Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο και εγώ, στο tablet, στο κινητό, και στο ipad ενος φίλου. Τρεις διαφορετικές συνδέσεις.

Το δίκτυο επανήλθε στις 2 π.μ.

Αλλά αν είναι η εταιρία να μας αφήνει offline χωρίς ειδοποίηση Κυριακάτικα, δεν κάνουμε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πουλάκι μου είπε ότι πήγε στραβά μια αναβάθμιση.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο πουλάκι είναι όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω stickaki της Wind...Αν βάλω σε αυτό την sim του τηλεφώνου μου το ίδιο πράγμα δεν είναι?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτή η κοσμοτέ όλο προβλήματα είναι;!! :down:

Μία ακόμα μέρα που δεν μου δίνει ιντερνέτ :(

 

(send from iPhone)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω 4 μερες το στικακι internet of the go της cosmote βρησκωμε διακοπες στο ρεθυμνο και το μονο πουχω ναπω ειναι ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΗ. σημα 3g σχεδον ανυπαρκτο 1γραμμη μετο ζορι και σηνεχως διακοπες. χωρις εμποδια (κανα βουνο η μεγαλο κτιριο) στο χαρτη καληψης δηχνει για πληρη καληψη χαχαχαχαχαχααα! 3μερα που περιμενω να με παρουν απο το τεχνικο τμημα και βλεπω την διαφημηση στην tv της cosmote και μου γυρηζουν τα αντερα.ουσττ κοπρ**κυλα του διαφιμιστικου manager.ακομα και το κινιτο μου σημα με το ζορι.στην διπλανη μου σεσλον στην παραλια η vodafon τρεχει αξιοπρεπος τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω 4 μερες το στικακι internet of the go της cosmote βρησκωμε διακοπες στο ρεθυμνο και το μονο πουχω ναπω ειναι ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΗ. σημα 3g σχεδον ανυπαρκτο 1γραμμη μετο ζορι και σηνεχως διακοπες. χωρις εμποδια (κανα βουνο η μεγαλο κτιριο) στο χαρτη καληψης δηχνει για πληρη καληψη χαχαχαχαχαχααα! 3μερα που περιμενω να με παρουν απο το τεχνικο τμημα και βλεπω την διαφημηση στην tv της cosmote και μου γυρηζουν τα αντερα.ουσττ κοπρ**κυλα του διαφιμιστικου manager.ακομα και το κινιτο μου σημα με το ζορι.στην διπλανη μου σεσλον στην παραλια η vodafon τρεχει αξιοπρεπος τουλαχιστον.

 

Τουλάχιστον εσένα σου δείχνει μία γραμμή και ψιλιάζεσαι. Εμένα στην Κάρυστο - μέσα στην πόλη, άπλα, εγώ και ο Θεός - μου δείχνει πλήρες σήμα και σύνδεση μηδέν. Το ίδιο και το smartphone που λόγω της COTE στην Κάρυστο έγινε deadphone.:cry: Τόσο χάλια που χρειάστηκε να πάρω από άλλη εταιρία καρτοιντερνετ γιατί λόγω δουλειάς ήταν αδύνατο να μείνω χωρίς mail.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω με το Internet on the Go με κάρτα κι ενώ σε όλες τις άλλες ιστοσελίδες με βάζει κανονικά, δε με βάζει στη δική του ιστοσελίδα αλλά ούτε καν στον ιστότοπο της Cosmote. :lol:

 

Σε σας δουλεύει έστω το cosmote.gr?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλο τον Αύγουστο δεν βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ 3G σήμα με την cosmote. Κρίμα γιατί είχα αγοράσει 2 στικάκια, ένα για μένα και ένα δώρο για τη φίλη μου. Με 50€ παίρνεις το modem και έχει 40€ "χρόνο" internet.

Αλλά.... Ενεργοποίησα το ένα από τα 2, δεν βρήκα σήμα και τελικά έβαλα την παλιά κάρτα Vodafone και δούλεψα μια χαρά. Ακόμη και στα πιο τρελά σημεία (στα ορεινά της Ηπείρου).

 

Έχω ένα πρόβλημα όμως και ευτυχώς που βρήκα αυτό το θέμα ανοιχτό.

