Jump to content

[Επίσημο] HTC Tattoo


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το πήρα από ebay στα 250ε. O κυριότερος λόγος που το προτίμησα (χαζό μεν αλλά υπαρκτός, λόγω των πολλών αναμονών στη δουλειά) είναι το ραδιόφωνο, αλλιώς θα πήγαινα στο Hero. Τέλος πάντων, το τηλέφωνο είναι πολύ δυνατό. Δεν νομίζω ότι η αίσθηση της οθόνης με ενοχλεί, αν ήταν πιο ευαίσθητη δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτε, ή μάλλον θα τα έκανα όλα λάθος λόγω υπερβολικής ευαισθησίας. Τώρα το κουμαντάρω και δεν είμαι έμπειρος ακόμα. Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη ελληνικών αλλά έκανα λίγο ψάξιμο και μάλλον τώρα που θα έχω χρόνο θα το αναβαθμίσω και θα σας πω το αποτέλεσμα.

 

Christmas Update: Έβαλα το GreekIME και νομίζω ότι το τηλέφωνο πλέον είναι πλήρες στις βασικές του λειτουργίες. Από εδώ και πέρα "χτίζεται" κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω πλεον προσανατολιζομαι στο να το πάρω από εξω!!Το μονο που με προβληματίζει ειναι αν θα έχω προβλημα να το cosmote my view που χρησιμοποιώ!!μηπως δεν μπορώ να μπω...Μηπως ξέρει κανείς από εσας που το έχετε ήδη να μου πει????;):rolleyes:
Sas xairetw oloys!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το My View, οπότε δεν μπορώ να πω. Το τηλέφωνο που πήρα όμως ήταν "ξεκλείδωτο" και κάτι υπηρεσίες SIM (SIM Toolkit το λέει, καιρός, ωροσκόπια κλπ) της Vodafone τις βλέπει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το My View, οπότε δεν μπορώ να πω. Το τηλέφωνο που πήρα όμως ήταν "ξεκλείδωτο" και κάτι υπηρεσίες SIM (SIM Toolkit το λέει, καιρός, ωροσκόπια κλπ) της Vodafone τις βλέπει κανονικά.

 

και εγώ από Vodafone τα βλέπει όλα σαν υπηρεσίες!!

Παιδιά το κινητάκι δεν παίζεται!!! Όσο ποιο πολύ το ανακαλύπτω (thanks to Corto) αφού και με τα ελληνικά το Greek IME κάνει search σε contacts κλπ.... μονό ένα ΒΤ transfer θέλουμε και ένα ΤΒΤ Destinator....Πάντως για 250€ μέση τιμή είναι best value for money!!! Βέβαια σε βάζει σε σκέψεις για τις δυνατότητες του Hero άλλα και 300€ παραπάνω είναι ένα θέμα!!!!

Καλές Εορτές.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό εορτολόγιο το έχει κανεις περασμένο στο Tattoo. Υπαρχει κάποιο λινκ για απευθίας κατεβασμα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
λοιπών το tas killer βρίσκεις στο market είναι πολύ εύκολο, με ένα πάτημα αφού το εμφανίσεις στην αρχική οθόνη. οθόνη μπορείς να κλείνεις όλες τις εφαρμογές, μπορείς να κάνεις μια λίστα να μην κλείνει κάποιες που θέλεις να συνεχίζουν... αν έχει βάλει κάποιον bar code scanner σκαναρε το από εδώ και θα σε πάει μόνο του στο market ή ψάξε το.
Link to comment
Share on other sites

Εμ μπορω να το βρω απο το μαρκετ απο το κινητο ? Γιατι απο το pc δεν το βρισκω..

Και τι κανει αυτο? Απλα τις κλεινει τισ λειτουργιες η τισ σβηνει ? Γιατι καπου διαβασα οτι μπορω να κανω force shut down στα application..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το χτύπησα κι εγώ από το expansys στα 201 Euro χωρίς ΦΠΑ. Εντυπώσεις μόλις το παραλάβω ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

θα μπορει στο μελλον να δεχτει αναβαθμιση σε Android 2.0?

 

Ποιος ξερει :worry:? Θα δειξει :confused:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το χτύπησα κι εγώ από το expansys στα 201 Euro χωρίς ΦΠΑ. Εντυπώσεις μόλις το παραλάβω ...

 

Το ξέρω ότι θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου, αλλά αυτό που με απογοήτευσε είναι το Android και όχι το Tattoo ...

 

Το Tattoo είναι μια τίμια συσκευή, που κάνει σχεδόν τα πάντα και πραγματικά αξίζει τα λεφτά της. όμως, έχει την ατυχία να τρέχει το Android ... το οποίο στις ώρες που ασχολήθηκα μαζί του με απογοήτευσε παταγωδώς ! Εγώ αυτό που είδα είναι ότι πρόκειται για ένα βελτιωμένο WinMobile με πολλά στοιχεία iPhone ... καμία διαφοροποίηση ! Περίμενα πολλά περισσότερα από την Google η οποία πάντα πίστευε ότι είναι μια εταιρία που τουλάχιστον δε στερείτε φαντασίας !

