Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν κανεις εντονη χρηση wifi, βαλεις εφαρμογες που καταναλωνουν ενεργεια,πολλες κλησεις, και γενικοτερα αρκετη χρηση πολυ πιθανον να το φορτιζεις και καθε μερα.

 

Ναι έχει ανακοινωθεί. Θα αρχίσει να διατίθεται μέχρι το τέλος του μήνα σιγά σιγά στις διάφορες χώρες.

Ανάλογα πόσο το «σκαλίζεις», μην περιμένεις ότι θα σου κρατάει η μπαταρία και πολύ παραπάνω από μέρα. Το καλό στο pro είναι ότι μπορείς να έχεις και δεύτερη μπαταρία ώστε να μην αγχώνεσαι…

 

Από προσωπική πείρα, με μέτρια χρήση 2 μέρες περίπου. Από ότι βλέπω και από απαντήσεις άλλων μελών, η αυτονομία της μπαταρίας κυμαίνεται κάπου εκεί.

 

Ωραια ευχαριστω για την απαντηση,οποτε δεν την γλιτωνουμε την καθημερινη φορτιση,γιατι ενταξει οταν εχεις android και τις εφαρμογες σου θα χρησιμοποιησεις και το wifi θα το ανοιξεις:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια πηρε η μαμα μ το μινι... ελεος το πηρε απο την vodafone με επιδοτηση αλλα μολις του βαζουμε κοσμοτε σιμ δημιουργητε το εξης θεμα αν ο αριθμος εχει το +30 τοτε αυτος ο αριθμος οτα με καλει δειχνει ονομα αν ομωσ μ στειλει μην θα δω τον αριθμο χωρις το ονομα.. τωρα αν αφαιρεσω το +30 γινεται το αντιθετο... το εστειλα για σερβις αλλα τπτ ... εχετε καποια λυση η πωσ θα το κανω unbraded..??

 

Είναι θέμα έκδοσης firmware. Αναβάθμισε στο τελευταίο της Vodafone GR (1.1.A.0.13) να δεις αν φτιάχνει αυτό με τα μηνύματα. Εναλλακτικά για την αποστολή και λήψη Sms/mms χρησιμοποίησε το Handcent που στη τελευταία έκδοση λύνει το πρόβλημα αυτό σε επίπεδο προγράμματος, έστω και αν δεν το υποστηρίζει το original πρόγραμμα που έχει μέσα το κινητό. Για να το κάνεις unbraded υπάρχουν αρκετοί τρόποι, ψαξε και θα τους βρεις. Προτίμησε να το κάνεις UK generic μαι και φημολογείται ότι θα είναι από τα πρώτα firmware που θα πάρει την αναβάθμιση σε 2.1

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

αμφιδρομη ήταν πάντα, γι'αυτο λέγεται συγχρονισμός

 

από ότι βλέπω σε προηγούμενες σελίδες και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.ότι δηλαδή συγχρόνιζε μόνο από το gmail προς το κινητό και όχι αντίστροφα. με αποτέλεσμα να χάσω ότι νέα επαφή είχα καταχωρήσει στο κινητό.έχει αλλάξει κάτι? είναι σίγουρα πλέον αμφίδρομα?πως συγχρονίζει? λαμβάνει υπόψη την τελευταία αλλαγή είτε στο κινητό είτε στο gmail?

Link to comment
Share on other sites

αμφιδρομη ήταν πάντα, γι'αυτο λέγεται συγχρονισμός

 

από ότι βλέπω σε προηγούμενες σελίδες και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.ότι δηλαδή συγχρόνιζε μόνο από το gmail προς το κινητό και όχι αντίστροφα. με αποτέλεσμα να χάσω ότι νέα επαφή είχα καταχωρήσει στο κινητό.έχει αλλάξει κάτι? είναι σίγουρα πλέον αμφίδρομα?πως συγχρονίζει? λαμβάνει υπόψη την τελευταία αλλαγή είτε στο κινητό είτε στο gmail?

