Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μπορείς να το κάνεις και αυτό προκειμένου να μην χάσεις την "βόλεψή" σου με τις εφαρμογές και τις λειτουργίες που απαιτούν root και να περιμένεις κάποια λύση από τους xda-developers!

Κι εγώ αυτό με βλέπω να κάνω ... :rolleyes:

 

Βέβαια SniFiSniF αν το κάνουμε αυτό ναι μεν δε χάνουμε τη βόλεψή μας αλλά χάνουμε κάποια άλλα καλά της νέας έκδοσης ίσως.Τέσπα.Και αυτό γίνεται λογικά απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις απο την 1.6 και όταν αποφασίσουμε να κάνουμε αναβάθμιση τις ξαναενεργοποιούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να ρωτησω ρε παιδια.. αν έχεις περάσει την 2.1, δεν μπορείς μετά να ξαναπεράσεις την 1.6 αν θες;
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια SniFiSniF αν το κάνουμε αυτό ναι μεν δε χάνουμε τη βόλεψή μας αλλά χάνουμε κάποια άλλα καλά της νέας έκδοσης ίσως.Τέσπα.Και αυτό γίνεται λογικά απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις απο την 1.6 και όταν αποφασίσουμε να κάνουμε αναβάθμιση τις ξαναενεργοποιούμε?

 

Για να κάνεις αναβάθμιση, θα πρέπει να γίνει μέσω Sony Ericsson Update Service, και αν δεν κάνω λάθος, σου ζητάει έγκριση για να κάνει update οπότε δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις τίποτα. Όταν αποφασίσεις να κάνεις την αναβάθμιση, θα την κάνεις μέσω pc με το Update Service.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια SniFiSniF αν το κάνουμε αυτό ναι μεν δε χάνουμε τη βόλεψή μας αλλά χάνουμε κάποια άλλα καλά της νέας έκδοσης ίσως.Τέσπα.Και αυτό γίνεται λογικά απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις απο την 1.6 και όταν αποφασίσουμε να κάνουμε αναβάθμιση τις ξαναενεργοποιούμε?

 

Για να κάνεις αναβάθμιση, θα πρέπει να γίνει μέσω Sony Ericsson Update Service, και αν δεν κάνω λάθος, σου ζητάει έγκριση για να κάνει update οπότε δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις τίποτα. Όταν αποφασίσεις να κάνεις την αναβάθμιση, θα την κάνεις μέσω pc με το Update Service.

 

 

Σωστοί και οι δύο , απλά εγώ θεωρώ περισσότερο βόλεψη (για μένα) να μπορώ να παίρνω εύκολα screenshot της οθόνης μου και να βλέπω/αγοράζω/κατεβάζω εφαρμογές που δεν είναι διαθέσιμες στην χώρα μου , από το να έχω HD Recording και HTML5 ... Το κινητό μου επιβιώνει και χωρίς αυτά.

Πραγματικά αν υπάρχει κάτι χρήσιμο στο 2.1 που περιμένω είναι η ταχύτητα του (που ΛΕΝΕ ότι έχει). Τα υπόλοιπα μου περνάν αδιάφορα! Α! Και επίσης το γεγονός ότι με την 2.1 ROM θα αλλάξει και ο kernel μας , οπότε με τον καινούριο kernel ίσως οι αγαπητοί xda-developers καταφέρουν να σπάσουν επιτέλους τον bootloader μας και να δούμε στα καπάκια μια custom ROM σε Android 2.2 πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουμε φτάσει τις άλλες συσκευές!!!!! :dance:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δύο , απλά εγώ θεωρώ περισσότερο βόλεψη (για μένα) να μπορώ να παίρνω εύκολα screenshot της οθόνης μου και να βλέπω/αγοράζω/κατεβάζω εφαρμογές που δεν είναι διαθέσιμες στην χώρα μου , από το να έχω HD Recording και HTML5 ... Το κινητό μου επιβιώνει και χωρίς αυτά.

