Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα πρέπει να περάσει χειροκίνητα καμία ρύθμιση για να εχει 3g; Ρωτάω γιατί πήρα άλλον φίλο που έχει 3g στο κινητό του και δούλευε μια χαρά.

 

Το τηλέφωνο που καλείς δεν βρίσκεται σε 3G δίκτυο. Πρέπει να πάει σε άλλο σημείο για να μπορέσετε να ειδωθείτε μέσω βιντεοκλήσης...Όχι, δεν χρειάζεται ρύθμιση για βιντεοκλήση.

Απλώς μπορεί το άλλο άτομο να έχει επιλέξει μόνιμα GSM δίκτυο, οπότε αυτό σίγουρα θα χρειαστεί να το αλλάξει και να επιλέξει GSM/UMTS αυτόματο ή μόνο UMTS. Αν βέβαια μπαίνει στο internet μέσω 3G, τότε σημαίνει ότι αυτό με την επιλογή GSM ή UMTS δεν είναι το ζήτημα, μιας και τότε σίγουρα το έχει ή στο αυτόματο ή στο UMTS. Το ζήτημα τότε θα είναι η περιοχή που βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Πριν από λίγες μέρες πήρα κι εγώ το Galaxy S. Έχω το εξής πρόβλημα. Έκανα pair το κινητό με το εργοστασιακό bluetooth του αυτοκινήτου μου (Seat Leon) και κάθε περίπου 2 λεπτά το κινητό γίνεται disconnect, και μετά από 20 sec ξανά connect.

Δοκίμασα να κλείσω το wifi χωρίς καμία αλλαγή. ( http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=5452 )

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό το πρόβλημα? Καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα κ εγώ το κινητό σήμερα. Απόψεις:

1.η οθόνη εκτυφλωτικη,σε σημείο που μειωσα τρέλα τη φωτεινοτητα.

2. Το gps κ με destinator κ με google maps κλείδωσε σε δευτερόλεπτα!!:wacko: αλλά δυστυχώς τοdestinator δε ξαναδουλεψε μετά κρασαρε συνέχεια. Δεν ανοιγε. Να φταίει που έκανα τη λύση με το nodata για να μη φαίνονται οι photo στη gallery;το εσβησα μετά,ξαναεγκατεστησα την εφαρμογή ,έκανα restart αλλά τίποτα. Κάθε λύση ευπρόσδεκτη.

3.φωτογραφίες πολύ Καλές αλλά κ βίντεο. Φαντασου το video να ήταν mpeg4!!αυτό θα το φτιάξουν στο froyo?

4.προερχόμενος από iphone3g οι εφαρμογές του iPhone ήταν πιο όμορφες αισθητικά κ καλογραμμενες.

5.η ταχύτητα του browser τέλεια.

6. Η παραμετροποιηση που επιδέχεται απαιτεί ασχολία κ χρόνο.

7. Lag μόνο αν ανοίξεις πολλές εφαρμογές. Αλλά τρέχουν εφαρμογές στο προσκήνιο που δεν ξέρεις, γιατί;

Εν κατακλείδι η συσκευή αξίζει τα λεφτά της, θέλει λίγο χρόνο να τη φέρεις στα μέτρα σου, αναμένουμε froyo από samsung για να αποδοσει σωστά η συσκευή. Κ να μην την παρατήσει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..χτες αγορασα το galaxy s και δεν ειχε επιλογη ελληνικης γλωσσας για το πληκτρολογιο στην συνθεση μηνυματων..κατεβασα μια εφαρμογη απο το android market "greek ime" αλλα οταν εστειλα ενα sms και το ανοιξε ο παραληπτης δεν μπορεσε να το διαβασει γιατι ειχε "ερωτηματικα"..τι μπορω να κανω για να στελνω μηνυματα με ελληνικο πληκτρολογιο; παρακαλω βοηθηστε με..μηπως πρεπει να το φλασαρω με καμια rom; περιμενω λυση! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

τελικα και εγώ το πήρα!παράτησα το 3g και σταματησα να περιμενω το 4 που έχει και videocall (μονο σε ίδιο τηλ ομως και απο wifi)!

πρωτες εντυπωσεις πολυ καλές,αλλα εχω φαει ένα κόλλημα τρελό!δεν μπορω να μεταφερω επαφες από 3g σε galaxy!Πρωτη φορά μου συμβαινει τετοιο πραγμα!

