Jump to content

[Επίσημο] HTC Tattoo


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως θα καθυστερησει παιδια πανω απο μηνα το βλέπω...

Τοσο καιρο περιμεναμε,αναγκαστικα θα κανουμε λιγο ακομα υπομονη:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως θα καθυστερησει παιδια πανω απο μηνα το βλέπω...

ας γίνει και περιμένουμε εμείς... πιστεύω οτι θα διορθώσει τα λίγα - που είχε το κιν.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει, γιατί δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση ότι θα υπάρξει update για το tatoo στην έκδοση 2.1. Απλά υπάρχουν κάποια τυποποιημένα μηνύματα που έχουν σταλεί ως απάντηση σε χρηστες. Υπάρχουν 2 τέτοια μηνύματα απ' όσο γνωρίζω, το ένα από τα οποία επιβεβαιώνει την αναβάθμιση, αλλά αναφέρεται στο hero τελικά, και το άλλο επισημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με την αναβάθμιση του tattoo στη 2.1, και προτρέπει τον περιοδικό έλεγχο της σελίδας υποστήριξης της HTC για πληροφορίες(αν υπάρχουν) σχετικά με την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Αν βγει, γιατί δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση ότι θα υπάρξει update για το tatoo στην έκδοση 2.1. Απλά υπάρχουν κάποια τυποποιημένα μηνύματα που έχουν σταλεί ως απάντηση σε χρηστες. Υπάρχουν 2 τέτοια μηνύματα απ' όσο γνωρίζω, το ένα από τα οποία επιβεβαιώνει την αναβάθμιση, αλλά αναφέρεται στο hero τελικά, και το άλλο επισημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με την αναβάθμιση του tattoo στη 2.1, και προτρέπει τον περιοδικό έλεγχο της σελίδας υποστήριξης της HTC για πληροφορίες(αν υπάρχουν) σχετικά με την αναβάθμιση.

Παντος γενικα θα ειναι μεγαλη βλακεια της εταιριας να μην βγαλει αναβαθμιση,ειναι σαν να υποβαθμιζεις εσυ η ιδια τα προιοντα σου,ετσι το βλεπω εγω:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το tattoo είναι πλέον rooted, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να δεχθεί custom roms(ηδη χρησιμοποιώ μια ελαφρύτερη έκδοση της official χωρίς το htc sense). Οπότε η έκδοση 2.1 στο tattoo με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είναι θέμα χρόνου. Πάντως, και σύμφωνα με το προηγούμενο post μου, μάλλον γρηγορότερα βλέπω να έρχεται η custom 2.1 έκδοση παρά η official.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παντος γενικα θα ειναι μεγαλη βλακεια της εταιριας να μην βγαλει αναβαθμιση,ειναι σαν να υποβαθμιζεις εσυ η ιδια τα προιοντα σου,ετσι το βλεπω εγω:cool:

 

Οι εταιρίες το βλέπουν διαφορετικά μιας και αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να προωθήσουν τα επερχόμενα μοντέλα τους. Χρόνια ακολουθείται αυτή η πολιτική.

 

Τέλος πάντων, για να μην βγαίνουμε off-topic ας περιμένουμε τις εξελίξεις και πράττουμε αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα επικοινωνω και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος οσο αναφορα την αγορα ενος ΤΑΤΤΟΟ.Πρωτα απο ολα φοβαμαι οτι με το τατοο δεν θα εχω προσβαση σε πολλες εφαρμογες λογω αναλυσης.Ειναι ετσι?Και αν ναι τι αλλα μειονεκτηματα εχει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλώς ήρθες. Πρέπει πρώτα να διαβάσεις λίγο σε αυτό το θέμα και θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα το θέμα αλλά θα ήθελα να διευκρινιστούν μερικά πραματάκια.

 

 

1) Το tattoo φοράει Android 1.5, σωστά? Εφόσον βγει το 2.1 και για το Tattoo, θα μπορέσω να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση, χρησιμοποιώντας κάποιον οδηγό? Διάβασα ότι είναι πολύ επικίνδυνο να γίνει ζημιά...

 

2) Εάν γίνει η αναβάθμιση, θα χαθούν όλα τα δεδομένα? Είναι σαν να κάνεις format δηλαδή?

 

3) Διάβασα ότι το Bluetooth δεν δουλεύει. Αυτό είναι πρόβλημα του Tattoo ή του Android? Εάν αναβαθμιστεί στην καινούργια έκδοση, το πρόβλημα θα διορθωθεί?

 

4) Τελικά πόσους ελληνικούς κεφαλαίους χαρακτήρες μπορείς να στείλεις σε ένα μήνυμα (γιατί βλέπω άλλος να λέει 70, άλλος 160)? Η πληκτρολόγηση είναι εύκολη? Σας ικανοποιεί?

