Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επαναλαμβάνω ότι δουλεύει.

Κανείς μας δεν έχει συσκευή branded πχ vodafone γιατί όταν τις αγορασαμε δεν το είχε καμία εταιρεία στην Ελλάδα και κανείς δεν αγοράζει κλειδομενα από το εξωτερικό.

Όλοι μας έχουμε την Ευρωπαϊκή JF3 η JF5

 

Την JF3 την έχω και αν κλείσει το samsung firmware θα την ανεβασω εγώ.

Οποίος έχει JF5 αν δεν λειτουργεί το site ας κάνει μια ερώτηση στο XDA. Όλο και κάποιος θα την έχει.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει κανένας χωρίς froyo όσο υπάρχει XDA.

 

Κι εγώ τις έχω και τις 2 (η JF5 είναι η JFB), αλλά δε μιλάω για κλειδωμένα τηλέφωνα... κάποια που αγοράστηκαν από συγκεκριμένα μαγαζιά ακόμα και στην Αγγλία, έχουν διαφορετικό product code, ας είναι ξεκλείδωτα. π.χ. τα τηλέφωνα που τα πήραν ξέρω γω από το dialaphone, έχουν κωδικό XEU. Ενώ κάποια άλλα π.χ. από το carphone warehouse, έχουν κωδικό CPW, και ΔΕΝ γινόνται όλα upgrade (ακόμα). Να επαναλάβω ότι είναι ξεκλείδωτα όλα (μένω εδώ, ξέρω). Η μόνη εταιρεία που διαφέρει για την ώρα είναι η vodafone uk, που έχει την αποκλειστικότητα για το 16GB μοντέλο. Σε μοντέλα άλλων χωρών ισχύει το ίδιο.

 

Μπορείς να δεις τον δικό σου product code κοιτάζοντας στο registry του Kies. [HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB]

 

Δεν αμφισβήτησα αυτό που λες, δηλαδή ότι είναι καλό να κρατάμε το αρχικό firmware, απλά λεω να μην παραξενευτούν κάποιοι αν δε βλέπουν upgrade. (προφανώς το δικό σου τηλέφωνο έχει upgradable product code)

 

Αυτο που λες δεν ισχύει για τη δική μου συσκευή.

Με το που το αγόρασα είχε εγκατεστημένη την JF5 (και έχει ακόμη) και πριν το πειράξω το συνέδεσα με kies και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση στο firmware που έχω. Το δοκίμασα με kies εγκατεστημενο πρώτα με χώρα και γλώσσα UK και μετά το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα με χώρα Ελλάδα και παλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Εκτός κι αν το firmware είναι πολύ νέο και δεν το αναγνωρίζει ακόμη το kies.

 

Ναι, όπως είπα πιο πάνω, εξαρτάται από το firmware version και το product code.... δεν ξέρω ποιά product codes επιτρέπει το kies να αναβαθμιστούν για την JF5 έκδοση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

koseft, αν κάνεις *#1234# τί PDA και csc έχεις;

 

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC:I9000OXXJF9

 

αγορασμένο από cosmote κανονικά.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC:I9000OXXJF9

 

αγορασμένο από cosmote κανονικά.

 

Έχεις λοιπόν JG1, όχι JF5, το firmware καθορίζεται από το pda. Μάλιστα έχεις μια έκδοση που δεν υπάρχει διαθέσιμη στο samsung-firmwares, οπότε δε μπορείς να κάνεις backup, μέχρι να βγει... που δεν πιστεύω να βγει μ'αυτόν το συνδυασμό. (EDIT: Μπορείς τελικά, κοίτα λίγα μηνύματα πιο κάτω). Εξάλλου η JG1 είναι αρκετά καινούρια, και δεν έχει βγει upgrade ακόμα... ίσως στο test mode του Kies να δεις κάτι (ctrl-alt-u-p όταν είναι το firmware upgrade window ανοιχτό)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά υπάρχει το εξής φόρουμ http://omniacs.net/index.php το οποίο είχε ξεκινήσει για το όμνια 1 αλλά έχει αναπτυχθεί και είναι και για άλλα κινητά πλέον όπως φυσικά και για το galaxy s http://omniacs.net/forumdisplay.php?61-Samsung-I9000-Galaxy-S.

