Jump to content

[Επίσημο] HTC Tattoo


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την rom 1.67.405.6 αλλα δεν εχει ελληνικα μεσα...τι πρεπει να κανω?ευχαριστω:blink:

 

Δεν μπορεί να μην έχεις Ελληνικά σ' αυτή τη version ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί να μην έχεις Ελληνικά σ' αυτή τη version ...

Εχεις δικιο το βρηκα.....κατι ειχα κανει λαθος με τις ρυθμισεις οταν πρωτοβαζεις την καρτα sim σου στην συσκευη:)

 

Υ.Γ Γιατι οταν πηγαινεις να γραψεις μηνυμα στα ελληνικα το T9 δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις?,στην αναζητηση πχ στο market και γενικα σε αναζητησεις μπορεις να γραψεις ελληνικα με Τ9 ενω στο μηνυμα οχι πρωτη φορα το βλεπω αυτο πολυ περιεργο

Edited by Argonath
Link to comment
Share on other sites

Σκεπτομαι να το παρω η τιμη ειναι καλη και θελω να δω απο κοντα το λειτουργικο της google . Εξακολουθουν τα προβληματα με τις επαφες και το συχρονισμο ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για το λογο αυτο ματαιωσα την αγορα του. Το προβλημα οφειλεται στη Google, η οποια ακομη και στο συγχρονισμο επαφων με το Gmail συμπτυσσει το ονομα και επιθετο σε ενα πεδιο, σορταρει μετα τις επαφες με βαση το ονομα που εχει μπει πρωτο, μεταρεπει και καποια γραμματα σε λατινικα και γενικα ανακατεψε το ευρετηριο μου. Οποτε αφου και το tattoo φοραει λειτουργικο της Google και συγχρονιζει με βαση το Gmail το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Οποιος θελει μπορει να δοκιμασει να συγχρονισει τις επαφες του στο Outlook με το Gmail online. Θα καταλαβει τι εννοω. Υπαρχει μονο ενα πεδιο στις επαφες, το "Ονομα".

Ειναι ομως αδιανοητο, τη σημερινη εποχη να μιλαμε για πραγματα τα οποια υπαρχουν στα κινητα τηλεφωνα απο την 1η μερα της εμφανισης τους, δηλαδη εδω και δεκαετιες. Κριμα. Εχει δουλεια ακομη το Android. Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου και τις λειτουργιες του λειτουργικου, δεν μπορω να πω κατι, ας πει καποιος που το εχε το τηλεφωνο :( Εγω προς το παρον δεν θα παρω :!:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το bluetooth ξερει κανεις πως μπορουμε να στειλουμε αρχεια και γενικα δεδομενα?ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού σχετικά με την απόδοση του A-GPS, γιατί διάβασα αυτό:

 

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/htc-tattoo-643691/review?artc_pg=3

 

Επειδή ψάχνω μια συσκευή με Android αλλά και πολύ αξιόπιστο GPS θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού σχετικά με την απόδοση του A-GPS, γιατί διάβασα αυτό:

 

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/htc-tattoo-643691/review?artc_pg=3

 

Επειδή ψάχνω μια συσκευή με Android αλλά και πολύ αξιόπιστο GPS θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ

 

Το GPS, όσο το δούλεψα, ουσιαστικά το δοκίμασα σε μια διαδρομή με το Sygic που έστησα, δούλεψε άψογα ! Μέχρι εκεί μπορώ να σου πω.

 

Και να πω επίσης, ότι το A-GPS είναι καλό ... καλύτερο από το απλό GPS και το μόνο που κάνει είναι όταν δεν έχεις κάλυψη GPS από δορυφόρους (πχ μέσα σε οίκημα) να κάνει τριγονισμό από τις κεραίες του δικτύου κινητής τηλεφωνίας και να βρίσκει κατά προσέγγιση το στίγμα σου ! Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και να πω επίσης, ότι το A-GPS είναι καλό ... καλύτερο από το απλό GPS και το μόνο που κάνει είναι όταν δεν έχεις κάλυψη GPS από δορυφόρους (πχ μέσα σε οίκημα) να κάνει τριγονισμό από τις κεραίες του δικτύου κινητής τηλεφωνίας και να βρίσκει κατά προσέγγιση το στίγμα σου ! Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο !

 

Γιατί καλύτερο το ένα του άλλου; Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Ας μην ξεχνάμε ότι το A-GPS απαιτεί μόνιμη σύνδεση στο internet με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλύτερο το ένα του άλλου; Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Ας μην ξεχνάμε ότι το A-GPS απαιτεί μόνιμη σύνδεση στο internet με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Το A-GPS πρώτα από όλα είναι απλό GPS. Δουλεύει ΚΑΙ χωρίς σύνδεση GSM. Απλά αν δε βρει σήμα από δορυφόρους και έχει σύνδεση GMS μέσω τριγωνισμού κεραιών βρίσκει και πάλι κατά προσέγγιση βέβαια, το στίγμα σου.

 

Δε θέλει λοιπόν συνεχώς σύνδεση, απλά ΟΤΑΝ και ΑΝ δε βλέπει δορυφόρους, ΑΝ έχει GSM, σε χρεώνει βέβαια, αλλά έχεις και πάλι GPS !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το A-GPS πρώτα από όλα είναι απλό GPS. Δουλεύει ΚΑΙ χωρίς σύνδεση GSM. Απλά αν δε βρει σήμα από δορυφόρους και έχει σύνδεση GMS μέσω τριγωνισμού κεραιών βρίσκει και πάλι κατά προσέγγιση βέβαια, το στίγμα σου.

 

Δε θέλει λοιπόν συνεχώς σύνδεση, απλά ΟΤΑΝ και ΑΝ δε βλέπει δορυφόρους, ΑΝ έχει GSM, σε χρεώνει βέβαια, αλλά έχεις και πάλι GPS !

