Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχει φέρει από Δευτέρα16/8. Το έχω παραγγείλει από την προηγούμενη βδομάδα που άνοιξε στο σύστημα, αλλά δεν το στέλνανε πριν τις 16 λόγω της αποκλειστικότητας του Γερμανού.

Βέβαια ακόμα το περιμένω....:(

 

Και σε τι τιμή το πηρες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:confused:

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;;;

 

Έλεγξε τις προσβάσεις σου.

Κατέβασες κάποια εφαρμογή που σου άλλαξε κάποια defaults?

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

από το ηλεκτρονικό κατάστημα της vodafone δεν έχει ακόμα τιμή http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42094.action

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν μπορώ να το συνηθίσω .

Μετά από 2+ χρονια με iphone δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία του Android . :(Αποφάσισα να το πουλήσω πριν καλά καλά κλείσει 7 μέρες! :!:

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν μπορώ να το συνηθίσω .

Μετά από 2+ χρονια με iphone δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία του Android . :(Αποφάσισα να το πουλήσω πριν καλά καλά κλείσει 7 μέρες! :!:

 

Ο lsk1977 είσαι ; Κάπου σε μπάνισα :lol:

Ποτίστηκες για τα καλά με το δηλητηριασμένο μήλο ε; :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πηρα σε 3 καταστηματα βοντα στα 2 μου ειπαν αρχες Σεπτεμβρη....

μα καλα 1 μηνα αποκλειστικοτητα ο γερμανος?

Link to comment
Share on other sites

Ο lsk1977 είσαι ; Κάπου σε μπάνισα :lol:

Ποτίστηκες για τα καλά με το δηλητηριασμένο μήλο ε; :lol:

 

Σωστά. Θεωρώ ότι είμαι τραγικός που δεν μπορώ να κατανοήσω πλέον άλλο τηλέφωνο :(

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν μπορώ να το συνηθίσω .

Μετά από 2+ χρονια με iphone δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία του Android . :(Αποφάσισα να το πουλήσω πριν καλά καλά κλείσει 7 μέρες! :!:

 

Συνιθισμενο φαινόμενο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί συμβαίνει σε πολλούς μετά από μακροχρόνια χρήση iPhone.

 

Τα android είναι πολύ κοντά στο ios.

Πιστεύω μέσα στην επόμενη χρόνια με τις νέες εκδόσεις, θα καταφέρουν να έχουν την ίδια ευκολία στην υλοποίηση των εφαρμογών.

 

Για μένα που δουλεύω και τις τρεις πλατφόρμες, δεν υπήρξε καμία δυσκολία.

Σε μια βδομάδα είχα καταφέρει να μπω βαθύτερα στο θέμα android και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

Ορισμένα πράγματα τα κάνει καλύτερα από το iPhone - iPad. Σε κάποια υστερεί λόγω κακής γραφής ορισμένων εφαρμογών, πχ το Pulse.

Φοβερά αργό στα android, φαίνεται καθαρά ότι ο δημιουργός του δεν τα κατάφερε στην πρώτη έκδοση να εκμεταλευτεις το λειτουργικό.

Όμως υπάρχουν άλλες εφαρμογές, πχ το Documents To Go, όπου στο galaxy τρέχει διαβολεμενα στα αρχεία excel. Αντίθετα στο iPad παρόλο που αναγκαζομαι να αφαιρώ συναρτησεις ώστε να κάνω τα αρχεία μου να τρέχουν κάπως ποιο γρήγορα, παραμένουν που αργά.

 

Πλέον όπως έχω ξαναπεί, η Μονή μου ανησυχία στο galaxy είναι η αντοχή των εξωτερικών υλικών, κυρίως οι βαφες.

Κατα τα αλλά είναι ένα καταπληκτικό τηλέφωνο που αν είχε ένα φλας xenon θα ήταν το κορυφαίο.

 

Ελπίζω η samsung στην επόμενη έκδοση, να βελτιώσει το εξωτερικό προσθέτοντας λίγο μέταλλο κι ας αυξηθεί το βάρος.

