Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά όλοι κάνουμε το λάθος να λέμε ότι δεν έχει ποιότητα κατασκευής.

Το σωστό είναι ότι έχει πολύ πλαστικό.

Όμως επειδή τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει αρκετές συσκευές, θα πω ότι την ποιότητα την καταλαβαίνεις μετά από αρκετο καιρό χρήσης σύμφωνα με το πόσο αντέχουν τα υλικά που χρησιμοποιούνται.

Για παράδειγμα το πίσω καπάκι που δεν αρέσει σε όλους μας, είναι το πρώτο πλαστικό που δεν με φοβίζει ότι θα σπάσει κάποια στιγμή από το βάλε βγαλε.

Έχει τρομερή ελαστικότητα και για όσους ξέρουν από πλαστικά, μόνο ακριβές πρώτες ύλες μπορούν να δώσουν αντοχή στο πλαστικό.

Μην νομίζετε ότι ένα αλουμινενιο καπακι έχει τρομερό κόστος.

Απλά η samsung έκανε λάθος. Θέλησε να κρατήσει πολύ χαμηλά το βάρος και να φτιάξει κάτι γυαλιστερο σαν το παλιό iPhone.

Aν είχε χρησιμοποιήσει ένα ματ υλικό μαζί με λίγο αλουμίνιο θα ήταν μια χαρά.

 

Ένα άλλο που θα πρέπει να γνωρίζετε, είναι ότι οι amoled οθόνες είναι αρκετά ελαφρυτερες.

Οπότε το μικρό του βάρος δεν είναι δείγμα χαμηλής ποιότητας.

 

Αφήστε να περάσει λίγος καιρός και θα δούμε πόσο αντέχουν οι βαφες, ώστε να έχουμε άποψη.

 

Σχετικά με την ποιότητα κατασκευής, γενικά μιλώντας, είχα πάει διακοπές με τον κουνιάδο μου που έχει το htc hd1.

Τώρα, τι να πώ? ότι το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού έχει σαφώς καλύτερη συναρμολόγηση? Πολύ καλύτερη!!!! Είναι αυτή εικόνα ενός κινητού των 700 ευρώ?

Δεν λέω ότι το samsung είναι κακό, ούτε πως θα σπάσει, αλλά έχω πλέον βαρεθεί να παίζω με πλαστικά παιχνιδάκια. Αυτές οι συσκευές θα έπρεπε να ήταν premium μέσα - έξω. Άσχετα αν αντέχει ή όχι στο χρόνο (δεν θα το κρατήσω και 5 χρόνια) πλέον δεν ανέχομαι ούτε κράκ , ούτε κρούκ. Θέλω αυτό που πληρώνω να ανταποκρίνεται στα χρήματα που δίνω. Ο επεξεργαστής του σε 6 μήνες θα είναι ξεπερασμένος. Αυτό το ξέρω όποιο τηλέφωνο και να πάρω. Αλλά η ποιότητα συναρμολόγησης και τα υλικά κατασκευής μένουν....

Γι αυτό, όπως βλέπεις και από την φωτογραφία της υπογραφής μου, έχω μια έφεση στο μέταλλο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

EISA Awards 2010: Το καλύτερο Smartphone 2010-2011 είναι το galaxy S (http://www.gsmarena.com/eisa_awards_2010_which_are_the_best_of_the_best_phones_in_europe-news-1878.php)
Link to comment
Share on other sites

 

Αφήστε να περάσει λίγος καιρός και θα δούμε πόσο αντέχουν οι βαφες, ώστε να έχουμε άποψη.

Ριξε μια ματια Κώστα,σίγουρα πρόκειται για μεμονωμένο

περιστατικό,αλλά δεν παύει να είναι ανησυχητικό.

http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/316002/quality-of-finish-on-the-galaxy-s-epic-fail/

στο 8 ποστ του έχει και φώτος.το αναφέρω,γιατί από τα χέρια του συγκεκριμένου

ανθρώπου περνάνε πολλές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,...απο 4 αυγ παρελαβα σημερα απο amazon.de, γιατι ερχεται με απλο ταχυδρομειο και επρεπε να παω εκει να παραλαβω..

