλλάξεις κάτι (πάτα Cancel) και θα βγεις, μπορείς να πεις ποιούς έχει το τηλέφωνο σου, και σε ποιόν είναι "κλειδωμένο" τώρα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παντως για να επανελθω στο θεμα του βιντεο στα 720p νομιζω το galaxy οπως και ολα τα android ειναι λιγο μουφα και φαινεται στο παρακατω λινκ οπου το μονο που τραβαει σωστο βιντεο ειναι το iphone4 και μιλαω κυριως για το ποσο smooth ειναι το βιντεο που τραβανε οι συσκευες και οχι για χρωματα που ειναι υποκειμενικα

 

 

Δεν νομιζω να ειναι ασχημο αυτο το πολυ προχειρο βιντεακι.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/video-2010-08-14-17-05-58.3gp

 

Μια χαρα παιζει στην 24 samsung.

Εχω και αλλα πολυ καλυτερα σε μικροτερη αναλυση αλλα ειναι 250ΜΒ και βαριεμαι να τα κανω upload.

 

Για κινητό μια χαρά είναι. Δεν ξέρω αν το iPhone βγάζει καλυτερα βίντεο, αλλά κοστίζει και 300 ευρώ παραπάνω.

Πάντως στο συγκριτικό του gsmarena δεν είδα σπουδαία διάφορα.

Τα συγκριτικά στο YouTube να μην τα εμπιστευεσαι.

Θυμάμαι ένα συγκριτικό του Engadget σχετικά με τις οθόνες iPhone 4 & Galaxy που είχαν επιλέξει ένα βιντακι που εξυπηρετούσε τις δυνατότητες της οθόνης του iPhone γνωστή η σχέση engadget με apple.

 

οταν βλεπω ενα βιντεακι στο youtube πως μπορω να το download πχ οπως στο wave?

 

Κατεβασε απο το market την εφαρμογη free Tube

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατάστροφή! το άσπρο είναι πιο όμορφο :cry:

 

http://phandroid.com/2010/08/20/samsung-galaxy-u-goes-official/

 

Aν εβγαινε μονο σε ασπρο πιθανοτατα δεν θα το αγοραζα :lol:

Γουστα. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, αν κάνεις *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ωωλλ είναι η ώρα (σε 24h format) και τα λεπτά που δείχνει το ρολόι πάνω δεξιά, θα σου βγάλει ενα μάτσο κωδικούς... Χωρίς να αλλάξεις κάτι (πάτα Cancel) και θα βγεις, μπορείς να πεις ποιούς έχει το τηλέφωνο σου, και σε ποιόν είναι "κλειδωμένο" τώρα;

 

Ολους??

λοιπον ξεκιναω.. ATO AUT CNX COA COS CRO CYO CYV EPL FOP FTM H3G HAT IRD KOR MET MOT MOZ MSR MTL O2C O2I ORO SEB SIM SMO SUN TMZ TOP TPH TRA TSR VDH VDI VIP VVT XEB XEF XEH XEO XEZ XFA XFC XFE XFM ...ουφ

Επιλεγμενο ειναι το TPH. To COS ειναι cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη συσκευη...

Ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την συσκευη:

Ποια ειναι η αυτονομια της συσκευης και ποσο καλυτερη ειναι σε εφαρμογες απο αλλες οπως το htc desire;

Ποια ειναι τα προβληματα που εχει η συγκεκριμενη συσκευη απο ολους τους τομεις...;

Μπορειτε να γραψετε ποιες ειναι οι καλυτερες και οι πιο χρησιμες εφαρμογες (πιστευω αυτο θα οφελησει πολλους),(και αν ειναι δυνατον και μια εφαρμογη player).

Ευχαριστω!:happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ασχημο αυτο το πολυ προχειρο βιντεακι.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/video-2010-08-14-17-05-58.3gp

 

Μια χαρα παιζει στην 24 samsung.

Εχω και αλλα πολυ καλυτερα σε μικροτερη αναλυση αλλα ειναι 250ΜΒ και βαριεμαι να τα κανω upload.

 

Για κινητό μια χαρά είναι. Δεν ξέρω αν το iPhone βγάζει καλυτερα βίντεο, αλλά κοστίζει και 300 ευρώ παραπάνω.