 

Πάντως, σίγουρα είναι ποιο σταθερό από τα WM και σίγουρα, σε αντίθεση με τα WM, δουλεύετε άνετα με τα δάκτυλα !

 

Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι το tattoo φοράει την έκδοση 1.6 του λειτουργικού, οπότε πιθανών το 2.0 να είναι αρκετά καλύτερο.

 

Αυτά τα ολίγα για την ώρα. Το tattoo είναι μια αρκετά καλή συσκευή, σίγουρα πολύ καλή για τα λεφτά της, αλλά το android δε μου άρεσε καθόλου, κυρίως γιατί δεν έχει καινοτομίες ! Απλά βελτιώνει σημαντικά τα WM και προσπαθεί να μοιάσει στο iPhone ...

Edited by zografos

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

@zografos

Για τις επαφες και το συγχρονισμο του με το gmail δεν μας ειπες τιποτε :cry:. Συνεχιζεται το ιδιο προβλημα με τη συμπτηξη First & Last Name σε ενα :wacko:? Οι υπολοιποι που το εχετε δεν αντιμετωπιζετε τετοιο προβλημα, που το αντιμετωπιζουν ολοι οσοι εχουν Android συσκευες :blink:? Εχει κανει καποιος συγχρονισμο με Missing Sync, και αν ναι τι εγινε με τις επαφες και το συγκεκριμενο προβλημα :worry:?

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

@zografos

Για τις επαφες και το συγχρονισμο του με το gmail δεν μας ειπες τιποτε :cry:. Συνεχιζεται το ιδιο προβλημα με τη συμπτηξη First & Last Name σε ενα :wacko:? Οι υπολοιποι που το εχετε δεν αντιμετωπιζετε τετοιο προβλημα, που το αντιμετωπιζουν ολοι οσοι εχουν Android συσκευες :blink:? Εχει κανει καποιος συγχρονισμο με Missing Sync, και αν ναι τι εγινε με τις επαφες και το συγκεκριμενο προβλημα :worry:?

 

Δυστυχώς το Android, όπως και το gmail στις επαφές έχουν ένα μόνο πεδίο για το όνομα (Νame) σε αντίθεση με ότι άλλο έχω δει, όπου πάντα υπάρχει τουλάχιστον First και Last Name, με αποτέλεσμα να συμβαίνουν διάφορα ... κουλά κατά το συγχρονισμό, όπου σε άλλες επαφές είναι όλα ΟΚ, σε άλλες είναι το first μπροστά, σε άλλες το last μπροστά και σε άλλες ... χάνεται κάτι !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Απο την δευτερα εχω και εγω το κινητο και προς το παρων ειμαι πολυ ευχαριστημενος,καλη ποιοτητα ηχου με ακουστικα και με το ηχειο,καμερα σχετικα καλη αν και για εμενα δεν αποτελει κινητρο για ενα κινητο η καμερα.Επισης το android να πω την αληθεια μου δεν με εντυπωσιασε αλλα περιμενουμε την αναβαθμιση σε android 2.0 γιατι σιγουρα θα ειναι καλυτερο ετσι.Για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη συσκευη και εμφανισιακα ειναι πολυ καλυτερη απο οτι την περιμενα:)
Link to comment
Share on other sites

αυριο θελω να παρω καινουριο κινητο και σκεφτομουν να παρω το αρενα, αλλα ειδα και το tattoo σε διαφορα sites και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον....και γι αυτο ηθελα να ρωτησω τα παιδια που το εχουν, εαν εχουν συναντησει κανενα προβλημα με την λειτουργικοτητα του (π.χ. με τα μηνυματα, στελνουν ελληνικα, στους 160 χαρακτηρες, αναφορα, το ξυπνητηρι εαν ειναι κλειστη η συσκευη και διαφορα αλλα μικροπραγματα που ομως στην ουσια κανουν μια συσκευη λειτουργικη...)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η συσκευή σε γενικές γραμμές δεν έχει προβλήματα. Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις είναι εάν θέλεις ένα απλό multimedia κινητό ή ένα smartphone με ανοιχτό λειτουργικό και ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σε γενικές γραμμές δεν έχει προβλήματα. Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις είναι εάν θέλεις ένα απλό multimedia κινητό ή ένα smartphone με ανοιχτό λειτουργικό και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