 

Συγχρονισμός δε σημαίνει αμφίδρομα. Έστω ότι τρέχεις με έναν φίλο σου και θέλετε να συγχρονίσετε το βήμα σας ... πως θα γίνει αυτό αμφίδρομα? Θα συγχρονίσει αυτός το αριστερό του πόδι με το δικό σου και εσύ το δεξί σου με το δικό του? Παράλογο ... :blink:

 

Ο συγχρονισμός γίνεται πάντα εν συγκρίση με μία "εικόνα". Υπάρχει κάτι το σταθερό και βάσει αυτού συγχρονίζεται κάτι το μεταβλητό. Στην περίπτωση μας το σταθερό είναι το gmail και το μεταβλητό είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος του κινητού. Οποιαδήποτε επαφή δεν υπάρχει στο Gmail θα χαθεί από τον τηλεφωνικό κατάλογο της συσκευής αν γίνει συγχρονισμός. Οπότε για backup των επαφών No.1 στάση το Gmail μας! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτό το vignette που λέτε το κατέβασα απο το android market αλλα είναι demo και δεν με αφήνει να τραβήξω με 5 mp.
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμός δε σημαίνει αμφίδρομα. Έστω ότι τρέχεις με έναν φίλο σου και θέλετε να συγχρονίσετε το βήμα σας ... πως θα γίνει αυτό αμφίδρομα? Θα συγχρονίσει αυτός το αριστερό του πόδι με το δικό σου και εσύ το δεξί σου με το δικό του? Παράλογο ... :blink:

 

Ο συγχρονισμός γίνεται πάντα εν συγκρίση με μία "εικόνα". Υπάρχει κάτι το σταθερό και βάσει αυτού συγχρονίζεται κάτι το μεταβλητό. Στην περίπτωση μας το σταθερό είναι το gmail και το μεταβλητό είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος του κινητού. Οποιαδήποτε επαφή δεν υπάρχει στο Gmail θα χαθεί από τον τηλεφωνικό κατάλογο της συσκευής αν γίνει συγχρονισμός. Οπότε για backup των επαφών No.1 στάση το Gmail μας! :happy:

 

Και όμως… το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα. Ό,τι καινούρια επαφή γράφω στο κινητό μου, μετά τον συγχρονισμό βρίσκεται και στο Gmail και αντίστροφα…

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτό το vignette που λέτε το κατέβασα απο το android market αλλα είναι demo και δεν με αφήνει να τραβήξω με 5 mp.

δεν σε αφηνει γιατι ειναι demo σε αφηνει μονο στα 3MP

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμός δε σημαίνει αμφίδρομα. Έστω ότι τρέχεις με έναν φίλο σου και θέλετε να συγχρονίσετε το βήμα σας ... πως θα γίνει αυτό αμφίδρομα? Θα συγχρονίσει αυτός το αριστερό του πόδι με το δικό σου και εσύ το δεξί σου με το δικό του? Παράλογο ... :blink:

 

Στο παράδειγμα σου, όταν εσύ επιταχύνεις επιταχύνει και ο άλλος, όταν κόβει ο άλλος κόβεις και εσύ. Αν είναι ζευγάρι, το πάνω πρόσταγμα το έχει η γυναίκα :lol: Είναι λίγο άκυρο βέβαια ως παράδειγμα αλλά ΟΚ. One way sync!

 

Υπάρχει το one way sync και είναι ακριβώς όπως το αναφέρεις. Υπάρχει επίσης και το two way sync στο οποίο δεν υπάρχει μία σταθερή "εικόνα" αλλά το λογισμικό που είναι υπεύθυνο αναλαμβάνει να ανταλλάξει πληροφορίες από και προς τις 2 συσκευές έτσι ώστε να υπάρχουν όλες οι πληροφορίες παντού. Ρίξε μια ματια εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/File_synchronization

 

Χθες δοκίμασα να περάσω ένα νέο τηλέφωνο σε μία επαφή από το Χ10 και το πέρασε κανονικά και στο gmail. Μετά άλλαξα μία επαφή στο gmail και την πέρασε κανονικά στο τηλέφωνο. Οπότε two ways sync...