Πραγματικά αν υπάρχει κάτι χρήσιμο στο 2.1 που περιμένω είναι η ταχύτητα του (που ΛΕΝΕ ότι έχει). Τα υπόλοιπα μου περνάν αδιάφορα! Α! Και επίσης το γεγονός ότι με την 2.1 ROM θα αλλάξει και ο kernel μας , οπότε με τον καινούριο kernel ίσως οι αγαπητοί xda-developers καταφέρουν να σπάσουν επιτέλους τον bootloader μας και να δούμε στα καπάκια μια custom ROM σε Android 2.2 πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουμε φτάσει τις άλλες συσκευές!!!!! :dance:

 

Δηλαδή αν κάνεις root τη συσκευή (την 1.6) μπορείς να κατεβάζεις και εφαρμογές που σε άλλες χώρες υπάρχουν και ίσως είναι και μέσω πληρωμής και δεν υπάρχουν Ελλάδα, ενώ αν δεν κάνουμε root δεν μας επιτρέπεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δύο , απλά εγώ θεωρώ περισσότερο βόλεψη (για μένα) να μπορώ να παίρνω εύκολα screenshot της οθόνης μου και να βλέπω/αγοράζω/κατεβάζω εφαρμογές που δεν είναι διαθέσιμες στην χώρα μου , από το να έχω HD Recording και HTML5 ... Το κινητό μου επιβιώνει και χωρίς αυτά.

Πραγματικά αν υπάρχει κάτι χρήσιμο στο 2.1 που περιμένω είναι η ταχύτητα του (που ΛΕΝΕ ότι έχει). Τα υπόλοιπα μου περνάν αδιάφορα! Α! Και επίσης το γεγονός ότι με την 2.1 ROM θα αλλάξει και ο kernel μας , οπότε με τον καινούριο kernel ίσως οι αγαπητοί xda-developers καταφέρουν να σπάσουν επιτέλους τον bootloader μας και να δούμε στα καπάκια μια custom ROM σε Android 2.2 πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουμε φτάσει τις άλλες συσκευές!!!!! :dance:

 

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου. Απλά θα ήμουν ακόμη πιο ικανοποιημένος με όλα αυτά σε μια καλύτερη βάση. Σε αυτήν του 2.1 δηλαδη.

 

Επίσης έχω την εντύπωση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πως το X10 μόνο θα υποστηρίζει HD recording και όχι το X10 mini και αυτό οφείλεται σε αδυναμία hardware.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους!!!

θελω μια βοηθεια!!! αγορΑσα πριν 4 μερες το s/e xperia pro και αποφασισα να το δουλεψω χθες, αλλα εντοπισα καποια πραγματα που με δυσκολεψαν και ισως με βοηθησετε σε αυτα...

 

1. διαβασα πως μπορω με το προγραμμα bluetooth file transfer μπορω να λειτουργησω το bluetooth. αυτο πρεπει να το κατεβασω απο το κινητο ή απο τον υπολογιστη/ εγω που το κατεβασα απο τον υπολογιστη, μπορω να το περασω στο κινητο? πως? (ειμαι ασχετη το παραδεχομαι)

 

2. βασικο προβλημα εχω με την εφαρμογη market που εχει μεσα το κινητο. μου ζητα να κανω λογαρισμο στο google, βαζω αυτον που εχω ή φτιαχνω καινουργιο, παταω συνδεση και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου βγαινει συνεχως το μηνυμα

 

"δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενω σε αυτον τον διακομιστη, αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή η καρτα SIM σας να μην ειναι διαθεσιμη για υπηρεσιες δεδομενων."

 

στο facebook μπορω να μπω κανονικα, οπως επισης και γενικα στο internet.

 

τι πρεπει να κανω????? ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνεις root τη συσκευή (την 1.6) μπορείς να κατεβάζεις και εφαρμογές που σε άλλες χώρες υπάρχουν και ίσως είναι και μέσω πληρωμής και δεν υπάρχουν Ελλάδα, ενώ αν δεν κάνουμε root δεν μας επιτρέπεται αυτο?

