Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.....

mVideoPlayer ή RockPlayer - ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους srt. O πρώτος τους υποστηρίζει σε UTF-8, ενώ ο δεύτερος και σε ISO-8859-7 (με επιλογή από τις ρυθμίσεις του)

....

 

Είναι ανάποδα οι πληροφορίες :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον όπως το λες είναι πάντως αν το galaxy φοράει το gps chipset BCM4751 τότε είναι απ τα καλύτερα που κυκλοφορούν και λογικά θα διορθωθεί το θέμα με firmware update.

Παιδιά το gps έχει πολύ μικρό πρόβλημα και είναι λάθος να το δοκιμάσετε με το google maps και μάλιστα εν στάση.

Βάλτε ενα πραγματικό προγραμμα πλογησης και κάντε μια διαδρομή.

Δεν θα καταλάβετε τίποτα γιατί τα προγράμματα αυτά έχουν software το οποίο εκμηδενιζει την ποια διάφορα από την πραγματική μας θέση, βάζοντας μας πάνω στην διαδρομή.

Δεν λέω ότι λειτουργεί τέλεια. Όμως εκτός από PDA συσκευές τα περισσότερα κινητά πάσχουν.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε πολύ δύσκολες συνθήκες και όταν είμαστε σε στάση.

Αλλά και πάλι δεν γίνεται αντιληπτό. Σε όσες διαδρομές έχω κάνει δεν με προβλημάτισε ούτε μια φορά στο να φτάσω στον προορισμό μου και δεν έχασε το σήμα παρά μόνο μια φορά κάτω από τριπλή γέφυρα χωρίς να βλέπει ουρανό και εν οσω έβαζα βενζίνη.

 

 

 

Καλησπέρα στην παρέα..

Μπορώ να πώ ότι αισίως έχω διαβάσει το 95% του παρόντως θέματος την τελευταία εμβομάδα. Πραγματικά μου λύθηκαν οι όποιες απορίες είχα σχετικά με το λειτουργικό και rom,root κτλ...

μέσα στις επόμενες μέρες θα αποκτήσω κι εγώ τον γαλαξία μιας και το μηχάνημα με έχει ενθουσιάσει.Χθές το έπιασα στα χέρια μου για πρώτη φορά σε ένα κατάστημα γερμανός και πραγματικά με άφησε άναυδο η οθόνη.

όση ώρα το περιεργαζόμουν δέν παρατήρησα κάποιο κόλημα στην λειτουργία του τηλεφώνου και επειδή φυσικό είναι, διαβάζοντας όλο το thread μου δημιουργήθηκαν και αρκετές απορίες με τα λεγόμενα των χρηστών του γαλαξία...

 

θέλω επομένως να ξεκαθαρίχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου ώστε να έχω πλήρη εικόνα για την αγορά του τηλεφώνου και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει...

 

1. διάβασα σε αρκετά ποστ εδώ και σε άλλα φόρουμ για το θέμα του lag...να τονίσω ότι αυτό θα είναι το πρώτο μου smartphone οπότε δεν θα έχω μέτρο σύγκρησης.τι πραγματικά παίζει; έχει όντως πρόβλημα διαχείρησης μνήμης η συσκευή ή είναι οι συγκεκριμένοι χρήστες που το αναφέρουν συνηθησμένοι σε άλλα γρηγορότερα smartphones με αποτέλεσμα να υπερβάλουν?ενοώ δημιουργείται όντως πρόβλημα στην καθημερινή χρήση ή μιλάμε για δέκατα δευτερολέπτου και benchmarks που δεν θα είναι παρατηρησημα απο τον μέσο χρήστη;

 

2. το lag παρατηρείται σε αρχικό φιρμγουερ (out of the box) ή σε φλασαρισμένες συσκευές;επίσης κατάλαβα ότι για να έχει lag η συσκευή θα πρέπει η διαθέσιμη ΡΑΜ να έχει πέσει κάτω απο 50mb, το οποίο γίνεται όταν τρέχουν πάρα πολλές εφαρμογές στο background.αυτές είναι οι αρχικές εφαρμογές του τηλεφώνου (out of the box) που εκκινούν μόνες τους ή οποιαδήποτε εφαρμογή ανοίγει με το άνοιγμα της συσκευής;

