Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

εχω την εξης χαζη ερωτηση : με περνουνε τηλ σερνω στην οθονη την μπαρα και απαντο ολα οκ, οταν περνω εγω ομως τηλ η οθονη κλειδωνει και δεν βλεπω καποιο κουμπη για να τερματησω αμεσα την κληση πρεπει να ξεκλειδωσω την οθονη και μετα να το κλεισω με αποτελεσμα να χανεται χρονος.

καποια βοηθεια?

 

Είσαι σίγουρος ότι γίνεται έτσι ακριβώς?

Η οθόνη όντως κλειδώνει (είτε πάρεις είτε σε πάρουν τηλέφωνο) αλλά πάντα μετά το ΤΕΛΟΣ της κλήσης και όχι κατά τη διάρκεια...

 

Αν δηλαδή κλείσει ο συνομιλητής σου πριν από σένα (και η συνομιλία σας έχει διαρκέσει πάνω από το χρονικό όριο που έχεις θέσει στις ρυθμίσεις του κινητού για την απενεργοποίηση της οθόνης) τότε η οθόνη κλειδώνει και δεν υπάρχει λόγος να πατήσεις κάποιο κουμπί γιατί έχει κλείσει αυτός/η πρώτος/η!!!

 

Αν πάλι απομακρύνεις το ακουστικό από το αυτί σου εν ώρα κλήσης και δεν έχει κλείσει ο συνομιλητής τότε εμφανίζεται κανονικά κουμπί που λέει "Τερματισμός Κλήσης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βασικα σημερα το αντιμετωπισα

πειρα τηλ και η οθονη ειχε κλειδωσει επρεπε να την ανοιξω για να τερματησω την κληση,εγω καταλαθος πατησα το βελος και η κληση συνεχιζωτανε ευτηχως ειδα στην μπαρα το ακουστικο και την τερματισα απο εκει

 

εκανα ενα τεστ και τελικα εχεισ δικιο επειδη πατησα το βελος εγηνε αυτο thanks.

κατι αλλο εχει βαλει κανεις το live home?γνωριζει αν υπαρχει τροπος να βγαλουμε την μπαρα που εμφανιζει μεσα στο μενου?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αρχιζουν σιγα σιγα τα αξεσουαρ για το κινητο.

παραγγειλα δυο απο αυτο

http://cgi.ebay.com/Hard-Back-Cover-Sony-Ericsson-Xperia-X10-mini-Red-/110582982856?pt=PDA_Accessories&hash=item19bf4268c8

 

ενα μπλε και ενα κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω ρε παιδια.....μπορει καποιος να με βοηθησει με τα αρχεια που λαμβανω???

Κατεβασα απο το MARKET το "Bluetooth file transfer" κι ενω μια χαρα τα παω, καταφερα να μπορω να στειλω τα παντα,οταν προσπαθω να παρω ενα αντικειμενο (εικονα-ηχο) απο αλλη συσκευη,το παιρνει μια χαρα εκεινη την στιγμη και το ακουω η το βλεπω αν ειναι οικονα,μετα ομως οταν το ψαξω πχ μια οικονα τοτε αυτη ειναι αληωμενη οταν παταω το "Αλμπουμ" (βγαζει ενα οικονιδιο και δεν εμφανιζεται καν η προεπισκοπηση της οικονας) και δεν φενεται......τα παει λεει και τα ονομαζει καπως περιεργα ειτε αυτο ειναι οικονα ητε ηχος!:wacko:

Αυτο το προγραμμα που αποθηκεθει τα αρχεια που λαμβανει δλδ???????

Δεν ανοιγω αλλο θεμα και συγνωμη που ρωταω απο εδω μεσα αλλα το αλλο θεμα που ανοιξα μου το μεταφερανε και ενω μου δειξανε που ειναι παλι δεν το βρησκω...μου ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβω το foroum καθως δεν σκαμπαζω μια απο υπολογιστες.......

