Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι, δεν υπάρχει δηλαδή ούτε ένας που να έχει καταφέρει να κλωνοποιήσει cosmote 3g sim ?? Να ξέρω ώστε να μην χάνω τον χρόνο μου ψάχνοντας δηλαδη....

ευχαριστώ παίδες

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, δεν υπάρχει δηλαδή ούτε ένας που να έχει καταφέρει να κλωνοποιήσει cosmote 3g sim ?? Να ξέρω ώστε να μην χάνω τον χρόνο μου ψάχνοντας δηλαδη....

ευχαριστώ παίδες

 

Δεν υπάρχει ούτε και πρόκειται να υπάρξει. Υπήρχε ένα κενό ασφαλείας στις πρώτης γενιάς (comp128v1) κάρτες sim, το εκμεταλλευτήκαμε και τις κλωνοποιούμε. Ότι βγήκε σε sim από εκεί και μετά (v2, v3, usim) είναι απαλλαγμένο από το κενό ασφαλείας και δε κλωνοποιείται. Είναι τόσο απλό.

 

Το ότι οι cosmote και wind συνεχίζουν να χρησιμοποιούν αυτές τις παλιές sim είναι ευτύχημα για μας τους κλωνακηδες. Κλωνοποιήστε όσο μπορείτε τώρα με ότι μέσα έχετε διαθέσιμα. Αν χρειαστεί, αλλάξτε τις usim σας με απλές sim όπως προτάθηκε και παραπάνω. Δε νομίζω να αντέξει για πολλά χρόνια ακόμη αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για μένα

ήσουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ!!

 

ευχαριστώ.

:(

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει, αν όχι όλες τις σελίδες, τουλάχιστον τις περισσότερες, αλλά έχω μπερδευτεί και χρειάζομαι τα φώτα σας μιας και ενδιαφέρομαι να προβώ σε αυτού του είδους την αγορά.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

  1. Εκτός από τις 12ρες και τις 16ρες, υπάρχουν και άλλες με μεγαλύτερη χωρητικότητα?
  2. Καλύτερες και πιο "σταθερές" είναι οι 12ρες, οι 16ρες ή κάποιες άλλες?
  3. Γενικά αυτές οι SIM καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία σε σχέση με τις κανονικές?
  4. Σε ποια κινητά έχει παρατηρηθεί δυσλειτουργία ή ανάγκη επανεκκίνησης, σε περίπτωση αλλαγής αριθμού μέσα από το ToolKit Menu, και αντίστοιχα, με ποια κινητά συνεργάζονται καλύτερα?
  5. Είχα διαβάσει πως είναι καλύτερος ο λευκός [διάφανος] reader, από τον μπλε, εξακολουθεί να ισχύσει αυτό, και αν ναι γιατί?
  6. Μπορώ αφού έχω περάσει 12 η 16 νούμερα αντίστοιχα, να σβήσω κάποιο από αυτά και να περάσω επάνω του στο καπάκι κάποιο άλλο, και αν ναι, μέχρι πόσες φορές?
  7. Μπορώ να κρατήσω Backup το αρχείο της κλωνοποιημένης SIM για μελλοντική χρήση?
  8. Σε αυτό το Site, από ότι βλέπω δίνουν την 16ρα μαζί με τον λευκό [διάφανο] Reader, σαν τιμή είναι καλή ή το ebay είναι πιο συμφέρον?
  9. Σε Roaming ή σε 3G δίκτυο, έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα?
  10. Και τέλος, ποιο θεωρείται το καλύτερο Software για αυτή τη δουλειά και που το βρίσκουμε?

 

Πιστεύω πως αυτές οι ερωτήσεις είναι ένα συνολικό Resume από όλες τις προηγούμενες σελίδες, και αν απαντήσει, όποιος απαντήσει, σίγουρα θα μας δώσει τα φώτα του και θα ξεδιαλύνει πολύ την κατάσταση.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Νομιζω οτι οι 16αρες ειναι οι μεγαλυτερες.

2. Εχω χρησιμοποιησει και 12αρες και 16αρες, δεν μου παρουσιασαν κανενα προβλημα.

3. Δεν εχω παρατηρησει αυξηση της καταναλωσης.