ελπίζω αυριο δω τι κανω λάθος...

μέσω outolook προσπαθω, αλλα το 3g ενω φαινεται να συχρονίζει δεν το κανει!σε κανενα απο τα 2 προφιλ που εχω.αντιθετα συχρονισε με expess outlook kai me gmail.τι να πω.απο itunew ομως η επιλογη ειναι outlook.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να το παρω απο τη βοντα.ξεκιναει την διαδικασια για την ανανεωση με την επιδοτηση μου το εχει μπροστα μου ποση ωρα το κουτι και το επομενο σταδιο ειναι να επιλεξει τη συσκευη.....και δεν την εβρισκε...δεν την ειχαν περασει στο συστημα τους.αν ειναι δυνατον...δεν πανε καλα...

 

Και εμένα το ίδιο μου έπιανε το πρωί που πέρασα από το κατάστημα.

Πήρα το απόγευμα τηλέφωνο στο 13830 και την βρήκαν κανονικά τη συσκευή, μου βγάλανε και τα χρήματα που πρέπει να πληρώσω.

Edited by locojames
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..χτες αγορασα το galaxy s και δεν ειχε επιλογη ελληνικης γλωσσας για το πληκτρολογιο στην συνθεση μηνυματων..κατεβασα μια εφαρμογη απο το android market "greek ime" αλλα οταν εστειλα ενα sms και το ανοιξε ο παραληπτης δεν μπορεσε να το διαβασει γιατι ειχε "ερωτηματικα"..τι μπορω να κανω για να στελνω μηνυματα με ελληνικο πληκτρολογιο; παρακαλω βοηθηστε με..μηπως πρεπει να το φλασαρω με καμια rom; περιμενω λυση! ευχαριστω

Θα πας στις ρυθμισεις των sms και απο το εισαγωγη λειτουργιας θα επιλεξεις το αυτοματο.

Χρησιμα tips για sms θα βρεις εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3224578#post3224578

 

Το καλυτερο πληκτρολογιο ειναι το HTC_IME και θα το βρεις εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

τελικα και εγώ το πήρα!παράτησα το 3g και σταματησα να περιμενω το 4 που έχει και videocall (μονο σε ίδιο τηλ ομως και απο wifi)!

πρωτες εντυπωσεις πολυ καλές,αλλα εχω φαει ένα κόλλημα τρελό!δεν μπορω να μεταφερω επαφες από 3g σε galaxy!Πρωτη φορά μου συμβαινει τετοιο πραγμα!

ελπίζω αυριο δω τι κανω λάθος...

μέσω outolook προσπαθω, αλλα το 3g ενω φαινεται να συχρονίζει δεν το κανει!σε κανενα απο τα 2 προφιλ που εχω.αντιθετα συχρονισε με expess outlook kai me gmail.τι να πω.απο itunew ομως η επιλογη ειναι outlook.

 

Απο την στιγμη που επελεξες Google phone :):) θα πρεπει να συχρονιζεις επαφες και ημερολογιο απο το Gmail.

Για το πως θα μεταφερεις τις επαφες σου απο τον outlook στο google θα βρεις οδηγιες εδω

http://www.navimania.gr/showpost.php?p=202924&postcount=3

 

Προσοχη να παρεις backup τις επαφες σου πριν κανεις οτιδηποτε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω στο γκαλαξι να κατεβασω torrent ταινιες και να δω στο κινητο?

 

Οκ...αμα το δω και αυτο........!!!!.υπαρχει αραγε τροπος?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω στο γκαλαξι να κατεβασω torrent ταινιες και να δω στο κινητο?

 

Μόνο καφέ δεν κάνει.

Κατέβασε το aBTC ή το andTorrent, και enjoy. Αν και δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις αυτό... δε θα ήταν πιο απλό να κατεβάσεις τις ταινίες με το pc σου και να τις περάσεις στο κινητό;

 

Παιδιά μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά με το swype. Γράφω μήνυμα με την εφαρμογή του κινητού και μόλις πατάω αποστολή δεν γίνεται τίποτε. Αν κάνω το ίδιο με απλό πληκτρολόγιο samsung κάνει κανονικά την αποστολή. Κάτι πατάω λάθος;

 

Αυτό το πρόβλημα υπήρχε όταν βγήκε το JG1 firmware για το κινητό. Διορθώθηκε στην επόμενη έκδοση. Εσύ ποιό έχεις;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόνο καφέ δεν κάνει.