 

3. ακριβώς η ερώτηση για τις εφαρμογές...όποια εφαρμογή κατεβάσω στο τηλέφωνο θα τρέχει με το άνοιγμά του χωρίς να ρωτήσει; γιατί αν είναι έτσι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πιστεύω :wacko:...αν και δεν νομίζω κάτι δεν κατάλαβα.γενικά γιατί να τρέχουν άσκοπα εφαρμογές στο τηλέφωνο;αν ανοίξω πχ το google sky μετά θα συνεχήσει να τρέχει για πάντα στο background ή κλείνει όντως όταν θα την κλείνω;

 

4. υπάρχουν προβλήματα με την εγκατάσταση πολλών εφαρμογών στο τηλέφωνο;όχι να τρέχουν όλα μαζί, εγκατάσταση και χρήση όποτε σου καπνίσει :)

 

5. η χρήση που θα κάνω στον γαλαξία θα είναι φώτο/βίντεο - εφαρμογές τύπου google sky/google goggles/google earth - photoshop - wifi internet - τηλέφωνα/sms και κανα παιχνιδάκι ή καμιά περίεργη εφαρμογή.σε κοινωνικά δίκτυα δεν είμαι γραμμένος οπότε δεν θα γίνεται χρήση με status refresh κ.τ.λ. επειδή υπάρχει κόσμος εδώ που κλήνει πάνω απο 1 - 2 μήνες με το τηλέφωνο, μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω προβλήματα με τη συσκευή out of the box με τέτοια χρήση;

 

ευχαριστώ!

 

Φίλε μου περίμενε να το πάρεις στα χέρια σου και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

Το lag που λέμε, το πιθανότερο είναι να μην το αντιληφθεις καθόλου.

Πρόκειται καθαρά για θέμα συνεργασίας του software με το λειτουργικό.

Τι είναι το lag?

Μόλις η μειωθεί η διαθέσιμη ram, η συσκευή χάνει ένα κλικ από την επληκτικη της ταχύτητα στο άνοιγμα καποιων εφαρμογών.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, κάποιες συσκευές πχ το iPhone 3GS, χρειάζεται σε κανονική λειτουργία τον ίδιο χρόνο να ανοίξει αντίστοιχη εφαρμογή, με το galaxy αλλά όταν εμφανίζεται το lag.

 

Για να εμφανισθεί θα πρέπει να ανοίξουμε παρά πολλες εφαρμογές χωρίς να κλείνουμε τίποτα.

Υπό κανονικές συνθήκες σπάνια παρατηρηται.

Αν λοιπόν κλεινεις κάθε εφαρμογή πατοντας το δεξί πληκτρο επαναφοράς και δυο τρεις φορές την μέρα τσεκαρεις με το official task manager για τυχόν ξεχασμενες ανοικτές εφαρμογές, δεν θα δεις το lag.

 

Απλά στα φόρουμ ψάχνουμε την τελειότητα και δεν ασχολούμαστε με τίποτα άλλο.

 

Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να έχεις την συσκευή για να καταλάβεις πως δουλεύουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω μια 8γιγα καρτα,προσπαθω να κανω αντιγραφη στο pc οτι εχει μεσα η 2αρα η μανισια και να τα περασω στην αλλη ,αλλα κολλαει, μαλλον διοτι περιεχει το destinator (και αν οπως ξερουμε οι εγκαταστασεις των εφαρμογων γινονται στην μνημη του τηλεφωνου γιατι το dest δεν τρεχει χωρις την καρτα),καμια πατεντα για να κανω την μεταφορα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω μια 8γιγα καρτα,προσπαθω να κανω αντιγραφη στο pc οτι εχει μεσα η 2αρα η μανισια και να τα περασω στην αλλη ,αλλα κολλαει, μαλλον διοτι περιεχει το destinator (και αν οπως ξερουμε οι εγκαταστασεις των εφαρμογων γινονται στην μνημη του τηλεφωνου γιατι το dest δεν τρεχει χωρις την καρτα),καμια πατεντα για να κανω την μεταφορα?