Έλεγα λοιπόν αν θέλετε επειδή εδώ χάνεις τη μπάλα αν θέλετε να μεταφερθούμε εκεί που έχει κατηγορίες κτλ και είναι πολύ ποιο εύκολη η ενημέρωση σχετικά με το κινητό όπως επίσης και για το λειτουργικό andoid.

 

Unfair φίλε μου!!

Και το κλίμα ανιδιοτέλειας που υπάρχει εδώ δύσκολα ξαναβρίσκεται (το παρελθόν διδάσκει)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχύει για τη δική μου συσκευή.

Με το που το αγόρασα είχε εγκατεστημένη την JF5 (και έχει ακόμη) και πριν το πειράξω το συνέδεσα με kies και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση στο firmware που έχω. Το δοκίμασα με kies εγκατεστημενο πρώτα με χώρα και γλώσσα UK και μετά το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα με χώρα Ελλάδα και παλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Εκτός κι αν το firmware είναι πολύ νέο και δεν το αναγνωρίζει ακόμη το kies.

 

Σε σένα όμως δεν είναι αιτία ότι έχεις φλασαρει, αφού δεν σου δίνει δικαίωμα ούτε με το γνήσιο firmware.

 

H δική μου συσκευή είναι Ευρωπαϊκή όχι αγγλική.

Είχε επιλεγμένη γλώσσα τα Γερμανικα και με κάνει να πιστεύω ότι προορίζονταν για χώρες της κεντρικής Ευρώπης.

Την αγορασα από γνωστό και αξιόπιστο ελληνικό e-shope.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχεις λοιπόν JG1, όχι JF5, το firmware καθορίζεται από το pda. Μάλιστα έχεις μια έκδοση που δεν υπάρχει διαθέσιμη στο samsung-firmwares, οπότε δε μπορείς να κάνεις backup, μέχρι να βγει... που δεν πιστεύω να βγει μ'αυτόν το συνδυασμό. Εξάλλου η JG1 είναι αρκετά καινούρια, και δεν έχει βγει upgrade ακόμα... ίσως στο test mode του Kies να δεις κάτι (ctrl-alt-u-p όταν είναι το firmware upgrade window ανοιχτό)

 

Έχω δοκιμάσει και σε testmode τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση λες να μη μπορέσω να κάνω αναβάθμιση μέσω kies ποτέ;

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Αν πανε καλα τα πραγματα το Σαβατο θα εχω και εγω το galaxy s.

Παρακολοθω το θεμα απ τις πρωτες μερες που ανοιξε αλλα δε θυμαμαι αν αναφερε κανεις πως κραταμε backup την original ROM για να μπορουμε να παιζουμε με beta ή unauthorized roms. Πχ M1 αν δε τη δικαιουσε ακομα.

Λογικα με F5 θα μου ρθει και θελω να βαλω την M1 ή M2 πριν αρχισω να το δουλευω...

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα όμως δεν είναι αιτία ότι έχεις φλασαρει, αφού δεν σου δίνει δικαίωμα ούτε με το γνήσιο firmware.

 

H δική μου συσκευή είναι Ευρωπαϊκή όχι αγγλική.

Είχε επιλεγμένη γλώσσα τα Γερμανικα και με κάνει να πιστεύω ότι προορίζονταν για χώρες της κεντρικής Ευρώπης.

Την αγορασα από γνωστό και αξιόπιστο ελληνικό e-shope.

 

Άρα έχεις διαφορετικό product code από τη δικιά μου JF3. Συγκεκριμένα θα έχεις ένα από τα DBT, DTM, DUT, EPL, MAN, MBC, VD2, VIA και XEG. Αυτα είναι τα γερμανικά. Και αφού το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο και σου δίνει upgrade λογικά έχεις το XEG ή το EPL... κοίτα στο registry των windows σου και δες...

