Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εδω και λιγο καιρο παρατηρησα οτι ξαφνικα σταματησε το 3g να λειτουργει.προσπαθω να μπω ιντερνετ χωρις wifi μεσω 3g της vodafone δεν μπαινει.μου βγαζει το εικονιδιο αλλα δεν παιρνει ιντερνετ.

Μηπως ξερει κανεις τιποτα?Μηπως φταιει κανενα app οπως το call meter η το 3g watchdog?

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εδω και λιγο καιρο παρατηρησα οτι ξαφνικα σταματησε το 3g να λειτουργει.προσπαθω να μπω ιντερνετ χωρις wifi μεσω 3g της vodafone δεν μπαινει.μου βγαζει το εικονιδιο αλλα δεν παιρνει ιντερνετ.

Μηπως ξερει κανεις τιποτα?Μηπως φταιει κανενα app οπως το call meter η το 3g watchdog?

 

έλεγξες τις ρυθμίσεις APN μήπως κάτι έχει απενεργοποιηθεί/πειραχτεί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα οταν το συνδεω σε mass storage mode. Στον υπολογιστη μου φαινονται και οι δυο δισκοι (του τηλεφωνου και της καρτας μνημης που του εχω βαλει), αλλα οταν κλικαρω πανω τους για να δω τα περιεχομενα μου λεει Insert Disk και δεν ανοιγουν.

Δεν με ενοχλει τρελα καθως μπορω να περναω τα αρχεια μου στην συσκευη ειτε μεσω wifi ειτε μεσω Kies (αν και τρωει κολληματα σε μεγαλα/πολλα αρχεια) ειτε μεσω bluetooth ειτε μεσω card reader. Απλα δεν καταλαβαινω τι φταιει. Εχω κανει mount και εχω τικαρει και ξετικαρει το usb debugging.

 

Δε φαίνεται να έχεις κάνει mount είσαι σίγουρος; Όταν τους συνδέσεις, κατέβασε κάτω την πάνω μάυρη μπάρα, και κλίκαρε εκεί που λέει USB, σου δίνει επιλογή για mount. Αν το κάνεις, τότε θα εμφανιστούν οι δίσκοι.. αν όχι, κάτι δεν πάει καλά με τους drivers... περίεργο πάντως.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

1) Εγκαθιστάς άλλο πληκτρολόγιο...από τα πολλά που βρίσκεις...κάτι το οποίο δεν γίνεται με το BADA δωρεάν...και έχεις κουμπάκι όπως το λες, για αλλαγή γλώσσας.

2) Κανένα κινητό δεν έχει δυνατότητα να δει από μόνο του. Και το wave χρησιμοποιεί task manager. Φυσικά και έχει επιλογή για να δεις τις Running applications και έχει και task manager για να τις κλείσεις αν θέλεις...δεν το ψάξατε καλά με τον φίλο σου...Αλλιώς εγκαθιστάς ένα από τα πολλά Task Manager που βρίσκεις δωρεάν...κάτι που με το BADA δεν γίνεται προς το παρόν...

3) Ο φίλος σου έχει επιλέξει να εμφανίζονται οι κλήσεις και όχι το αριθμητικό πληκτρολόγιο. Όταν τηλεφωνας πάντα μετά όποτε πατήσεις το πράσινο κουμπί, όπως το λες, βγαίνει το αριθμητικό πληκτρολόγιο. Ποτέ δεν βγαίνουν οι προηγούμενες κλήσεις...δοκιμάστε το και θα το δείτε.

 

Καλό και το Wave, αλλά λίγο άκομψο, με μικρή οθόνη και δεν υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές λόγω BADA...

 

PSPortable : Την λέξη "δωρεάν" που χρησιμοποιώ στο κείμενο, την μεταφράζω από λεξικό της Καραϊβικής...αυτήν της γνωστής ταινίας...αρέσει πολύ η ταινία αυτή σε όσους έχουν Android...οι υπόλοιποι το πολύ πολύ να βλέπουν το "Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων" ή τον Πινόκιο...

 

 

1) OK, όμως δεν μπορούσαν να το έχουν απο την αρχή; 1 κουμπάκι εναλλαγής γλώσσας είναι τόσο απλό!