Πάντως στο συγκριτικό του gsmarena δεν είδα σπουδαία διάφορα.

Τα συγκριτικά στο YouTube να μην τα εμπιστευεσαι.

Θυμάμαι ένα συγκριτικό του Engadget σχετικά με τις οθόνες iPhone 4 & Galaxy που είχαν επιλέξει ένα βιντακι που εξυπηρετούσε τις δυνατότητες της οθόνης του iPhone γνωστή η σχέση engadget με apple.

Καλό το βίντεο αλλά με ακίνητη σχετικά κάμερα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως κατά την κίνηση όταν στρέφεις το τηλέφωνο προς άλλη κατεύθυνση ίσως γιατί η πληροφορία που πρέπει να καταγράψει τότε το τηλέφωνο είναι μεγαλύτερη αφού αλλάζει το σύνολο της εικόνας που απεικονίζεται.

 

300 Ευρώ; 600 πήρα εγώ το galaxy από cosmote 660 λένε ότι θα έχει το 4 αν και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος.

 

Δεν εμπιστεύομαι τα βιντεάκια του youtube τα μάτια μου εμπιστεύομαι.

 

Συμφωνώ για το engadget αλλά και το gsmarena είναι λίγο αντί-apple ειδικά το συγκριτικό galaxy vs iphone4 βγάζει μάτι.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε υπ οψην σας και τις ιδιαιτερότητες των ελληνικών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

Δεν θελουμε κεραίες πουθενά και όλο παραπονιομαστε.

 

Εδώ που βρίσκομαι δεν έχω κανένα πρόβλημα απ αυτά που περιγραφετε, αλλά οι κεραίες είναι περισσότερες από τους μιναρεδες των τζαμιων.:)

 

Μάλιστα για λόγους αισθητικής της κάνουν να μοιάζουν με τεράστιους φοίνικες και δένουν με τους αληθινους στις πλατείες που τις τοποθετούν

 

Δείτε την φωτό http://yfrog.com/jmd7snj

 

Έπειτα εμείς έχουμε εδώ EDGE και όχι GPRS όπως στην Ελλάδα που είναι τόσο αργό.

Το δε 3G είναι πολύ καλό όπου υπάρχει.

 

EDGE υπάρχει και εδώ σε αρκετές περιοχές, κυρίως από Vodafone. Επίσης, και το 3G μέσω VF είναι εξαιρετικά αξιόλογο σε ταχύτητες. Αναφέρομαι σε ορισμένες περιπτώσεις όπου το handover δε γίνεται με ομαλό τρόπο και όχι σε περιοχές με πρόβλημα κάλυψης. Με άλλες συσκευές δε, ακόμη και της ίδιας της Samsung(π.χ. Wave) δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Δεν είναι πρόβλημα ή γενικότερο φαινόμενο του πομποδέκτη του Galaxy S, όμως σίγουρα θέλει προσοχή το τμήμα του πομποδέκτη. Προφανώς είναι ρυθμισμένες λάθος παράμετροι (αν και ο πομπδέκτης δεν είναι και τρομερά ευαίσθητος για τη διατήρηση του σήματος). Ενδεικτικά αναφέρω πως σε SE C905 είχα λήψη σήματος με εντάσεις από περίπου -105 dBm έως και -111 dBm(φυσικά, το τηλέφωνο λειτουργούσε χωρίς την παραμικρή διακοπή, ακόμη και σε κλήσεις) και στο ίδιο σημείο το Galaxy S ήταν εκτός δικτύου. Δεν ισυχρίστηκα ότι είναι ελαττωματική η συσκευή, αλλά δυστυχώς δεν είναι και το δυνατό της κομμάτι η ευαισθησία του πομποδέκτη.... Θέλει λίγη δουλειά η Samsung σ'αυτό το σημείο ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις έχω και τις 2 (η JF5 είναι η JFB), αλλά δε μιλάω για κλειδωμένα τηλέφωνα... κάποια που αγοράστηκαν από συγκεκριμένα μαγαζιά ακόμα και στην Αγγλία, έχουν διαφορετικό product code, ας είναι ξεκλείδωτα. π.χ. τα τηλέφωνα που τα πήραν ξέρω γω από το dialaphone, έχουν κωδικό XEU. Ενώ κάποια άλλα π.χ. από το carphone warehouse, έχουν κωδικό CPW, και ΔΕΝ γινόνται όλα upgrade (ακόμα). Να επαναλάβω ότι είναι ξεκλείδωτα όλα (μένω εδώ, ξέρω). Η μόνη εταιρεία που διαφέρει για την ώρα είναι η vodafone uk, που έχει την αποκλειστικότητα για το 16GB μοντέλο. Σε μοντέλα άλλων χωρών ισχύει το ίδιο.