το μηχανακι τα σπαει οντως

remarks so far..οντως το καπακι χαλαει την εικονα,..και το φουσκωμα στο ηχειο γιατι αραγε?ασχημο στην αφη

παιζει με JF3 so far,και οταν συνδεθηκε στο δικτυο τα samsung apps βγαλανε 8 updates,...ειναι safe?...virus κλπ?..να τα περασω?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια Κώστα,σίγουρα πρόκειται για μεμονωμένο

περιστατικό,αλλά δεν παύει να είναι ανησυχητικό.

http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/316002/quality-of-finish-on-the-galaxy-s-epic-fail/

στο 8 ποστ του έχει και φώτος.το αναφέρω,γιατί από τα χέρια του συγκεκριμένου

ανθρώπου περνάνε πολλές συσκευές.

 

Σιγουρα Ηλια ειναι ανησυχιτικο.

Βεβαια περνανε πολλες συσκευες απο τα χερια του αλλα δεν νομιζω να τις προσεχει ιδιαιτερα. Θα μου πεις το κεντρικο πληκτρο τι προσοχη θελει.

 

Πριν δυομισι χρονια ειχα το ΝΟΚΙΑ Ε51.

Ο Γιαννης ddr θα θυμαται οτι πολλοι παραπονιοντουσαν οτι ξεβαφει το κεντρικο πληκτρο.

Το δικο μου το εχει ακομα η κορη μου και δεν εχει ξεβαψει.

 

Any way το μεγαλυτερο διαστημα που θα το κρατησω θα ειναι μεχρι τον Νοεμβριο.

Μετα βλεπουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

μετα απο 20 ημερες που ειχα στα χερια μου το καταπληκτικο (κατ εμε παντα) samsung wave

ηρθα κι εγω στην παρεα σας.

με android κινητο ειμαι πανω απο ενα χρονο απλα εκανα ενα brake με το wave.

ποιοτητα κατασκευης μετρια αλλα σε ολα τα αλλα το κινητο ειναι super.

ψαχνω να βρω θηκη και protector σημερα απο αθηνα . αν καποιος ξερει που θα βρω κατι περιμενω νεα.

ευχαριστω πολυ.

Για το Galaxy S θέλεις θήκη ή για το Wave? Για το Wave ρώτα στο thread του...

 

Αν ψάχνεις για το Galaxy S, τότε ετοιμοπαράδοτη επίσημη θήκη δεν θα βρεις...μόνο στο expansys έχει ετοιμοπαράδοτες (δες διαθεσιμότητα) ορισμένες δικές του θήκες και μάλιστα από τις καλύτερες που κυκλοφορούν έξω, κυρίως pdair...

http://www.expansys.com.gr/s.aspx?sid=26169811&man=PDAIR&search=i9000

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα Ηλια ειναι ανησυχιτικο.

Βεβαια περνανε πολλες συσκευες απο τα χερια του αλλα δεν νομιζω να τις προσεχει ιδιαιτερα. Θα μου πεις το κεντρικο πληκτρο τι προσοχη θελει.

 

Πριν δυομισι χρονια ειχα το ΝΟΚΙΑ Ε51.

Ο Γιαννης ddr θα θυμαται οτι πολλοι παραπονιοντουσαν οτι ξεβαφει το κεντρικο πληκτρο..

Το δικο μου το εχει ακομα η κορη μου και δεν εχει ξεβαψει.

 

Any way το μεγαλυτερο διαστημα που θα το κρατησω θα ειναι μεχρι τον Νοεμβριο.

Μετα βλεπουμε.

Στο Ε51 ηταν θεμα παρτιδας. Μετα λυθηκε το θεμα.

Ο γαλαξιας, επειδη δεν το εχω πιασει στα χερια μου το κινητο, αν το πιασεις και το σφιξεις τριζει καθολου??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε51 ηταν θεμα παρτιδας. Μετα λυθηκε το θεμα.

Ο γαλαξιας, επειδη δεν το εχω πιασει στα χερια μου το κινητο, αν το πιασεις και το σφιξεις τριζει καθολου??

 

Όχι δεν τρίζει καθόλου και οι εφαρμογές είναι πολύ Καλές.

Θα δούμε, πάντα μόλις κυκλοφορεί μια συσκευή υπάρχουν παράπονα και γκρίνιες.

Αν είναι γενικό το κακό θα το μάθουμε σύντομα.

Πάντως αν είναι τόσο βλάκες εκεί στην samsung και δεν έδωσαν ιδιαίτερη βαρύτητα σε μια συσκευή που αποτελεί το εισητηριο τους στην αγορά των κορυφαίων smart phones, αυτοί θα χάσουν.

Έχουν επενδύσει σ αυτή την συσκευή.