Επισεις κατεβασα κι αλλες εφαρμογες και κανα 2 απο τις πολλες που κατεβασα δεν τις βλεπω στο μενου ενα με το "Bluetooth file transfer" τις βλεπει για να τισ στειλει.....δε ξερω.....εκει που ελεγα μια χαρα σαν να μπερδευτικα τωρα που τα δουλεψα.....Θα το εκτιμουσα αν παρω απαντηση....

Ευχαρηστω οπως και να εχει...

Καποιος να βοηθησει?

Διαβασα πιο πανω για το Bluex αλλα πρεπει να ειναι root η συσκεθη μου για να δουλεψει ε?

Μπορει καποιος να μου το στειλει σε pm?

Γενικα αμα δεν ειναι root η συσκευη δεν υπαρχει περιπτωση να λαβεις αρχεια???

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να βοηθησει?

Διαβασα πιο πανω για το Bluex αλλα πρεπει να ειναι root η συσκεθη μου για να δουλεψει ε?

Μπορει καποιος να μου το στειλει σε pm?

Γενικα αμα δεν ειναι root η συσκευη δεν υπαρχει περιπτωση να λαβεις αρχεια???

 

δυστυχώς το bluex θα σε αφήσει να σου στείλουν αρχεία μόνο αν την έχεις κάνει root.

Link to comment
Share on other sites

-Με παρατεταμένο πάτημα πάνω σε κάποιο εικονίδιο μπορείς ............................

 

Thanks SniFiSniF για την απάντηση αλλά αυτό ισχύει μόνο για το Χ10. Για το minipro δεν φαίνεται να είναι το ίδιο. Κάνα μαγαζάκι έχεις να μου συστήσεις???:X

 

 

Το βρήκα thanks anyway

Edited by gasoil
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το bluex θα σε αφήσει να σου στείλουν αρχεία μόνο αν την έχεις κάνει root.

 

Οκ...μαλλον τοτε παω για root πορεις να μου το στειλεις το bluex να το εχω????

Η αν δεν το εχεις μπορει καποιος να μου το στειλει?

Ευχαριστω παιδια:shifty:

 

Για πιο λογο αυτα τα υπερτηλεφωνα δεν μπορουν να κανουν τα απλα μου λετε?:mad:

Πρεπει να κανεις τα παντα ολα για να ακουσεις μουσικη σε playlist και οχι ολα τα κοματια μαζι.....πρεπει να εχει προγραμμα για εχεις φακελους...πρεπει να κατεβασεις προγραμμα για να δουλεψει το bluetooth ,πρεπει να ψαξει και η Νικολουλη για να αλλαξεις εναν ηχο στα μηνυματα,πρεπει να εισαι ο χακερ για να κανεις κατι που λεγεται root....πρεπει.....πρεπει...πρεπει....

Ωρες ωρες αναπολω το Κ800...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απλα.......

Μ αρεσει το κινητακι αλλα εχω φαει τα ματια μου στο Pc για να καταφερω ολα τα παραπανω.......:sick::angry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε kounelis ok πολλοί από εμάς αποκτήσαμε το Χ10 mini και X10 mini Pro πρώτα από όλα για το κουκουρούκου design του (χαρακτηριστικό σχόλιο κατεστραμμένης γκομενίτσας: "Αααααχ είναι πολύ κουτσούνιιιιιι).

 

Μην ξεχνάς όμως πως πέρα από το design έχεις στα χέρια σου ένα ικανότατο smartphone σε ελκυστική τιμή και πάνω από όλα βασισμένο στο κορυφαίο λογισμικό ανοιχτού κώδικα (εννοώ τύπο και όχι έκδοση καθώς ένα Android 2.1 δεν θα μας χαλούσε).

 

Μπορείς να το σκεφτείς και αλλιώς:

 

Φαντάσου οτι έχεις πάρει ένα αυτοκίνητο στην βασική του έκδοση και η αντιπροσωπία σου δίνει την ευκαιρία να το εμπλουτίσεις με όλα τα αξεσουάρ του καταλόγου! Και όλα δωρεάν!