 

Έχω δοκιμάσει και σε testmode τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση λες να μη μπορέσω να κάνω αναβάθμιση μέσω kies ποτέ;

 

Δεν ξέρω τί κάνει η Samsung, αλλά σίγουρα θα έχεις όταν βγει το firmware σου...ή το froyo. Μέχρι τώρα έχουν δώσει μέχρι JM6, από JF3 και JM1... εγώ έχω JM1 upgraded από JF3, και σε test mode μου δίνει την JM3...

Btw, βρήκα την έκδοση του firmware σου, υπάρχουν τα αρχεία ξεχωριστά. Ορίστε, σε περίπτωση που θες να πειραματιστείς, για να μπορείς να γυρίσεις σ'αυτή που έχεις τώρα:

http://www.multiupload.com/RQX6DFDOG0 , (.pit έδω: http://www.multiupload.com/I5WICSBFJ1)

Μήπως μπορείς να κοιτάξεις το product code της συσκευής σου μέσα από το registry? Είμαι περίεργος τί θα είχε ένα κινητό από cosmote... πιθανότατα όχι ελληνικό ακόμα..

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί κάνει η Samsung, αλλά σίγουρα θα έχεις όταν βγει το firmware σου...ή το froyo. Μέχρι τώρα έχουν δώσει μέχρι JM6, από JF3 και JM1... εγώ έχω JM1 upgraded από JF3, και σε test mode μου δίνει την JM3...

Btw, βρήκα την έκδοση του firmware σου, υπάρχουν τα αρχεία ξεχωριστά. Ορίστε, σε περίπτωση που θες να πειραματιστείς, για να μπορείς να γυρίσεις σ'αυτή που έχεις τώρα:

http://www.multiupload.com/RQX6DFDOG0

 

thanx θα τις κατεβάσω για backup αν και μάλλον δεν θα πειραματιστώ μου φτάνει το root προς το παρόν. Ελπίζω να βγάλουν κάτι που να διορθώνει και το GPS γιατι τώρα έχω ακρίβεια 30 μετρα μέσο όρο και χάνει και δορυφόρους που και που αν και το destinator δουλεύει αρκετά καλά. Η πλάκα ειναι (αν ισχύει βέβαια αυτό που διάβασα) οτι το πρόβλημα με το GPS οφείλεται στο οτι το gps chip της συσκευής ειναι πολύ καλό και διαχειρίζεται περισσότερους απο 8 δορυφόρους ενώ το android μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 8 κι εκεί γίνεται κάποιο μπέρδεμα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Γι αυτό λεω οτι πολύ δύσκολα κινητό android θα χτυπήσει ποτέ το iphone ακόμη κι αν έχει καλύτερο hardware όπως το galaxy.

 

Δεν ξέρω πως μπορώ να δω το product code εκτός αν εννοείς το ECLAIR.XWJG1 στον αριθμό κατασκευής

 

(OK μάλλον εννοείς στη registry των windows αν το θυμηθω οταν παω σπίτι θα το δω)

Edited by koseft

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Για τους πειραματιστές, βγήκε leaked μια φαινομενικά ωραία έκδοση, η JM6 (pda jm6, phone jm3, csc jm1) . Μπορείτε να την πάρετε από δω, http://www.multiupload.com/TCTSIXOG5R , και το csc από δω http://www.multiupload.com/LRKYS0QS3T .

