Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ηταν ενα σχεδιο που ειχε διαρευσει αλλα τελικα δεν εφαρμοστηκε....

 

...παντως φημες λενε οτι καποια στιγμη θα εφαρμοστει το μετρο της ονομαστικοποιησης των κινητων σαν συσκευες ....απο οδηγια της ΕΕ....και θα δημιουργθει μια βαση δεδομενων των συσκευων με τους χρηστες.....

...θα δουμε τι μας επιφυλαζει το μελλον....:ninja:

 

Ναι το γνωριζω το ειχα ακουσει στις ειδησεις αλλα εκτοτε δεν ενημερωθηκα για τις εξελιξεις. Τελικα δεν θα εφαρμοστει? Επισης λενε/λεγανε κατι για επιβολη φορολογιας με καθε καρτα ανανεωσης. Τελικα τι θα ισχυσει? :worry:

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

SIM MAX 12in1 και εισαι κομπλε!

 

Ακριβώς ! Και εγώ όσες SIM MAX 12in1 χρησιμοποίησα κανένα πρόβλημα και οι PUK σωστοί.

Μακριά απο SuperSIM 12in1 τις μαυρες. Λάθος αριθμοί PUK, σε 4ρις που παράγκειλα και τις έστειλα πίσω στον Κινεζο κ\που το παραδεχτηκε και μου εκανε refund τα χρήματα.

Και προσοχή στο ebay ενώ κάποιοι εχουν στην φωτογραφία της δημοοπρασίας SIM MAX στέλνουν SuperSIM !!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας.. Αγόρασα μία 12 in 1 superSIM και κλωνοποίησα με επιτυχία 2 cosmote watchup και 2 wind f2g. Προσπαθώ όμως να κλωνοποιήσω μία sim της wind (που δεν είναι USIM) με τον ίδιο τρόπο και με το ίδιο software (sim scanner v5.15) αλλά και με άλλα 2-3 που δοκίμασα (πχ το bird and penguin, το v2sann, και το magic sim) και δεν γίνεται με τίποτα. Το παδί που έχει το κατάστημα της wind είναι πολύ φίλος και του ζήτησα να μου αντικαταστήσει την USIM κάρτα μου με απλή SIM. Μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί όλες πλέον είναι USIM εκτός αν πάρω τις "δίδιμες" κάρτες (για να μπορώ πχ να έχω 2 κινητά με τον ίδιο αριθμό ταυτόχρονα, με ενεργό φυσικά πάντα μόνο το ένα). Όντος απ΄όσο διάβασα και ξέρω αυτές οι κάρτες είναι απλές SIM (το ίδιο φυσικά μου είπε με σιγουριά και ο φίλος μου). Παρόλα αυτά δεν μπορώ με τίποτα να τις αντιγράψω. Μήπως καμιά ιδέα κανείς ή κάποιο νέο Software κλπ??? Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι αν ειναι USIM, αλλα και τι version SIM ειναι και αν ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο v.1 δεν αντιγραφονται δυστυχως... Ουτε υπαρχει καποιος τροπος να μαθεις τι version ειναι η καρτα, το καταλαβαινεις απο το οτι δε μπορει να διαβαστει...
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι αν ειναι USIM, αλλα και τι version SIM ειναι και αν ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο v.1 δεν αντιγραφονται δυστυχως... Ουτε υπαρχει καποιος τροπος να μαθεις τι version ειναι η καρτα, το καταλαβαινεις απο το οτι δε μπορει να διαβαστει...

 

Οκ. Καταλαβαίνω... Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα όμως με τις SIM v.1 είναι (στο ότι δεν διαβάζονται) το (νεο) software ή το (νέο) hardware που απαιτούνται?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που ξέρει αν η 2in1 καρτα που μου έδωσαν τώρα από τον Γερμανό όταν συγχωνευσα τις 2 κοσμοκαρτες μπορει να κλωνοποιηθει δηλ αν ειναι usim η όχι?

Mπορώ αυτό να το βρω από το μενού του τηλ μου,δηλ αν κατάλαβα καλά ,να βρω εναν τρόπο να δω αν είναι 3G Η νεα 2 ΙΝ 1 κάρτα?