ξερω οτι δεν εχει σχεση το ενα κινητο με το αλλο, και για να ειμαι ειλικρινης δεν με νοιαζει τοσο το ανοιχτο λειτουργικο. απλα μαλλον το android προκειται για ενα λειτουργικο το οποιο ειναι σταθερο και δεν εχει προβληματα και κολληματα...γι αυτο μου κινησε το ενδιαφερον περισσοτερο...κι επειδη το tattoo εχει και το sense που το κανει αρκετα εντυπωσιακο ....το μονο παντως που δεν θα ηθελα, ειναι να συμπεριφερεται σαν symbian (δλδ να τρωει συνεχεια κολληματα, οι αναβαθμησεις του να ειναι φουλ στα bugs κτλ) ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος του tattoo ολα τελεια στο κινητο εκτος ενα... η μπαταρια δεν μου βγαζει ουτε μερα.. Δεν κανω σκληρη χρηση,ουτε wifi,δεν ακουω καθολου μουσικη,δν βγαζω φωτογραφιες..τιποτα.. το μονο που κανω ειναι καμια ωρα τηλεφωνο και πολλα μηνυματα. Δεν νομιζω ομως οτι με τα μηνυματα θα επρεπε να πεφτει η μπαταρια τοσο γριγορα.

Π.χ το φορτιζω καθε βραδυ,το ανοιγω στισ 8-9 το πρωι και στισ 8-9 το βραδυ παλι ειναι αδειο και θελει φορτισμα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Οταν το πηρα ηταν μισοφορτισμενο και το φορτισα κανα 2ωρο ακομα μεχρι που εδειξε την ενδειξη οτι ειναι τελειως φορτισμενο. Πραγματικα ειναι πολυ καλο κινητο αλλα αυτο με την μπαταρια με εχει απογοητευσει..δηλαδη που να αρχισω να ακουω και μουσικη...

 

Υ.Γ Μου ειπαν να κατεβασω το tasskiller να κλεινω οσες εφαρμογες δεν χρειαζομαι ομως το αποτελεσμα ειναι παλι το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος του tattoo ολα τελεια στο κινητο εκτος ενα... η μπαταρια δεν μου βγαζει ουτε μερα.. Δεν κανω σκληρη χρηση,ουτε wifi,δεν ακουω καθολου μουσικη,δν βγαζω φωτογραφιες..τιποτα.. το μονο που κανω ειναι καμια ωρα τηλεφωνο και πολλα μηνυματα. Δεν νομιζω ομως οτι με τα μηνυματα θα επρεπε να πεφτει η μπαταρια τοσο γριγορα.

Π.χ το φορτιζω καθε βραδυ,το ανοιγω στισ 8-9 το πρωι και στισ 8-9 το βραδυ παλι ειναι αδειο και θελει φορτισμα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Οταν το πηρα ηταν μισοφορτισμενο και το φορτισα κανα 2ωρο ακομα μεχρι που εδειξε την ενδειξη οτι ειναι τελειως φορτισμενο. Πραγματικα ειναι πολυ καλο κινητο αλλα αυτο με την μπαταρια με εχει απογοητευσει..δηλαδη που να αρχισω να ακουω και μουσικη...

 

Υ.Γ Μου ειπαν να κατεβασω το tasskiller να κλεινω οσες εφαρμογες δεν χρειαζομαι ομως το αποτελεσμα ειναι παλι το ιδιο...

Γενικα σε αυτα τα κινητα δεν κραταει πολυ η μπαταρια τους,θυμαμαι και το htc diamond που ειχα πριν το tattoo η μπαταρια του κρατουσε μια ημερα και κατι,τωρα να πω την αληθεια το tattoo το εχω απο την δευτερα το μεσημερι και το βραδυ το εβαλα για φορτιση και το πρωι της τριτης οταν ξυπνησα το εβγαλα,και μεχρι σημερα ειναι στην μεση η μπαταρια του με αρκετη χρηση και με το wifi κυριως ανοικτο.Τωρα θα περιμενω να δοκιμασω μια βδομαδα ακομα την μπαταρια για να ξαναγραψω τις εντυπωσεις μου:)

 

Υ.Γ ξερει κανεις αν γινεται να του βαλουμε ελληνικα και αν ναι πως?ευχαριστω

Edited by Argonath
Link to comment
Share on other sites

..............Υ.Γ ξερει κανεις αν γινεται να του βαλουμε ελληνικα και αν ναι πως?ευχαριστω

 

Γιατι δεν εχει επιλογη ? Αν φοραει ROM WWE, τοτε τα Ελληνικα ειναι διαθεσιμα απο την HTC ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ ξερει κανεις αν γινεται να του βαλουμε ελληνικα και αν ναι πως?ευχαριστω

 

Γιατι δεν εχει επιλογη ? Αν φοραει ROM WWE, τοτε τα Ελληνικα ειναι διαθεσιμα απο την HTC ;)

 

Έχει κανονικότατα Ελληνικά παντού !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Τιμιο κινητακι φαινεται, και αν δεν ειχα παρει το touch 2 θα το επελεγα παρ' ολα τα μικροπροβληματακια που διαβαζω.Και με τα 180 γιουρα (χωρις φπα) :X που το δινει το expansys ειναι ευκαιρια...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικότατα Ελληνικά παντού !

Εχω την rom 1.67.405.6 αλλα δεν εχει ελληνικα μεσα...τι πρεπει να κανω?ευχαριστω:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...