 

edit: σε μία τριτη απόπειρα, αλλαξα κάτι από το gmail, έσβησε την επαφή τελείως από το κινητό και έχασε και το ονοματεπώνυμο στο gmail (έμειναν μόνο τα στοιχεία της εταιρείας!!!!!!!). Άρα κάτι δεν πάει καλα με το τρόπο που συγχρονίζουν. Πάντως η google διαφημίζει two ways sync

Edited by murex
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνεις άλλος πρόβλημα με το wifi στο x10 mini? όποτε βρίσκω ελεύθερο wifi, έχει σήμα μία γραμμή, παρόλο που ήμουν δίπλα στο router δεν έμπαινε. Είναι δυνατό να έχει σήμα μία μόνο γραμμή δίπλα στο router? Δεν έχει καλό δέκτη το x10 mini? Ενώ ένας φίλος που είχε το iPnone έμπαινε χαλαρά.Τι συμβαίνει,ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς πως μπορει να αποθηκετεί μια φωτογραφία που μας εχει σταλεί με μύνημα σε xperia 10 pro

 

 

Κατέβασε από το market το handcent sms. Είναι πολύ καλό προγραματάκι για sms και mms.

Edited by zxr
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξαναγειά σας,

 

σήμερα όπως έκλεισα το τηλ μετά από συνομιλία η οθόνη έγινε μαύρη και ότι και να πάτησα δεν άνοιγε. Επίσης με πήρε κάποιος εκείνη τη στιγμή και ενώ άκουγα την κλήση (κ την δόνηση) δεν εκανε τίποτα, ούτε έκλεινε. Έβγαλα την μπαταρία και τελικά οκ. Να ανησυχήσω?

 

(Όχι δεν έφταιγε ο φωτισμός της οθόνης) :confused:

lI'm multi-talented: I can talk and piss you off at the same time.
Link to comment
Share on other sites

με ήλιο και τον φωτισμό στο 0% δεν βλέπεις απολύτως τπτ! μπορεί να είχε κλειδώσει και η οθόνη.. πάντως δεν είναι τπτ που πρέπει να σε ανησυχήσει.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το απο το νετ.

αλλα λογικα σε ρωταει στην οθονη του κινητου τι θες να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολο το forum!Ξερει καποιος τον τροπο να σβησω απο το μενου τα προγραμματα της vodafone και καποια trial παιχνιδια?Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

εσβησα καταλαθος μια φωτογραφια υπαρχει καποιος τρόπος ανάκτησης?

 

Αν την είχες στην κάρτα μνήμης τότε ίσως τα καταφέρεις με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολο το forum!Ξερει καποιος τον τροπο να σβησω απο το μενου τα προγραμματα της vodafone και καποια trial παιχνιδια?Ευχαριστω πολυ

 

Εχεις κανει root τη συσκευη σου?

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος με εμπειρια να γραψει ολες τισ εφαρμογες που πιστευει οτι χρειαζοντε......

Να τισ εχουμε ολλεσ μαζι να μην ρωταμε κι εμεισ συνεχεια.....

Ας γραψει ακομα και τις περιτες καλες ειναι εχουν πλακα.......

ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΜΕΣΟΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ.....

ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ.....

Θα εκτιμιθει απο μας τους ασχετους πολυ......και δεν θα ρωταμε συνεχεια τα ιδια.....

Ευχαριστω και παλι παιδια το φορουμ και η παρεα εδω πραγματικα δεινει λυσεισ...

Να στε καλα και περημενουμε τον πιο εμπειρο να γραψει τισ μαγικες εφαρμογιεσ.....:D

 

Φυσικα αν ξερει καποιος να προτινει και παιχνιδακια ευπροσδεκτα κι αυτα.....:lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αν την είχες στην κάρτα μνήμης τότε ίσως τα καταφέρεις με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων

 

καλο προγραμμα ανακτησης δεδομένων είναι το file scavenger. με ειχε σωσει εμένα σε 2-3 περιπτώσεις. αλλά στην περιπτωση σου που θες να ξαναβρεις το προγραμμα τοτε απλώς κατεβασε το απο το νετ. θα είναι λογικα και μεγαλυτερη εκδοση.