Το tablet της samsung που θα κυκλοφορισει σύντομα είναι μεγενθυση του galaxy. Όλα δείχνουν ότι βασίζονται πολύ στην επιτυχία του.

 

Αν λοιπόν τα σκατοσουν δεν θα είναι εύκολο να τους εμπιστευτούν ξανά.

 

Εγώ θα ήθελα κάτι που να είναι μικρογραφία του iPad. Αυτή είναι ποιότητα κατασκευής.

Όπως και να χει τον Νοεμβριο που θα ελθω Ελλάδα θα αποφασίσω. Για να το κρατησω θα πρέπει να είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε51 ηταν θεμα παρτιδας. Μετα λυθηκε το θεμα.

Ο γαλαξιας, επειδη δεν το εχω πιασει στα χερια μου το κινητο, αν το πιασεις και το σφιξεις τριζει καθολου??

 

Τρίζει τρίζει :lol: Ελάχιστα, εξαιτίας του πανάλαφρου και πολύ ελαστικού πίσω καπακιού.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Για θήκη, προσωρινά πήρα μια Samsonite δερμάτινη από το Saturn Συγγρού.

Περιμένω κάποιες προστατευτικές ζελατίνες από τη Zagg και μάλλον θα πάρω και κάποια περισσότερο ταιριαστή θήκη από εδώ:

 

http://www.exportprive.com/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=galaxy%20s&sort=5a&page=1

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Για θήκη, προσωρινά πήρα μια Samsonite δερμάτινη από το Saturn Συγγρού.

Περιμένω κάποιες προστατευτικές ζελατίνες από τη Zagg και μάλλον θα πάρω και κάποια περισσότερο ταιριαστή θήκη από εδώ:

 

http://www.exportprive.com/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=galaxy%20s&sort=5a&page=1

 

Εγώ συνήθως αγοράζω για τα κινητά μου από pdair και πάντα μένω ευχαριστημένος τώρα έχω αγοράσει αυτή που έχει στο site τους από σιλικόνη και είναι πολύ καλή με καλό κράτημα και τέλεια εφαρμογή

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω κι εγώ για ακόμη μια φορά πλήρως ικανοποιημένος με το γαλαξία.

 

Μοναδικό θεματάκι μου το γεγονός ότι στον καάλογο το αλφάβητο της γρήγορης αναζήτησης στα δεξιά δεν γυρνάει σε Ελληνικά...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τρίζει τρίζει :lol: Ελάχιστα, εξαιτίας του πανάλαφρου και πολύ ελαστικού πίσω καπακιού.

 

Εμένα δεν τρίζει. Εκτός κι αν πρέπει να το πιεσω τόσο που να κινδυνεύσει να σπάσει.

Για δες το καινούργιο Ε71 να καταλάβεις τι θα πει τριξιμο και πλαστικουρα.

Ενταξη είπαμε μην το ισοπεδωσουμε κι ολας.

Και το Leo που θεωρείται από τα καλύτερα σε ποιότητα κατασκευής, αν πιέσεις πολύ το αλουμινενιο καπάκι, τρίζει και μάλιστα μετακινείται στο κουμπωμα της μιας πλευράς.

Εμένα μ ενδιαφέρει να μην αρχίσει και ξεβαφει το πληκτρο. Όλα τα αλλά είναι θέμα προσοχής.

 

Όσοι είχαν iPhone ξέρουν ότι χωρίς θήκη, το πίσω καπάκι και το στεφάνι της οθόνης γέμιζαν γρατζουνιες σ ένα μήνα.

Όταν το βάζεις συνεχώς στην τσέπη ενός στενού τζην, χωρίς θήκη, από τις τριβές και μόνο στις γωνίες που εφάπτεται θα ξεθοριασει.

Είναι σαν να το τριβεις συνεχώς μ ένα σκληρό πανί.

Όσο για το button του Poul ξέρω γω, αυτός για να φτιάξει μια ρομ και να την δοκιμάσει, μέχρι να την ανεβάσει μπορεί να χρειαστεί να φλασαρει κι εκατό φορές. Γύρευε τι έχει τραβήξει αυτό το πληκτρο όταν κάθε φορά που κανεις root, πρέπει να το κρατάς πατημενο κανά διλεπτο.

Για ρωτήστε τους developers πόσες φορές περνάνε την ρομ μέχρι να σιγουρευτουν ότι είναι οκ.