 

5) Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για το Tattoo αντίστοιχο πχ με το Sony Ericsson PC Suite ή το MyPhoneExplorer που να κάνει backup δεδομένων, να μπορείς να στείλεις μηνύματα από το pc με το κινητό να είναι συνδεδεμένο κλπ?

 

 

Συγγνώμη για τις πολλές απορίες μου και ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει έστω και μία από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα το θέμα αλλά θα ήθελα να διευκρινιστούν μερικά πραματάκια.

 

 

1) Το tattoo φοράει Android 1.5, σωστά? Εφόσον βγει το 2.1 και για το Tattoo, θα μπορέσω να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση, χρησιμοποιώντας κάποιον οδηγό? Διάβασα ότι είναι πολύ επικίνδυνο να γίνει ζημιά...

 

2) Εάν γίνει η αναβάθμιση, θα χαθούν όλα τα δεδομένα? Είναι σαν να κάνεις format δηλαδή?

 

3) Διάβασα ότι το Bluetooth δεν δουλεύει. Αυτό είναι πρόβλημα του Tattoo ή του Android? Εάν αναβαθμιστεί στην καινούργια έκδοση, το πρόβλημα θα διορθωθεί?

 

4) Τελικά πόσους ελληνικούς κεφαλαίους χαρακτήρες μπορείς να στείλεις σε ένα μήνυμα (γιατί βλέπω άλλος να λέει 70, άλλος 160)? Η πληκτρολόγηση είναι εύκολη? Σας ικανοποιεί?

 

5) Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για το Tattoo αντίστοιχο πχ με το Sony Ericsson PC Suite ή το MyPhoneExplorer που να κάνει backup δεδομένων, να μπορείς να στείλεις μηνύματα από το pc με το κινητό να είναι συνδεδεμένο κλπ?

 

 

Συγγνώμη για τις πολλές απορίες μου και ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει έστω και μία από αυτές.

1. Φοράει το 1.6 και θα μπορείς να το αναβαθμίσεις μόνος σου και με ασφάλεια από το site της HTC.

2. Κατά πάσα πιθανότητα ναι. Θα χρειαστεί να πάρεις backup επομένως.

3. Δουλεύει μεν, όχι για ληψη ή αποστολή αρχείων δε. Αυτή η δυνατότητα θα προστεθεί στο Android 2.0.

4 & 5 δεν είμαι σίγουρος, πιθανολογώ οτι δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ. Μια άλλη ερώτηση. Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει να αγοραστεί την περίοδο αυτή? Έχω ένα iphone clone κινέζικο, το οποίο όπως καταλαβαίνετε είναι τελείως κινέζικο. Και θα ήθελα ένα κινητό με καλό UI και λειτουργικό. Δεν ψάχνω κάτι εξειδικευμένο. Απλά λέω, εφόσον το κινέζικο έχει και WIFI, γιατί να μην έχει και το καινούργιο αν πάρω? Και το Tattoo είναι το πιο φθηνό και κομψό με καλά χαρακτηριστικά και με WIFI.

 

Βλέπω όμως και κριτικές σαν αυτήν και προβληματίζομαι. Πιστεύετε ότι με το Android 2.1 να προσφέρει περισσότερη ποικιλία εφαρμογών τα πράματα θα είναι καλύτερα?

 

Και κυρίως, μιας και γνωρίζετε τον χώρο καλύτερα, τι προτείνετε? Να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι για κανά καλύτερο κινητό? (Ίσως κανά Samsung με Bada OS?). Θα υπάρξει λέτε κάτι αντίστοιχο του Tattoo με περισσότερα χαρακτηριστικά σε τόσο προσιτή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σ'ευχαριστώ. Μια άλλη ερώτηση. Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει να αγοραστεί την περίοδο αυτή? Έχω ένα iphone clone κινέζικο, το οποίο όπως καταλαβαίνετε είναι τελείως κινέζικο. Και θα ήθελα ένα κινητό με καλό UI και λειτουργικό. Δεν ψάχνω κάτι εξειδικευμένο. Απλά λέω, εφόσον το κινέζικο έχει και WIFI, γιατί να μην έχει και το καινούργιο αν πάρω? Και το Tattoo είναι το πιο φθηνό και κομψό με καλά χαρακτηριστικά και με WIFI.

 

Βλέπω όμως και κριτικές σαν αυτήν και προβληματίζομαι. Πιστεύετε ότι με το Android 2.1 να προσφέρει περισσότερη ποικιλία εφαρμογών τα πράματα θα είναι καλύτερα?

 

Και κυρίως, μιας και γνωρίζετε τον χώρο καλύτερα, τι προτείνετε? Να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι για κανά καλύτερο κινητό? (Ίσως κανά Samsung με Bada OS?). Θα υπάρξει λέτε κάτι αντίστοιχο του Tattoo με περισσότερα χαρακτηριστικά σε τόσο προσιτή τιμή?