Αν το galaxy είχε τον σχεδιασμό και την ποιότητα του νέου iphone4, θα μπορούσε να το κτυπήσει στα ίσα σε όλους τους τομείς.

 

Σήμερα διάβασα ότι έχουν πουληθεί 5 εκατομυρια galaxy. Δεν έχω διασταυρώσεις ακόμα την πληροφορία, αφού την είδα μόνο στο Twitter του Samsung-Firmware.com

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@te_salat

δοκιμασε και το fix που περναει τα data στην nand θα ανεβεις στο 2200+++

και δεν θα εχεις προβλημα να αφαιρεις την external memory card και να σε ταραζει στα fc μεχρι να ξαναγινει zipalign

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το market όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν φταίνε οι συσκευές. Μαλλον κάτι κάνει η google στους servers...
Link to comment
Share on other sites

- Πλακα μου κανεις;;; .... καρα μια χαρα ειναι !!! .... δεν αγορασαμε στρατιωτικο δεκτη ... :rolleyes: ... ενα υπερφορητο κομπιουτερ εχουμε με ασυρματες επικοινωνιες .. και με ενα δεκτακι GPS για πολιτικη χρηση . Πολυ καλα ειναι. Αν διορθωσουν και την συμπεριφορα του εν κινησει .... αριστα.

- Δεν πιστευω οτι θα χαθεις αν σε παει στο νουμερο 25 και το ζητουμενο ειναι το νουμερο 80 .... :ninja: :shifty:

 

Μάλλον εννοείς 5 μέτρα, τόσο λέει το δικό μου. 50 μέτρα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απόκλιση, ειδικά αν οδηγείς. Εμένα ευτυχώς με τα 5 μέτρα που λέει το GPS Test, με πρόγραμμα navigation στην Ελλάδα πήγαινε τέλεια.

 

Τί στρατιωτικό δέκτη λες τώρα... είναι δυνατόν να σου λέει στρίψε αριστερά 50 μέτρα μετά τη στροφή; Αν όντως έχεις 50 μέτρα απόκλιση να το κοιτάξεις, μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Το GPS έχει ακόμα προβλήματα σε σχέση με άλλες συσκευές και δεν είναι ακόμα χρησιμοποιήσιμο π.χ. για βόλτες πεζή ή για geocaching, αλλά στην οδήγηση είναι μια χαρά. Αν δε με πάει στο 25, θα με πάει στο 24Β, όχι στο 80!! Και υποτίθεται η Samsung θα το κάνει ακόμα καλύτερο με αναβάθμιση το Σεπτέμβρη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν μπορώ να το συνηθίσω .

Μετά από 2+ χρονια με iphone δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία του Android . :(Αποφάσισα να το πουλήσω πριν καλά καλά κλείσει 7 μέρες! :!:

 

Με βλέπω και εμένα το ίδιο :p

Από το 2007 με iPhone, άντε να ξεκολλήσεις...

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω και εμένα το ίδιο :p

Από το 2007 με iPhone, άντε να ξεκολλήσεις...

 

Εμένα πάντως μετά από τόσα χρόνια Symbian, το Android μου φαίνεται θεϊκό :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

- Πλακα μου κανεις;;; .... καρα μια χαρα ειναι !!! .... δεν αγορασαμε στρατιωτικο δεκτη ... :rolleyes: ... ενα υπερφορητο κομπιουτερ εχουμε με ασυρματες επικοινωνιες .. και με ενα δεκτακι GPS για πολιτικη χρηση . Πολυ καλα ειναι. Αν διορθωσουν και την συμπεριφορα του εν κινησει .... αριστα.

- Δεν πιστευω οτι θα χαθεις αν σε παει στο νουμερο 25 και το ζητουμενο ειναι το νουμερο 80 .... :ninja: :shifty:

 

Δεν έχεις δίκιο. Τα 50 μέτρα προσέγγιση είναι από τις πρώτες (χειρότερες) τιμές σε οποιοδήποτε GPS της τελευταίας 5 ετίας τουλάχιστον.