Κατέβασε το aBTC ή το andTorrent, και enjoy. Αν και δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις αυτό... δε θα ήταν πιο απλό να κατεβάσεις τις ταινίες με το pc σου και να τις περάσεις στο κινητό;

 

δεν το βρηκα στο μαρκετ.που μπορω να τα βρω?

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

 

δεν το βρηκα στο μαρκετ.που μπορω να τα βρω?

 

http://www.androlib.com/android.application.org-ale-abtc-qmzp.aspx

 

Είναι επί πληρωμή, γι'αυτό δε φαίνεται από την Ελλάδα χωρίς market enabler. Πρέπει να είσαι root στο κινητό σου για να βλέπεις paid apps.

 

ειναι free btw?

 

Κοίτα κι εδώ http://www.callingallgeeks.org/3-free-and-user-friendly-torrent-clients-for-android/

Edited by mcde
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !!!

 

Για vodafone βιντεοκλήσεις πρέπει να σου ενεργοποιήσει την υπηρεσία η VODAFONE !!!

 

σε 1 ωρίτσα είναι οκ ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδώ και καιρό ψάχνω για το galaxy τη μαμίσια θήκη από τη samsung και συγκεκριμένα τη δερμάτινη τύπου pouch. Και αυτό γιατί με είχε βολέψει τρελά αυτού του τύπου η θήκη στο προηγούμενο κινητό μου (Ν97:mad:) Την βρήκα στο expansys http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=202276 αλλά όταν επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι όχι μόνο δεν την έχουν άμεσα διαθέσιμη (η αποθήκη τους είναι στη .... Γαλλία) αλλά και ότι το κούριερ για να μου την στείλουν θα κοστίσει όσο και η θήκη.... Επικοινώνησα με το e-click.gr σήμερα και μου είπαν ότι την έχουν ήδη παραγγείλει, ότι θα φτάσει μάλλον στο τέλος της επόμενης βδομάδας και ότι θα κοστίζει περίπου 16€. Όποιος ενδιαφέρεται κλπ.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από hittman

παιδια καλησπερα εχω ενα θεμα με το ξυπνητηρι ενω το εχω ρυθμισει για εβδομαδιαια αφυπνιση στανταρ ωρα δεν χτυπαει το ρυμαδι τι μπορει να φταιει οποιος μπορει ας βοηθησει ευχαριστω

 

σιγουρεψε οτι δεν εχεις κανα προγραμμα να σκοτωνει το process .

 

δοκιμασε το http://www.appbrain.com/app/com.angrydoughnuts.android.alarmclock

 

ειναι αρκετα καλο και αξιοπιστο..

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ. Έχω δοκιμάσει και άλλα ξυπνητήρια αλλά το ίδιο πρόβλημα, χτυπάει όποτε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καφέ δεν κάνει.

Κατέβασε το aBTC ή το andTorrent, και enjoy. Αν και δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις αυτό... δε θα ήταν πιο απλό να κατεβάσεις τις ταινίες με το pc σου και να τις περάσεις στο κινητό;

 

έχω ένα σενάριο...στο εξοχικό μας έχω βάλει conn-x, και όποτε θέλω να κάνω καμια δουλειά εκεί παίρνω το λαπτοπ. Αλλά αν δν θέλω να κάνω δουλειά, δεν χρειάζεται να κουβαλάω ολόκληρο λαπτοπ. Αν βαρεθώ μπορώ να κατεβάσω κάτι ;)

 

Αυτό το πρόβλημα υπήρχε όταν βγήκε το JG1 firmware για το κινητό. Διορθώθηκε στην επόμενη έκδοση. Εσύ ποιό έχεις;

 

έχω την αρχική του κινητού. Από τις πληροφορίες συσκευής γράφει:

"έκδοση βασικού φάσματος: Ι9000JXXF5"

και

"αριθμός κατασκευής: ECLAIR.XWJG1"

 

υποθέτω ότι είναι αυτό το τελευταίο, σωστά; οπότε απλά περιμένω την αναβάθμιση;

(δεν θέλω να βάλω beta ή custom)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα θελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα custom widget της συσκευής με διαφορετικό home launcer πχ με launcer pro

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνω Update τη λίστα με τα προγράμματα!