 

ΥΓ: Πάντως αν η συμβίωση με ένα τέτοιο κινητό είναι δύσκολη για σένα μπορούσες να τσεκάρεις και την λύση του Yendo ;)

Edited by DaRk_dOg
Καταραμένη ορθογραφία!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο αυτα τα υπερτηλεφωνα δεν μπορουν να κανουν τα απλα μου λετε?:mad:

Πρεπει να κανεις τα παντα ολα για να ακουσεις μουσικη σε playlist και οχι ολα τα κοματια μαζι.....πρεπει να εχει προγραμμα για εχεις φακελους...πρεπει να κατεβασεις προγραμμα για να δουλεψει το bluetooth ,πρεπει να ψαξει και η Νικολουλη για να αλλαξεις εναν ηχο στα μηνυματα,πρεπει να εισαι ο χακερ για να κανεις κατι που λεγεται root....πρεπει.....πρεπει...πρεπει....

Ωρες ωρες αναπολω το Κ800...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απλα.......

Μ αρεσει το κινητακι αλλα εχω φαει τα ματια μου στο Pc για να καταφερω ολα τα παραπανω.......:sick::angry:

 

νομίζω ότι είσαι λίγος υπερβολικός..

 

με 2-3 εξωτερικά προγράμματα μπορείς να τα κάνεις όλα. πχ.

1. με το music player free μπορείς πατώντας παρατεταμένα σε κάποιο κομματι να το προσθέσεις σε κάποια playlist και να δημιουργήσεις καινούργιες. πολύ καλύτερο από το ενσωματωμένο music player πρόγραμμα του μινι.

2. κάνοντας το root που είναι πολυ απλή διαδικασία, αποκτάς πρόσβαση σε κάποια εξτρα πραγματακια.

3. για να αλλάξεις ήχο δεν χρειάζεται να κάνεις τόση μεγάλη μανούβρα! απο το astro manager που είναι και explorer, βρίσκεις το τραγουδάκι που θες και απλά το επιλέγεις σαν ήχο κλήσης. πολύ γρήγορη διαδικασία.

4. το x10 mini/pro δυστυχώς μας έρχεται με κλειδωμένο το bluetooth. δλδ δεν μπορεις να στειλεις ή να λάβεις αρχεία. για αυτό τον λόγο χρειαζονται τα προγραμματακια αυτά και το root ώστε να αποκτήσουμε πρόσβαση στην χρήση του bluetooth. τα άλλα android κινητα στην μεγάλη πλειοψηφία τους δεν χρειάζονται έξτρα εφαρμογή για να τα κάνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 3CPPhone και το συνέδεσα με το voip account που εχω. Τέλειο. Και γ,,,, τα interface βλέπει και τα contacts που εχω στο κινητό.

Εχω εντυπωσιαστεί..........:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα το Smart Keyboard lite γαιτι ηθελα να βαλω ενα qwerty πληκτρολογιο αλλα μετα απο 2 μερες μου "κλειδωσε" - δεν δουλευει σωστα...και μου λεει να το αγορασω...ξερει κανεις καποιο τροπο να το κανω free η να μου προτηνει ισως καποια αλλη εφαρμογη για την ιδια δουλεια ?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να βαλω αυτο το προγραμμα στο μικρο και τι χρειαζεται για να μπει?

 

ευχαριστω!

Εκείνοι που γνωρίζουν, δεν μιλάνε πολύ.

Εκείνοι που μιλάνε πολύ, δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

τα εφτιαξες χειροκίνητα, μια μια επαφή ή τα πήρε αυτόματα απο τις επαφές σου...