 

Σ ένα φουκαριαρικο HTC HD1 που είχα, από τα πολλά φλασαρισματα που του είχα κάνει, είχε ξεβαψει το πλαινο volume button. To δε κόκκινο κουμπακι του reset κοντεύει να κάνει τρύπα από την μύτη του στυλο που χρησιμοποιούσαν κάθε φορά για να το επαναφερω μετά από κάθε bootαρισμα.

 

Αφήστε να δούμε πρώτα. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα, θα γεμίσει το XDA παράπονα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλά και μένα ελάχιστα τρίζει, όπως το κρατάω στο δεξί χέρι, απλά πιέζοντας (όχι πολύ) αριστερά και δεξιά στα πλαινά. Είναι τόσο λεπτό το πίσω καπάκι που προφανώς πιέζεται από το πλάι και τρίζει.

Δεν με ενοχλεί, το τηλέφωνο είναι πολύ όμορφο και δείχνει να έχει ποιοτικά υλικά και καλό φινίρισμα. Απλά για να γίνει 120gr από κάπου έπρεπε να κόψουν :)

 

Βάλτε SetCPU και φτιάξτε ένα profile οικονομικό για όταν είναι off η οθόνη και ένα ondemand 100->1000 για general.

Σήμερα το έβγαλα από την φόρτιση το πρωί, το έχω ξεζουμίσει σε 3G και WiFi με πολλά installations, browsing και δοκιμές και ακόμη είναι στο 35%.

Μιλάω για γύρω στις 3 ώρες 3G και 4 WiFi. Συν περίπου 40 λεπτά τηλέφωνα και λίγα πειράματα με το @@ GPS :)

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

επειδη ειμαι χαμενος, ποια ειναι η καλυτερη 2.2 ρομ για φλασαρισμα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

επειδη ειμαι χαμενος, ποια ειναι η καλυτερη 2.2 ρομ για φλασαρισμα?

 

Αν θες να είναι έτοιμη rooted, αυτή:

 

http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/314988/03-august-r2-xxjp3-froyo-pre-rooted-insecure-boot-clockworkmod-recovery-for-odin/

 

Αν όχι, πας εδώ:

 

http://samsung-firmware.webs.com/samsungi9000.htm

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λέω να τσιμπήσω το Captivate, και να δώσω το Magic στον αδερφό μου που το χρειάζεται άμεσα.

 

Τι άποψη έχετε; Επειδή αύριο φεύγω, αφήστε μου τις γνώμες σας και θα τις δω όταν γυρίσω! :)

 

Δε ξέρω... Κάτι με ενοχλεί που είναι Samsung.

Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα, ευχαριστω για απαντηση, για ελληνικο πληγτρολογιο τι γινεται?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λέω να τσιμπήσω το Captivate, και να δώσω το Magic στον αδερφό μου που το χρειάζεται άμεσα.

 

Τι άποψη έχετε; Επειδή αύριο φεύγω, αφήστε μου τις γνώμες σας και θα τις δω όταν γυρίσω! :)

 

Δε ξέρω... Κάτι με ενοχλεί που είναι Samsung.

 

Να μη σε ενοχλει τιποτα, χτυπα το, αξιζει τον κοπο. Ειδικα το captivate με μεταλλο στο καπακι ειναι μια κλαση πανω ποιοτικα...

Link to comment
Share on other sites

 

αυτη παιδια την εχει δοκιμαση κανεις ειναι καλη?????

ελληνικα εχει??????

και ποια ειναι η διαφορα της με την JP3 που εχει βγαλει η samsung?????

ευχχ....

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι...

... αλλά μόλις εχθές παρέλαβα αυτή: http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000993&products_id=30922 και είναι Α-Ψ-Ο-Γ-Η!!!

 

Για όσους δεν έχουν εμπειρία με τη PDair, οφείλω να αναφέρω, ότι είναι ιδιαίτερα αξιόπιστοι. Με παραγγελία κατευθείαν από την ιστοσελίδα τους (pay-pal), ενημερώθηκα δύο φορές γραπτώς (για το ότι έλαβαν τη παραγγελία και για την ημερομηνία αποστολής), ενώ παρέλαβα τη θήκη σε έξι εργάσιμες (αποστολή από hong-kong) σε άψογη συσκευασία!

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ευρωπαϊκό e-shop που να πουλάει το captivate; (όχι Αμερικάνικο eshop γιατί με το τελωνείο δεν το διακινδυνεύω)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...