Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα τελευταία που κατέβασα ήταν ενημερώσεις για το facebook και το handcent.

Πάντως, ψάχνοντας λίγο είδα σε κάποια forums ότι κάτι μάλλον παίζει με τους λογαριασμούς του gmail. Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει περισσότερο... http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/315801/cant-download-apps-from-market/

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να κάνω μια ερώτηση και εγώ. Υπάρχει τρόπος τα εγκατεστημένα παιγνίδια ή ακόμα και οι εφαρμογές να μπαίνουν σε κάποιο directory στο μενού και όχι σκόρπια ?
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει περισσότερο... http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/315801/cant-download-apps-from-market/

 

Τελικά έστρωσε όταν φλασάρισα μια άλλη ρομ.

Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολοι εσεις που εγκαταστησατε το swype με ελληνικα, πως το καταφερατε?

Εχω βρει το αρχειο (το οποιο περιεχει μονο αγγλικα και ελληνικα) και παιδευομαι μια ωρα να το περασω αλλα δεν με αφηνει, λεει πως δεν εγκατασταθηκε το προγραμμα. Υποθετω πως συμβαινει επειδη υπαρχει ηδη μεσα η system εκδοση του προγραμματος και δεν μπορει να την απεγκαταστησει για να περασει την νεα. Πως μπορω να το παρακαμψω αυτο? Η συσκευη μου ειναι rooted βεβαια...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολοι εσεις που εγκαταστησατε το swype με ελληνικα, πως το καταφερατε?

Εχω βρει το αρχειο (το οποιο περιεχει μονο αγγλικα και ελληνικα) και παιδευομαι μια ωρα να το περασω αλλα δεν με αφηνει, λεει πως δεν εγκατασταθηκε το προγραμμα. Υποθετω πως συμβαινει επειδη υπαρχει ηδη μεσα η system εκδοση του προγραμματος και δεν μπορει να την απεγκαταστησει για να περασει την νεα. Πως μπορω να το παρακαμψω αυτο? Η συσκευη μου ειναι rooted βεβαια...

 

titanium backup βαζει βγαζει οτι θες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειχα το desire,και σκεφτομαι για το γαλαξια,να ρωτησω κατι πολυ βασικο για εμενα με την official rom,επειδη δεν ειμαι υπερ του ροοτ,το gps,πως συμπεριφερετε? Επειδη με το desire,δεν ειχα κανενα προβλημα,και κατι ακομα σε σχεση με το desire,η φωτο πως ειναι,υποδιεστερες?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Titanium back up it is λοιπον! Ευχαριστω! Παρεμπιπτοντως ποσο safe για το συστημα και την λειτουργια του ειναι να αφαιρεσω γενικα εφαρμογες που ειναι προεγκατεστημενες?

Φιλτατε με το desire για το gps δεν μπορω να απαντησω διοτι δεν το χρησιμοποιω, οι φωτογραφιες του ομως ειναι αρκετα καλες για smartphone. Προσωπικα με καλυπτει η ποιοτητα τους. Η δε ποιοτητα βιντεο κατα την γνωμη μου ειναι τελεια. Στην προηγουμενη σελιδα ο te_salat εχει ανεβασει καποιες που εχει τραβηξει (με ομολογουμενως εντυπωσιακα θεματα), οποτε μπορεις να συγκρινεις :-)

Εντιτ: και εγω ημουν σκεπτικος οσον αφορα το root. Μεχρι που καταλαβα πως με ενα κλικ επανερχεται στην προηγουμενη κατασταση...

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ,για το gps,αν μπορει να μας απαντησει καππιος....θα ημουν ευγνωμων....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Titanium back up it is λοιπον! Ευχαριστω! Παρεμπιπτοντως ποσο safe για το συστημα και την λειτουργια του ειναι να αφαιρεσω γενικα εφαρμογες που ειναι προεγκατεστημενες?

 

Έχω ξηλώσει αρκετά χωρίς προβλήματα ;)

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο την βοηθεια σας. Γιατι κακως εβγαλε η samsung ενα τηλ στην αγορα με βασικες ελειψεις.

Ενας φιλος μου πηρε εχθες το Galaxy, απο γερμνανο.

Η εκδοση που φοραει ειναι η JF5.