2) δεν μου είπες ομως πως γίνεται χωρίς έξτρα εφαρμογή. πως βλέπω τι εφαρμογές τρέχουν στο κινητό μου;

3)οχι όταν τηλεφωνάει; όταν είναι στην αναμονή και το πατάει , δεν βγαίνει κατευθείαν το αριθμητικό πληκτρολόγιο

 

Το Wave είναι άκομψο για σένα (υποκειμενικο, εμένα δεν μου αρέσει το πολυ 'iPhone style' look που έχει (κοινότυπο) και το πιγουνάκι και η πλαστικούρα)

το μέγεθος (οθόνης κινητού) το ηθελα! έχει να κάνει με τον χόρο που θέλει κανεις στην τσέπη του,

 

δωρεάν έχει αρκετές εφαρμογές, τωρα αν θέλεις και απο τις άλλες δωρεαν... υπομονή... αλλα εγώ δεν το πηρα τόσο για τις εξτρα εφαρμογές όσο για την καθημερινη του χρηση, που αποδεικνύεται καλύτερο απο το galaxy τωρα που τα ζω και τα 2.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Για όσα παιδιά θέλετε να εγκαταστήσετε το google earth και δεν το βλέπετε στο market επειδή είναι protected μπορείτε να κάνετε και αυτό: κατεβάστε στον υπολογιστή την εφαρμογή για android 2.1 από την διεύθυνση http://sites.google.com/site/droidlife10/home/google_earth.apk και περάστε το στο κινητό σας με usb. Μετά από το κινητό κάνετε εγκατάσταση και είστε έτοιμοι.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

1) OK, όμως δεν μπορούσαν να το έχουν απο την αρχή; 1 κουμπάκι εναλλαγής γλώσσας είναι τόσο απλό!

2) δεν μου είπες ομως πως γίνεται χωρίς έξτρα εφαρμογή. πως βλέπω τι εφαρμογές τρέχουν στο κινητό μου;

3)οχι όταν τηλεφωνάει; όταν είναι στην αναμονή και το πατάει , δεν βγαίνει κατευθείαν το αριθμητικό πληκτρολόγιο

 

Το Wave είναι άκομψο για σένα (υποκειμενικο, εμένα δεν μου αρέσει το πολυ 'iPhone style' look που έχει (κοινότυπο) και το πιγουνάκι και η πλαστικούρα)

το μέγεθος (οθόνης κινητού) το ηθελα! έχει να κάνει με τον χόρο που θέλει κανεις στην τσέπη του,

 

δωρεάν έχει αρκετές εφαρμογές, τωρα αν θέλεις και απο τις άλλες δωρεαν... υπομονή... αλλα εγώ δεν το πηρα τόσο για τις εξτρα εφαρμογές όσο για την καθημερινη του χρηση, που αποδεικνύεται καλύτερο απο το galaxy τωρα που τα ζω και τα 2.

 

Το 1 & το 2 υπαρχουν στις νεοτερες stock roms απ οτι θυμαμαι. Σιγουρα το wave ειναι ενα πολυ καλο κινητο, και αν φορουσε android μπορει και να το προτιμουσα μιας και το μεγεθος του galaxy s με προβληματισε οταν το επιασα στα χερια μου στο γερμανο (δειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Για όσα παιδιά θέλετε να εγκαταστήσετε το google earth και δεν το βλέπετε στο market επειδή είναι protected μπορείτε να κάνετε και αυτό: κατεβάστε στον υπολογιστή την εφαρμογή για android 2.1 από την διεύθυνση http://sites.google.com/site/droidlife10/home/google_earth.apk και περάστε το στο κινητό σας με usb. Μετά από το κινητό κάνετε εγκατάσταση και είστε έτοιμοι.

 

Το κατέβασα μέσα από το κινητό, δουλεύει τέλεια thanks:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που αφορά την "ελληνική" έκδοση του τηλεφώνου, που προς το παρόν είναι διαθέσιμη μόνο από την Cosmote-Γερμανό. Λοιπόν, όταν γίνεται η πρώτη έναρξη του κινητού, βγάζοντας το από το κουτί, σε ποια γλώσσα είναι ακριβώς? Ελληνικά ή Αγγλικά?