Εαν το έκανες αυτόματα μπορείς να βοηθήσεις πως στο έκανες;;;

 

τα πήρε αυτόματα από τις επαφές μου. είχα πριν to SE k800i και πέρασα τον κατάλογο στο gmail (είχα στις επαφές που ήθελα τα γενέθλια τους). Μετά στο google calendar, στην μπάρα αριστερά έχει κάτω κάτω "add" -> "Interesting Calendars". Μετά στη επόμενη σελίδα πατάς το tab "more" και έχει εκεί "Contacts' birthdays and events" και πατάς από δεξία "subscribe". Αυτό είναι. Μετά συγχρονίζεις με το κινητό σου και βλέπεις τα γενέθλια των επαφών σου στο ημερολόγιο. Λιγο κουλό ομολογώ...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να βαλω αυτο το προγραμμα στο μικρο και τι χρειαζεται για να μπει?

 

ευχαριστω!

 

ειναι δωρεαν στο μαρκετ, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο.

 

Πρακτικά είναι τα ίδια. Οι λειτουργίες που προσφέρουν είναι πανομοιότυπες. Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μόνο το chompSMS αλλά θα σου πω τι έχω ακούσει και για τα 2 από φίλους:

 

Το chompSMS:

  1. Έχει σχετικά καλύτερα γραφικά.
  2. Ελληνικό μενού/υπομενού/επιλογές.

 

Το HandcentSMS:

  1. Μπορεί και στέλνει μηνύματα 160 ελληνικών χαρακτήρων.
  2. Είναι ελάχιστα πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το chompSMS για την καλύτερη ποιότητα graphic design και για το widget που του έβαλαν να σου εμφανίζει προεπισκόπηση του μηνύματος στην οθόνη και να μπορείς να απαντήσεις από 'κει χωρίς να χρειάζεται να μπεις στην εφαρμογή (αν και αυτό νομίζω το έχει και το Handcent τέσπα). Βέβαια δεν μπορώ να στείλω 160 ελληνικούς χαρακτήρες (με περιορίζει στους 70 και μετά πάει σε 2ο SMS) αλλά βολεύομαι με τα Greeklish προς το παρόν. :)

 

Το Handcent δεν μπορεις να στειλεις μμς με νεο βιντεο να τραβηξεις εκεινη την στιγμ

η, γενικα ειναι πολυ καλο, συν οτι μπορεις να βαλεις πολλες επιλογες για ειδοποιηση, να μονο προβλημα ειναι οτι η αρχικη εφαρμογη για τα μηνυματα δεν γινεται να μην σου βγαζει το εικονιδιο το δικο του.

 

καλημερα

εχω την εξης χαζη ερωτηση : με περνουνε τηλ σερνω στην οθονη την μπαρα και απαντο ολα οκ, οταν περνω εγω ομως τηλ η οθονη κλειδωνει και δεν βλεπω καποιο κουμπη για να τερματησω αμεσα την κληση πρεπει να ξεκλειδωσω την οθονη και μετα να το κλεισω με αποτελεσμα να χανεται χρονος.

καποια βοηθεια?

 

δεν κλειδωνη ακριβος. οταν παρεις τηλ και το βαλεις στο αυτι σου ενεργοποιητε ο αισθητηρας και σου κλεινει την οθονη, αυτο μπορεις να το δεις και μονο σου με μια κληση και να βαλεις το χερι μου μπροστα, απο εκει και περα με την απομακρινση σου ανοιγει παλι η οθονη

 

Κανενα νεο για την καινουργια εκδοση του android εχουμε? Επισης ψαχνω να βρω τις ρυθμισεις για την καμερα. Υπαρχουν ή οχι?

 

Ακομα δεν εχουμε τιποτα, για την καμερα δεν θα βρεις, αλλα μπορεις να κατεβασεις το demo vingette, το οποιο κανει @@δες. στην demo εκδοση απλα σου εχει περιορισμο στην αναλυση στα 3MP

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είσαι λίγος υπερβολικός..

 

με 2-3 εξωτερικά προγράμματα μπορείς να τα κάνεις όλα. πχ.

1. με το music player free μπορείς πατώντας παρατεταμένα σε κάποιο κομματι να το προσθέσεις σε κάποια playlist και να δημιουργήσεις καινούργιες. πολύ καλύτερο από το ενσωματωμένο music player πρόγραμμα του μινι.