1- Υπαρχει νεωτερη επισημη να περασει; Αν ναι, απο που και πως;

2- το swipe υπαρχει μεσα στις ρυθμισεις, αλλα δεν ειναι επιλεξιμο απο τα πληκτρολογια. Ειναι προβλημα της εκδοσης;

3- Στα πληκτρολογια μπορεις να διαλεξεις μονο μια γλωσσα. Για να γραψεις κατι στα λατινικα, π.χ. vodafone, πρεπει να επιλεξεις απο τις ρυθμισεις αλλη γλωσσα. Σε νεωτερες εκδοσεις εχει προστεθει και η επιλογη δευτερης γλωσσας οπως ειναι π.χ. στο HTC desire;

4- Ο Dialer πολυ καλος και ψαχνει και στους αριθμους, αλλα δεν αναγνωριζει Ελληνικους χαραχτηρες. Δηλαδη τα Σ Π Ω Ψ κλπ δεν τα ξερει καν. Με αποτελεσμα η ευρεση επαφων μεσω του DIaler να ειναι αδυνατη. Μονο απο τις επαφες μπορεις να διαλεξεις, και αν εχεις 700-800 επαφες ψαχνεις χωρις τελος. Τι κανουμε εδω;

5- εχει παρα πολυ μεγαλο lag. Δηλαδη οτι και να πατησεις για ανοιγμα, π.χ. ρυθμισεις, αργει 2-3 δευτερολεπτα. Και ετσι ειναι σε οτι και να επιλεξεις. Μιλαμε για δευτερολεπτα, μπορει και ενα η δυο, αλλα ειναι σπαστικο. Μαυριζει η οθονη και μετα ανοιγει αυτο που επελεξες. Καπου διαβασα οτι με το κεντρικο πληκτρο δεν κλεινουν τελειως οι εφαρμογες και μετα ανοιγουν γρηγορα. Ενω με το βελακι στα δεξια κλεινουν. Δεν προσεξα ποτε αργουν να ανοιξουν, αλλα στο HD2 που εχω beta roms Android που δοκιμαζω, ολα ανοιγουν αμεσως. Με οτι και να κλεισεις τις εφαρμογες, ακομη και στο πρωτο ανοιγμα. Δεν εχει το παραμικρο lag, εκτος βεβαια απο διαφορα μικρα κολληματα που τρωει λογω της beta rom.

 

Μπορει καποιος να δωσει συγκεκριμενες απαντησεις; Οχι "δεν γνωριζω" κλπ.

Γιατι αν ειναι να παρω ενα τηλεφωνο και να ψαχνω μια ωρα στις επαφες για να κανω μια κληση, για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι τηλεφωνο.

Ευχαριστω.

 

Edit: 2- Μολις μου ειπε ο φιλος μου οτι ενεργοποιησε το Swipe αλλα στελνει μηνυματα με ερωτηματικα ?????. Πως αλλαζει αυτο;

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

γιασας ειμαι καινουρειος στην παρεα σας.απο σημερα ειμαι και εγω ενας τρελοευτιχησμενος :wacko:κατοχος του γαλαξια.το πηρα απο τον γερμανο με επιδοτηση.το προηγουμενο τηλ μου ηταν το κ850ι.πιστευω πως δεν θα αντιμετοπισω προβληματα.συγνωμη αν θα ηπαρξουν ερωτησεις και για την ορθογραφια μου.εντυποσεις αργοτερα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο την βοηθεια σας. Γιατι κακως εβγαλε η samsung ενα τηλ στην αγορα με βασικες ελειψεις.

Ενας φιλος μου πηρε εχθες το Galaxy, απο γερμνανο.

Η εκδοση που φοραει ειναι η JF5.

1- Υπαρχει νεωτερη επισημη να περασει; Αν ναι, απο που και πως;

2- το swipe υπαρχει μεσα στις ρυθμισεις, αλλα δεν ειναι επιλεξιμο απο τα πληκτρολογια. Ειναι προβλημα της εκδοσης;

3- Στα πληκτρολογια μπορεις να διαλεξεις μονο μια γλωσσα. Για να γραψεις κατι στα λατινικα, π.χ. vodafone, πρεπει να επιλεξεις απο τις ρυθμισεις αλλη γλωσσα. Σε νεωτερες εκδοσεις εχει προστεθει και η επιλογη δευτερης γλωσσας οπως ειναι π.χ. στο HTC desire;

