Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2217052#post2217052

 

Κατα την εγκατασταση να δεχτεις να περαστουν οι drivers...

Μετα ριξε μια ματια στις ιδιοτητες του reader στη διαχειριση συσκευων στα Windows να ειναι το reader σε μια θυρα μεχρι την COM8 (αν δεν ειναι αλλαξε τη θυρα μιας αλλης συσκευης που ειναι 1-8 σε μια μεγαλυτερη ωστε να ελευθερωθει η θυρα αυτη να την δωσεις στο reader).

 

Τελος βαζεις τη SIM που θελεις να κλωνοποιησεις μεσα, ανοιγεις το simscanner και πατας Scan και μετα στο παραθυρο που ανοιγει Find Ki. Στο παραθυρο θα σου δειχνει κατι μηδενικα, αν η καρτα σου διαβαστει ΟΚ μετα απο 30-50 λεπτα τα μηδενικα θα αντικατασταθουν απο νουμερα και τελικα θα σου πει να σωσεις ενα αρχειο .dat

 

Για να γραψεις το αρχειο .dat βαζεις την 16/1 καρτα μεσα ανοιγεις παλι το simscanner και πατας Simbackup --> Write to SIM, μετα πατας browse και βρισκεις το αρχειο .dat.

Τελος πατας Read SIM και σου δειχνει τις διαθεσιμες 16 θεσεις στην καρτα. Επιλεγεις ποια θεση θες και πατας Write

 

Προσοχη δεν κανουμε ΠΟΤΕ scan την 16/1

 

Αν αυτος ο driver δε σου δουλεψει, αν ο reader σου εχει διακοπτακι δοκιμασε να το βαλεις στην αλλη θεση, ή δοκιμασε αλλο προγραμμα (ψαξε τα προηγουμενα ποστ, υπαρχουν πολλοι)

 

Καλη επιτυχια!

 

Τελικά πήρα καινούργιο sim reader το οποιο αναγνωρίσθηκε απο τα windows και δουλεύει, αλλά με το συνοδευτικό πρόγραμμα δεν γίνεται τίποτα για την ανάγνωση της κάρτας sim.

Ρε παιδιά για το simscanner ποιο προγραμμα είναι και που μπορούμε να το βρούμε??

Οσο και να έψαξα στο φορουμ δεν βρήκα τιποτα...

 

sim scanner 5.15 " connect failed. Please reinsert the sim card and check if the reader is connected properly...."

Τι κάνουμε τώρα παλι????

Τελικά μου φαίνεται βουνό η ιστορία ή εγω έπεσα σε συνεχόμενα προβληματικά readers/writers ?????:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς εάν μπορούμε να κάνουμε clone τiς κάρτες της Cosmote 2in1 ?

Ή στην τελική να έχουμε στην clone τα νούμερα της 2in1 και να δουλεύει το 1 απο τα 2 κάθε φορά ?

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει ποτέ χαλάσει κάρτα multi-sim;

 

Εμένα, ναι. Συγκεκριμένα τρεις.

 

Μία 16 σε 1, ξαφνικά σταμάτησε να την αναγνωρίζει το κινητό (ένδειξη "τοποθετήστε κάρτα ΣΙΜ"

 

Μία 12 σε 1 σε κινητό νόκια 2680 και άλλη μία 12 σε 1 σε κινητό Qtek S200. Και οι δύο χάλασαν ενώ προσπαθούσα να αλλάξω αριθμό σε περιοχή με χαμηλή έως ανύπαρκτη κάλυψη. Στην ουσία χάλασε η συγκεκριμένη θέση της κάρτας που βρισκόταν ο αριθμός που ήθελα να ενεργοποιήσω. Από τότε, όποιον αριθμό και αν βάλω στη συγκεκριμένη θέση δεν τον αναγνωρίζει.

 

Έχει κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία, ή απλά είμαι ο γκαντέμης;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η δουλειά!!!!:):):)

Τώρα έχω μια κλονοποιημένη κάρτα, αφού όμως χρησιμοποιήσα το simscanner 6.6 σε win xp (σε Vista τίποτα!). Ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες !

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν μπορούμε να κάνουμε clone τiς κάρτες της Cosmote 2in1 ?

Ή στην τελική να έχουμε στην clone τα νούμερα της 2in1 και να δουλεύει το 1 απο τα 2 κάθε φορά ?

 

Εχω κάνει clone 2in1 sim cosmote αλλά η κάρτα περιείχε μόνο ενα νούμερο και οχι δυο

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν μπορούμε να κάνουμε clone τiς κάρτες της Cosmote 2in1 ?

Ή στην τελική να έχουμε στην clone τα νούμερα της 2in1 και να δουλεύει το 1 απο τα 2 κάθε φορά ?

 

εχω κανει clone σε καρτα 2in1 τοσο της Cosmote οσο και της Wind....

 

...μπορουν να δουλεψοουν και τα δυο νουμερα μαζι...η το καθε ενα μονο του....

 

ΥΓ

Σας έχει ποτέ χαλάσει κάρτα multi-sim;

 

οχι...ποτε...και τις χρησιμοποιω αλλαζοντας νουμερα σχεδον καθε μερα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος στο αθλημα και θελω καποιες πληροφοριες

αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω 2 καρτες κοσμοτε 3G σε μια καρτα ακριβως σαν την υπηρεσια κοσμοτε 2 σε ενα αλλα θελω να το κανω εγω, τι χρειαζεται να αγορασω και προφανως τα νουμερα δεν θα δουλευουν ταυτοχρονα αλλα με προωθηση το ενα στο αλλο ξερει κανεις αν αυτη η υπηρεσια χρεωνεται ή αν λεω κατι λαθος παρακαλω διορθωστε με ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή παιδιά μπορούμε να βάλουμε κάρτα 2 σε 1 το ένα να έχει βόνταφον και το άλλο κοσμοτε και να γυρίζουμε ελεύθερα τις γραμμες?(πάλι ζω πίσω από τον κόσμο?)

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Σε πρόσφατο ταξίδι στο εξωτερικό έγινε λάθος υπερχρέωση (κοντά 1000 €) και εδώ και 1 εβδομάδα έχω φραγή κλήσεων μόνο στο συγκεκριμένο νούμερο του εταιρικού πακέτου μου. Σήμερα παραδεχτήκαν το λάθος τους αλλά για να μου άρουν την φραγή θα πρέπει να αλλάξω την παλιάς τεχνολογίας κάρτα μου με μια νέα... εντελώς εκβιαστικά! Τι μπορώ να κάνω; Θα χάσω τους κλώνους!

Εάν πάρω το πακέτο μου και πάω σε άλλο πρόχεα ποιόν να προτιμήσω (για εταιρικό πακέτο πάντα);

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Σε πρόσφατο ταξίδι στο εξωτερικό έγινε λάθος υπερχρέωση (κοντά 1000 €) και εδώ και 1 εβδομάδα έχω φραγή κλήσεων μόνο στο συγκεκριμένο νούμερο του εταιρικού πακέτου μου. Σήμερα παραδεχτήκαν το λάθος τους αλλά για να μου άρουν την φραγή θα πρέπει να αλλάξω την παλιάς τεχνολογίας κάρτα μου με μια νέα... εντελώς εκβιαστικά! Τι μπορώ να κάνω; Θα χάσω τους κλώνους!

Εάν πάρω το πακέτο μου και πάω σε άλλο πρόχεα ποιόν να προτιμήσω (για εταιρικό πακέτο πάντα);

 

πως εγινε η υπερχρεωση και τι σχεση εχει με την παλια καρτα;;;;

 

...δεν εχεις πολλες επιλογες...αν εισαι cosmo θα πας wind...και αν εισαι wind θα πας cosmo....