Υπενθυμίζω ότι η λίστα παρέχεται "as is" (αποποίηση ευθύνης :lol::lol:) από τα διάφορα προγράμματα που έχουν προταθεί κατά καιρούς εδώ μέσα. Συνιστάται προσοχή στα links που δεν είναι από το market.

Κάντε copy/paste τη λίστα και προσθέστε ό,τι νομίζετε ότι είναι χρήσιμο, αλλά ξεχωρσίστε τα πολύ εξειδικευμένα από τα must-have ;-)

 

Μust-have προγράμματα για το Galaxy.

 

astro explorer ή Linda file manager - για να βλέπετε τους φακέλους στο κινητό

Handcent - για διαχείριση μηνυμάτων

HTC_ime - ελληνικό πληκτρολόγιο

Advanced task killer - για διαχείριση και κλεισιμο εφαρμογών

3G Watchdog - για παρακολούθηση τις κίνησης δεδομένων 3G

titanium backup ή My backup pro - για προφανείς λόγους

gps test - για έλεγχο σήματος και δορυφόρων gps

google goggles ή Barcode Scanner - για αναζήτηση ΄στο ιντερνετ με barcode, εικόνες, logos, κλπ

Adobe Photoshop Express - τα βασικά για editing φωτογραφίας

Kindle for Android - αν διαβάζετε ebooks από το Amazon (με τέτοαι οθόνη, θα το κάνουμε κι αυτό :-))

quick settings ή extended control - widget για διάφορα on/off του συστήματος με ένα άγγιγμα (καλό μου φάνηκε στα screenshots!)

tapatalk - Για παρακολούθηση φόρουμ

ping chat - για chat και όχι μόνο

NewsRoom - για RSS feeds

world newspapers - ανάγνωση εφημερίδων (και ελληνικών) , περιοδικών , rss κλπ.

spot4u - ελληνικό για ενημέρωση για φαρμακεια - βενζινάδικα φαγητό , διασκέδαση - events

Ndrive , sygic mobile maps 10 , Destinator9 , Navigon - για πλοήγηση

RockPlayer ή mVideoPlayer - ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους srt. O πρώτος τους υποστηρίζει σε UTF-8, ενώ ο δεύτερος και σε ISO-8859-7 (με επιλογή από τις ρυθμίσεις του)

Market Enabler - για να βλέπετε τις paid εφαρνογές που δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα. Προσοχή, πρέπει να έχει γίνει root το τηλέφωνο!

 

Περισσότερο εξειδικευμένα προγράμματα:

 

Logmein Ignition ή wyse- για remote login στον υπολογιστή (δεν ξέρω για εσάς εγώ ψήθηκα)

Shark for Root - σνίφερ για android.

vault - "κρύβει" τις εφαρμογές από το μενού (για τα μάτια των περίεργων)

app lock - κλειδώνει με password όποια εφαρμογή θέλετε εσείς

setting profiles - ορισμός και αλλαγή προφίλ

anddTorrent ή aBTC ή Transroid- torrent clients για Android

Link to comment
Share on other sites

... Το gps κ με destinator κ με google maps κλείδωσε σε δευτερόλεπτα!!:wacko: αλλά δυστυχώς τοdestinator δε ξαναδουλεψε μετά κρασαρε συνέχεια. Δεν ανοιγε. Να φταίει που έκανα τη λύση με το nodata για να μη φαίνονται οι photo στη gallery;το εσβησα μετά,ξαναεγκατεστησα την εφαρμογή ,έκανα restart αλλά τίποτα. Κάθε λύση ευπρόσδεκτη.

Παιδιά, επανέρχομαι στο θέμα του GPS. Γίνονται συνέχεια αναφορές για μη ομαλή λειτουργία και αδυναμία κλειδώματος αρκετών δορυφόρων, ώστε να έχουμε υψηλή ακρίβεια της θέσης μας. Αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στο mode ποδήλασία ή πεζοπορία. Ποιά η εμπειρία σας από αυτό;

Το θέμα GPS πραγματικά είναι το τελευταίο που με "κρατάει" από το να επενδύσω στην ακριβότερη Samsung mobile συσκευή όλων των εποχών!

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

εχω το JF3 αγορασμενο απο Amazon.de.