 

edit. για τον φιλο που έψαχνε τ9 πληκτρολογιο.

 

http://betterandroid.wordpress.com/2009/05/31/better-keyboard-now-has-t9/

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, λοιπον κατεβασα το ndrive στο κινητο κανω ενεργοποιηση το gps και πατω να ανοιξει το προγραμμα κανει πως το φορτωνει αλλα τιποτα, ξερει κανεις κατι? επισης εχω κανει root το κινητο και εξακολουθω με το bluex να στελνω μονο αρχεια και οχι να λαβω, κανω κατι λαθος? γνωριζετε κατι? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

επανερχομαι με ενα καινουργιο προβλημα που αφορα το WiFi.

Το wifi μου δουλευε jet. Ειχα αποθηκευμενα καποια δικτυα και με το που το ενεργοποιουσα αμεσως συνδεοταν. Απο σημερα το πρωι δεν συνδεεται σε κανενα. Εχω δοκιμασει οτι εχει ειπωθει σε αυτο το φορουμ αλλα τιποτα.

Το ενεργοποιω, βρισκει τα δικτυα αλλα δεν συνδεεται. Κανω χειροκινητη συνδεση, παλι τιποτα. Μαλιστα, δεν κανει καν προσπαθεια συνδεσης. Συνεχιζει να λεει "αποσυνδεθηκε" ενω παλια ελεγε "συνδεση" για μερικα δευτερολεπτα και "ληψη IP".

Aλλαξα και καναλια στον server αλλα τιποτα. Aπο αλλα κινητα συνδεομαι κανονικα με wifi.

Που και που κανει μονο του ανιχνευση, ξαναβρισκει τα ιδια δικτυα (το δικο μου και αλλα της γειτονιας) αλλα δεν συνδεεται ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα...

 

Χελπ πλιζ!!!!

 

update στο προβλημα. Πηγα στην "Πολιτικη Κατασταση Αδρανειας WIFI" και εβαλα "Ποτέ"

Eκανε μια προσπαθεια συνδεσης αλλα αμεσως μετα παλι γυρισε σε "Αποσυνδεση".

 

Για λιγη ωρα που το κοιταω, τα τελευταια 5 λεπτα, προσπαθει καθε τοσο να συνδεθει μονο του αλλα αποτυγχανει...

Χειροκινητα δεν κανει τιποτα...

 

Φυσικα το WEP ειναι σωστο. Το τεκαρισα απειρες φορες.

Εκανα και kill ολες τις εφαρμογες με το Advanced task Killer μπας και μπλοκαρει τιποτα το wifi αλλα τα ιδια

Εχω φουλ σημα, ειμαι σχεδον διπλα στο modem.

 

Συνεχιζω τις προσπαθειες και ενημερωνω μηπως βρεθει καποιος να με πει τι να κανω:

Διεγραψα το δικτυο απο την λιστα. Το ξαναβρηκε. Πατησα συνδεση αλλα δεν με ζηταει τον κωδικο. Πηγα να κανω συνδεση σε ενα αγνωστο δικτυο και αμεσως με ζητησε το WPA του. Οποτε το γυρισα και εγω το δικτυο μου σε WPA και ξαναπροσπαθησα. Μου ζητησε αμεσως τον κωδικο αλλα τιποτα...παλι "Αποσυνδεθηκε"

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει το Handcent SMS...Πώς μπορώ να έχω σαν 1η επιλογή για μηνύματα αυτό και όχι την προκαθορισμένη του κινητού?Δηλαδή,να μην μου εμφανίζονται ειδοποιήσεις και από την stadar εφαρμογή...
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει το Handcent SMS...Πώς μπορώ να έχω σαν 1η επιλογή για μηνύματα αυτό και όχι την προκαθορισμένη του κινητού?Δηλαδή,να μην μου εμφανίζονται ειδοποιήσεις και από την stadar εφαρμογή...

 

ένας τρόπος είναι όταν σου βγάζει να επιλέξεις ποια εφαρμογη να διαλέξεις για να στειλεις μυνημα, επελεξε το handcent sms και απο κατω επέλεξε να το κανει default εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...