4- Ο Dialer πολυ καλος και ψαχνει και στους αριθμους, αλλα δεν αναγνωριζει Ελληνικους χαραχτηρες. Δηλαδη τα Σ Π Ω Ψ κλπ δεν τα ξερει καν. Με αποτελεσμα η ευρεση επαφων μεσω του DIaler να ειναι αδυνατη. Μονο απο τις επαφες μπορεις να διαλεξεις, και αν εχεις 700-800 επαφες ψαχνεις χωρις τελος. Τι κανουμε εδω;

5- εχει παρα πολυ μεγαλο lag. Δηλαδη οτι και να πατησεις για ανοιγμα, π.χ. ρυθμισεις, αργει 2-3 δευτερολεπτα. Και ετσι ειναι σε οτι και να επιλεξεις. Μιλαμε για δευτερολεπτα, μπορει και ενα η δυο, αλλα ειναι σπαστικο. Μαυριζει η οθονη και μετα ανοιγει αυτο που επελεξες. Καπου διαβασα οτι με το κεντρικο πληκτρο δεν κλεινουν τελειως οι εφαρμογες και μετα ανοιγουν γρηγορα. Ενω με το βελακι στα δεξια κλεινουν. Δεν προσεξα ποτε αργουν να ανοιξουν, αλλα στο HD2 που εχω beta roms Android που δοκιμαζω, ολα ανοιγουν αμεσως. Με οτι και να κλεισεις τις εφαρμογες, ακομη και στο πρωτο ανοιγμα. Δεν εχει το παραμικρο lag, εκτος βεβαια απο διαφορα μικρα κολληματα που τρωει λογω της beta rom.

 

Μπορει καποιος να δωσει συγκεκριμενες απαντησεις; Οχι δεν ξερω κλπ.

Γιατι αν ειναι να παρω ενα τηλεφωνο και να ψαχνω μια ωρα στις επαφες για να κανω μια κληση, για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι τηλεφωνο.

Ευχαριστω.

 

Edit: 2- Μολις μου ειπε ο φιλος μου οτι ενεργοποιησε το Swipe αλλα στελνει μηνυματα με ερωτηματικα ?????. Πως αλλαζει αυτο;

 

Κώστα, όλα τα θέματα που αναφέρεις έχουν καλυφθεί αναλυτικά σε αυτό το thread. Κάνε searches και διάβασε, θα μάθετε τόσο τα προβλήματα όσο και τα καλά του Galaxy S.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να δωσει συγκεκριμενες απαντησεις; Οχι "δεν γνωριζω" κλπ.

 

Δε γνωρίζω, κλπ :p

 

Καλωσόρισες στη παρέα μας φίλε μου. Αν διαβάσεις το topic θα βρεις απαντήσεις για όλα όσα ρωτάς. :)

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο την βοηθεια σας. Γιατι κακως εβγαλε η samsung ενα τηλ στην αγορα με βασικες ελειψεις.

Ενας φιλος μου πηρε εχθες το Galaxy, απο γερμνανο.

Η εκδοση που φοραει ειναι η JF5.

1- Υπαρχει νεωτερη επισημη να περασει; Αν ναι, απο που και πως;

2- το swipe υπαρχει μεσα στις ρυθμισεις, αλλα δεν ειναι επιλεξιμο απο τα πληκτρολογια. Ειναι προβλημα της εκδοσης;

3- Στα πληκτρολογια μπορεις να διαλεξεις μονο μια γλωσσα. Για να γραψεις κατι στα λατινικα, π.χ. vodafone, πρεπει να επιλεξεις απο τις ρυθμισεις αλλη γλωσσα. Σε νεωτερες εκδοσεις εχει προστεθει και η επιλογη δευτερης γλωσσας οπως ειναι π.χ. στο HTC desire;

4- Ο Dialer πολυ καλος και ψαχνει και στους αριθμους, αλλα δεν αναγνωριζει Ελληνικους χαραχτηρες. Δηλαδη τα Σ Π Ω Ψ κλπ δεν τα ξερει καν. Με αποτελεσμα η ευρεση επαφων μεσω του DIaler να ειναι αδυνατη. Μονο απο τις επαφες μπορεις να διαλεξεις, και αν εχεις 700-800 επαφες ψαχνεις χωρις τελος. Τι κανουμε εδω;