4. Σε motorola, sony ericsson και σε κινεζικα κινητα λειτουργουν χωρις προβλημα.Στο diamond δεν κανει επανεκκινηση και για αυτο το λογο αν περασεις απο μια cosmote σε αλλη, η δευτερη δεν θα εγγραφει στο δικτυο.Θα πρεπει η' να σβησεις το τηλεφωνο και να το αναψεις ξανα η' να περασεις πρωτα σε μια wind και μετα στη δευτερη cosmote.Αυτο δεν ισχυει για wind.

5. Ο διαφανος ειναι καλυτερος.

6. Ναι μπορεις, δεν γνωριζω ακριβως ποσες φορες μπορεις να το κανεις πριν καταστραφει η καρτα παντως ο αριθμος ειναι πολυ μεγαλος.

7. Ναι

8. Στο ebay στοιχιζουν 4-6 ευρω μαζι με τα ταχυδρομικα (reader και καρτα)

9. Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

10. Χρησιμοποιω το simmax 7.0.Θα το βρεις στο cd που θα σου στειλουν.

 

Έχω διαβάσει, αν όχι όλες τις σελίδες, τουλάχιστον τις περισσότερες, αλλά έχω μπερδευτεί και χρειάζομαι τα φώτα σας μιας και ενδιαφέρομαι να προβώ σε αυτού του είδους την αγορά.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

  1. Εκτός από τις 12ρες και τις 16ρες, υπάρχουν και άλλες με μεγαλύτερη χωρητικότητα?
  2. Καλύτερες και πιο "σταθερές" είναι οι 12ρες, οι 16ρες ή κάποιες άλλες?
  3. Γενικά αυτές οι SIM καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία σε σχέση με τις κανονικές?
  4. Σε ποια κινητά έχει παρατηρηθεί δυσλειτουργία ή ανάγκη επανεκκίνησης, σε περίπτωση αλλαγής αριθμού μέσα από το ToolKit Menu, και αντίστοιχα, με ποια κινητά συνεργάζονται καλύτερα?
  5. Είχα διαβάσει πως είναι καλύτερος ο λευκός [διάφανος] reader, από τον μπλε, εξακολουθεί να ισχύσει αυτό, και αν ναι γιατί?
  6. Μπορώ αφού έχω περάσει 12 η 16 νούμερα αντίστοιχα, να σβήσω κάποιο από αυτά και να περάσω επάνω του στο καπάκι κάποιο άλλο, και αν ναι, μέχρι πόσες φορές?
  7. Μπορώ να κρατήσω Backup το αρχείο της κλωνοποιημένης SIM για μελλοντική χρήση?
  8. Σε αυτό το Site, από ότι βλέπω δίνουν την 16ρα μαζί με τον λευκό [διάφανο] Reader, σαν τιμή είναι καλή ή το ebay είναι πιο συμφέρον?
  9. Σε Roaming ή σε 3G δίκτυο, έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα?
  10. Και τέλος, ποιο θεωρείται το καλύτερο Software για αυτή τη δουλειά και που το βρίσκουμε?

 

Πιστεύω πως αυτές οι ερωτήσεις είναι ένα συνολικό Resume από όλες τις προηγούμενες σελίδες, και αν απαντήσει, όποιος απαντήσει, σίγουρα θα μας δώσει τα φώτα του και θα ξεδιαλύνει πολύ την κατάσταση.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Νομιζω οτι οι 16αρες ειναι οι μεγαλυτερες.

2. Εχω χρησιμοποιησει και 12αρες και 16αρες, δεν μου παρουσιασαν κανενα προβλημα.

3. Δεν εχω παρατηρησει αυξηση της καταναλωσης.

4. Σε motorola, sony ericsson και σε κινεζικα κινητα λειτουργουν χωρις προβλημα.Στο diamond δεν κανει επανεκκινηση και για αυτο το λογο αν περασεις απο μια cosmote σε αλλη, η δευτερη δεν θα εγγραφει στο δικτυο.Θα πρεπει η' να σβησεις το τηλεφωνο και να το αναψεις ξανα η' να περασεις πρωτα σε μια wind και μετα στη δευτερη cosmote.Αυτο δεν ισχυει για wind.

