Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σας έχει τύχει καρτα wind να μην μπορει να διαβαστεί?

 

Μου ετυχαν 2 τις οποιες τελικα κλωνοποιησα με τον παρακατω τροπο

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2262314#post2262314

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει δοκιμάσει κανείς το Samsung D880 (dual sim) με SIM cloning; Έχω μια κάρτα VF που δεν πρόκειται να την κάνω φορητότητα για κανένα λόγο, και δεν μπορώ να έχω δύο συσκευές γιατί τη δεύτερη πάντα την ξεχνάω...

 

Δουλευω το συγκεκριμενο τηλ. με 16σε1 και παλαιοτερα 12σε1, και στην αλλη θεση την κανονικη μου βονταφον.......και παει σφαιρα.

Επισης δεν χρειαζεται επανεκκινηση!

 

Simmax με d880 ......ειναι γεννημενοι ο ενας για τον αλλον!

 

 

Έχουμε πει 1.000.000 φορές ότι οι κλωνοποιούνται μόνο οι κάρτες Wind και Cosmote.

 

....................και πολλες φρογκ, μαντ, τσιαο και ΑΒ Βασιλοπουλος (ειναι oλες καρτες που στηριζονται στα δικτυα των wind, cosmote)

 

 

 

 

 

γεια σου φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

zampa, έχεις δοκιμάσει με D980;

 

 

Κάποιος που έχει τη SIM MAX 6.6 ας την ανεβάσει παρακαλώ σε κάποιον server.

Ευχαριστώ

 

 

Edit: Τη βρήκα, ευχαριστώ.

Edit #2: Έκανα φορητότητα από Cosmote σε Wind έναν αριθμό που δεν κλωνοποιόταν και κλωνοποιήθηκε κανονικά.

Edit #3: Έχουν περισσέψει μερικές καρτούλες από παλαιότερη παραγγελία, αν ενδιαφέρεται κανείς τις δίνω σε τιμή κόστους.

Edit #4: Έχει συμβεί σε κανέναν σας να μην εμφανίζεται ένας αριθμός στο STK; Από τους 16 αριθμούς εμφανίζονται μόνο οι 15...

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση το εξής,φίλος που ήρθε (προχθές)με φορητότητα στην cosmote απο την vodafone, του έδωσαν απλή κάρτα sim και οχι 3g!!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

3g καρτες συνεχιζει να μην κλωνοποιουνται ετσι παιδια?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

zampa, έχεις δοκιμάσει με D980;

...

οχι ......780 και 880 μονο εχω δοκιμασει παει σφαιρα!

λογικα και το 980 θα ειναι θα ειναι εξισου καλο!

 

Edit #2: Έκανα φορητότητα από Cosmote σε Wind έναν αριθμό που δεν κλωνοποιόταν και κλωνοποιήθηκε κανονικά....

 

αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον!!!!!!

μπορεις να στειλεις πμ με το μαγαζι που το εκανες?

 

Edit #4: Έχει συμβεί σε κανέναν σας να μην εμφανίζεται ένας αριθμός στο STK; Από τους 16 αριθμούς εμφανίζονται μόνο οι 15...

πρεπει να μειωσεις τους χαρακτηρες απ τις ονομασιες που εχεις δωσει στα νουμερακια............

ετσι θα εμφανιζεται και η ονομασια που εδωσες στο 16το νουμερο!

Σορρυ που απαντησα αργα αλλα εκανα καιρο να μπω στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα και σκεφτομαι σοβαρα να μπω στο παιχνιδι.

 

Το κανονικο μου νουμερο ειανι Q και το μονο μου προβλημα ειανι οτι δεν εχει ιντερνετ. Ετσι εχω και μια καρτα wind ομως δε μπορω να τις αλλαζω συνεχεια οποτε σκεφτομαι να κανω cloning τις 2 καρτες ωστε να μπουν σε μια και να διαλεγω.

 

Η wind μου ειναι λιγο παλια και φανταζομαι οχι 3g αρα φανταζομαι γινεται cloning, ισχυει ομως το ιδιο και με την Q ? Ποσο θα μου κοστισει συνολικα το ολο εγχειρημα? Μηπως τελικα μπλεξω πολυ και δεν τα καταφερω? μηπως να πω σε καναν αλλον που ξερει -με το αζημιωτο- ωστε να μη διαλυσω τις καρτες μου?