 

Με το root τρεχοντας την εφαρμογη MarketAccess μπορεις να δεις τις paid εφαρμογες. Οι free που ειναι συμβατες με τη συσκευη σου ειναι ολες διαθεσιμες αναξαρτητως χωρας. Paid εφαρμογες που μπορεις να βρεις με πιο υπογειους τροπους παντως, τρεχουν κανονικα και χωρις root.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα κι από μένα...καινούρια κι εγώ και ψιλοχαμένη (αν και διάβασα ήδη 142 από τις 172 σελίδες... μπράβο σας παιδιά, δεν παίζεστε!

 

Έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις...αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένη... Έχω το mini pro...

α)Τα εικονίδια που βρίσκονται στις 4 άκρες του κινητού αλλάζουν ή μόνο να μετακινηθούν μπορούν? Μου τη σπάει που τα μηνύματα είναι φάτσα κάρτα και μπορεί όποιος πάρει το κινητό στα χέρια του να τα ανοίξει και να τα δει.

β) Διαγραφή συγκεκριμένων κλήσεων γίνεται ή μόνο εκκαθάριση όλης της λίστας?

γ) Να το κάνω root? Είναι πολύ δύσκολο ή τρέχεις απλώς κάποιο πρόγραμμα που έχει βγει?

δ) Ας μου στείλει κι εμένα κάποιος το ndrive σπασμένο με καμιά οδηγία εγκατάστασης αν γίνεται...

 

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με το root τρεχοντας την εφαρμογη MarketAccess μπορεις να δεις τις paid εφαρμογες. Οι free που ειναι συμβατες με τη συσκευη σου ειναι ολες διαθεσιμες αναξαρτητως χωρας. Paid εφαρμογες που μπορεις να βρεις με πιο υπογειους τροπους παντως, τρεχουν κανονικα και χωρις root.

 

Με το MarketAccess δηλαδή μπορώ μόνο να δω τις εφαρμογές,όχι να τις αγοράσω?Λέγοντας πιο υπόγειους τρόπους εννοέις όπως το Ndrive που ζητάνε οι περισσότεροι να τους στείλετε?Μπορείς μήπως να μου πεις περισσότερα σε pm?

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα κι από μένα...καινούρια κι εγώ και ψιλοχαμένη (αν και διάβασα ήδη 142 από τις 172 σελίδες... μπράβο σας παιδιά, δεν παίζεστε!

 

Έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις...αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένη... Έχω το mini pro...

α)Τα εικονίδια που βρίσκονται στις 4 άκρες του κινητού αλλάζουν ή μόνο να μετακινηθούν μπορούν? Μου τη σπάει που τα μηνύματα είναι φάτσα κάρτα και μπορεί όποιος πάρει το κινητό στα χέρια του να τα ανοίξει και να τα δει.

Απο το επισημο site της SE:

1. From the Home screen, press the Menu key.

2. Tap Arrange icons.

3. Touch and hold an item in the applications pane and then drag it to one of the corners. You can also transfer an item to and from the applications panes and any corner.

4. Press the Back key to exit the edit mode.

 

β) Διαγραφή συγκεκριμένων κλήσεων γίνεται ή μόνο εκκαθάριση όλης της λίστας?

Πατα παρατεταμενα πανω στην κληση που θες να... εξαφανισεις και πατας Καταργηση.

 

γ) Να το κάνω root? Είναι πολύ δύσκολο ή τρέχεις απλώς κάποιο πρόγραμμα που έχει βγει?

H διαδικασια ειναι πολυ απλη. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τρεξεις το προγραμματακι που εχουν σηκωσει τα παιδια εδω κι εισαι ετοιμη. Διαβασε και το thread απο κατω, θα σου λυθουν πολλες αποριες!

 

δ) Ας μου στείλει κι εμένα κάποιος το ndrive σπασμένο με καμιά οδηγία εγκατάστασης αν γίνεται...

Ντροπη... :lol:

 

Με το MarketAccess δηλαδή μπορώ μόνο να δω τις εφαρμογές,όχι να τις αγοράσω?Λέγοντας πιο υπόγειους τρόπους εννοέις όπως το Ndrive που ζητάνε οι περισσότεροι να τους στείλετε?Μπορείς μήπως να μου πεις περισσότερα σε pm?