 

Τα άλλα προγράμματα πλοήγησης (Sygic, Ndrive, Copilot), επιτρέπουν να βρίσκονται οι χάρτες στην εξωτερική κάρτα. Απλά κάποια αρχεία της εγκατάστασης πρέπει να είναι στη μνήμη του τηλεφώνου. Δε μπορείς να τα αφαιρέσεις όλα... Αλλά ίσως να μπορείς τους χάρτες. Δεν έχω το destinator, δε μπορώ να το βρω πουθενά εκτός Ελλάδας, οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει με τους χάρτες στην εξωτερική κάρτα. Αλλά σίγουρα δε μπορεις να μεταφέρεις τα πάντα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω το καρφι στην υποδοχη 3.5mm για να ακουσω ραδιο μερικες φορες ακουγεται απο το αριστερο μονο ηχειο.μολις το πειραξω λιγακι δεξια αριστερα επανερχεται και στα δυο.αλλα ακουγεται πολυ λιγο σαν να εχω μικρη ενταση ενω ειναι στο μεγιστο.υπαρχει ενα κουμπακι στα ακουστικα που αν το πατησω αυτο την ωρα που ακουω ραδιο επανερχεται ο ηχος κανονικα.γενικα σαν να μην κανει καλη επαφη το καρφι με την υποδοχη.Επισης αυτα τα ακουστικα δεν ειναι και handsfree?μια λυση παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω το καρφι στην υποδοχη 3.5mm για να ακουσω ραδιο μερικες φορες ακουγεται απο το αριστερο μονο ηχειο.μολις το πειραξω λιγακι δεξια αριστερα επανερχεται και στα δυο.αλλα ακουγεται πολυ λιγο σαν να εχω μικρη ενταση ενω ειναι στο μεγιστο.υπαρχει ενα κουμπακι στα ακουστικα που αν το πατησω αυτο την ωρα που ακουω ραδιο επανερχεται ο ηχος κανονικα.γενικα σαν να μην κανει καλη επαφη το καρφι με την υποδοχη.Επισης αυτα τα ακουστικα δεν ειναι και handsfree?μια λυση παρακαλω

 

δοκίμασες με άλλα ακουστικά;

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω το καρφι στην υποδοχη 3.5mm για να ακουσω ραδιο μερικες φορες ακουγεται απο το αριστερο μονο ηχειο.μολις το πειραξω λιγακι δεξια αριστερα επανερχεται και στα δυο.αλλα ακουγεται πολυ λιγο σαν να εχω μικρη ενταση ενω ειναι στο μεγιστο.υπαρχει ενα κουμπακι στα ακουστικα που αν το πατησω αυτο την ωρα που ακουω ραδιο επανερχεται ο ηχος κανονικα.γενικα σαν να μην κανει καλη επαφη το καρφι με την υποδοχη.Επισης αυτα τα ακουστικα δεν ειναι και handsfree?μια λυση παρακαλω

 

Το δικό μου πάντως δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. Ναι, τα ακουστικά αυτά είναι και handsfree... δοκίμασε άλλα ακουστικά, αν δε δουλέψουν ούτε αυτά μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω μια 8γιγα καρτα,προσπαθω να κανω αντιγραφη στο pc οτι εχει μεσα η 2αρα η μανισια και να τα περασω στην αλλη ,αλλα κολλαει, μαλλον διοτι περιεχει το destinator (και αν οπως ξερουμε οι εγκαταστασεις των εφαρμογων γινονται στην μνημη του τηλεφωνου γιατι το dest δεν τρεχει χωρις την καρτα),καμια πατεντα για να κανω την μεταφορα?