5. Ο διαφανος ειναι καλυτερος.

6. Ναι μπορεις, δεν γνωριζω ακριβως ποσες φορες μπορεις να το κανεις πριν καταστραφει η καρτα παντως ο αριθμος ειναι πολυ μεγαλος.

7. Ναι

8. Στο ebay στοιχιζουν 4-6 ευρω μαζι με τα ταχυδρομικα (reader και καρτα)

9. Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

10. Χρησιμοποιω το simmax 7.0.Θα το βρεις στο cd που θα σου στειλουν.

Είσαι αστέρι, με/μας κάλυψες απόλυτα, να'σαι καλά, thank you!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως με διαφορα τα καλυτερα κινητα για τετοιες καρτες ειναι τα Nokia.

Η αλλαγη γραμμης γινεται σε 5 δευτερολεπτα και χωρις επανεκκινηση (η οποια σημαινει και οτι αν εχεις bluetooth συνδεμενο πρεπει να ξανασυνδεθει, χωρια την καθυστερηση) και παντα αψογα και σε Cosmote και σε Wind...

Link to comment
Share on other sites

Θά ήθελα την βοήθεια σας.

Πήρα αυτό: http://cgi.ebay.com/16-in-1-SIM-Card-Reader-Clone-Copy-Writer-Backup-Kit_W0QQitemZ140340556702QQcmdZViewItemQQptZSIM_Cards?hash=item20acf2f39e&_trksid=p3286.c0.m14 από ebay αλλά όταν πάω να βάλω το usb reader/writer δεν δουλεύει με τίποτα με τους drivers που έχει στο cd. Ανάβει μόνο στιγμιαία ένα κόκινο φωτάκι στο stick και μετά όσο και να κατευθύνω για εγκατάσταση drivers στο cd , δεν γίνεται τίποτα. (windows xp αλλά και vista)

Τι μπορώ να κάνω?

Μήπως ψώνισα παλτό??? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2217052#post2217052

 

Κατα την εγκατασταση να δεχτεις να περαστουν οι drivers...

Μετα ριξε μια ματια στις ιδιοτητες του reader στη διαχειριση συσκευων στα Windows να ειναι το reader σε μια θυρα μεχρι την COM8 (αν δεν ειναι αλλαξε τη θυρα μιας αλλης συσκευης που ειναι 1-8 σε μια μεγαλυτερη ωστε να ελευθερωθει η θυρα αυτη να την δωσεις στο reader).

 

Τελος βαζεις τη SIM που θελεις να κλωνοποιησεις μεσα, ανοιγεις το simscanner και πατας Scan και μετα στο παραθυρο που ανοιγει Find Ki. Στο παραθυρο θα σου δειχνει κατι μηδενικα, αν η καρτα σου διαβαστει ΟΚ μετα απο 30-50 λεπτα τα μηδενικα θα αντικατασταθουν απο νουμερα και τελικα θα σου πει να σωσεις ενα αρχειο .dat

 

Για να γραψεις το αρχειο .dat βαζεις την 16/1 καρτα μεσα ανοιγεις παλι το simscanner και πατας Simbackup --> Write to SIM, μετα πατας browse και βρισκεις το αρχειο .dat.

Τελος πατας Read SIM και σου δειχνει τις διαθεσιμες 16 θεσεις στην καρτα. Επιλεγεις ποια θεση θες και πατας Write

 

Προσοχη δεν κανουμε ΠΟΤΕ scan την 16/1

 

Αν αυτος ο driver δε σου δουλεψει, αν ο reader σου εχει διακοπτακι δοκιμασε να το βαλεις στην αλλη θεση, ή δοκιμασε αλλο προγραμμα (ψαξε τα προηγουμενα ποστ, υπαρχουν πολλοι)

 

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

roxy ποιο μοντέλο είναι;

 

Είναι το Sim max 16 σε 1 .

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2217052#post2217052

 

Κατα την εγκατασταση να δεχτεις να περαστουν οι drivers...

Μετα ριξε μια ματια στις ιδιοτητες του reader στη διαχειριση συσκευων στα Windows να ειναι το reader σε μια θυρα μεχρι την COM8 (αν δεν ειναι αλλαξε τη θυρα μιας αλλης συσκευης που ειναι 1-8 σε μια μεγαλυτερη ωστε να ελευθερωθει η θυρα αυτη να την δωσεις στο reader).