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ οκ. Δεν ηταν σαφες σε αυτα που διαβαζα γιατι λενε για τις τελευταιες.

 

Η δικια μου q ειναι απο το 2005 ή 2006 οποτε υπεθεσα θα ειναι διαφορετικη τεχνολογια.

 

Ευχαριστω παντως..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρήγγειλα την συσκευή από ebay μαζί με μια κάρτα 12in1.

1. Πατάω να μου σκανάρει την κάρτα μου (cosmote). Μου φτιάχνει ένα dat αρχείο, λίγο μικρό και μου ζητάει να το αποθηκεύσω κάπου. Το αποθηκεύω. Όταν το ανοίγω με έναν text editor μέσα που έχει κινέζικα.

2. Όταν πατάω να κάνω write το αρχείο στην sim max κάρτα μου βγάζει write failed. Επίσης δεν μου διαβάζει την sim max κάρτα, δηλαδή δεν μου δείχνει ποιες θέσεις είναι γραμμένες και ποιες ελεύθερες.

 

Καμιά βοήθεια;;

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου εξηγησετε τι ακριβως ειναι το SIM Cloning με 2 λογια γιατι δεν βρηκα καμια επεξηγηση σε κανενα ποστ?
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφεις την sim κάρτα σου σε κάποια άλλη "ειδική" κάρτα και ουσιαστικά έχεις ένα πιστό αντίγραφο της κάρτας σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρήγγειλα την συσκευή από ebay μαζί με μια κάρτα 12in1.

1. Πατάω να μου σκανάρει την κάρτα μου (cosmote). Μου φτιάχνει ένα dat αρχείο, λίγο μικρό και μου ζητάει να το αποθηκεύσω κάπου. Το αποθηκεύω. Όταν το ανοίγω με έναν text editor μέσα που έχει κινέζικα.

2. Όταν πατάω να κάνω write το αρχείο στην sim max κάρτα μου βγάζει write failed. Επίσης δεν μου διαβάζει την sim max κάρτα, δηλαδή δεν μου δείχνει ποιες θέσεις είναι γραμμένες και ποιες ελεύθερες.

 

Καμιά βοήθεια;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Πάρε αυτά τα προγράμματα που σου στέλνω και χρησιμοποίησε αυτά αντί για τα κινέζικα.

 

Το woron scan σκανάρει την κάρτα και βρίσκεις το KI. Απλά εμφανίζει μια κονσόλα στην οποία εμφανίζει τα αποτελέσματα και έπειτα πατάς save και αποθηκεύει ότι έχει κάνει σε ένα αρχείο που στην ουσία είναι txt.

 

Το sim easy είναι για να προγραμματίσεις την άδεια κάρτα. Της ορίζεις ICCID (δηλαδή μοναδικό αναγνωριστικό) και έπειτα σου εμφανίζει τις κενές θέσεις τις οποίες τις ανοίγεις και μπορείς να βάλεις το IMSI, το KI και τον αριθμό κέντρου μηνυμάτων. Επίσης έχει ένα μικρό utility με το οποίο μπορείς να διαβάσεις τα dat που έχει φτιάξει το κινέζικο πρόγραμμα και να πάρεις από μέσα τα IMSI, KI και κέντρα μηνυμάτων αλλά νομίζω τα εμφανίζει ανα 2 νούμερα αντίστροφα δηλαδή ας πούμε εάν το KI σου στο βγάλει FA 56 3A κλπ το σωστό θα είναι AF 65 A3.

 

Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε pm. Τα προγραματάκια στα ανέβασα εδώ.

 

http://rapidshare.com/files/225199232/Sim_Software.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

 

έχεται κλωνοποιήσει Twin Sim της cosmote (όχι 2 σε 1 για να μη μπερδευόμαστε); έχω δοκιμάσει τα πάντα άλλα τζίφος........

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες να ρωτησω κατι περα απο τα καθιεωμενα.

 

Αν εχεις καποιο εξωτερικο GSM Modem, μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κανεις κλησεις απο τα DAT αρχεια που υπαρχουν στον υπολογιστη χωρις την χρηση καποια καρτας?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες να ρωτησω κατι περα απο τα καθιεωμενα.

 

Αν εχεις καποιο εξωτερικο GSM Modem, μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κανεις κλησεις απο τα DAT αρχεια που υπαρχουν στον υπολογιστη χωρις την χρηση καποια καρτας?