 

Δε νομίζω να μπορεις να μεταφέρεις μ ενα απλό copy-paste το destinator σε άλλη καρτα εκτός κι αν είναι σπασμένο.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα κατάστημα (Αθήνα) να αγοράσω τη συσκευή που να είνα αξιόπιστο ως προς την εγγύηση αν γίνει κάτι ? επισης να έχει ελληνικά η συσκευή ωστε να μην μπλέξω. σε τιμή αν γίνεται κάτω ή κοντά απο 500 ευρώ. ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα :blink:
galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω το καρφι στην υποδοχη 3.5mm για να ακουσω ραδιο μερικες φορες ακουγεται απο το αριστερο μονο ηχειο.μολις το πειραξω λιγακι δεξια αριστερα επανερχεται και στα δυο.αλλα ακουγεται πολυ λιγο σαν να εχω μικρη ενταση ενω ειναι στο μεγιστο.υπαρχει ενα κουμπακι στα ακουστικα που αν το πατησω αυτο την ωρα που ακουω ραδιο επανερχεται ο ηχος κανονικα.γενικα σαν να μην κανει καλη επαφη το καρφι με την υποδοχη.Επισης αυτα τα ακουστικα δεν ειναι και handsfree?μια λυση παρακαλω

 

Κάνε ένα search και στο XDA, είμαι σχεδόν σίγουρος πως υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο thread για το ίδιο θέμα. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να στο βρω τώρα.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα κατάστημα (Αθήνα) να αγοράσω τη συσκευή που να είνα αξιόπιστο ως προς την εγγύηση αν γίνει κάτι ? επισης να έχει ελληνικά η συσκευή ωστε να μην μπλέξω. σε τιμή αν γίνεται κάτω ή κοντά απο 500 ευρώ. ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα :blink:

 

Όλες οι ευρωπαικές (γαλλική η δική μου, αρκετές γερμανικές από φίλους) έχουν και ελληνικά μέσα, σε menu όσο και στο Swype. Αγόρασε άφοβα!

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται print screen ? Με ποιο συνδιασμο πληκτρων;

 

Αν έχεις Froyo, κρατάς πατημένο το back και μετά πατάς το home...... έτοιμο το screenshot :)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Και εαν δεν εχεις;

 

 

ΕΠισης εβαλε κανεις την I9000XWJM6 ?

 

Από τις 06:00 το πρωί που διαβάζω για την JM6, δεν έχω δει κάτι που να με κάνει να θέλω να την βάλω. Σε αναμονή κάποιας νεότερης (ίσως και final?) 2.2

Διαφορετικά δεν βλέπω λόγο να τα ξαναστήνω όλα πάλι από την αρχή.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Και εαν δεν εχεις;

 

 

ΕΠισης εβαλε κανεις την I9000XWJM6 ?

 

Αν δεν εχεις βαζεις το shootme το οποιο τραβαει screenshots κουνωντας την συσκευη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ευρωπαικές (γαλλική η δική μου, αρκετές γερμανικές από φίλους) έχουν και ελληνικά μέσα, σε menu όσο και στο Swype. Αγόρασε άφοβα!

 

Οι αγγλικές πάντως δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε Swype. Όχι ότι δε λύνεται το πρόβλημα... αλλά δεν έχουν απ'τη μαμά τους.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πήρε φιλαράκι μου το Galaxy S (Εγώ πήρα το WAVE) και δουλεύαμε το καινούριο του κινητό , αλλά δεν μπορέσαμε να βρούμε μερικά πραγματάκια που στο Wave τα έχω.

