Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιιδιά εγκατέστησα το Kies (γλώσσα Αγγλική, χώρα Ελλάδα) είναι νορμάλ να μου γράφει το Kies:

"Phone: JG1/ PDA: JF5

This device's version cannot be updated"

ενώ είναι με την μαμίσια ελληνική ρομ; Νόμιζα ότι αυτό το γράφει μόνο στις beta.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιιδιά εγκατέστησα το Kies (γλώσσα Αγγλική, χώρα Ελλάδα) είναι νορμάλ να μου γράφει το Kies:

"Phone: JG1/ PDA: JF5

This device's version cannot be updated"

ενώ είναι με την μαμίσια ελληνική ρομ; Νόμιζα ότι αυτό το γράφει μόνο στις beta.

 

Ναι είναι normal... θα αλλάξει αν βγει update για το firmware σου... που είμαι σίγουρος ότι το'χεις γράψει αναποδα :)

Έχει να κάνει με το product code σου και τους servers της Kies... εμένα που είναι όλα οκ μια μέρα μου γράφει αυτό, την αλλή ότι you have the latest version.

Tί κωδικό έχεις; COS?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι normal... θα αλλάξει αν βγει update για το firmware σου... που είμαι σίγουρος ότι το'χεις γράψει αναποδα :)

 

Thanx!

ναι, παίζει νια το έγραψα ανάποδα γιατί δεν τα ξέρω από έξω τα firmwraes και το έχω κλέισει το Kies....:O

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους!!!

ειμαι κατοχος ενος samsung i8910hd.

σκεφτομαι να χτυπησω το galaxy αλλα θελω να κανω 2 ερωτησουλες.

 

1- η ελλειψη φλας δημιουργει προβλημα στη ληψη φωτογραφιων τη νυχτα/σκοτεινα μερη? ειναι η ποιοτητα της φωτο εφαμειλλη με το κινητο που εχω τωρα?

 

2- ισχυει οτι εχει μονο ενα ηχειο?ακους καθαρα και δυνατα ενα mp3 χωρις ακουστικα?ακουγεται καλυτερα απο το κινητο μου?

 

αξιζει καλυτερα το iphone4?

ευχαριστω πολυ.

 

παρακαλω για απαντηση διοτι εχω ψηθει πολυ να το αγορασω.

 

1) Σε σκοτεινα μερη σιγουρα δημιουργει προβλημα. Τωρα για νυχτα αν πχ εισαι καπου που υπαρχουν φωτα εστω και ελαχιστα δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Αν και 5 mp βγαζει αρκετα ικανοποιητικες φωτο. Βεβαια το hd ειναι ενα "κλικ" παραπανω οχι τοσο σε χρωματα οσο σε αναλυση. (λογικο αλλωστε):p

 

2) Εχει μονο ενα ηχειο :( Ακους αρκετα δυνατα αλλα σιγουρα οχι τοσο καθαρα οσο στο κινητο σου με τα δυο ηχεια και τον stereo ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος τύπου "*#κλπ*#" για να δούμε τι αρχεία έχουν φορτωθεί στο παρελθόν στο Media player και τι φωτογραφίες έχουν ανοίξει στο κινητό, άσχετα με το αν υπάρχουν τώρα στην κάρτα? Και γενικότερα να δούμε το ιστορικό της κίνησης στο τηλέφωνο κυρίως όμως σε θέμα αρχείων.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος τύπου "*#κλπ*#" για να δούμε τι αρχεία έχουν φορτωθεί στο παρελθόν στο Media player και τι φωτογραφίες έχουν ανοίξει στο κινητό, άσχετα με το αν υπάρχουν τώρα στην κάρτα? Και γενικότερα να δούμε το ιστορικό της κίνησης στο τηλέφωνο κυρίως όμως σε θέμα αρχείων.

 

Αμφιβάλλω... υποθέτω κάποια απ'αυτά πάνε στο /data/log, αλλά δεν είναι ευκολοδιάβαστο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα,εαν κανω την εγκατασταση του νεου λογισμικου I9000XXJP3 θα μπορω να βλεπω το μαρκετ ? για να κατεβασω παλι τις εφαρμογες που εχω βαλει στο τηλεφωνο μου.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένα απο τα καλά σημεία του galaxy είναι και το πολύ χαμηλό SAR που έχει και που πρέπει να είναι απο τα χαμηλότερα γενικά. Βέβαια δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει αυτό στο σήμα του κινητού.