 

Μπορείς να δεις τον δικό σου product code κοιτάζοντας στο registry του Kies. [HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB]

 

Δεν αμφισβήτησα αυτό που λες, δηλαδή ότι είναι καλό να κρατάμε το αρχικό firmware, απλά λεω να μην παραξενευτούν κάποιοι αν δε βλέπουν upgrade. (προφανώς το δικό σου τηλέφωνο έχει upgradable product code)

 

 

 

Ναι, όπως είπα πιο πάνω, εξαρτάται από το firmware version και το product code.... δεν ξέρω ποιά product codes επιτρέπει το kies να αναβαθμιστούν για την JF5 έκδοση.

 

product code apo registry GT-I9000HKDCOS

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Ολους??

λοιπον ξεκιναω.. ATO AUT CNX COA COS CRO CYO CYV EPL FOP FTM H3G HAT IRD KOR MET MOT MOZ MSR MTL O2C O2I ORO SEB SIM SMO SUN TMZ TOP TPH TRA TSR VDH VDI VIP VVT XEB XEF XEH XEO XEZ XFA XFC XFE XFM ...ουφ

Επιλεγμενο ειναι το TPH. To COS ειναι cosmote?

 

To TPH είναι πορτογαλλικό (δεν ήταν ισπανικά στην αρχή αλλά πορτογαλλικά). Αν κάνεις update με test mode, δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν ελληνικά μετά, δε νομίζω να το έχει δοκιμάσει κανένας. Αν θες μπορείς να διαλέξεις COS ή CYO, αυτά τα 2 είναι σίγουρα ελληνικά (ναι, υποθέτω ότι το COS είναι από Cosmote, το CYO ίσως να είναι πιο γενικό). Αν διαλέξεις ένα από αυτά, τα χαθούν τα δεδομένα σου παρόλα αυτά. Επίσης, δε νομίζω να έχουν δώσει release στην ελλάδα ακόμα από το KIES... Για την ώρα το μόνο σίγουρο είμαστε εμείς στην Αγγλία με τον ΧEU κώδικα που βλέπω ότι δεν τον έχεις.

Το test mode υποθέτω ότι αγνοεί αυτόν τον κώδικα, αλλά δεν είναι σίγουρο. Το άλλο που μπορεί να κάνει είναι να σου δίνει όποιο βρει από τη λίστα αυτή. Οπότε δεν είναι τίποτα σίγουρο... μπορεί να παραμείνει η λίστα σου, μπορεί και όχι και να βρεθείς χωρίς ελληνικό Swype, αν και αμφιβάλλω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Πορτογαλλία... με ευρωπαϊκό multi-csc firmware, που έχει και ελληνικά. Αν ήταν από Ελλάδα, θα ήταν COS, CYO, AOC, VGR, TGR, EUR ή GER.

Μπορείς να πειραματιστείς αν σε ενοχλεί κάτι, ούτως ή άλλως δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία, αφού μπορείς να βάλεις ελληνικά ακόμα και να μην έχει.

Το πιο σίγουρο είναι ότι το Froyo θα βγεί για όλες τις εκδόσεις όταν βγει... οπότε θα κάνεις σίγουρα τότε update. (και μάλλον θα σου βγει πάλι σε πορτογαλλικά στην αρχή αν δεν αλλάξεις το code :))

- Alex
Link to comment
Share on other sites

product code apo registry GT-I9000HKDCOS

 

Το COS είναι ελληνικό. Δεν υπάρχει μάλλον επίσημο upgrade για ελληνικό sales code. Γι'αυτό και δεν το βλέπεις στο Kies. (To COS θα το δεις και με τη διαδικασία που έκανε πιο πάνω η Χρύσα).