Μπορες και να τις αγορασεις κανονικα μεσω πιστωτικης ή PayPal αλλα επειδη δεν το εχω κανει ποτε δεν μπορω να σε βοηθησω περαιτερω.Οσο για τους υπογειους τροπους που αναφερω ειναι διαφορα site οπου εχουν σπ@σμ€να προγραμματα και λιγο πολυ ειναι κοινο μυστικο.

 

Edit: Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο:

Paying for an Android app.

 

Create a Google Checkout account with a Google email account. This will be the fastest way to purchase your Android Apps. Do this from your desktop before you try to buy apps.

 

When you download the Android app to your phone you will be billed to your credit card.

 

If you are an international purchaser (outside of the United States) look at the help button at the bottom of the Android Market home page and then click on 'Paid App Availability' for a list of countries that can purchase the applications with currency conversion. More countries are added all the time.

 

Read more: How to Buy Android Apps | eHow.com http://www.ehow.com/how_5628531_buy-android-apps.html#ixzz103SngwPh

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ντροπη... :lol:

 

Ελααααα! Αφού αφού αφού ήσουν τόοοοσο καλός μαζί μου πιο πάνω.... ελαααααα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους!!!

θελω μια βοηθεια!!! αγορΑσα πριν 4 μερες το s/e xperia pro και αποφασισα να το δουλεψω χθες, αλλα εντοπισα καποια πραγματα που με δυσκολεψαν και ισως με βοηθησετε σε αυτα...

 

1. διαβασα πως μπορω με το προγραμμα bluetooth file transfer μπορω να λειτουργησω το bluetooth. αυτο πρεπει να το κατεβασω απο το κινητο ή απο τον υπολογιστη/ εγω που το κατεβασα απο τον υπολογιστη, μπορω να το περασω στο κινητο? πως? (ειμαι ασχετη το παραδεχομαι)

 

2. βασικο προβλημα εχω με την εφαρμογη market που εχει μεσα το κινητο. μου ζητα να κανω λογαρισμο στο google, βαζω αυτον που εχω ή φτιαχνω καινουργιο, παταω συνδεση και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου βγαινει συνεχως το μηνυμα

 

"δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενω σε αυτον τον διακομιστη, αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή η καρτα SIM σας να μην ειναι διαθεσιμη για υπηρεσιες δεδομενων."

 

στο facebook μπορω να μπω κανονικα, οπως επισης και γενικα στο internet.

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο?

μηπως φταιει το οτι εχω παλια καρτα sim? (γραφει ακομα telestet πανω...)

 

τι πρεπει να κανω????? ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

επανερχομαι με ενα καινουργιο προβλημα που αφορα το WiFi.

Το wifi μου δουλευε jet. Ειχα αποθηκευμενα καποια δικτυα και με το που το ενεργοποιουσα αμεσως συνδεοταν. Απο σημερα το πρωι δεν συνδεεται σε κανενα. Εχω δοκιμασει οτι εχει ειπωθει σε αυτο το φορουμ αλλα τιποτα.

Το ενεργοποιω, βρισκει τα δικτυα αλλα δεν συνδεεται. Κανω χειροκινητη συνδεση, παλι τιποτα. Μαλιστα, δεν κανει καν προσπαθεια συνδεσης. Συνεχιζει να λεει "αποσυνδεθηκε" ενω παλια ελεγε "συνδεση" για μερικα δευτερολεπτα και "ληψη IP".

Aλλαξα και καναλια στον server αλλα τιποτα. Aπο αλλα κινητα συνδεομαι κανονικα με wifi.

Που και που κανει μονο του ανιχνευση, ξαναβρισκει τα ιδια δικτυα (το δικο μου και αλλα της γειτονιας) αλλα δεν συνδεεται ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα...

Χελπ πλιζ!!!!

 

update στο προβλημα. Πηγα στην "Πολιτικη Κατασταση Αδρανειας WIFI" και εβαλα "Ποτέ"

Eκανε μια προσπαθεια συνδεσης αλλα αμεσως μετα παλι γυρισε σε "Αποσυνδεση".