 

1) όταν είμαστε στο πληκτρολόγιο για να γράψουμε μήνυμα, πως αλλάζουμε μεταξύ ελληνικού και αγγλικού πληκτρολογίου; (στο Wave έχει κουμπάκι που κάνει εναλλαγή μεταξύ των γλωσσών που έχεις επιλέξει να έχει το κινητό για γραφή)

 

2) Πώς κλείνω-βλέπω ποιες εφαρμογές τρέχουν στο backround του κινητού;

 

3) Όταν πατάω το αριστερά πράσινο προκαθορισμένο shortcut κουμπάκι τέρμα κάτω αριστερά στην οθόνη του κινητού μας βγάζει απευθείας τις τελευταίες κλήσεις, και πρέπει να πατήσουμε άλλο κουμπί για να πάμε στο πληκτρολόγιο για να καλέσουμε χειροκίνητα αριθμό. Γίνεται να βγαίνει με τη μία το αριθμητικό πληκτρολόγιο για να καλέσω γρήγορα ένα νέο νούμερο;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πήρε φιλαράκι μου το Galaxy S (Εγώ πήρα το WAVE) και δουλεύαμε το καινούριο του κινητό , αλλά δεν μπορέσαμε να βρούμε μερικά πραγματάκια που στο Wave τα έχω.

 

1) όταν είμαστε στο πληκτρολόγιο για να γράψουμε μήνυμα, πως αλλάζουμε μεταξύ ελληνικού και αγγλικού πληκτρολογίου; (στο Wave έχει κουμπάκι που κάνει εναλλαγή μεταξύ των γλωσσών που έχεις επιλέξει να έχει το κινητό για γραφή)

 

2) Πώς κλείνω-βλέπω ποιες εφαρμογές τρέχουν στο backround του κινητού;

 

3) Όταν πατάω το αριστερά πράσινο προκαθορισμένο shortcut κουμπάκι τέρμα κάτω αριστερά στην οθόνη του κινητού μας βγάζει απευθείας τις τελευταίες κλήσεις, και πρέπει να πατήσουμε άλλο κουμπί για να πάμε στο πληκτρολόγιο για να καλέσουμε χειροκίνητα αριθμό. Γίνεται να βγαίνει με τη μία το αριθμητικό πληκτρολόγιο για να καλέσω γρήγορα ένα νέο νούμερο;

 

1) Μιλάς για Swype? Απλά σύρε το δάχτυλό σου από το Swype button με το i στο Q, που έχει και τη γλώσσα.

2) Βάλε ένα task manager από το market. Το advanced task killer ας πούμε.

3) Βγαίνει ό,τι είχες την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες... βασικά αυτό με τα ονόματα βολέυει, γιατί αν σύρεις το δάχτυλό σου από αριστερά προς τα δεξιά παίρνει τηλέφωνο, ανάποδα στέλνει μήνυμα, και συνήθως είναι εκεί τα τηλέφωνα που χρησιμοποιώ συνέχεια.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχω την JM1, root γινεται με το κλασσικο update.zip ? (Εαν ναι μπορει καποιος να μου δωσει το link για να το κατεβασω; )
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο το φοβάμαι. Μπορείς να μου πείς που μπορώ να βρώ συσκευή που να είναι σίγουρο οτι θα έχει ελληνικά?

 

 

 

Οι αγγλικές πάντως δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε Swype. Όχι ότι δε λύνεται το πρόβλημα... αλλά δεν έχουν απ'τη μαμά τους.
galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Εχω την JM1, root γινεται με το κλασσικο update.zip ? (Εαν ναι μπορει καποιος να μου δωσει το link για να το κατεβασω; )

 

Ναι: http://www.multiupload.com/JHIFK9K80P

 

γι αυτο το φοβάμαι. Μπορείς να μου πείς που μπορώ να βρώ συσκευή που να είναι σίγουρο οτι θα έχει ελληνικά?

 

Ε...από κάποιο ελληνικό μαγαζί που θα σου το εγγυηθούν. Αλλά δεν υπάρχει θέμα με τα ελληνικά, βάζεις μόνος σου... δεν είναι Nokia ή κάτι που γίνεται δύσκολα... ό,τι θες κάνεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μολης πηρα το κινητακι μιλαμε απιστευτο μετα απο χ10 μινι κ htc wildfire εχω παθει πλακα,ποτε θα βγει η επισημη 2.2?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...