 

EDIT: Ο koseft έχει νεώτερο firmware, με CΟS (JG1). Υπάρχει λοιπόν περίπτωση εσύ Χρύσα αν το γυρίσεις σε COS, να σου δώσει το JG1. Μπορεί και όχι.

Το τηλέφωνο του koseft:

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC:I9000OXXJF9

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kανένας network protocol analyzer (κάτι σαν ethereal π.χ.) παίζει για android; Βρήκα τον packetsniffer αλλά δε μου πολυάρεσε και δεν είδα να καταγράφει όλο το πακέτο αλλά μόνο headers.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη με το παρών λογισμικό και εφόσον δεν είναι τεσταρισμένο,θα περιμένω το froyo.Αλλά αυτό που είπες με το COS ισχύει; πρέπει απλά να επιλέξω το COS και να πατήσω install; δεν θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα σε future upgrades (froyo); ή σε market applications;
Link to comment
Share on other sites

Kανένας network protocol analyzer (κάτι σαν ethereal π.χ.) παίζει για android; Βρήκα τον packetsniffer αλλά δε μου πολυάρεσε και δεν είδα να καταγράφει όλο το πακέτο αλλά μόνο headers.

 

Snifferακι μυρωδάτο ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=725692

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη με το παρών λογισμικό και εφόσον δεν είναι τεσταρισμένο,θα περιμένω το froyo.Αλλά αυτό που είπες με το COS ισχύει; πρέπει απλά να επιλέξω το COS και να πατήσω install; δεν θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα σε future upgrades (froyo); ή σε market applications;

 

Θα σου δημιουργήσει το πρόβλημα ότι θα χάσεις τα δεδομένα σου, είναι σα να βάζεις το firmware από την αρχή κατά κάποιο τρόπο... αλλά είναι safe. (Τουλάχιστον για όλους τους άλλους, μη με κυνηγάς αν εκραγεί το τηλέφωνό σου :P)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

όπα θα τον δοκιμάσουμε κι αυτόν thanx

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Καλό το βίντεο αλλά με ακίνητη σχετικά κάμερα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως κατά την κίνηση όταν στρέφεις το τηλέφωνο προς άλλη κατεύθυνση ίσως γιατί η πληροφορία που πρέπει να καταγράψει τότε το τηλέφωνο είναι μεγαλύτερη αφού αλλάζει το σύνολο της εικόνας που απεικονίζεται.

 

300 Ευρώ; 600 πήρα εγώ το galaxy από cosmote 660 λένε ότι θα έχει το 4 αν και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος.

 

Δεν εμπιστεύομαι τα βιντεάκια του youtube τα μάτια μου εμπιστεύομαι.

 

Συμφωνώ για το engadget αλλά και το gsmarena είναι λίγο αντί-apple ειδικά το συγκριτικό galaxy vs iphone4 βγάζει μάτι.

 

To galaxy έχεις την δυνατότητα να το αγοράσεις απ οπουδήποτε στην Ευρώπη 450-500 ευρώ.

Βάζοντας του μια 16αρα κάρτα που όλοι έχουμε από προηγούμενες συσκευές πάμε στα 24GB

To iPhone το 32 αρι πλησιάζει τα 800 και πρέπει να φιλισεις κατουριμενες ποδιές να το πάρεις χωρίς νέο συμβόλαιο.:lol:

 

Δεν νομίζω ότι κανένα κινητό μπορεί να βγάλει σωστό βίντεο μετακινοντας ταχύτατα γιατί η κίνηση, θα μεταφερθεί όλη στην εικόνα.

Μόνο ομαλή σιγανη κίνηση είναι αποδεκτή για σωστά αποτελέσματα χωρίς να χωροπηδαει η εικόνα από τις κινήσεις του χεριού μας.

Έχω τραβήξει 20 λεπτά βίντεο στα 720 όμως, όπου βρισκόμαστε σε πλοιάριο και καταγράψω τα αξιοθέατα στις όχθες του Νιλου.