Για λιγη ωρα που το κοιταω, τα τελευταια 5 λεπτα, προσπαθει καθε τοσο να συνδεθει μονο του αλλα αποτυγχανει...

Χειροκινητα δεν κανει τιποτα...

Φυσικα το WEP ειναι σωστο. Το τεκαρισα απειρες φορες.

Εκανα και kill ολες τις εφαρμογες με το Advanced task Killer μπας και μπλοκαρει τιποτα το wifi αλλα τα ιδια

Εχω φουλ σημα, ειμαι σχεδον διπλα στο modem.

 

Συνεχιζω τις προσπαθειες και ενημερωνω μηπως βρεθει καποιος να με πει τι να κανω:

Διεγραψα το δικτυο απο την λιστα. Το ξαναβρηκε. Πατησα συνδεση αλλα δεν με ζηταει τον κωδικο. Πηγα να κανω συνδεση σε ενα αγνωστο δικτυο και αμεσως με ζητησε το WPA του. Οποτε το γυρισα και εγω το δικτυο μου σε WPA και ξαναπροσπαθησα. Μου ζητησε αμεσως τον κωδικο αλλα τιποτα...παλι "Αποσυνδεθηκε"

 

Exω κανει και μπολικες επανεκινησεις της συσκευης...

 

up:D:D:D:p

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

up:D:D:D:p

 

ετσι οπως τα περιγραφεις μαλλον το μονο που σου απομενει να κανεις ειναι update ωστε να ξαναπερασει το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου. Απλά θα ήμουν ακόμη πιο ικανοποιημένος με όλα αυτά σε μια καλύτερη βάση. Σε αυτήν του 2.1 δηλαδη.

 

Επίσης έχω την εντύπωση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πως το X10 μόνο θα υποστηρίζει HD recording και όχι το X10 mini και αυτό οφείλεται σε αδυναμία hardware.

 

Επειδή έχει 5ΜΡ κάμερα? Και το iphone 4 τόσα έχει και βγάζει HD...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει 5ΜΡ κάμερα? Και το iphone 4 τόσα έχει και βγάζει HD...

 

Δεν ειναι τοσο θεμα MP αλλα ισχυς επεξεργαστη αλλα και marketing....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει 5ΜΡ κάμερα? Και το iphone 4 τόσα έχει και βγάζει HD...

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 κάμερες με εντελώς διαφορετικά specs μόνο και μόνο επειδή είναι και οι δύο 5MP!

 

Παρόλ'αυτά το myphone δημοσίευσε αυτό σήμερα οπότε μάλλον είναι μακρινό όνειρο το HD για το mini :(

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα περιγραφεις μαλλον το μονο που σου απομενει να κανεις ειναι update ωστε να ξαναπερασει το λειτουργικο.

 

εκανα update...βασικα, περασα ολο το λειτουργικο απο την αρχη. Τιποτα.

 

Ο router δεν νομιζω να εχει σχεση γιατι λαπτοπ και Iphone4 συνδεονται κανονικα. Το δικο μου κανει χαζα...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως αλλά το "θεματάκι" απουσίας ελληνικού αλφάβητου στον κατάλογο επαφών λύθηκε ύστερα από αναβάθμιση!!!

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως αλλά το "θεματάκι" απουσίας ελληνικού αλφάβητου στον κατάλογο επαφών λύθηκε ύστερα από αναβάθμιση!!!

 

spirus με την 1.6 είσαι και λύθηκε; εβγαλαν και αλλο update; γιατι εμένα δεν μου το εμφανίζει όταν πατάω να βρει αν εχει update.

Link to comment
Share on other sites

spirus με την 1.6 είσαι και λύθηκε; εβγαλαν και αλλο update; γιατι εμένα δεν μου το εμφανίζει όταν πατάω να βρει αν εχει update.

 

Ναι, με την 1.6 .Από το εικονίδιο "Υποστήριξη χρήστη" έκανα ενημέρωση λογισμικού manual και μου περασε την 1.2.Α.1.174 με kernel 2.6.29 SEMCUser@SEMCHOST #1

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...