 

Το Kies δεν εμφανιζει καποιο update. Ειναι φυσιολογικο ? Ποτε θα εμφανιζονται updates μεσω Kies ? Υπαρχει καποιο νεοτερο επισημο firmware απο samsung που θα επρεπε να βλεπω ?

 

Δεν θα ηθελα να κανω un-official update με beta firmware αλλα ελπιζω να ενεργοποιησω ελληνικα στο swype εστω και απο καποια εφαρμογη αν αυτο γινεται. Υπαρχει τροπος να ριξω το ελληνικο firmware χωρις ομως να βαλω καποια beta ?

 

Καπου ομως διαβασα οτι αυτο μπορει να μπλοκαρει μεταγενεστερα updates. Ισχυει ? Μπορει να ξεπεραστει χωρις να χρειαστει να επιστρεψω στο αρχικο προεγκατεστημενο firmware ?

 

Ξερω οτι ισως εχει απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα αλλα πλεον το post ειναι τεραστιο για να το διαβασει καποιος ολοκληρο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πουλάω ένα Samsung Galaxy S αγορασμένο από Ελλάδα πριν 3 μέρες με απόδειξη!

 

Εδώ η αγγελία:

http://omniacs.net/showthread.php?7167-%D0%F9%EB%E5%DF%F4%E1%E9-Samsung-Galaxy-S-%E1%F0%FC-%C5%EB%EB%DC%E4%E1-(%C1%F0%DF%F3%F4%E5%F5%F4%E7-%C5%F5%EA%E1%E9%F1%DF%E1!!!)

 

Αν το post ανήκει αλλού παρακαλώ να μεταφερθεί!!!

 

Απίστευτη τιμή: 450 euros στο κουτί του

email: aggelopp@gmail.com

Περιοχή: Καλλιθέα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επανέρχομαι στο θέμα του GPS. Γίνονται συνέχεια αναφορές για μη ομαλή λειτουργία και αδυναμία κλειδώματος αρκετών δορυφόρων, ώστε να έχουμε υψηλή ακρίβεια της θέσης μας. Αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στο mode ποδήλασία ή πεζοπορία. Ποιά η εμπειρία σας από αυτό;

Το θέμα GPS πραγματικά είναι το τελευταίο που με "κρατάει" από το να επενδύσω στην ακριβότερη Samsung mobile συσκευή όλων των εποχών!

 

Ισχύει, αλλά η Samsung είπε ότι θα το φτιάξει το Σεπτέμβρη. Για οδήγηση πάντως κανένα πρόβλημα, το έχω testάρει Ελλάδα και Αγγλία με Sygic, Copilot, Ndrive και Navigon, δουλεύει μια χαρά.

 

έχω την αρχική του κινητού. Από τις πληροφορίες συσκευής γράφει:

"έκδοση βασικού φάσματος: Ι9000JXXF5"

και

"αριθμός κατασκευής: ECLAIR.XWJG1"

 

υποθέτω ότι είναι αυτό το τελευταίο, σωστά; οπότε απλά περιμένω την αναβάθμιση;

(δεν θέλω να βάλω beta ή custom)

 

Η "αρχική του κινητού" δε λέει κάτι.. επίσης απ'ότι έχω δει μέχρι τώρα, όλα τα "beta" firmwares που έχουν γίνει leak στο samfirwares, έχουν περαστεί σε τηλέφωνα, ή συνδυασμοί τους. Αν κάνεις *#1234#, ποιά αρχεία έχεις;

Λογικά έχεις το firmware που έχει και ο koseft, αν είναι αυτό που βάζουν στην Ελληνική εκδοση... το έχω ποστάρει εδώ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3284268#post3284268 . Αν ο koseft δεν έχει πρόβλημα με το Swype, μπορείς να βάλεις τη δικιά του έκδοση...

 

Μια άλλη δοκιμή που μπορείς να κάνεις χώρις να φλασάρεις κανένα ROM, είναι να αλλάξεις το sales code στο τηλέφωνο σου, που λογικά έχει multi-csc περασμένο. Στην JG1 έκδοση που είχε πρωτοβγεί είχαν μόνο τα ρωσικα settings, και κάποιοι που flasharane multi-csc λύσανε το πρόβλημα. Εσύ που έχεις ήδη, μπορείς απλά να διαλέξεις τον ελληνικό κωδικό (COS), αν δεν είναι ήδη... *#272*ΩΩΛΛ# , όπου ΩΩΛΛ η ώρα και τα λεπτά σε 24h time, που λέει το κινητό σου πάνω δεξιά, για να τσεκάρεις ποιό sales code έχεις, και να το αλλάξεις αν θες. Προσοχή, αν το αλλάξεις, θα χαθούν όλα σου τα δεδομένα και φτου κι απ'την αρχή.