 

Galaxy S SAR 0.238 W/kg

 

ενδεικτικά η τιμη SAR για το iphone 4 είναι 1.17 W/kg

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

miα πολυ χρησιμη εφαρμογη ειναι το να μπορει το τηλεφωνο απο μονο του να αλλαζει profile με βαση το που βρισκεσαι ή με βαση το τι ωρα ειναι

 

δηλαδη οταν ειμαι στο γραφειο να το αντιλαμβανεται και να επιλεγει το profile που του εχω ορισει (καποιο δυνατο)

αντιστοιχα οταν φτανω σπιτι απο μονο του να αλλαζει profile και να βαζει κατι πιο διακριτικο που παλι θα εχω επιλεξει

ή ας πουμε οταν νυχτωνει μετα απο καποια ωρα να αλλαζει σε αθορυβο

κλπ κλπ

 

υπαρχει κατι τετοιο????

 

Αυτό κάνει;

http://www.probeez.com/

- Alex
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias

 

Ευχαριστώ για το input. Για τo apn το ξέρω, από την αρχή το έβαλα, απλά μου αρέσει η ιδέα να έχω κατευθείαν ελληνικά μετά από κάθε reset.Με χαλάει όμως που θα πρέπει να ξανάστήσω το κινητό ;-)

 

 

Κάτι άλλο, ξέρει κανείς πως αυξάνει ο ήχος στο navigon; το έχω βάλει τέρμα και ακούγεται ψιθυριστά...

 

Edit: never mind, i figured it out- πρέπει να βάλεις στο max volume to notification του κινητού :-))

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα,εαν κανω την εγκατασταση του νεου λογισμικου I9000XXJP3 θα μπορω να βλεπω το μαρκετ ? για να κατεβασω παλι τις εφαρμογες που εχω βαλει στο τηλεφωνο μου.

 

ευχαριστω

 

Θα πρέπει να κάνεις root πρώτα και έπειτα να βάλεις Market Enabler.

Υπάρχει stock JP3 pre-rooted από MoDaCo, check it out ;)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias

 

Ευχαριστώ για το input. Για τo apn το ξέρω, από την αρχή το έβαλα, απλά μου αρέσει η ιδέα να έχω κατευθείαν ελληνικά μετά από κάθε reset.Με χαλάει όμως που θα πρέπει να ξανάστήσω το κινητό ;-)

 

 

Κάτι άλλο, ξέρει κανείς πως αυξάνει ο ήχος στο navigon; το έχω βάλει τέρμα και ακούγεται ψιθυριστά...

 

Έχεις Navigon και οδηγείς Ελλάδα? Από χάρτες πως είναι? Το θάβουν στα Comments του Market και είμαι διστακτικός...

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις root πρώτα και έπειτα να βάλεις Market Enabler.

Υπάρχει stock JP3 pre-rooted από MoDaCo, check it out ;)

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Navigon και οδηγείς Ελλάδα? Από χάρτες πως είναι? Το θάβουν στα Comments του Market και είμαι διστακτικός...

 

Και εγώ πρόσφατα το έβαλα. Μια χαρά μου φαίνεται, πιάνει αμέσως δορυφόρους και στο navigation σου δίνει τρία διαφορετικά routes με χιλιόμετρα και ώρα και διαλέγεις ποιο θες! Route recalculation είναι πολύ γρήγορο.Οι χάρτες (για αθήνα τουλάχιστο) είναι αρκετά λεπτομερείς και up to date, απλά είναι λίγο απλοί από design point of view. Βέβαια έρχομαι από n97 nokia ovi maps που ήταν χάλια αλλά το design ήταν καλύτερο. Αλλά στην τελική αυτο που θες είναι να πας σπίτι σου το ευκολότερο και συντομότερο δυνατό ;-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μολις πηρα αυτο κνητακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα εχω ενα μικρο προβληματακι...