Απλό Garmin των 300 Euro 4ετίας σου δίνει ακρίβεια κάτω από 6 μέτρα ακόμη και μέσα στο σπίτι.....

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

@te_salat

δοκιμασε και το fix που περναει τα data στην nand θα ανεβεις στο 2200+++

και δεν θα εχεις προβλημα να αφαιρεις την external memory card και να σε ταραζει στα fc μεχρι να ξαναγινει zipalign

Αυτό έχω αλλά για να σε παει στο 2200 θα πρέπει να έχεις custom rom καθαρή απ όλα τα περιτα και πειραγμενη.

 

Μάλλον εννοείς 5 μέτρα, τόσο λέει το δικό μου. 50 μέτρα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απόκλιση, ειδικά αν οδηγείς. Εμένα ευτυχώς με τα 5 μέτρα που λέει το GPS Test, με πρόγραμμα navigation στην Ελλάδα πήγαινε τέλεια.

 

Τί στρατιωτικό δέκτη λες τώρα... είναι δυνατόν να σου λέει στρίψε αριστερά 50 μέτρα μετά τη στροφή; Αν όντως έχεις 50 μέτρα απόκλιση να το κοιτάξεις, μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Το GPS έχει ακόμα προβλήματα σε σχέση με άλλες συσκευές και δεν είναι ακόμα χρησιμοποιήσιμο π.χ. για βόλτες πεζή ή για geocaching, αλλά στην οδήγηση είναι μια χαρά. Αν δε με πάει στο 25, θα με πάει στο 24Β, όχι στο 80!! Και υποτίθεται η Samsung θα το κάνει ακόμα καλύτερο με αναβάθμιση το Σεπτέμβρη.

 

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το gps στην συσκευή μου δουλεύει μια χαρά.

Δεν είμαι χθεσινός στο θέμα gps. Έχω ασχοληθεί αρκετά με επεμβάσεις σε διάφορα προγράμματα και κυρίως στο igo8, igo my way για iPhone, sygic στο οποίο έχω φτιάξει και κάποια skin.

 

Δεν αμφιβαλω ότι σε κάποιες ρομ και με συγκεκριμένα radio (phone.tar) υπάρχει πρόβλημα.

Άλλωστε το διαπίστωσα όταν πέρασα για λίγο την Ρ3. Έχανε κι εβρισκε το σήμα χωρίς λόγο.

 

Όλες τις δοκιμές μου τις έχω κάνει με την JM2 εδώ στο Cairo που εργάζομαι και πάντα σε σύγκριση με άλλο gps που σ όλη την διάρκεια των δοκίμων δουλεύει παράλληλα για να συγκρινω τα δεδομένα.

 

Χρησιμοποιώ το προγραμμα πλοήγησης motoNav που για όσους ξέρουν είναι το iGo my way.

Για σύγκριση τρέχω δίπλα στο galaxy το igo my way στο iPad.

Και τα δυο έχουν ακριβώς τον ίδιο χάρτη ( εγώ τον έχω περάσει).

Σε όσες διαδρομές τα δοκίμασα το galaxy δεν έχασε το σήμα και η ακρίβεια του ήταν εξαιρετική.

Οι δοκιμές έγιναν σε εύκολες και σε δύσκολες συνθήκες.

Μάλιστα σε κάποιο σημείο που έχω πρόβλημα με όλα τα αλλά ( HD2 με iGO8 3.x, PNA gps πάλι με iGo8, iPad με iGo My Way), το galaxy δεν μπερδεύτηκε.

 

Τώρα γι αυτό που λέτε για τα νούμερα στις διευθύνσεις που έχετε ορίσει σαν προορισμό, την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει ο χάρτης και το προγραμμα πλοήγησης.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τελειοι χάρτες γιατί λόγω μικρών πωλήσεων δεν μπορούν να αντέξουν το κόστος της επί τοπία καταγραφής και ελέγχου.

Ο καλύτερος για τα προγράμματα που έχουμε διαθέσιμα στα android, είναι ο Navteq που φοράει το Navigon.

Όλα τα αλλά sygic, pilot πως το λένε, destinator πάσχουν από χάρτες.