 

ασε δε...που αν αλλαξεις εταιρεια παιζει να σου δωσουν νεα καρτα ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η υπερχρέωση με την κάρτα και το παραδέχτηκαν, αλλά η wind έχει δώσει γραμμή να αλλάξουν όλες οι παλιές κάρτες (έτσι και μπεις για ερώτηση σε κατάστημα – φεύγεις με νέα κάρτα) έτσι μου είπαν ξεκάθαρα ότι δεν το ανοίγουν αν δεν την αλλάξω.

 

Αν πάω cosmo υπάρχει περίπτωση να μην μου αλλάξουν κάρτα; Σας έχει συμβεί;

 

soublaki-3 (Αρηανάρα) λες να το χάψουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η υπερχρέωση με την κάρτα και το παραδέχτηκαν, αλλά η wind έχει δώσει γραμμή να αλλάξουν όλες οι παλιές κάρτες (έτσι και μπεις για ερώτηση σε κατάστημα – φεύγεις με νέα κάρτα) έτσι μου είπαν ξεκάθαρα ότι δεν το ανοίγουν αν δεν την αλλάξω.

 

μαλιστα :wacko:...υποθετω οτι αυτο συμβαινει μονο για συμβολαια,...μιας και ημουν

προχθες σε ενα καταστημα για ανανεωση χρονου και δεν μου ειπαν τιποτα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το θέμα. Απο πού θα πάρω τα απαραίτητα sim reader κλπ. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκα κινητού και συγκεριμένο μοντέλο σε κάθε μάρκα, που προτιμάται για την εφαρμογή Κλωνοποιημένης κάρτας, ώστε το STK να προστίθεται ομαλώς στο menu, και να μην χρειάζεται επανεκκίνηση κινητού)

Μέχρις στιγμής γνωρίζω τα εξης:

 

  • Motorola:Αλλαγή δικτύου κατευθείαν σε λίγα sec, ειδικά με την μη χρήση pin (Μοντέλο Ε770v) (Tα οικονομικά W175, W180 να υποθέσω δεν περιλαμβάνονται?)
  • Nokia:Ανάλογα το Μοντέλο ( 6680, 6230ι αλλάζει γραμμή σε λίγα sec)
  • Samsung: Επανεκκίνηση για την εναλλαγή αριθμών
  • Sony Ericsson:Επανεκκίνηση για την εναλλαγή αριθμών
  • Siemens:Επανεκκίνηση για την εναλλαγή αριθμών

 

Υπάρχουν σαφώς και τα dual sim κινητά της Samsung, αλλά επειδή διαθέτω ήδη 2 κινητά Sony Ericsson, θα ήθελα να αγοράσω ενα οικονομικού τύπου για την εναλλαγή αριθμών, με όχι πολύ υψηλό sar.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Samsung SGH-i600 με Windows Mobile (το οποίο και πουλάω παρεμπιπτόντως) και δουλεύει άψογα με Silvercard και SimEmu. Αλλάζω νούμερο από το μενού και κάνει 30 δευτερόλεπτα για να κάνει την αλλαγή. Προφανώς και θα δουλεύει και με το STK μια χαρά. Εντάξει, δεν αλλάζει όσο γρήγορα άλλαζε το 6681 που είχα (Symbian OS) αλλά εκείνο δεν άλλαζε σωστά τα κέντρα μηνυμάτων οπότε συμβιβάζομαι με τα μερικά παραπάνω δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το θέμα. Απο πού θα πάρω τα απαραίτητα sim reader κλπ. Ευχαριστώ!

 

θα σου προτεινα να διαβασεις ολα τα ποστ απο την αρχη...και θα μαθεις...

...εδω ειναι εγκυκλοπαιδεια της κλωνοποιησης......:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εν εχεις τον ιδιο αριθμος ενεργοποιημενο ειπαμε πως δεχεσαι κλησεις σε αυτον που συνδεθηκε στο δικυο τελευταιος σωστα? Αν ομως τον κλεισεις, μετα τις δεχεσαι στον αλλο αριθμο, η δειχνει πως ο αριθμος ειναι εκτος δικτυου?