 

Παρολο που μπαινω ιντερνετ κανονικα (cosmote) δεν μπορω να μπω στο wap.mycosmos.gr με τιποτα! Με το diamond που ειχα πριν δεν ειχα προβλημα.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

το "προβλημα" με τα ακουστικα λυθηκε.τελικα δεν υπηρχε κανενα προβλημα απλα θελει να βαζω το καρφι μεχρι τερμα κατι που δεν εκανα και αυτο επιδη ειμαι υπερπροστατευτικος με το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με βιντεοκλήσεις;

Προσπαθώ να κάνω μια βιντεοκλήση και μου γράφει ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

Θέλει τίποτα παραπάνω στις ρυθμίσεις; έχω βάλει τις ρυθμίσεις και για ιντερνετ και για mms. (cosmote)

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει καποια ρυθμιση, απλως βεβαιωσου οτι εχει καλυψη τριτης γενιας και ο αλλος
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει το x10 αλλά πολύ πιθανών να μην έχει περάσει τις ρυθμίσεις για 3g.

Δεν έχω κάνει αρκετές βιντεοκλήσεις και εγώ για να γνωρίζω ακριβώς πως λειτουργεί.

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :)

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Έχει το x10 αλλά πολύ πιθανών να μην έχει περάσει τις ρυθμίσεις για 3g.

Δεν έχω κάνει αρκετές βιντεοκλήσεις και εγώ για να γνωρίζω ακριβώς πως λειτουργεί.

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :)

 

Μα δεν χρειαζετε να περασει καποια ρυθμιση, ουτε εσυ ουτε αυτη. Απλως ΙΣΩΣ να χρειαστει να "ενεργοποιηση" την υπηρεσια videoκλησης, αν κ αυτο γινοταν παλια, τωρα ειναι ενεργοποιημενη σε ολους.

 

Απλως χρειαζεται να εχεις 3G και εσυ κ αυτη. Αλλιως ισως υπαρχει καποιο προβλημα δικτύου.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει το x10 αλλά πολύ πιθανών να μην έχει περάσει τις ρυθμίσεις για 3g.

Δεν έχω κάνει αρκετές βιντεοκλήσεις και εγώ για να γνωρίζω ακριβώς πως λειτουργεί.

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :)

 

Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση για να κάνεις βιντεοκλήση.

 

Απλώς ή εσύ ή ο άλλος την συγκεκριμένη στιγμή που κάνεις την κλήση δεν είστε σε 3G δίκτυο. Δες αν γράφει στo settings/about phone/status/mobile network type UMTS για να σιγουρευτείς ότι εσύ είσαι σε 3G δίκτυο στο σημείο που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση για να κάνεις βιντεοκλήση.

 

Απλώς ή εσύ ή ο άλλος την συγκεκριμένη στιγμή που κάνεις την κλήση δεν είστε σε 3G δίκτυο. Δες αν γράφει στo settings/about phone/status/mobile network type UMTS για να σιγουρευτείς ότι εσύ είσαι σε 3G δίκτυο στο σημείο που βρίσκεσαι.

 

Δεν θα πρέπει να περάσει χειροκίνητα καμία ρύθμιση για να εχει 3g; Ρωτάω γιατί πήρα άλλον φίλο που έχει 3g στο κινητό του και δούλευε μια χαρά.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις επαφες μου στο τηλεφωνο. Κανω συγχρονισμο με google account και δεν τις μεταφερει στο google contacts στο ιντερνετ τις επαφες. Καμια ιδεα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά με το swype. Γράφω μήνυμα με την εφαρμογή του κινητού και μόλις πατάω αποστολή δεν γίνεται τίποτε. Αν κάνω το ίδιο με απλό πληκτρολόγιο samsung κάνει κανονικά την αποστολή. Κάτι πατάω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να το παρω απο τη βοντα.ξεκιναει την διαδικασια για την ανανεωση με την επιδοτηση μου το εχει μπροστα μου ποση ωρα το κουτι και το επομενο σταδιο ειναι να επιλεξει τη συσκευη.....και δεν την εβρισκε...δεν την ειχαν περασει στο συστημα τους.αν ειναι δυνατον...δεν πανε καλα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...