Η κάμερα κινηται αφού κινηται το σκάφος άσχετα αν έγω την κρατώ σταθερά.

Επίσης στο πλάνο υπάρχουν άνθρωποι και ζώα, πουλια σε κινηση.

Η καταγραφή γίνεται μια χαρά.

Έχω ανεβάσει ένα κομματι στο YouTube αλλά η ποιότητα λόγω της μεταφοράς είναι πολύ κακή σε σχέση με την πραγματική.

Γι αυτό το προηγούμενο το έκανα upload στο Dropbox.

Δες το, αλλά δώσε βάση στην κίνηση και όχι σε αλλά πράγματα γιατί ειλικρινά χάνει πολύ στο YouTube.

Κάποια κουνηματα πάνω κάτω δεν οφείλονται φυσικά στην κάμερα, αλλά στην κίνηση της βαρκας.

http://www.youtube.com/watch?v=RksvzNBZxlQ

 

Δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον τώρα δεν σκέφτομαι το iPhone γιατί και πολλά είναι τα χρήματα αλλά κυρίως έχοντας το iPad μ ενδιαφέρει να γνωρίσω και τα android που έχουν πολλά θετικά στοιχια.

Εξελισονται και θα δούμε πολλά ακόμα.

Σε μερικά πράγματα δε, είναι πολύ πιο γρήγορα από το ios.

Αγορασα το pulse από το market. Αν δεις πόσο γρήγορα ανοίγει στο galaxy σε σχέση με το iPad, θα καταλάβεις τι σου λέω.

 

Θα περιμένω και τo froyo και εφοσον δεν μεινω ευχαριστημενος, θα δω και τα νέα HTC.

Το μοναδικό μου κόλλημα είναι αυτό της αστάθειας στην ταχύτητα της συσκευής ανάλογα με την διαθέσιμη μνήμη.

Δεν έχω πεισθεί ότι είναι μόνο θέμα της samsung. Κάτι μου λέει ότι είναι γενικό πρόβλημα των android.

Απλά στο galaxy γίνεται πιο έντονο λόγο του γνωστού θέματος της αποθήκευσης των δεδομένων.

 

Αν διαπιστώσω ότι και με τα froyo συνεχίζει, τότε θα τα παρατησω.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το COS είναι ελληνικό. Δεν υπάρχει μάλλον επίσημο upgrade για ελληνικό sales code. Γι'αυτό και δεν το βλέπεις στο Kies. (To COS θα το δεις και με τη διαδικασία που έκανε πιο πάνω η Χρύσα).

 

EDIT: Ο koseft έχει νεώτερο firmware, με CΟS (JG1). Υπάρχει λοιπόν περίπτωση εσύ Χρύσα αν το γυρίσεις σε COS, να σου δώσει το JG1. Μπορεί και όχι.

Το τηλέφωνο του koseft:

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC:I9000OXXJF9

 

 

Εμενα δεν γραφει καθολου product code στην registry.... :lol:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το COS είναι ελληνικό. Δεν υπάρχει μάλλον επίσημο upgrade για ελληνικό sales code. Γι'αυτό και δεν το βλέπεις στο Kies. (To COS θα το δεις και με τη διαδικασία που έκανε πιο πάνω η Χρύσα

 

- Εμένα έχει μονο εφτα κωδικους: XEU,XEO,XEF,KOR,ITV,DBT,CPW. Μαρκαρισμενο είναι το KOR ... αγορασμενο από handtec.co.uk .... είναι κορεατικό;

- Είχε προεγκατεστημενη την I9000XXjF3 αλλά δεν είχα δει τι συνδυασμό είχαν τα αρχεία της. Την αλλαξα με την xxjp3 ...

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Κάνει και στο πλάτος

 

μου φέρνει τις ιστοσελίδε στο πλάτος μόνο την ώρα που τις ανοίγει, ή αν αλλάξω orientation. Αν κάνω πολύ zoom με τα δάχτυλα σε κάποιο σημείο στη σελίδα που έχει μόνο κείμενο, δεν το προσαρμόζει. Νομίζω πως θα έπρεπε.