 

----------------->

 

Καλη επιτυχια!

Πως θα βρίσκεταιι το reader σε μια θυρα μεχρι την COM8, όταν μιλάμε για usb flashaki! Μπαίνουν com πόρτες και στα usb ? Δεν ξέρω, αν μπορείς κάποια διευκρίνηση ακόμη?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βρίσκεταιι το reader σε μια θυρα μεχρι την COM8, όταν μιλάμε για usb flashaki! Μπαίνουν com πόρτες και στα usb ? Δεν ξέρω, αν μπορείς κάποια διευκρίνηση ακόμη?:shifty:

 

Κανονικοτατα...

 

http://imageshack.gr/files/wp9x535fo50wfbyqa4gh_thumb.jpg

 

http://imageshack.gr/files/ixsd697rhe33vaex2d6o_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τις φωτο κα τις συμβουλές.

Προσπάθησα χθες να το ξαναβάλω σε vista. Νομίζω όμως ότι πρέπει να έχει πρόβλημα το stick γιατί όταν το συνδέω στην usb θύρα ανάβει για λίγο το κόκκινο φωτάκι μου βγάζει ότι τα windows δεν μπορούν να εγκαταστήσουν drivers για την συσκευή αυτή (ακόμη και όταν κάνω εγκατάσταση το Gsmsim utility 5.15 και το multisim 5.15) και μετά τίποτα.

Στην καλύτερη περίπτωση ένα ερωτιματικό στην διαχείριση των συσκευών.

Το δοκίμασα δε, αλλάζοντας το διακοπτάκη και στην μία θέση και στην άλλη.

Μάλλον ψώνισα ελλατωματικό??? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αφου το βλεπουν τα Windows μαλλον δεν εχει προβλημα...

Υπαρχουν ομως διαφορα μοντελα USB readers και καθενα θελει και διαφορετικο driver...

Στο cd που σου στειλανε πιθανο να υπαρχει καποιος που δουλευει, ψαξε μεσα και αν δεις καποιο αρχειο .exe πατα το να κανει εγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις φωτο κα τις συμβουλές.

Προσπάθησα χθες να το ξαναβάλω σε vista. Νομίζω όμως ότι πρέπει να έχει πρόβλημα το stick γιατί όταν το συνδέω στην usb θύρα ανάβει για λίγο το κόκκινο φωτάκι μου βγάζει ότι τα windows δεν μπορούν να εγκαταστήσουν drivers για την συσκευή αυτή (ακόμη και όταν κάνω εγκατάσταση το Gsmsim utility 5.15 και το multisim 5.15) και μετά τίποτα.

Στην καλύτερη περίπτωση ένα ερωτιματικό στην διαχείριση των συσκευών.

Το δοκίμασα δε, αλλάζοντας το διακοπτάκη και στην μία θέση και στην άλλη.

Μάλλον ψώνισα ελλατωματικό??? :cry:

 

Αν θυμαμαι καλα το driver πρεπει να το εγκαταστησεις χωριστα, δηλαδη δεν γινεται αυτοματα η εγκατασταση του.Ψαξε μεσα στο cd και αν δεν το βρεις πες μου να σου το ανεβασω καπου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το βλεπουν τα Windows μαλλον δεν εχει προβλημα...

Υπαρχουν ομως διαφορα μοντελα USB readers και καθενα θελει και διαφορετικο driver...

Στο cd που σου στειλανε πιθανο να υπαρχει καποιος που δουλευει, ψαξε μεσα και αν δεις καποιο αρχειο .exe πατα το να κανει εγκατασταση...

 

Αν θυμαμαι καλα το driver πρεπει να το εγκαταστησεις χωριστα, δηλαδη δεν γινεται αυτοματα η εγκατασταση του.Ψαξε μεσα στο cd και αν δεν το βρεις πες μου να σου το ανεβασω καπου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μολις γυρίσω σπίτι θα το ψάξω.