Αν υπαναχωρήσω και ξανασπασω την 2in1 σε 2 καρτοκινητά πάλι (Επίσημα στον Γερμανό),μπορώ να ζητήσω να ενεργοποιηθούν οι παλιάς τεχνολογίας cosmokartes που έχω κρατήσει ,και τώρα ,μετά την συγχώνευση ειναι ανενεργές ,η θα με υποχρεώσουν να βάλω τα 2 παλία μου νούμερα cosmokarta σε καινούριες 3g λετε?Πάντως επειδή θέλω να αποφύγω το σπάσιμο και να ξαναπληρώνω στον Γερμανό προτιμώ να δώσω την 2 ιν 1 στον 9βολτο και θαθελα κάποιος να με βοηθήσει πως θα δω από το μενού μου,αν μια κάρτα 2 ιν 1 με ενεργοποιηση 12 Ιουλίου ειναι 3G =μη κλωνοποιήσιμη.

Χιλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον φιλο που ρωτησε....

 

http://cgi.ebay.com/New-USB-12-in-1-Sim-Card-Reader-Backup-Writer-Mobile_W0QQitemZ250424374956QQcmdZViewItemQQptZSIM_Cards?hash=item3a4e74b6ac&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A15|66%3A2|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

 

τζαμπα πραγμα...λιγοτερο απο 4 €...θελεις φθηνοτερα;;; :p

Σημερα μου ηρθε η παραγγελεια απο το παραπανω. Τελικα ηταν SuperSIM και οχι SIMMAX οπως δειχνει η εικονα..

 

Μετα την αρχικη κρυαδα, δοκιμασα να γραψω στην καρτα με το usb reader που ερχοταν μαζι. Δεν μπορουσε να διαβαστει η καρτα με καμια δυναμη. Δοκιμασα διαφορετικους drivers καθως και τις εκδοσεις των προγραμματων 4.8 και 5.15, αλλα καμια τυχη.

 

Τελικα ειπα να δοκιμασω τον reader που ειχα απο την αρχικη SIMMAX που ειχα παρει περσι. Με αυτη αναγνωριστηκε η καρτα και δουλεψε κανονικα! Αρα ο reader που ηρθε μαζι ειχε προβλημα.

 

Τα νουμερα περαστηκαν κανονικα και δουλευουν, αλλα εχω ενα θεμα.

Δεν μπορω με καμια δυναμη να μαντεψω το default stk pin ωστε να εχω προσβαση στα extra phonebook & sms.

Εχει κανεις καμια ιδεα ποιος μπορει να ειναι?

 

Επισης στο version info δεν αναφερει τπτ. Μεγαλη απατη αυτες οι SuperSIM.

Καλα, δεν υπαρχουν SIMMAX καρτες και στελνουν αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω με καμια δυναμη να μαντεψω το default stk pin ωστε να εχω προσβαση στα extra phonebook & sms.

Εχει κανεις καμια ιδεα ποιος μπορει να ειναι?

 

με μια μικρη επιφυλαξη....πρεπει να ειναι 0000

 

ΥΓ

o νεος reader εχει ενα μικρο διακοπτακι στα πλαγια;;;...αν ναι....ειναι η συχνοτητα λειτουργιας...κανε μια δοκιμη και αλλαξε το...

 

Μήπως καμιά ιδέα κανείς ή κάποιο νέο Software κλπ??? Ευχαριστώ...

 

κοιτα και εσυ το διακοπτακι...ισως αλλαζοντας την συχνοτητα να κανεις δουλεια....

 

..ακομα η 6.χ εκδοση δουλευει καλυτερα με μερικα αταπτορακια....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

με μια μικρη επιφυλαξη....πρεπει να ειναι 0000

 

ΥΓ

o νεος reader εχει ενα μικρο διακοπτακι στα πλαγια;;;...αν ναι....ειναι η συχνοτητα λειτουργιας...κανε μια δοκιμη και αλλαξε το...

 

Το τελευταιο που με νοιαζει ειναι το usb reader! Ειχα το παλιο και εκανα τη δουλεια, επιπλεον τα 2 reader ειναι ολοιδια και επισης και στα 2 το διακοπτακι ειναι στο ιδιο μερος.