Το destinator κάποτε ήταν το καλύτερο σε θέμα χαρτών. Πλέον κι αυτό χρησιμοποιεί απ ότι ξέρω παλιότερους χάρτες με προβλήματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω αλλά για να σε παει στο 2200 θα πρέπει να έχεις custom rom καθαρή απ όλα τα περιτα και πειραγμενη.

 

 

 

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το gps στην συσκευή μου δουλεύει μια χαρά.

Δεν είμαι χθεσινός στο θέμα gps. Έχω ασχοληθεί αρκετά με επεμβάσεις σε διάφορα προγράμματα και κυρίως στο igo8, igo my way για iPhone, sygic στο οποίο έχω φτιάξει και κάποια skin.

 

Δεν αμφιβαλω ότι σε κάποιες ρομ και με συγκεκριμένα radio (phone.tar) υπάρχει πρόβλημα.

Άλλωστε το διαπίστωσα όταν πέρασα για λίγο την Ρ3. Έχανε κι εβρισκε το σήμα χωρίς λόγο.

 

Όλες τις δοκιμές μου τις έχω κάνει με την JM2 εδώ στο Cairo που εργάζομαι και πάντα σε σύγκριση με άλλο gps που σ όλη την διάρκεια των δοκίμων δουλεύει παράλληλα για να συγκρινω τα δεδομένα.

 

Χρησιμοποιώ το προγραμμα πλοήγησης motoNav που για όσους ξέρουν είναι το iGo my way.

Για σύγκριση τρέχω δίπλα στο galaxy το igo my way στο iPad.

Και τα δυο έχουν ακριβώς τον ίδιο χάρτη ( εγώ τον έχω περάσει).

Σε όσες διαδρομές τα δοκίμασα το galaxy δεν έχασε το σήμα και η ακρίβεια του ήταν εξαιρετική.

Οι δοκιμές έγιναν σε εύκολες και σε δύσκολες συνθήκες.

Μάλιστα σε κάποιο σημείο που έχω πρόβλημα με όλα τα αλλά ( HD2 με iGO8 3.x, PNA gps πάλι με iGo8, iPad με iGo My Way), το galaxy δεν μπερδεύτηκε.

 

Τώρα γι αυτό που λέτε για τα νούμερα στις διευθύνσεις που έχετε ορίσει σαν προορισμό, την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει ο χάρτης και το προγραμμα πλοήγησης.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τελειοι χάρτες γιατί λόγω μικρών πωλήσεων δεν μπορούν να αντέξουν το κόστος της επί τοπία καταγραφής και ελέγχου.

Ο καλύτερος για τα προγράμματα που έχουμε διαθέσιμα στα android, είναι ο Navteq που φοράει το Navigon.

Όλα τα αλλά sygic, pilot πως το λένε, destinator πάσχουν από χάρτες.

Το destinator κάποτε ήταν το καλύτερο σε θέμα χαρτών. Πλέον κι αυτό χρησιμοποιεί απ ότι ξέρω παλιότερους χάρτες με προβλήματα.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο δώσε μια λίστα με όσα έχεις βάλει (ROM με λινκ, lagfix, κτλ).

Έκανα μια "βλακειά" χθες αργά και το @@@ το δικό μου ROM :lol::lol:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Και σε τι τιμή το πηρες;

 

μου είπανε 553 (κάπου τόσο)

 

μόλις μίλησα με το κατάστημα. Είπανε ότι γύρω στις 26 θα έχουν οι αποθήκες, οπότε από αρχές Σεπτεμβρίου σε μας. Πάντως το έχω παραγγείλει από την προηγούμενη εβδομάδα.

Edited by tirnman
Link to comment
Share on other sites

μου είπανε 563 (κάπου τόσο)

 

Πως ομως το πήρες απο τη vodafone?. Εγω που πήρα λενε δεν το εχουν ακομα.

 

BTW πλαισιο μου είπαν μετά τις 20 Αυγούστου...

Edited by sd12
Link to comment
Share on other sites

Πως ομως το πήρες απο τη vodafone?. Εγω που πήρα λενε δεν το εχουν ακομα.