Θεωρητικά τη δουλειά του μικροεπεξεργαστή της SIM μπορεί να την κάνει ένας άλλος επεξεργαστής. Αλλά δεν ξέρω μηχάνημα που να το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια κανει ο μικροεπεξεργαστης της SIM? Εγω το μονο που ξερω ειναι πως μοιας κενη σιμ εχει καποιο sim emulator ο οποιος διαβαζει τα DAT και φορτωνει τον αντιστοιχο αριθμο.

 

Απο κει και περα στο PC δεν χρειαζονται προγραμματα μιας και ο υπολογιστης μπορει απο την φυση του να χειριζεται οποιαδηποτε αρχεια, αρα δεν βλεπω τον λογο για να μην μπορεις με την χρηση ενως GSM Modem να κανεις κληση απο τους αριθμους που εχεις διαβασει απο τις διαφορες καρτες, σωστα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια κανει ο μικροεπεξεργαστης της SIM? Εγω το μονο που ξερω ειναι πως μοιας κενη σιμ εχει καποιο sim emulator ο οποιος διαβαζει τα DAT και φορτωνει τον αντιστοιχο αριθμο.

 

Απο κει και περα στο PC δεν χρειαζονται προγραμματα μιας και ο υπολογιστης μπορει απο την φυση του να χειριζεται οποιαδηποτε αρχεια, αρα δεν βλεπω τον λογο για να μην μπορεις με την χρηση ενως GSM Modem να κανεις κληση απο τους αριθμους που εχεις διαβασει απο τις διαφορες καρτες, σωστα?

Η SIM δεν είναι απλά ένα τσιπ με μνήμη που αποθηκεύει πληροφορίες. Έχει RAM, ROM και έναν επεξεργαστή μέσα που διαβάζει τις μνήμες αυτές και σου διαβιβάζει τις πληροφορίες. Εσύ όταν τη βάζεις στο τηλέφωνο επικοινωνείς με τον επεξεργαστή αυτόν. Τα GSM modem χρειάζονται και αυτά κάρτα SIM απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Η SIM δεν είναι απλά ένα τσιπ με μνήμη που αποθηκεύει πληροφορίες. Έχει RAM, ROM και έναν επεξεργαστή μέσα που διαβάζει τις μνήμες αυτές και σου διαβιβάζει τις πληροφορίες. Εσύ όταν τη βάζεις στο τηλέφωνο επικοινωνείς με τον επεξεργαστή αυτόν. Τα GSM modem χρειάζονται και αυτά κάρτα SIM απ' όσο ξέρω.

Μισό λεπτάκι...Για ποιο λόγο τότε, μπορείς να καλέσεις χωρίς κάρτα sim;

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι...Για ποιο λόγο τότε, μπορείς να καλέσεις χωρίς κάρτα sim;

 

μιλας για τις κλησεις εκτακτης αναγκης;;;...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειτε η καρτα εχει επεξεργαστη ραμ καρτα γραφικων GPS ειτε οχι, δεν εχε σχεση. Οτι κυκλωμα και αν εχει θα μπορουσε να υλοποιηθει μια εξομοιωση απο τον υπολογιστη ο οποιος θες δεν θες ειναι πληρες απο θεμα hardware.

 

Το ζητημα ειναι πως γινεται αξιοποιωντας ενα GSM Modem να διαβαζει τους αποθηκευμενους αριθμους στον υπολογιστη και να κανεις κλησεις, χωριστ ρεσταρτ και ξερεσταρτ.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειτε η καρτα εχει επεξεργαστη ραμ καρτα γραφικων GPS ειτε οχι, δεν εχε σχεση. Οτι κυκλωμα και αν εχει θα μπορουσε να υλοποιηθει μια εξομοιωση απο τον υπολογιστη ο οποιος θες δεν θες ειναι πληρες απο θεμα hardware.

 

Το ζητημα ειναι πως γινεται αξιοποιωντας ενα GSM Modem να διαβαζει τους αποθηκευμενους αριθμους στον υπολογιστη και να κανεις κλησεις, χωριστ ρεσταρτ και ξερεσταρτ.

Όλα τα GSM modem που ξέρω δέχονται κάρτες SIM. Αν βρεις κάποιο που αντί για SIM δέχεται το IMSI και το Ki τότε θα κάνει και αυτό που θέλεις.

Περισσότερα για το Network authentication που κάνει η κάρτα SIM θα βρεις στη Wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...