 

Φαίνεται να έχουν κάνει καλά βήματα για βελτίωση του GPS.... αν δω να αργεί το Froyo θα τη βάλω, ψήνομαι :) EDIT: Ξεψήθηκα τελικά, μετά από τις δοκιμές των XDA δε φαίνεται να έχει κάτι ιδιαίτερο... ούτε το GPS φαίνεται καλύτερο :(

 

[ATTACH]16943[/ATTACH]

 

thanx θα τις κατεβάσω για backup αν και μάλλον δεν θα πειραματιστώ μου φτάνει το root προς το παρόν. Ελπίζω να βγάλουν κάτι που να διορθώνει και το GPS γιατι τώρα έχω ακρίβεια 30 μετρα μέσο όρο και χάνει και δορυφόρους που και που αν και το destinator δουλεύει αρκετά καλά. Η πλάκα ειναι οτι (αν ισχύει βέβαια αυτό που διάβασα) οτι το πρόβλημα με το GPS οφείλεται στο οτι το gps chip της συσκευής ειναι πολύ καλό και διαχειρίζεται περισσότερους απο 8 δορυφόρους ενώ το android μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 8 κι εκεί γίνεται κάποιο μπέρδεμα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Γι αυτό λεω οτι πολύ δύσκολα κινητό android θα χτυπήσει ποτέ το iphone ακόμη κι αν έχει καλύτερο hardware όπως το galaxy.

 

Αυτό με τους 8 δορυφόρους είναι ανάποδα απ'αυτό που είπες... ένας από τους λόγους που δεν είναι τέλειο το GPS. Όσο για το iphone... δε θέλω να σχολιάσω :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για τους πειραματιστές, βγήκε leaked μια φαινομενικά ωραία έκδοση, η JM6 (pda jm6, phone jm3, csc jm1) . Μπορείτε να την πάρετε από δω, http://www.multiupload.com/TCTSIXOG5R , και το csc από δω http://www.multiupload.com/LRKYS0QS3T .

 

Φαίνεται να έχουν κάνει καλά βήματα για βελτίωση του GPS.... αν δω να αργεί το Froyo θα τη βάλω, ψήνομαι :)

 

[ATTACH]16943[/ATTACH]

 

 

 

 

Ναι την είδα στο XDA. Για να δούμε τι λέει κι αυτή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο ΑΤΚ Auto Kill Level: Aggresive και Auto Kill Frequency: When screen off.

Παρόλα αυτά, όταν ανοίγω και κλείνω (με Back key) μια εφαρμογή, τη βγάζει στη λίστα KILL selected apps και πρέπει να πατήσω για να την κλείσει.

Έτσι γίνεται ή κάνω κάτι λάθος;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο ΑΤΚ Auto Kill Level: Aggresive και Auto Kill Frequency: When screen off.

Παρόλα αυτά, όταν ανοίγω και κλείνω (με Back key) μια εφαρμογή, τη βγάζει στη λίστα KILL selected apps και πρέπει να πατήσω για να την κλείσει.

Έτσι γίνεται ή κάνω κάτι λάθος;

 

Εφόσον είναι σε λειτουργία, θα σου βγάζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν.

Μόλις όμως κλείσεις την οθόνη θα ενεργοποιηθεί το auto kill και την επόμενη φορά που θα ανοίξεις δεν θα υπάρχουν.

 

Αυτό είναι το νόημα της ρύθμισης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι σε λειτουργία, θα σου βγάζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν.

Μόλις όμως κλείσεις την οθόνη θα ενεργοποιηθεί το auto kill και την επόμενη φορά που θα ανοίξεις δεν θα υπάρχουν.

 

Αυτό είναι το νόημα της ρύθμισης.

 

Ευχαριστώ!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου είδα ένα φίλο να ψάχνει για έναν video player που να υποστηρίζει ελληνικά srt. Εγώ βρήκα από το μάρκετ τον mVideoPlayer.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους 8 δορυφόρους είναι ανάποδα απ'αυτό που είπες... ένας από τους λόγους που δεν είναι τέλειο το GPS. Όσο για το iphone... δε θέλω να σχολιάσω :)

 

Μάλλον όπως το λες είναι πάντως αν το galaxy φοράει το gps chipset BCM4751 τότε είναι απ τα καλύτερα που κυκλοφορούν και λογικά θα διορθωθεί το θέμα με firmware update.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου είδα ένα φίλο να ψάχνει για έναν video player που να υποστηρίζει ελληνικά srt. Εγώ βρήκα από το μάρκετ τον mVideoPlayer.