 

Για τέτοιες συζητήσεις, υπάρχουν αποκλειστικά οι Διαξιφισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Φοράει το 1.6 και θα μπορείς να το αναβαθμίσεις μόνος σου και με ασφάλεια από το site της HTC.

2. Κατά πάσα πιθανότητα ναι. Θα χρειαστεί να πάρεις backup επομένως.

3. Δουλεύει μεν, όχι για ληψη ή αποστολή αρχείων δε. Αυτή η δυνατότητα θα προστεθεί στο Android 2.0.

4 & 5 δεν είμαι σίγουρος, πιθανολογώ οτι δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν.

 

 

Τα Χ10 και X10mini της SonyEricsson , με την 1.6 εκδοση του Android στελνουν και λαμβανουν αρχεια με bluetooth .

Ειναι στην ευχερεια του κατασκευαστη το αν θα υποστηριχθει σαν δυνατοτητα , και στις 2.xx εκδοσεις του Android ειναι επιλογη του κατασκευαστη και παλι το αν θα επιλεξει να μην δεχεται καποιους τυπους αρχειων η συσκευη .

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας κανένα καλό backup app για τα contacts (δοκιμασμένο!!) γιατί μου κάνει κάτι τρελά το sync Outlook και έχω κάποια θεματάκια!????

thanks

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχεις εκεί δηλαδή;

 

την κατηγορία που έχω σαν favs HTC (στην επιφάνεια για quick dial) αλλά είναι και σε άλλες ομάδες bussiness για παράδειγμα ταυτόχρονα είχε σαν αποτέλεσμα να μου διαγράψει τα contacts από το κιν. Όλα από την ομάδα favs που ήταν και σε άλλες ομάδες. πρέπει να έφαγε κόλλημα duplicate..σημειώνω πως οι ρυθμίσεις που έχω είναι replace only pc keep mobile unchanged.

και για να μην φάμε καμία ήττα...απλά ρωτάω...

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

 

Υ.Γ: Tattoo ζούμε με Android 2,1 να σε δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγη βοηθεια,εχω αλλαξει email και το κινητο εχει κρατησει το παλιο που του ειχα δωσει οταν το ειχα αγορασει,και δεν μπορω να βρω πουθενα πως μπορω να αλλαξω το email μου στην συσκευη,ωστε να βλεπω τις καινουργιες μου ενημερωσεις:(Ευχαριστω για τον χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγη βοηθεια,εχω αλλαξει email και το κινητο εχει κρατησει το παλιο που του ειχα δωσει οταν το ειχα αγορασει,και δεν μπορω να βρω πουθενα πως μπορω να αλλαξω το email μου στην συσκευη,ωστε να βλεπω τις καινουργιες μου ενημερωσεις:(Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών και βρες το Gmail και το Gmail storage. Επέλεξε καθένα από αυτά και πάτησε "Εκκαθάριση δεδομένων". Αυτό λογικά πρέπει να σβήσει την παλιά διεύθυνση κι όταν πας να ανοίξεις το Gmail, θα σου ζητήσει να κάνεις πάλι login.

 

Εάν δε δουλέψει αυτό, θα πρέπει να κάνεις soft reset.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών και βρες το Gmail και το Gmail storage. Επέλεξε καθένα από αυτά και πάτησε "Εκκαθάριση δεδομένων". Αυτό λογικά πρέπει να σβήσει την παλιά διεύθυνση κι όταν πας να ανοίξεις το Gmail, θα σου ζητήσει να κάνεις πάλι login.

 

Εάν δε δουλέψει αυτό, θα πρέπει να κάνεις soft reset.

Εκανα τελικα soft reset και περασα το καινουργιο email,απλα τωρα δεν μου βγαζει ελληνικα στο μενου και γενικα στο τηλεφωνο;)Κατι πρεπει να κανω με την καρτα sim νομιζω για να ενεργοποιησω τα ελληνικα?

 

edit: ενταξει το εφτιαξα,ευχαριστω για την βοηθεια

Edited by Argonath
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι SAR έχει το κινητό? Πόσες μέρες βγάζει η μπαταρία του κινητού?

 

Δύο με τρεις μέρες στις βγάζει με κανονική χρήση.

 

Για το sar δες εδώ...

 

http://www.gsmarena.com/htc_tattoo-2932.php

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα χτες το tattoo ενός φίλου και ομολογώ με εντυπωσίασε και σαν ποιότητα κατασκευής και σαν compact μέγεθος!

 

Η τιμή του έχει πέσει αρκετά: http://www.skroutz.gr/s/90218/HTC-Tattoo.html?keyphrase=tattoo

 

Τελικά έχει γίνει γνωστό αν θα αναβαθμιστεί και αυτό σε Android 2.0;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...