 

BTW πλαισιο μου είπαν μετά τις 20 Αυγούστου...

 

οχι απλα δεν το εχουν λενε και για σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Το destinator κάποτε ήταν το καλύτερο σε θέμα χαρτών. Πλέον κι αυτό χρησιμοποιεί απ ότι ξέρω παλιότερους χάρτες με προβλήματα.

Κάνεις τεράστιο λάθος εδώ.Χρησιμοποιώ χρόνια τους χάρτες του destinator με τελευταία την έκδοση 2010 v3642 και είναι ακριβέστατη.

Όσο για το φίλο παραπάνω που είπε οτι έχει απόκλιση 50 μέτρα μου φαίνεται υπερβολή.Φαντάσου να είσαι μέσα στην Αθήνα και την ώρα που σου λέει (λανθασμένα) να στρίψεις πχ δεξιά (ενώ πρέπει να στρίψεις σε 50 μέτρα πιο πάνω απότι είσαι), να έχει όντως δρόμο για να πας δεξιά και εσύ να νομίζεις οτι πας σωστά! Πάει ΧΑΘΗΚΕΣ.

Δεν επιτρέπονται τόσο μεγάλες αποκλίσεις.4-5 μέτρα max.Παραπάνω έχεις πρόβλημα.

Το δικό μου Galaxy S θα το πάρω από Σεπτέμβη.Να καταλαγιάσει η "σκόνη" των πειραματικών ROM και να "σουλουπωθεί" και λίγο η τιμή σε πιο λογικά επίπεδα.Ευελπιστώ στα 350-360 ευρώ.Μέχρι εκεί καλά είναι.Αν είχε καλύτερα υλικά πχ μέταλλο θα έδινα max μέχρι 400

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... γιατί εμένα μου φάνηκε τεράαααστιο το κινητό???? Και έχω και iphone όχι κανένα mini!!!! Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το κινητό να επιζήσει σε λίγο πιο σκληρές συνθήκες τσέπης :X
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο δώσε μια λίστα με όσα έχεις βάλει (ROM με λινκ, lagfix, κτλ).

Έκανα μια "βλακειά" χθες αργά και το @@@ το δικό μου ROM :lol::lol:

 

κατ αρχας το lag fix αποδεικνυεται gps killer.

Επιστρεφοντας απο το γραφειο ειπα να δοκιμασω το gps μετα το lag fix.

Νεκρο εντελως, ειναι σαν να μην υπαρχει.

ξαναπερασα σκετο το firmware JM2 και παλι μια χαρα το gps

Ξανα ριχνω το lag fix και παλι 0 απο 0 δορυφορους.

 

Οποτε παμε για δοκιμη αλλου fix.

 

αυτο που ειχα ειναι εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=7731213#post7731213

 

Και η ρομ που εχω ειναι εδω

http://img.skitch.com/20100818-8fit2a1w7rm1rsiytnihmep3n8.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις , τι γινεται με το kies?, αλλαζει καθε μερα?...χθες κατεβασα το update και τωρα εχει αλλο ...σημερινο....:confused:
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Galaxy S θα το πάρω από Σεπτέμβη.Να καταλαγιάσει η "σκόνη" των πειραματικών ROM και να "σουλουπωθεί" και λίγο η τιμή σε πιο λογικά επίπεδα.Ευελπιστώ στα 350-360 ευρώ.Μέχρι εκεί καλά είναι.Αν είχε καλύτερα υλικά πχ μέταλλο θα έδινα max μέχρι 400

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία περίπτωση να το βρεις κάτω από 400 στις επόμενες εβδομάδες όπως λες. Χαρακτηριστικά ναφέρω ότι το Omnia 2 (η τότε αιχμή του δόρατος της Samsung) ξεκίνησε στα 450-500 όπως το Galaxy (λιανική, όχι από Cosmote/Voda κλπ) και έπεσε λίγο κάτω από 400 μετά από 1 χρόνο+.Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει 350 την ώρα που το Wildfire θα έχει περίπου 250-260 τότε. Κατά το Πάσχα με καμιά τρελή προσφορά, ίσως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...