Γύρισα, το ξαναέβαλα (σε xp) : one of the usb combonents has mulfictions (ή κάτι τέτοιο) και δεν δέχεται να κάνει εγκατάσταση με κανένα τρόπο. (και ας έκανα απεγκατάσταση ). Το κινέζικο cd είναι το μπλε, έκανα πάλι εγκατάσταση αλλά τπτ!

mythos_bt αν μπορείς στείλε μου σε παρακαλώ κάποιους drivers μπας και γίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα το driver πρεπει να το εγκαταστησεις χωριστα, δηλαδη δεν γινεται αυτοματα η εγκατασταση του.Ψαξε μεσα στο cd και αν δεν το βρεις πες μου να σου το ανεβασω καπου.

 

Αν μπορείς στείλε μου drivers ....... :up:

(μέχρι πριν από λίγο δεν μπορούσα να λάβω p.m από δικιά μου παράβλεψη,(φάκελλος γεμάτος), αλλά τώρα είμαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Στη συζητηση για τα καρτοκινητα της cosmote καποιος λεει οτι σε περιπτωση που περασει καποιος απο καρτοκινητο σε συμβολαιο αυτης της εταιρειας δεν του δινουν καινουργια sim αλλα του ενεργοποιουν το συμβολαιο στην ηδη υπαρχουσα.Αν καποιος ενδιαφερεται να κανει συμβολαιο cosmote και να μπορει να κλωνοποιησει τη sim μαλλον αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2904889#post2904889

 

 

@roxy

http://rapidshare.com/files/272729739/USB_Driver_.exe.html

Link to comment
Share on other sites

@roxy

http://rapidshare.com/files/272729739/USB_Driver_.exe.html

 

Ευχαριστώ, αλλά αν και το κατέβασα και το έβαλα, όταν πήγα να συνδέσω το usb , είδε ότι μπηκε συσκευή usb, αλλά καπάκι έβγαλε πάλι " one of the .....malfuctioned ....."!

(εδώ είναι το μήνυμα μετά: http://img44.imageshack.us/img44/55/simmax16in1.jpg ) . Μπορώ να κάνω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

:D Επειδή έχασα την υπομονή μου με αυτή την κάρτα (αδυναμία αναγνώρισης usb driver) σκέφτομαι να παραγγείλω άλλη, αυτή την φορά 6 σε 1. Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στο ebay?

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή δε θέλω να μπλεχτώ με όλη αυτή τη διαδικασία υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα (γιατί ξέρω οτι υπάρχει στη Κρήτη σίγουρα) που να κάνει αυτή τη δουλειά;

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να το κανεις μονος σου, ωστε αμα στο μελλον θελεις να προσθεσεις/αφαιρεσεις καποια νουμερα να σου ειναι πανευκολο και ανεξοδο... Αλλωστε το κοστος απο το ebay ειναι ελαχιστο (~ 5 €)... Σε 2 φιλους που το εχω δειξει το κανουν πλεον μονοι τους, αν σου δουλεψει την πρωτη φορα τελειωσε...
Link to comment
Share on other sites

:D Επειδή έχασα την υπομονή μου με αυτή την κάρτα (αδυναμία αναγνώρισης usb driver) σκέφτομαι να παραγγείλω άλλη, αυτή την φορά 6 σε 1. Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στο ebay?

:hunter:

 

Επαναλαμβάνω την ερώτηση, μιά και δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση.:)

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω την ερώτηση, μιά και δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση.:)

 

το πιο πιθανό είναι οι drivers σου να εχουν πρόβλημα. εμένα το reader κ η σιμ ηταν μια χαρά αλλά το λογισμικό κάτι είχε κ μετά από αρκετό γουγλάρισμα με το ακριβές όνομα της σιμ βρηκα νέο λογισμικό το πέρασα κ αναγνώρισε κανονικά τον αντάπτορα.

τωρα αν επιμένεις να πάρεις νέα, πάρε, τι να σου πω, αλλά μη περιμένεις να σου συστήσει κάποιος πωλητή από ebay...δυσκολο! πάντα έχει τα ρίσκα της μια τέτοια αγορά. εγώ πχ είχα παραγγείλει από τόκυο κ ήρθε μια χαρά κ γρήγορα. αλλά δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα από αποψη συναλλαγής

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...