 

Ο λόγος που ρωτάω, είναι διότι αγόρασα συσκευή, όχι από τους δύο παραπάνω, αλλά από Ελλάδα, και στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι η Ελληνική έκδοση (αγορασμένο από την Samsung Hellas). Όμως... το πρώτο μενού είναι στα Αγγλικά. Και αναρωτιέμαι αν η Samsung Ελλάδας, αφήνει τα προϊόντα της έτσι.

 

Δεν ξέρω αν έχει και τόσο σημασία τελικά, αλλά επειδή είναι μυστήρια τα πράματα και θολά στο κομμάτι των εγγυήσεων, θα ήθελα να γνωρίζω αν μου είπαν αλήθεια ή όχι.

 

Παρεμπιπτόντως, να πω ότι θεωρητικά απευθύνομαι σε αυτούς που το προμηθεύτηκαν από Cosmote - Γερμανό. (εννοείται ότι και οι άλλοι δεν αποκλείεστε ;))

Edited by matmikros
Matt
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από Γερμανό.

Το menu ήταν στα Ελληνικά.

Βέβαια δεν είχαν φροντίσει τα μυνήματα να μπορούν να στέλνονται στα Ελληνικά και από default έστελνες ???? αντί για κείμενο.

Επίσης δεν έχει δεξια στην μπάρα Ελληνικά για search (και στο player και στα contacts)

Γεια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

1) OK, όμως δεν μπορούσαν να το έχουν απο την αρχή; 1 κουμπάκι εναλλαγής γλώσσας είναι τόσο απλό!

2) δεν μου είπες ομως πως γίνεται χωρίς έξτρα εφαρμογή. πως βλέπω τι εφαρμογές τρέχουν στο κινητό μου;

3)οχι όταν τηλεφωνάει; όταν είναι στην αναμονή και το πατάει , δεν βγαίνει κατευθείαν το αριθμητικό πληκτρολόγιο

 

Για το 3 οταν πατάς το εικονιδιο του τηλεφώνου σε παει σε μια οθόνη που στο επάνω μέρος εχει 4 tabs σ εσένα ειναι πατημένο το δεύτερο tab, πάτα το πρώτο tab και μετά κάθε φορά που θα πατάς το εικονίδιο με το τηλέφωνο θα σε πηγαίνει στο αριθμητικο πληκτρολόγιο.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παιζει προβλημα με το gsm σημα της συσκευης :(, με cosmote αλλα και με vodafon η ισχυς μεσα στο σπιτι μου περιοριζετε στην μια η καμια γραμμη ,εκει που το 3gs ειχε καμπανα ,,αλλα το κουφο της υποθεσης :blink: εκανα 10λεπτη συνομιλια χωρις σημα (οι μπαρες της ισχυος ηταν ολες γκρι)και δεν ειχα προβλημα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα να υποθέσω ότι το δικό μου δεν είναι από την Samsung Hellas, εφόσον το αρχικό μενού ήταν στα Αγγλικά.

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση. Περιμένω και άλλες απαντήσεις.

 

Ευχαριστώ

Matt
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω για τις protected apps και το google earth, για όσους ενδιαφέρονται για το το voice search της google μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://ip208-100-42-21.static.xda-developers.com/showthread.php?p=7564045. Η έκδοση που δουλεύει στο galaxy είναι αυτή που έχει ανεβάσει ο lgkahn στο post 8. Υπενθυμίζω ότι δουλεύει στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά αλλά δουλεύει άψογα.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω για τις protected apps και το google earth, για όσους ενδιαφέρονται για το το voice search της google μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://ip208-100-42-21.static.xda-developers.com/showthread.php?p=7564045. Η έκδοση που δουλεύει στο galaxy είναι αυτή που έχει ανεβάσει ο lgkahn στο post 8. Υπενθυμίζω ότι δουλεύει στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά αλλά δουλεύει άψογα.

 

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά επειδή δεν γνωρίζω σε τι χρησιμεύει το voice search της google ??