 

Μάλλον τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα...

 

http://www.simplysymbian.com/wp-content/gallery/Private/2007/06/a_gps.png

 

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS[/ame]

 

http://www.wmexperts.com/articles/gps_vs_agps_a_quick_tutorial.html

http://www.simplysymbian.com/2007/06/25/the-difference-between-standard-gps-and-a-gps/

 

Καλό διάβασμα και ας σταματήσουμε το off-topic εδώ καλύτερα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα ...

 

Επιμένω ότι το aGPS είναι πρώτα από όλα GPS, απλά έιναι ΚΑΙ assisted ... δηλαδή ΑΝ δε βλέπει απευθείας δορυφόρους, βλέπει μέσω κεραιών κινητής τηλεφωνίας.

 

Εξάλου, στα link που μου έστειλες, γράφει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ τα 4 modes στα οποία δουλεύει ένα aGPS chip:

 

Standalone - Your handset has no connection to the network, and uses only the GPS satellite signals it can currently receive to try and establish a location.

MS Based - Your handset is connected to the network, and uses the GPS signals + a location signal from the network.

MS Assisted - Your handset is connected to the network, uses GPS signals + a location signal then relays its 'fix' to the server, which then uses the signal strength from your phone to the network towers to further plot your position. You can still maintain voice communication in this scenario, but not 'Internet/Network service' ie Web Browser, IM, streaming TV etc..

MS Assisted/Hybrid - Same as above, but network functionality remains. Normally only in areas with exceptional coverage.

Edited by zografos

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο καθένας ότι καταλαβαίνει, ας επαναλάβω λοιπόν ότι πρέπει να σταματήσουμε αυτό το off-topic εδώ. Καλή συνέχεια. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το βρηκα.....κατι ειχα κανει λαθος με τις ρυθμισεις οταν πρωτοβαζεις την καρτα sim σου στην συσκευη:)

 

 

 

Μπορείς να διαλέξεις τα ελληνικά και χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις/βάζεις την Sim card, μιας και στο native menu του Tattoo δεν υπάρχει επιλογή για τα ελληνικά.

 

Βάζεις αυτό το application όπου υπάρχουν και τα ελληνικά σαν επιλογή.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

άρχισε να κυκλοφορεί και Ελλάδα είναι έμπιστο; Έχει Ελληνικό μενού ; Ελληνικό πληκτρολόγιο; Εγγύηση στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

άρχισε να κυκλοφορεί και Ελλάδα είναι έμπιστο; Έχει Ελληνικό μενού ; Ελληνικό πληκτρολόγιο; Εγγύηση στην Ελλάδα;

 

Το Android έχει Ελληνικά από ... γεννησιμιού του ! Επίσης, η εγγύηση πλέον είναι πανευρωπαϊκή, άρα από όπου κι αν το πάρεις θα καλύπτεται κανονικότατα από την αντιπροσωπία.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, η εγγύηση πλέον είναι πανευρωπαϊκή, άρα από όπου κι αν το πάρεις θα καλύπτεται κανονικότατα από την αντιπροσωπία.

 

Διευκρίνηση... από όπου και να το πάρεις εντός Ευρώπης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα tattoo (έχω iPhone βασικά,αυτό το το πήρα για 2ο) και μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση!Μικρουλι,όμορφο ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ WINDOWS MOBILE!!! Στο μόνο που έχω κολλήσει είναι στην αναφορά των SMS. Αν και την έχω ενεργοποιήσει,δε μου βγάζει ποτέ αναφορά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη η καρτα λετε θα κανει στο htc tattoo?http://cgi.ebay.com/San-disk-8GB-Micro-SD-SDHC-MicroSD-Memory-Card-8-GB-TF_W0QQitemZ380198594283QQcmdZViewItemQQptZAU_MobilePhoneAccessories?hash=item58859a26eb#ht_1403wt_1161 ρωταω αρχικα γιατι δεν ξερω μεχρι ποσα gb υποστηριζει η συσκευη αλλα και γιατι ο συγκεκριμενος τυπος της καρτας αυτης ειναι SDHC:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνει, αλλά για λόγους ταχύτητας θα σου συνιστούσα να αγοράσεις μια κάρτα με μεγαλύτερο class (4 ή 6 κατά προτίμηση).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνει, αλλά για λόγους ταχύτητας θα σου συνιστούσα να αγοράσεις μια κάρτα με μεγαλύτερο class (4 ή 6 κατά προτίμηση).

Εχεις να μου προτεινεις καποια φιλε athanaso77???:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως μπορω να εγκαταστήσω εφαρμογές εκτός του market? Ούτε driver έχω βρει μέχρι τώρα, ούτε και έναν τρόπο για να κάνω το tattoo root...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες το παρέλαβα και το ψάχνω ακόμη, αλλά όσον αφορά το rooting, δεν υπάρχει τρόπος ακόμη μιας και η συγκεκριμένη συσκευή έχει αρκετά υψηλή ασφάλεια. Πάντως ενέργειες γίνονται, και που θα πάει, θα βρεθεί τροπος. Η εγκατάσταση εφαρμογών εκτός του market, γίνεται εφόσον διαθέτεις το ανάλογο apk αρχείο. Πρέπει αρχικά από τις ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> άγνωστες πηγές, να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή για εγκατάσταση εφαρμογών εκτός του market. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσω του htc sync ή μετά απο αντιγραφή του αρχείου στην κάρτα μνήμης, με την εφαρμογή appinstall. Βέβαια για πλοήγηση στα αρχεία της συσκευής χρειάζεται κάποιος file manager όπως ο astro, τον οποίο μπορείς να κατεβάσεις από το market.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...