 

Ο κωδικος 0000 δεν δουλευει, επισης δοκιμασα ολα τα πιθανα σεναρια οπως 1234 κλπ. Δεν ξερω τι παιζει ειλικρινα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που ξέρει αν η 2in1 καρτα που μου έδωσαν τώρα από τον Γερμανό όταν συγχωνευσα τις 2 κοσμοκαρτες μπορει να κλωνοποιηθει δηλ αν ειναι usim η όχι?

Mπορώ αυτό να το βρω από το μενού του τηλ μου,δηλ αν κατάλαβα καλά ,να βρω εναν τρόπο να δω αν είναι 3G Η νεα 2 ΙΝ 1 κάρτα?

Αν υπαναχωρήσω και ξανασπασω την 2in1 σε 2 καρτοκινητά πάλι (Επίσημα στον Γερμανό),μπορώ να ζητήσω να ενεργοποιηθούν οι παλιάς τεχνολογίας cosmokartes που έχω κρατήσει ,και τώρα ,μετά την συγχώνευση ειναι ανενεργές ,η θα με υποχρεώσουν να βάλω τα 2 παλία μου νούμερα cosmokarta σε καινούριες 3g λετε?Πάντως επειδή θέλω να αποφύγω το σπάσιμο και να ξαναπληρώνω στον Γερμανό προτιμώ να δώσω την 2 ιν 1 στον 9βολτο και θαθελα κάποιος να με βοηθήσει πως θα δω από το μενού μου,αν μια κάρτα 2 ιν 1 με ενεργοποιηση 12 Ιουλίου ειναι 3G =μη κλωνοποιήσιμη.

Χιλια ευχαριστώ

 

Sim 2in1 εχω κλωνοποιήσει δυο μέχρι στιγμής,ώσπερ σημαίνει οτι δεν 3G.Aμα σπάσεις την 2in1 σε δυο ξεχωριστές κάρτες σε κάποιον Γερμανό ,είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα σου δώσουν 3G κάρτες ,για αυτό σου προτείνω να πάς σε κατάστημα cosmote εκει κάτι μπορείς να βρείς (απο τις''παλιές'') και εφοσον μιλάμε για καρτοκινητά.Τις παλιες κάρτες που εχεις δεν μπορείς να τις ενεργοποιήσεις εκ νέου.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που με νοιαζει ειναι το usb reader! Ειχα το παλιο και εκανα τη δουλεια, επιπλεον τα 2 reader ειναι ολοιδια και επισης και στα 2 το διακοπτακι ειναι στο ιδιο μερος.

 

Ο κωδικος 0000 δεν δουλευει, επισης δοκιμασα ολα τα πιθανα σεναρια οπως 1234 κλπ. Δεν ξερω τι παιζει ειλικρινα...

 

SuperSim

(X-Sim) αρχικό pin 1 και pin 2 είναι τα 0000

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το 0000 δεν λειτουργει, δυστυχως...

 

PS: Μιλαω για το STK PIN. Το pin 1 ηταν το 1234 τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Sim 2in1 εχω κλωνοποιήσει δυο μέχρι στιγμής,ώσπερ σημαίνει οτι δεν 3G.Aμα σπάσεις την 2in1 σε δυο ξεχωριστές κάρτες σε κάποιον Γερμανό ,είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα σου δώσουν 3G κάρτες ,για αυτό σου προτείνω να πάς σε κατάστημα cosmote εκει κάτι μπορείς να βρείς (απο τις''παλιές'') και εφοσον μιλάμε για καρτοκινητά.Τις παλιες κάρτες που εχεις δεν μπορείς να τις ενεργοποιήσεις εκ νέου.

 

Σε ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση.Και τώρα άλλη απορία .Θέλω να ξανασπασω την 2in 1 στις 2 παλιές (αν βρω παλιές) μόνο και μόνο για να ξαναέχω τις εκπτωτικες κλησεις προς 2 αριθμους (που τωρα δεν γινεται-καταργείται με 2 ιν 1).Αν όμως κλωνοποιηθει απο ιδιώτη η 2in 1 ,πάλι η cosmote δεν συνεχίζει να τις βλέπει μέσα στην υπηρεσία 2 ιν 1 εφόσον δεν έχουν διαχωριστεί με επίσημο αίτημα (έτσι τουλάχιστον μουπαν από το 9volto αρα δεν κερδίζω κάτι έτσι)?Και πάλι χίλια συγνώμη αλλά υπάρχει τρόπος να βρώ τι κάρτα είναι η 2 ιν 1 μου

,τουλάχιστον αν δεν ειναι 3g να καταργήσω από πάνω το ένα νούμερο να πάρω μια what's up non 3g ,να κάνω μια κλωνο, να ησυχάσω.