 

Ωραίος. Έχω ήδη δοκιμάσει τον Rockplayer και τον Act 1, και δεν υποστηρίζουν ελληνικά. Πάω να δω τον mvideo :) thanks!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

Μπορώ να πώ ότι αισίως έχω διαβάσει το 95% του παρόντως θέματος την τελευταία εμβομάδα. Πραγματικά μου λύθηκαν οι όποιες απορίες είχα σχετικά με το λειτουργικό και rom,root κτλ...

μέσα στις επόμενες μέρες θα αποκτήσω κι εγώ τον γαλαξία μιας και το μηχάνημα με έχει ενθουσιάσει.Χθές το έπιασα στα χέρια μου για πρώτη φορά σε ένα κατάστημα γερμανός και πραγματικά με άφησε άναυδο η οθόνη.

όση ώρα το περιεργαζόμουν δέν παρατήρησα κάποιο κόλημα στην λειτουργία του τηλεφώνου και επειδή φυσικό είναι, διαβάζοντας όλο το thread μου δημιουργήθηκαν και αρκετές απορίες με τα λεγόμενα των χρηστών του γαλαξία...

 

θέλω επομένως να ξεκαθαρίχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου ώστε να έχω πλήρη εικόνα για την αγορά του τηλεφώνου και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει...

 

1. διάβασα σε αρκετά ποστ εδώ και σε άλλα φόρουμ για το θέμα του lag...να τονίσω ότι αυτό θα είναι το πρώτο μου smartphone οπότε δεν θα έχω μέτρο σύγκρησης.τι πραγματικά παίζει; έχει όντως πρόβλημα διαχείρησης μνήμης η συσκευή ή είναι οι συγκεκριμένοι χρήστες που το αναφέρουν συνηθησμένοι σε άλλα γρηγορότερα smartphones με αποτέλεσμα να υπερβάλουν?ενοώ δημιουργείται όντως πρόβλημα στην καθημερινή χρήση ή μιλάμε για δέκατα δευτερολέπτου και benchmarks που δεν θα είναι παρατηρησημα απο τον μέσο χρήστη;

 

2. το lag παρατηρείται σε αρχικό φιρμγουερ (out of the box) ή σε φλασαρισμένες συσκευές;επίσης κατάλαβα ότι για να έχει lag η συσκευή θα πρέπει η διαθέσιμη ΡΑΜ να έχει πέσει κάτω απο 50mb, το οποίο γίνεται όταν τρέχουν πάρα πολλές εφαρμογές στο background.αυτές είναι οι αρχικές εφαρμογές του τηλεφώνου (out of the box) που εκκινούν μόνες τους ή οποιαδήποτε εφαρμογή ανοίγει με το άνοιγμα της συσκευής;

 

3. ακριβώς η ερώτηση για τις εφαρμογές...όποια εφαρμογή κατεβάσω στο τηλέφωνο θα τρέχει με το άνοιγμά του χωρίς να ρωτήσει; γιατί αν είναι έτσι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πιστεύω :wacko:...αν και δεν νομίζω κάτι δεν κατάλαβα.γενικά γιατί να τρέχουν άσκοπα εφαρμογές στο τηλέφωνο;αν ανοίξω πχ το google sky μετά θα συνεχήσει να τρέχει για πάντα στο background ή κλείνει όντως όταν θα την κλείνω;

 

4. υπάρχουν προβλήματα με την εγκατάσταση πολλών εφαρμογών στο τηλέφωνο;όχι να τρέχουν όλα μαζί, εγκατάσταση και χρήση όποτε σου καπνίσει :)

 

5. η χρήση που θα κάνω στον γαλαξία θα είναι φώτο/βίντεο - εφαρμογές τύπου google sky/google goggles/google earth - photoshop - wifi internet - τηλέφωνα/sms και κανα παιχνιδάκι ή καμιά περίεργη εφαρμογή.σε κοινωνικά δίκτυα δεν είμαι γραμμένος οπότε δεν θα γίνεται χρήση με status refresh κ.τ.λ. επειδή υπάρχει κόσμος εδώ που κλήνει πάνω απο 1 - 2 μήνες με το τηλέφωνο, μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω προβλήματα με τη συσκευή out of the box με τέτοια χρήση;

 

ευχαριστώ!