 

Θελω να εχω τον ιδιο αριθμο, στο βασικο μου κινητο αλλα και σε κινητο ρολοι που πιθανως θα αγορασω. Απλως σκεπτομαι, αν θα μπορω να βαζω την βασικη μου συσκευη σε flight mode και μετα αυτοματως να δεχομαι τις κλησεις στο κινητο ρολοι το οποιο θα παραμενει ενεργο.

 

Γινεται αυτο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εν εχεις τον ιδιο αριθμος ενεργοποιημενο ειπαμε πως δεχεσαι κλησεις σε αυτον που συνδεθηκε στο δικυο τελευταιος σωστα? Αν ομως τον κλεισεις, μετα τις δεχεσαι στον αλλο αριθμο, η δειχνει πως ο αριθμος ειναι εκτος δικτυου?

 

Γινεται αυτο?

 

o κανονας λεει οτι το νουμερο που ενεργοποιηθηκε τελευταια δεχετε τις κλησεις....

 

..αλλα σαν κανονας εχει εξαιρεσεις ;)....

 

...αν το κλεισεις...παιζει...

...μπορει να παει στο αλλο κινητο....μπορει να δειχνει οτι ειναι εκτος δικτυου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει γενικά ότι είσαι εκτός δικτύου διότι η συσκευή που είχε κάνει log in τελευταία κάνει log out και το δίκτυο σε θεωρεί offline. Τώρα παίζει η δεύτερη συσκευή να χάσει σε κάποια φάση το σήμα και μετά να ψάξει να το βρεί και να ξανακάνει log in. Αφού η πρώτη δεν θα είναι ενεργή και συγχρονισμένη στο δίκτυο θα της δωθεί της δεύτερης η πρόσβαση. Αλλά γενικά αυτό είναι κάτι τυχαίο. Για να είσαι σίγουρος ότι η δεύτερη συσκευή είναι δηλωμένη θα πρέπει να κάνεις κάποια κίνηση από αυτήν. Πχ μια αναπάντητη αρκεί.

 

Γενικά είναι άλλο να κλείσεις μια συσκευή κανονικά και άλλο να χάσει αυτή το σήμα ή να βγάλεις τη μπαταρία. Όταν την κλείνεις κάνει log out και το δίκτυο σε θεωρεί offline και τέλος. Άμα απλά "χαθείς" ξαφνικά σε αντιμετωπίζει διαφορετικά και ψάχνει να σε βρει. Δοκιμάστε το: καλέστε το κινητό σας 1) αφού το έχετε κλείσει κανονικά και 2) αφού βγάλετε τη μπαταρία στα ξαφνικά. Συγκρίνετε τους χρόνους που περνάνε μέχρι να ακούσετε το "ο συνδρομητής που καλέσατε δεν είναι διαθέσιμος" σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το sim cloning, αλλά τι κάνουμε τώρα που πρέπει να δηλωθούν ΟΛΑ τα καρτοκινητά σύμφωνα με το νέο νόμο και ΔΕΝ έχουμε - ή τουλάχιστον δεν θυμόμαστε πού έχουμε - τις original κάρτες ΣΙΜ; Πώς θα δηλώσουμε τα καρτοκινητά; Με την SIMMAX; :p
Link to comment
Share on other sites

Καλό το sim cloning, αλλά τι κάνουμε τώρα που πρέπει να δηλωθούν ΟΛΑ τα καρτοκινητά σύμφωνα με το νέο νόμο και ΔΕΝ έχουμε - ή τουλάχιστον δεν θυμόμαστε πού έχουμε - τις original κάρτες ΣΙΜ; Πώς θα δηλώσουμε τα καρτοκινητά; Με την SIMMAX; :p

 

καινούρια νούμερα!!! :lol:

άσε που αν δουν την simmax θα σε κυνηγήσουν γιατί θεωρητικά είναι παράνομη (έχει διαφορετικό αριθμό από την γνήσια και δεν την έχει βγάλει η εταιρεία)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις χάσει τις γνήσιες, η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κάνεις επανέκδοση κάρτας sim και μετά να κλωνοποιήσεις και τη νέα (εάν δε σου δώσουν usim με το στανιο)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...