Έκανα αναβάθμιση το software της vodafone (είχα ένα πολύ παλιό και πέρασα στο 10.2). Δεν ξέρω βέβαια αν θα είχα ΠΑΛΙ αυτό το πρόβλημα και με το παλιό setup. Το πρόγραμμα της cosmote ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ modem. Ενώ τα windows 7, βρίσκουν στις συνδέσεις το 1.3G και ενώ το VMC software βλέπει το στικάκι της cosmote (και βγάζει μήνυμα για μη συμβατή κάρτα SIMM), το internet on the go software δεν το βλέπει. Μπορώ βέβαια να κάνω "ΣΥΝΔΕΣΗ" χειροποίητα από τις "συνδέσεις μέσω τηλεφώνου και VPN", αλλά έτσι δεν έχω ένδειξη για τα ΜΒ και άλλες ρυθμίσεις.

Στις ιδιότητες του 1.3G (που εγκατέστησε το internet on the go), φαίνεται ως συσκευή το: Vodafone Mobile Broadband Modem (Huawei) (COM5).

 

Έκανα επαναφορά συστήματος και δούλεψε μια χαρά, αλλά όταν ξαναπέρασα το soft της vodafone, πάλι τα ίδια.

 

Υπάρχει τρόπος να δουλέψουν και τα 2?

Κουλό το πρόβλημα και ελπίζω να έχει κάποιος λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου , το πακετο για την πλοηγηση του μηνα το δινει η Cosmote μονο αγοραζοντας το full εξοπλισμο μαζι με το stick των 50 ευρω και οχι μονο με την αγορα της Prepaid καρτας για ιντερνετ των 20 ευρω !

 

η συγκεκριμένη προσφορά για το full pack με 40€ "χρόνο" internet ισχύει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Μιας και τα 120mb φευγουν ευκολα υπαρχει κατι αλλο?

 

όχι δεν υπάρχει μεγαλύτερο πακέτο. Στην βοντα υπάρχει το πακέτο 150μβ ίντερνετ και 60μυνήματα με 7ευρώ τον μήνα. Μην ξεχνάς όμως ότι μπορείς να ξανά αγοράσεις το πακέτο με τα 100μβ ίντερνετ με 5ευρώ όσες φορές θέλεις , και κάθε πακέτο λήγει στην δικιά του ημερομηνία λήξης και δεν μεταφέρεται.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω το internet on the go σε usb stick και το χρησιμοποιω σε netbook acer με δυο λειτουργικα,windows xp και android.

θα ηθελα να ρωτησω αν εχει βρεθει τροπος να δουλεψει στο android.

επισης αν γνωριζει καποιος,πως γινεται να στειλω sms απο το netbook στην cosmote για το υπολοιπο των mb.

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χαιρετώ,

 

έχω μια ερώτηση λίγο περίεργη. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πακέτο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα, μαζί με το 3g στικάκι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.

 

1ον) Πως ανανεώνουμε τις μονάδες; υπάρχει εφαρμογή υπολογιστή από την οποία μπορείς να στείλεις sms με τον κωδικό ανανέωσης;

 

2ον) Ως γνωστόν στα καρτοκινητά υπάρχει ένας φόρος (δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) 12% ο οποίος αφερείτε από το ποσό της κάρτας που βάζουμε. Στο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα γίνεται το ίδιο; Δηλαδή πχ αν θέλω να αγοράσω την υπηρεσία 5GB για έναν μήνα με 40 ευρώ, μπορώ να πάρω 2 κάρτες των 20 ευρώ και να τις βάλω ή θα πρέπει να πάρω και μια ακόμη για να αντισταθμίσει την αφαίρεση του φόρου αν υπάρχει; δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ.

 

3ον) έχω ένα κινητό το οποίο υποστηρίζει GPRS class 11 118.4 kbps, EDGE class 32 296/177,6kbps και 3G HSDPA 3,6mbps. Συγκεκριμένα είναι το Nokia N78. Αν πάρω μόνο το sim pack χωρίς το 3G στικάκι, και τοποθετήσω την sim στο κινητό θα μπορώ να κάνω δουλειά;

 

αυτά προς το παρόν, περιμένω τα φώτα σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ,

 

έχω μια ερώτηση λίγο περίεργη. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πακέτο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα, μαζί με το 3g στικάκι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.

 

1ον) Πως ανανεώνουμε τις μονάδες; υπάρχει εφαρμογή υπολογιστή από την οποία μπορείς να στείλεις sms με τον κωδικό ανανέωσης;

 

2ον) Ως γνωστόν στα καρτοκινητά υπάρχει ένας φόρος (δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) 12% ο οποίος αφερείτε από το ποσό της κάρτας που βάζουμε. Στο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα γίνεται το ίδιο; Δηλαδή πχ αν θέλω να αγοράσω την υπηρεσία 5GB για έναν μήνα με 40 ευρώ, μπορώ να πάρω 2 κάρτες των 20 ευρώ και να τις βάλω ή θα πρέπει να πάρω και μια ακόμη για να αντισταθμίσει την αφαίρεση του φόρου αν υπάρχει; δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ.