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Ο Rock Player υποστηρίζει ελληνικά αλλά με UTF-8 κωδικοποίηση. Ο mvideoplayer που χρησιμοποιεί τις native δυνατότητες του τηλεφώνου για αναπαραγωγή ταινιών (π.χ επιτάχυνση) υποστηρίζει και ISO-8859-7 (έχει επιλογή στις ρυθμίσεις του).
Link to comment
Share on other sites

Ο Rock Player υποστηρίζει ελληνικά αλλά με UTF-8 κωδικοποίηση. Ο mvideoplayer που χρησιμοποιεί τις native δυνατότητες του τηλεφώνου για αναπαραγωγή ταινιών (π.χ επιτάχυνση) υποστηρίζει και ISO-8859-7 (έχει επιλογή στις ρυθμίσεις του).

 

Νομίζω και ο rockplayer μπορεί να χρησιμοποιήσει τις δυνατότητες του τηλεφώνου αν τικάρεις στις επιλογές το system player mode.

Υπάρχει τρόπος να σώσεις το srt σε utf-8 πάνω στο τηλέφωνο;

 

EDIT: O mvideoplayer τα παίζει τέλεια τα Ελληνικά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδεια αντιμετοπιζει κανενας απο εσας προβλημα με τα ακουστικα η με την υποδοχη 3.5 mm audio jack?

 

Όχι... εσύ τί πρόβλημα έχεις;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κάνω Update τη λίστα με τα προγράμματα!

 

Μust-have προγράμματα για το Galaxy.

 

astro explorer ή Linda file manager - για να βλέπετε τους φακέλους στο κινητό

Handcent - για διαχείριση μηνυμάτων

HTC_ime - ελληνικό πληκτρολόγιο

Advanced task killer - για διαχείριση και κλεισιμο εφαρμογών

3G Watchdog - για παρακολούθηση τις κίνησης δεδομένων 3G

Logmein Ignition - για remote login στον υπολογιστή (δεν ξέρω για εσάς εγώ ψήθηκα)

titanium backup ή My backup pro - για προφανείς λόγους

gps test - για έλεγχο σήματος και δορυφόρων gps

google goggles ή Barcode Scanner - για αναζήτηση ΄στο ιντερνετ με barcode, εικόνες, logos, κλπ

Adobe Photoshop Express - τα βασικά για editing φωτογραφίας

Kindle for Android - αν διαβάζετε ebooks από το Amazon (με τέτοαι οθόνη, θα το κάνουμε κι αυτό :-))

quick settings ή extended control - widget για διάφορα on/off του συστήματος με ένα άγγιγμα (καλό μου φάνηκε στα screenshots!)

tapatalk - Για παρακολούθηση φόρουμ

ping chat - για chat και όχι μόνο

NewsRoom - για RSS feeds

world newspapers - ανάγνωση εφημερίδων (και ελληνικών) , περιοδικών , rss κλπ.

spot4u - ελληνικό για ενημέρωση για φαρμακεια - βενζινάδικα φαγητό , διασκέδαση - events

Ndrive , sygic mobile maps 10 , Destinator9 , Navigon - για πλοήγηση

RockPlayer ή mVideoPlayer - ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους srt. O πρώτος τους υποστηρίζει σε UTF-8, ενώ ο δεύτερος και σε ISO-8859-7 (με επιλογή από τις ρυθμίσεις του)

 

κάντε copy/paste τη λίστα και προσθέστε ό,τι νομίζετε ότι είναι χρήσιμο, αλλά θα έλεγα να ΜΗΝ βάλουμε κάτι πολύ εξειδικευμένο, για αυτό την ονόμασα must-have ;-)

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...