5- εχει παρα πολυ μεγαλο lag. Δηλαδη οτι και να πατησεις για ανοιγμα, π.χ. ρυθμισεις, αργει 2-3 δευτερολεπτα. Και ετσι ειναι σε οτι και να επιλεξεις. Μιλαμε για δευτερολεπτα, μπορει και ενα η δυο, αλλα ειναι σπαστικο. Μαυριζει η οθονη και μετα ανοιγει αυτο που επελεξες. Καπου διαβασα οτι με το κεντρικο πληκτρο δεν κλεινουν τελειως οι εφαρμογες και μετα ανοιγουν γρηγορα. Ενω με το βελακι στα δεξια κλεινουν. Δεν προσεξα ποτε αργουν να ανοιξουν, αλλα στο HD2 που εχω beta roms Android που δοκιμαζω, ολα ανοιγουν αμεσως. Με οτι και να κλεισεις τις εφαρμογες, ακομη και στο πρωτο ανοιγμα. Δεν εχει το παραμικρο lag, εκτος βεβαια απο διαφορα μικρα κολληματα που τρωει λογω της beta rom.

 

Μπορει καποιος να δωσει συγκεκριμενες απαντησεις; Οχι "δεν γνωριζω" κλπ.

Γιατι αν ειναι να παρω ενα τηλεφωνο και να ψαχνω μια ωρα στις επαφες για να κανω μια κληση, για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι τηλεφωνο.

Ευχαριστω.

 

Edit: 2- Μολις μου ειπε ο φιλος μου οτι ενεργοποιησε το Swipe αλλα στελνει μηνυματα με ερωτηματικα ?????. Πως αλλαζει αυτο;

 

Λοιπόν οτι ξερω θα σου απαντήσω

1. Επίσημη όχι δεν υπάρχει, οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιούμε νεώτερες ανεπισημες που εόναι πολύ εύκολο να περαστούν και με ασφάλεια (καμμία σχέση με το ομνια που ετρεμε το φυλοκάρδι σου)

 

2 Στο 2 σου απάντησαν, για τα ερωτηματικά απιλέγεις από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων αυτόματη εισαγωγή λειτουργίας και εισαι οκ

 

3. Με το πληκτρολόγιο της samsung έτσι είναι, αλλαγή μπορείς να κάνεις με το swipe (σέρνεις το δάκτυλο σου από το κάτω αριστερό πλήκτρο προς τα πάνω αριστερο που είναι το Q και αλλάζει η γλώσσα) ή μπορείς να βάλεις το πληκτρολόγιο της HTC ή το greek input που κάνουν εναλλαγή

 

4. Σ αυτό έχεις δίκιο αλλά με την εγκατάσταση του dialer one κάνεις αναζήτηση και στα ελληνικά

 

5. Με νεώτερη ρομ Μ2 ή Μ5 και εγκατάσταση ενός lagfix από XDA λύνεται το πρόβλημα

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω, κλπ :p

 

Καλωσόρισες στη παρέα μας φίλε μου. Αν διαβάσεις το topic θα βρεις απαντήσεις για όλα όσα ρωτάς. :)

 

Φίλε μου ο Katerini έχει βοηθήσει εδώ και χρόνια πολύ κόσμο, οπότε καλό είναι αν ξέρουμε να απαντάμε αν όχι μην λέμε ψάξε να βρεις. Που να ψάξει και τι να βρει σε 200 σελίδες

 

EDIT: συγνώμη για το συνεχόμενο ποστ

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όλα τα θέματα που αναφέρεις έχουν καλυφθεί αναλυτικά σε αυτό το thread. Κάνε searches και διάβασε, θα μάθετε τόσο τα προβλήματα όσο και τα καλά του Galaxy S.

 

Παιδιά δεν είναι δυνατό να λέμε σε κάποιον που ρωτάει συγκεκριμένα πράγματα να διαβάσει και να ψάξει σε 200 σελίδες!

Αν κάποιος γνωρίζει ας τον βοηθήσει αλλιώς μέχρι να φτιαχτεί ένα faq ή ένα guide ή ένα WIKI ή δεν ξέρω γω τι, είναι σίγουρο ότι κάποιοι θα ρωτάμε πράγματα που έχουν απαντηθεί ήδη.

Απαντήσει αυτού του τύπου δεν βοηθάνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι δυνατό να λέμε σε κάποιον που ρωτάει συγκεκριμένα πράγματα να διαβάσει και να ψάξει σε 200 σελίδες!