 

3ον) έχω ένα κινητό το οποίο υποστηρίζει GPRS class 11 118.4 kbps, EDGE class 32 296/177,6kbps και 3G HSDPA 3,6mbps. Συγκεκριμένα είναι το Nokia N78. Αν πάρω μόνο το sim pack χωρίς το 3G στικάκι, και τοποθετήσω την sim στο κινητό θα μπορώ να κάνω δουλειά;

 

αυτά προς το παρόν, περιμένω τα φώτα σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

παιδιά κανείς; τίποτα;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

1) http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvancedIOTGonRequest-p/section/Internet_E-mailwithLaptop

 

Διάβασε τους τρόπους ανανέωσης απο την μέση της σελίδας και κάτω.

 

2) http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/oroixrisis-CIOTGonrequest.pdf

 

Με 40 ευρώ συμπεριελαμβανομένου Φπα θα έχεις 5 GB για ενα μήνα. Εξάλλου το γράφει και στο πρώτο link που σου έδωσα οτι το Φπα συμπεριελαμβάνεται.

 

3) Λογικά ναι δεν θα έχεις πρόβλημα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ,

 

έχω μια ερώτηση λίγο περίεργη. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πακέτο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα, μαζί με το 3g στικάκι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.

 

1ον) Πως ανανεώνουμε τις μονάδες; υπάρχει εφαρμογή υπολογιστή από την οποία μπορείς να στείλεις sms με τον κωδικό ανανέωσης;

 

2ον) Ως γνωστόν στα καρτοκινητά υπάρχει ένας φόρος (δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) 12% ο οποίος αφερείτε από το ποσό της κάρτας που βάζουμε. Στο COSMOTE Internet On The Go με κάρτα γίνεται το ίδιο; Δηλαδή πχ αν θέλω να αγοράσω την υπηρεσία 5GB για έναν μήνα με 40 ευρώ, μπορώ να πάρω 2 κάρτες των 20 ευρώ και να τις βάλω ή θα πρέπει να πάρω και μια ακόμη για να αντισταθμίσει την αφαίρεση του φόρου αν υπάρχει; δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ.

 

3ον) έχω ένα κινητό το οποίο υποστηρίζει GPRS class 11 118.4 kbps, EDGE class 32 296/177,6kbps και 3G HSDPA 3,6mbps. Συγκεκριμένα είναι το Nokia N78. Αν πάρω μόνο το sim pack χωρίς το 3G στικάκι, και τοποθετήσω την sim στο κινητό θα μπορώ να κάνω δουλειά;

 

αυτά προς το παρόν, περιμένω τα φώτα σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1) http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvancedIOTGonRequest-p/section/Internet_E-mailwithLaptop

 

Διάβασε τους τρόπους ανανέωσης απο την μέση της σελίδας και κάτω.

 

2) http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/oroixrisis-CIOTGonrequest.pdf

 

Με 40 ευρώ συμπεριελαμβανομένου Φπα θα έχεις 5 GB για ενα μήνα. Εξάλλου το γράφει και στο πρώτο link που σου έδωσα οτι το Φπα συμπεριελαμβάνεται.

 

3) Λογικά ναι δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

1) το μόνο που λέει είναι ότι ανοίγω τον browser και επιλέγω το πακέτο που θέλω, αλλά δεν λέει πως γίνεται η ανανέωση του χρόνου με κάρτα.

 

2) ξέρω πόσο κοστίζει το κάθε πακέτο που έχει, με ή χωρίς φπα, αυτό που ρωτάω είναι για τον φόρο 12% που χρεωνόμαστε στα καρτοκινητά. Εσύ αν βάλεις στο καρτοκινητό σου κάρτα έστω των 10 ευρώ, δεν θα μπουν 10 ευρώ ακριβώς, αλλά θα μπουν περίπου 8,93 ευρώ (8,93 ευρώ + 12%=10). Συμβαίνει το ίδιο και εδώ; Πρόσεχε, δεν μιλάω για το φπα, αλλά για τον φόρο 12%. Δηλαδή αν βάλω 4 κάρτες των 10 ευρώ, θα μπουν τελικά 40 ευρώ ή θα μπουν 35,71;

 

3) το ελπίζω και εγώ, δεν ξέρεις αν ισχύει σίγουρα;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

1) το μόνο που λέει είναι ότι ανοίγω τον browser και επιλέγω το πακέτο που θέλω, αλλά δεν λέει πως γίνεται η ανανέωση του χρόνου με κάρτα.