 

Εγώ πάντως στη θέση σου, αν είχα πάρει το κινητό από γνωστό μαγαζί, για να μην παιδεύομαι έτσι θα το γυρνούσα πίσω. Έπρεπε να δουλεύει το Swype, χωρίς αναβάθμιση.

 

Καλημερα,

 

εχω το JF3 αγορασμενο απο Amazon.de.

 

Το Kies δεν εμφανιζει καποιο update. Ειναι φυσιολογικο ? Ποτε θα εμφανιζονται updates μεσω Kies ? Υπαρχει καποιο νεοτερο επισημο firmware απο samsung που θα επρεπε να βλεπω ?

 

Δεν θα ηθελα να κανω un-official update με beta firmware αλλα ελπιζω να ενεργοποιησω ελληνικα στο swype εστω και απο καποια εφαρμογη αν αυτο γινεται. Υπαρχει τροπος να ριξω το ελληνικο firmware χωρις ομως να βαλω καποια beta ?

 

Καπου ομως διαβασα οτι αυτο μπορει να μπλοκαρει μεταγενεστερα updates. Ισχυει ? Μπορει να ξεπεραστει χωρις να χρειαστει να επιστρεψω στο αρχικο προεγκατεστημενο firmware ?

 

Ξερω οτι ισως εχει απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα αλλα πλεον το post ειναι τεραστιο για να το διαβασει καποιος ολοκληρο.

 

Ευχαριστω

 

Ναι είναι φυσιολογικό. Εξαρτάται όχι μόνο από το firmware σου αλλά και από το Sales code του τηλεφώνου, που λογικά εσένα είναι γερμανικό (ΟΧΑJF3 έχεις για csc?). Μπορείς να ξεγελάσεις το Kies αλλάζοντας τον κωδικό στο registry των Windows προσωρινά, για να νομίζει ότι το τηλέφωνό σου είναι Αγγλικό, για την ώρα μόνο η Αγγλία 2-3 άλλες χώρες έχουν πάρει update από το JF3... σε JM1. To πιθανότερο είναι να κρατήσει το τηλέφωνο το sales code που έχει τώρα, έτσι για μεταγενέστερα updates θα πρέπει να κάνεις το ίδιο, εκτός και αν η Samsung στείλει updates για ΟΛΕΣ τις εκδόσεις. Κάτι που έχει πει ότι θα κάνει με το Froyo τέλος Σεπτεμβρίου.

Μπορείς να βάλεις Ελληνικό πληκτρολόγιο απλά εγκαθιστώντας το HTC_IME, ή το Greek input method (το πρώτο είναι καλύτερο κατά την άποψη πολλών), που δε θέλουν κανενός είδους hack. Για να βάλεις ελληνικά στο Swype, θέλεις root, ή να περάσεις κάποιο άλλο firmware (μπορείς να δοκιμάσεις αυτό από πάνω). Αλλιώς δε γίνεται. Εγώ τα έχω βάλει με root, εφόσον είμαι Αγγλία και πήρα πρώτος επίσημα το JM1 (το οποίο τώρα έχει κυκλοφορήσει και σε αρχεία).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για καρτα μνημης.ρωτησα για καρτα μνημης και ενα παιδι εδω μου ειπε να παρω την sandisk ultra microsdhc.εγω βρηκα μεχρι 32 γιγα.ψηνομαι να παρω 32 αλλα μηπως μετα θα αργει επειδη θα ειναι μεγαλη η μνημη?αυτο με απασχολει μονο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για καρτα μνημης.ρωτησα για καρτα μνημης και ενα παιδι εδω μου ειπε να παρω την sandisk ultra microsdhc.εγω βρηκα μεχρι 32 γιγα.ψηνομαι να παρω 32 αλλα μηπως μετα θα αργει επειδη θα ειναι μεγαλη η μνημη?αυτο με απασχολει μονο...

 

32 γιγα ultra? πού?????

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...