Link to comment
Share on other sites

με μια μικρη επιφυλαξη....πρεπει να ειναι 0000

 

ΥΓ

o νεος reader εχει ενα μικρο διακοπτακι στα πλαγια;;;...αν ναι....ειναι η συχνοτητα λειτουργιας...κανε μια δοκιμη και αλλαξε το...

 

 

 

κοιτα και εσυ το διακοπτακι...ισως αλλαζοντας την συχνοτητα να κανεις δουλεια....

 

..ακομα η 6.χ εκδοση δουλευει καλυτερα με μερικα αταπτορακια....

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου είχες δίκιο για το διακοπτάκι. και για να ανακεφαλαιώσω μήπως και βοηθήσω κάποιον: Πήγα στην wind για να αλλάξω την USIM κάρτα συμβολαίου μου με SIM απλή. Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι να τους ζητήσεις να σου δώσουν τισ twim SIM δηλ. τις δίδυμες κάρτες με το ίδιο αριθμό. Αυτές είναι σίγουρο (στην wind τουλάχιστον) ότι είναι SIM. Εγώ χρησιμοποίησα για αντιγραφή τις Super SIM (ebay). Μου αντέγραψε και τις 2 TWIM με την βοήθεια του φίλου ΗΕΟ αλλάζοντας το διακοπτάκι του reader και χρησιμοποιόντας το software της simmax48 (το βρήκα εύκολα στο Google). Για την ιστορία, με το διακοπτάκι στην προ της αλλαγής θέση και με software το GSM SIM Utility 5.15 μου αντέγραψε εύκολα 2 κάρτες wind f2go και 2 cosmote watchup. Ελπίζω να βοήθησα κάποιος, ειδικά που θέλουν να κλωνοποιήσουν sim με συμβόλαιο στην wind..

Link to comment
Share on other sites

adeliadi, θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις εκείνα τα νουμεράκια; Είναι πιο εύκολο να πάρεις δύο νουμεράκια και ΤΕΛΟΣ.

 

Ναι θέλω να τα κρατήσω για επαγγελματικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω να τα κρατήσω για επαγγελματικούς λόγους.

Δεν εχει υποπέσει στην αντίληψη μου κάρτα 2in 1 που να είναι 3G αρα πρέπει αυτές που κυκλοφορούν να κλωνοποιούνται...

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

OK Sorry για το off τοπικ παραπανω.Λοιπόν μούπαν σήμερα από εξυπηρέτηση πελατών cosmote ότι η 2 ιν 1 που πήρα, ειναι 3G πλέον και ας μην το γραφει στον φάκελλο όπως είδα ότι αναγράφεται για τις μονές

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κάποιο κατάστημα και θα τους πεις να σου δώσουν παλιές με την αιτιολογία ότι δεν τις υποστηρίζει η συσκευή σου. Θα δώσεις βέβαια 15€ για κάθε SIM, αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου.
Link to comment
Share on other sites

OK Sorry για το off τοπικ παραπανω.Λοιπόν μούπαν σήμερα από εξυπηρέτηση πελατών cosmote ότι η 2 ιν 1 που πήρα, ειναι 3G πλέον και ας μην το γραφει στον φάκελλο όπως είδα ότι αναγράφεται για τις μονές

Αυτά.

 

Δοκίμασες να κλωνοποιήσεις την 2in1 sim που δεν γράφει 3G στον φάκελλο αλλά τα ''ξεφτέρια'' της cosmote σου είπαν το αντίθετο?Γιατί και οι δικές μου που κλωνοποίησα δεν έγραφαν τίποτα απ' εξω.Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι είναι απλές οι κάρτες για αυτό προσπάθησε...

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια μετα απο επικοινωνια μου με τον πωλητη, συμφωνησε ειτε να μου επιστρεψει τα χρηματα ειτε να μου στειλει αλλο.

Του ειπα αν εχει πραγματικα simmax καρτες να μου στειλει, αλλιως να κανει refund.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...