Αν κάποιος γνωρίζει ας τον βοηθήσει αλλιώς μέχρι να φτιαχτεί ένα faq ή ένα guide ή ένα WIKI ή δεν ξέρω γω τι, είναι σίγουρο ότι κάποιοι θα ρωτάμε πράγματα που έχουν απαντηθεί ήδη.

Απαντήσει αυτού του τύπου δεν βοηθάνε καθόλου.

 

Συμφωνώ με την δημιουργία WiKi, διαφωνώ με το ότι είναι δύσκολο να ψάξει κάποιος σε 200 σελίδες thread. Δεν είπαμε να το διαβάσει κάποιος post-post!

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την δημιουργία WiKi, διαφωνώ με το ότι είναι δύσκολο να ψάξει κάποιος σε 200 σελίδες thread. Δεν είπαμε να το διαβάσει κάποιος post-post!

 

Για να ρωτάει κάποιος που είναι χρόνια στην συγκεκριμένη κοινότητα σημαίνει είτε ότι έψαξε και δεν το βρήκε, είτε ότι δεν έχει τον χρόνο.

Το θέμα είναι να βοηθηθεί και όχι να μάθει τι να ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

μπορει κανις να μου πει πως μπαινω ιντερνετ με 3g με το samsung galaxys και πως στο πληκτρολογιο αλλαζω απο αγγλικα σε ελληνικα;
Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει αγορασει κανεις απο κινητομανια;το εχω παραγγηλει και θα μου ερθει λογικα αυριο στα 515.εχει ακουσει κανεις τιποτα για την κινητομανια;

 

Σήμερα πήγα από 'κει και το πήρα, το κινητό κανονικά στο κουτί του σφραγισμένο και με ζελατίνα. Η έκδοσή του είναι η JF5.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

@none14

 

Συγνώμη, δε καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο για κάποιον από εμάς να ανατρέξει σε ένα post 200 σελίδων.

 

Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποια άλλη δομή, ένα faq ή guide ή έστω wiki στο συγκεκριμένο forum (υπάρχουν αλλού βεβαίως αν και δεν είναι το θέμα μας αυτό), έτσι ώστε ο κάθε ένας από εμάς να βρει απάντηση στο ερώτημά του.

 

Όταν κάποιος σαν και εμένα, άσχετος με Samsung, Android, κλπ ξεκινάει να ενδιαφέρεται για μία τέτοια αγορά, τότε έχει 1000 ερωτήσεις, όχι μόνο 5-6, όπως είχε ο φίλος μας. Μόνο διαβάζοντας απαντώνται οι κάποιες ή όλες από αυτές...

 

... διαφορετικά θα έχουμε ένα topic 400 σελίδων, αντί για 200, πράγμα που δε το θέλει κανείς. Στο συγκεκριμένο θέμα, πιστεύω, ότι βοηθάω κάποιον αν τον ενημερώσω, ότι απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά του βρίσκονται σε ένα topic... έστω 200 σελίδων.

 

Συγνώμη για το off-topic, none14 αν διαφωνείς ή έχεις κάποια άλλη παρατήρηση για το τι ή πως πρέπει να απαντάω, έλα σε PM.

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα από 'κει και το πήρα, το κινητό κανονικά στο κουτί του σφραγισμένο και με ζελατίνα. Η έκδοσή του είναι η JF5.

 

:lol:και γω σημερα το πηρα απο κει.

αλλα επειδη δεν εχω wifi σπιτι δεν ξερω πως να συνδεθω ιντερνετ με 3g:(

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

@Diatheke:

Σίγουρα είμαστε offtopic. Αν η λογική της βοήθειας ήταν έτσι, τότε στο σχολείο θα μας λέγανε ότι οι απαντήσεις είναι στο βιβλίο και ψάξτε να τις βρείτε.

 

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητήσουμε περισσότερο. Ο καθένας έγραψε την άποψή του και έχει αποτυπωθεί.

 

 

P.S. Δεν είχα καμιά πρόθεση να σε θίξω ή να σου υποδείξω πως θα απαντάς. Η τοποθέτηση μου ήταν γενικότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι το ανακυκλώνετε το θέμα, οποιος ξέρει και θέλει απαντάει, όποιος δεν ξέρει ή βαριεται σιωπά. Το να κάθετε και να γράφει ψάξε να βρεις κάπου υπάρχει... το χρόνο του χάνει και δεν εξυπηρετεί
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...