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και πρέπει να τι έχεις συνδεδεμένο με το google account σου... το οποίο είναι ελληνικό... Και μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα που βρίσκομαι το voice......
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παιζει προβλημα με το gsm σημα της συσκευης :(, με cosmote αλλα και με vodafon η ισχυς μεσα στο σπιτι μου περιοριζετε στην μια η καμια γραμμη ,εκει που το 3gs ειχε καμπανα ,,αλλα το κουφο της υποθεσης :blink: εκανα 10λεπτη συνομιλια χωρις σημα (οι μπαρες της ισχυος ηταν ολες γκρι)και δεν ειχα προβλημα

 

Μη συγκρίνεις με το μηλόφωνο έγινε ολόκληρο φιάσκο με το πως έδειχνε λάθος σήμα (πιο δυνατό) «κατά λάθος», τώρα υποχρεώθηκαν να το φτιάξουν.Δοκίμασε με ένα nokia και δες πόσες γραμμές σου δίνει.. Όσο για το σήμα, ακόμα και να είναι όλες οι μπάρες γκρι πιάνει σήμα, οταν δεν πιάνει δεν εχει καθολου γραμμές, έχει εναν μπλέ απαγορευτικό κύκλο.

 

Εστάλη από το GT-I9000 μου με Tapatalk

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να δούμε καθαρό froyo στο Galaxy?:)

 

Διαβάστε εδώ:

http://pocketnow.com/android/can-a-stock-android-hack-convert-the-galaxy-s-into-the-next-super-nexus-one-phone

 

 

Κάποιοι προσπαθούν γι αυτό.

Μακάρι να τα καταφέρουν.

 

@@@@milena3

Κώστα εγώ έχω gsm καμπάνα παντού. Φουλ όλες οι γραμμές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την πρώτη ερώτηση:

Το voice search βγαίνει σαν εικονίδιο πάνω στο widget google mobile search που έχουμε προεγκαταστημένο στην αρχική σελίδα. Εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο internet με οποιονδήποτε τρόπο πατάς το κουμπάκι που μοιάζει με μικρόφωνο και λες, στα αγγλικά, π.χ. my phone, και σου βρίσκει την σελίδα χωρίς να την πληκτρολογήσεις. Επίσης λειτουργεί και με το google earth στην αναζήτησή του.

Ως προς την δεύτερη ερώτηση-διαπίστωση:

Doganos.. Κατέβασα την apk όπως την έδωσα στον υπολογιστή, από τον υπολογιστή την πέρασα στο κινητό και από εκεί την εγκατέστησα. Αμέσως με την εγκατάσταση λειτούργησε χωρίς να μου ζητήσει τίποτα και με ελληνικό interface. Αυτό που σου παρουσιάστηκε μου εμφανίστηκε εμένα μόνο όταν προσπάθησα να κατεβάσω την apk από το site της google mobile. Από εκεί ξέχασέ το γιατί βρίσκει αμέσως την τοποθεσία του κινητού και απαγορεύει το κατέβασμα με το που βάλεις το google account.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Εγώ την κατέβασα από το μάρκετ με market enabler σαν να είμαι από αμερική...

 

 

Βέβαια υπάρχει και το vlingo από την samsung..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παιζει προβλημα με το gsm σημα της συσκευης :(, με cosmote αλλα και με vodafon η ισχυς μεσα στο σπιτι μου περιοριζετε στην μια η καμια γραμμη ,εκει που το 3gs ειχε καμπανα ,,αλλα το κουφο της υποθεσης :blink: εκανα 10λεπτη συνομιλια χωρις σημα (οι μπαρες της ισχυος ηταν ολες γκρι)και δεν ειχα προβλημα

 

Βασικά, ως προς την ευαισθησία πομποδέκτη δεν μπορώ να πω ότι έκαναν και την καλύτερη δουλειά απ'την Samsung... Επίσης, σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει προβληματικά το handover μεταξύ διαφορετικών δικτύων(gsm-umts) αλλά και μεταξύ cells ίδιου τύπου δικτύου, με αποτέλεσμα τη διακοπή της συνομιλίας. Ας το προσέξουν λίγο εκεί στην Samsung. Δε χρειάζεται τόση προσπάθεια με το GPS, σε βάρος των ρυθμίσεων ορισμένων παραμέτρων του πομποδέκτη... Ανταγωνιστικές προτάσεις(λέγε με π.χ. SE, Nokia) τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα στον τομέα αυτόν... Όχι να κατηγορούμε την Apple μόνο...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ως προς την ευαισθησία πομποδέκτη δεν μπορώ να πω ότι έκαναν και την καλύτερη δουλειά απ'την Samsung... Επίσης, σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει προβληματικά το handover μεταξύ διαφορετικών δικτύων(gsm-umts) αλλά και μεταξύ cells ίδιου τύπου δικτύου, με αποτέλεσμα τη διακοπή της συνομιλίας. Ας το προσέξουν λίγο εκεί στην Samsung. Δε χρειάζεται τόση προσπάθεια με το GPS, σε βάρος των ρυθμίσεων ορισμένων παραμέτρων του πομποδέκτη... Ανταγωνιστικές προτάσεις(λέγε με π.χ. SE, Nokia) τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα στον τομέα αυτόν... Όχι να κατηγορούμε την Apple μόνο...:whistle:

 

Λάβετε υπ οψην σας και τις ιδιαιτερότητες των ελληνικών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

Δεν θελουμε κεραίες πουθενά και όλο παραπονιομαστε.

 

Εδώ που βρίσκομαι δεν έχω κανένα πρόβλημα απ αυτά που περιγραφετε, αλλά οι κεραίες είναι περισσότερες από τους μιναρεδες των τζαμιων.:)

 

Μάλιστα για λόγους αισθητικής της κάνουν να μοιάζουν με τεράστιους φοίνικες και δένουν με τους αληθινους στις πλατείες που τις τοποθετούν

 

Δείτε την φωτό http://yfrog.com/jmd7snj

 

Έπειτα εμείς έχουμε εδώ EDGE και όχι GPRS όπως στην Ελλάδα που είναι τόσο αργό.

Το δε 3G είναι πολύ καλό όπου υπάρχει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ως προς την ευαισθησία πομποδέκτη δεν μπορώ να πω ότι έκαναν και την καλύτερη δουλειά απ'την Samsung... Επίσης, σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει προβληματικά το handover μεταξύ διαφορετικών δικτύων(gsm-umts) αλλά και μεταξύ cells ίδιου τύπου δικτύου, με αποτέλεσμα τη διακοπή της συνομιλίας. Ας το προσέξουν λίγο εκεί στην Samsung. Δε χρειάζεται τόση προσπάθεια με το GPS, σε βάρος των ρυθμίσεων ορισμένων παραμέτρων του πομποδέκτη... Ανταγωνιστικές προτάσεις(λέγε με π.χ. SE, Nokia) τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα στον τομέα αυτόν... Όχι να κατηγορούμε την Apple μόνο...:whistle:

 

Ούτε μια φορά δε μου έχει συμβεί αυτό, σε καμία από τις 2 χώρες (Αγγλία-Ελλάδα), να χάσω το σήμα δηλαδή... ίσως είμαι τυχερός :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια φορά δε μου έχει συμβεί αυτό, σε καμία από τις 2 χώρες (Αγγλία-Ελλάδα), να χάσω το σήμα δηλαδή... ίσως είμαι τυχερός :p

 

αφου το λεει και το nick name σου,,,,,, μου αρεσει που απορεις κιολας:lol:...

μηπως τυχαιο? δεν νομιζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα που αναφέρθηκε σχετικά με το αν κάποιες συσκευές είναι ελληνικής εισαγωγής, και επειδή κι εγώ είχα αναφέρει το θέμα με το αν υπάρχουν ζελατίνες κλπ πριν καιρό να σας πως τα εξής:

Κατ'αρχήν σήμερα παρέλαβα το δικό μου :p:p από κατάστημα του κέντρου. Εντυπώσεις για το "μέσα" όταν τελειώσει η φόρτιση, οπότε το μενού δεν ξέρω ακόμη αν είναι κατευθείαν ελληνικό. Όσον αφορά το "έξω", ήταν πράγματι τυλιγμένο σε ζελατίνες ΜΑΖΙ με τους χάρτες (όπως ακριβώς και το ομνια2 που είχα πάρει από Γερμανό), και είχε πάνω στη ζελατίνα αυτοκόλλητο με barcode που έγραφε από πάνω "κινητό τηλέφωνο μπλα μπλα μπλα με χάρτες", δηλαδή το barcode αντιστοιχούσε σε κινητό+χάρτες πακέτο. Μέσα έχει ελληνικό βιβλιαράκι.

Link to comment
Share on other sites

έλεγξες τις ρυθμίσεις APN μήπως κάτι έχει απενεργοποιηθεί/πειραχτεί;

 

Το κοιταξα δεν ειχε πειραχθει τιποτα: (. Τι μπορει να φταιει?

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...