 

Αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα πρόσεχες τα εξής:

 

Μπορείς να ανανεώνεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου

 

  1. με κάρτες ανανέωσης αξίας 10€
  2. με e-Vouchers αξίας 5€, 10€ και 30€
  3. μέσω της υπηρεσίας COSMOTE Easy Transfer με την οποία οι συνδρομητές COSMOTE μπορούν να μεταφέρουν ποσό με χρέωση του λογαριασμού τους.
  4. επιλέγοντας το ποσό που θέλεις από 5€ έως 100€ σε ένα από τα καταστήματα COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ, OTESHOP και λοιπών συνεργατών

 

 

2) ξέρω πόσο κοστίζει το κάθε πακέτο που έχει, με ή χωρίς φπα, αυτό που ρωτάω είναι για τον φόρο 12% που χρεωνόμαστε στα καρτοκινητά. Εσύ αν βάλεις στο καρτοκινητό σου κάρτα έστω των 10 ευρώ, δεν θα μπουν 10 ευρώ ακριβώς, αλλά θα μπουν περίπου 8,93 ευρώ (8,93 ευρώ + 12%=10). Συμβαίνει το ίδιο και εδώ; Πρόσεχε, δεν μιλάω για το φπα, αλλά για τον φόρο 12%. Δηλαδή αν βάλω 4 κάρτες των 10 ευρώ, θα μπουν τελικά 40 ευρώ ή θα μπουν 35,71;

 

Καθώς δεν αναφέρει κάτι για παρακράτηση φόρου πουθενά προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οτι αναφέρει ξεκάθαρα οτι με ανανέωση 40 ευρώ λαμβάνεις 5 Gb για ενα μήνα. Αλλιώς θα έπρεπε να αναφέρει οτι για να αποκτήσετε πρόσβαση για ενα μήνα 5 Gb θα πρέπει να προμηθευτείτε κάρτα αξίας 44.8 ευρώ.

 

3) το ελπίζω και εγώ, δεν ξέρεις αν ισχύει σίγουρα;

 

Επειδή ανήκω στον χώρο των windows mobile phones θα σου πώ οτι σε αντίστοιχη χρήση του κινητού τηλεφώνου με την εφάρμογη windows mobile center το κινητό λειτουργεί κανονικά ως μόντεμ και δίνει πρόσβαση στον υπολογιστή στο ιντερνετ.

Αν έχεις μια αντίστοιχη εφαρμογή για το δικό σου κινητό τότε σίγουρα θα δουλέψει. Για περισσότερες πληροφορίες περίμενε κάποιο άλλο μέλος να σου πεί για το δικό σου κινητό με ακρίβεια.

 

 

Πιστευω να σε βοήθησα.

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να σε βοήθησα.

 

ναι βρε, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι ρωτάω. Φυσικά και γίνεται να ανανεώσω με κάρτα, πχ των 10 ευρώ, αλλά πως γίνεται η ανανέωση; αυτό με ενδιαφέρει, την διαδικασία δηλαδή.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

να τολμήσω να ξαναρωτήσω κάτι, γιατί δεν πήρα καμία απάντηση (αν υπάρχει).

Δεν μπορώ να έχω ταυτόχρονα στο laptop το software της Vodafone & Cosmote. Υπερκαλύπτει η vodafone, ακόμη και όταν έκανα απεγκατάσταση, το software της cosmote δεν δούλεψε. Μόνη λύση είναι να κάνω dial, αλλά χωρίν ενδείξεις για σήμα κτλ.

 

Υπάρχει κανένα κόλπο; Στήνω ξανά το software της cosmote, αλλά δεν βρίσκει το modem.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία..

εχω οικογενειακό πακέτο με τον dad, 2 γραμμες δηλαδη στο 25 με 100MB internet, και 1 στικάκι Internet on the phone με 1 GB.

 

Το στικάκι δεν το χρησιμοποιώ, μπορώ να βάλω το 1gb απο το ionp στο δικό μου νούμερο να τα έχω μαζί? για χρήση δηλαδη μόνο απο το κινητό μου? για να μην αλλάζω κάρτες :( ???

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...