 

Επίσης μερικές ερωτήσεις:

- δεν έχω συνδέσει ακόμη κανένα λογαριασμό. Ο λογαρισμαός του μαρκετ μπορεί να είναι διαφορετικός από αυτόν του mail;

- εάν συνδέσω λογαριασμό στην εφαρμογή mail, θα ανοίγει χωρίς να ζητάει password; δηλάδή όποιος πάρει στα χέρια του το κινητό μου θα μπορεί με τη μία να ανοίξει και να δει τα mail μαυ; Ή υπάρχει κάποια ρύθμιση ασφαλείας;

- εάν κάνουμε hard reset, αναβάθμιση, κλπ τί γίνεται με τις αγορασμένες εφαρμογές; Φαίνονται από το market account μας ότι τις αγοράσαμε και τις ξανακατεβάζουμε δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

@@koseft

Ενα βιντεο ακομα, αλλα ανεβασμενο στο dropbox οχι στο you tube που ριχνει την ποιοτητα τους.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/video-2010-08-14-13-12-59.3gp

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μου φέρνει τις ιστοσελίδε στο πλάτος μόνο την ώρα που τις ανοίγει, ή αν αλλάξω orientation. Αν κάνω πολύ zoom με τα δάχτυλα σε κάποιο σημείο στη σελίδα που έχει μόνο κείμενο, δεν το προσαρμόζει. Νομίζω πως θα έπρεπε.

Για να σου κάνει προσαρμογή του κειμένου στο πλάτος της σελίδας χρειάζεται double tap στο πεδίο το οποίο θες να προσαρμοστεί (π.χ. πεδίο κειμένου του forum)

Link to comment
Share on other sites

Το COS είναι ελληνικό. Δεν υπάρχει μάλλον επίσημο upgrade για ελληνικό sales code. Γι'αυτό και δεν το βλέπεις στο Kies. (To COS θα το δεις και με τη διαδικασία που έκανε πιο πάνω η Χρύσα).

 

EDIT: Ο koseft έχει νεώτερο firmware, με CΟS (JG1). Υπάρχει λοιπόν περίπτωση εσύ Χρύσα αν το γυρίσεις σε COS, να σου δώσει το JG1. Μπορεί και όχι.

Το τηλέφωνο του koseft:

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC:I9000OXXJF9

 

Thanks! Αλλα υποψιαζομαι οτι παλι δεν θα μου δινει update εκτος test mode γιατι αλλο ειναι το PDA και αλλο version to phone...Τι θεμα και αυτο! Αγοραζεις ενα κινητο δεν το εχεις πειραξει, και δεν μπορεις να κανεις "νομιμα" τα update! Α, να μην εχει και εδω την εκπομπη τυπου watchdog να κανεις καμια καταγγελια :p Θα το δοκιμασω-μπορει και μολις βγει το froyo ετσι να μην ξαναπαιρναω ολες τις εφαρμογες. Καπου ακουσα οτι το JG1 εχει θεμα με το GPS. Ισχυει αυτο, γιατι εμενα το GPS δουλευει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου κάνει προσαρμογή του κειμένου στο πλάτος της σελίδας χρειάζεται double tap στο πεδίο το οποίο θες να προσαρμοστεί (π.χ. πεδίο κειμένου του forum)

 

A, OK το πέτυχα :-)

 

παραθέτω και πάλι τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου

- δεν έχω συνδέσει ακόμη κανένα λογαριασμό. Ο λογαρισμαός του μαρκετ μπορεί να είναι διαφορετικός από αυτόν του mail;

- εάν συνδέσω λογαριασμό στην εφαρμογή mail, θα ανοίγει χωρίς να ζητάει password; δηλάδή όποιος πάρει στα χέρια του το κινητό μου θα μπορεί με τη μία να ανοίξει και να δει τα mail μαυ; Ή υπάρχει κάποια ρύθμιση ασφαλείας;

- εάν κάνουμε hard reset, αναβάθμιση, κλπ τί γίνεται με τις αγορασμένες εφαρμογές; Φαίνονται από το market account μας ότι τις αγοράσαμε και τις ξανακατεβάζουμε δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...