2. κάνοντας το root που είναι πολυ απλή διαδικασία, αποκτάς πρόσβαση σε κάποια εξτρα πραγματακια.

3. για να αλλάξεις ήχο δεν χρειάζεται να κάνεις τόση μεγάλη μανούβρα! απο το astro manager που είναι και explorer, βρίσκεις το τραγουδάκι που θες και απλά το επιλέγεις σαν ήχο κλήσης. πολύ γρήγορη διαδικασία.

4. το x10 mini/pro δυστυχώς μας έρχεται με κλειδωμένο το bluetooth. δλδ δεν μπορεις να στειλεις ή να λάβεις αρχεία. για αυτό τον λόγο χρειαζονται τα προγραμματακια αυτά και το root ώστε να αποκτήσουμε πρόσβαση στην χρήση του bluetooth. τα άλλα android κινητα στην μεγάλη πλειοψηφία τους δεν χρειάζονται έξτρα εφαρμογή για να τα κάνουν αυτά.

Δικιο εχεις......απλα τσαντιζομαι που δεν τα καταφερνω.....με το bluetooth μπορω να στειλω αλλα οταν λαμβανω τα βλεπς εκεινη την στιγμη και μετα δεν μπορω να τα ξαναβρω....τεσπα,θα κανω κι εγω rooted την συσκευη και ολα οκ.....

------------>ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ BLUEX NA TO EXΩ?<-------------------

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το τελος του μηνα περιμενουμε την αναβαθμιση σε 2.1 που σιγουρα θα λυσει το θεμα με το Bluetooth και λογικα θα προσθεσει και καποια εξτρα στο μενου.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το τελος του μηνα περιμενουμε την αναβαθμιση σε 2.1 που σιγουρα θα λυσει το θεμα με το Bluetooth και λογικα θα προσθεσει και καποια εξτρα στο μενου.
Καλημέρα. Ελπίζω να φτιάξουν λίγο και το μενού στα μέτρα του μίνι ώστε να μην ξεφεύγουν τα γράμματα και τα διαβάζουμε μισά.
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει κανεις το ndrive σπασμενο? ας μου το στειλει καποιος αν υπαρχει tnx!!!

 

Δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε σπασμένα προγράμματα. Άσε που είναι και παράνομο!

Αν σου χρειάζεται το Ndrive καλό θα είναι να το αγοράσεις. :)

 

Με το ndrive μπορεί να με ...εξυπηρετήσει και μένα κανείς?

 

Βλέπε την παραπάνω απάντηση !!! :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε σπασμένα προγράμματα. Άσε που είναι και παράνομο!

Αν σου χρειάζεται το Ndrive καλό θα είναι να το αγοράσεις. :)

 

ποιος τυφλος δεν θελει το φως του φιλε μου????????????????????????????????:lol:

Link to comment
Share on other sites

ποιος τυφλος δεν θελει το φως του φιλε μου????????????????????????????????:lol:

 

Συμφωνώ! Αλλά δεν πρέπει να είμαι τόσο απροκάλυπτοι. Υπάρχουν και τα PM. ;)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω.. δεν πρέπει να βάζουμε και σε κίνδυνο το myphone. ας είμαστε και λίγο διακριτικοί. αν βλέπετε κάποιον που να λέει δοκίμασα το τάδε πρόγραμμα, στείλτε του κατευθείαν πμ. μην γράφετε στον τοίχο "το θέλω και εγώ" κλπ κλπ. και εκτός αυτού γεμίζει έτσι το τόπικ με άσκοπα ποστς που το κάνουν πιο δυσαναγνωστο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επσαξα στο μθνου να βρω που μπορω να δω την διαρκεια κλησεων και να μηδενισω και δεν βρηκα καποια βοηθεια?επισης υπαρχει τροπος να βλεπω επαφες απο σιμ η απο το τηλεφωνω?και γενικα να κανω αντιγραφη στη σιμ και αντιστροφα?

μονο αυτο που λεει εμφανιση ομαδων βρηκα στο εικονιδιο με τις επαφες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...