Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω κατι εχω βαλει 4-5 νουμερα στη 12αρα και ενω παντου εβαζα τα ΡΙΝ οταν ζηταγε με το που τη βαζω μεσα ανοιηει αμεσως. Πως μπορει να ανοιγει με ΡΙΝ (εχω σε ολα τα νουμερα το ιδιο)
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ούτε εγώ.

Σε 4 τηλέφωνα την έχω βάλει και δουλεύει χωρίς πρόβλημα σε όλα εδώ και 2 χρόνια περίπου.

 

Την 16άρα δεν την έχω δοκιμάσει αν και διάβασα ότι έχει κάποια προβλήματα και πρέπει να αλλαχτούν κάποια προγράμματα η drivers.

 

η 16αρα δουλευει τελεια με την εκδοση 6.6....

 

Παιδια να ρωτησω κατι εχω βαλει 4-5 νουμερα στη 12αρα και ενω παντου εβαζα τα ΡΙΝ οταν ζηταγε με το που τη βαζω μεσα ανοιηει αμεσως. Πως μπορει να ανοιγει με ΡΙΝ (εχω σε ολα τα νουμερα το ιδιο)

 

απο τις ρυθμισεις του κινητου σου ενεργοποιεις το PIN

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις του κινητου σου ενεργοποιεις το PIN

 

To Puk αλλαζει και αυτο, ή αναγκαστικα χρησιμοποιεις αυτο που αναγραφεται στην καρτα? Επειδη θα ηθελα να το αλλαξω και να βαλω καποιο που θα θυμαμαι.

 

Επισης πιν2 χρησιμοποιουν καθολου αυτες οι καρτες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

To Puk αλλαζει και αυτο, ή αναγκαστικα χρησιμοποιεις αυτο που αναγραφεται στην καρτα? Επειδη θα ηθελα να το αλλαξω και να βαλω καποιο που θα θυμαμαι.

 

Επισης πιν2 χρησιμοποιουν καθολου αυτες οι καρτες?

 

PUK δεν αλλαζει...ισχυει αυτο που λεει η καρτα....

 

το PIN2 το χρησιμοποιουν....οπου το χρησιμοποιουν και οι κανονικες sim

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, δοκίμασα τη 16αρα με 6.6 και δουλεύει άψογα φίλε

 

:D..........................

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτύπησα στο ebay μια sim-max 12in αλλά έχω μερικές απορίες:

 

1. Αν προσθέσω 2 αριθμούς στην αρχή μετά μπορώ πχ να σβήσω έναν και να προσθέσω αλλους 2; Δηλαδή η sim έχει 12 θέσεις οι οποίες σβήνονται και γράφονται όσες φορές θέλω;

 

2. Ο κάθε αριθμός θα έχει το pin και puk που εχει η original κάρτα sim (αν δε τα αλλάξω);

 

3. Οι original sim παραμένουν ανεξάρτητες από την 12in1; Ένας αριθμός έχει άλλο pin στη original sim και άλλο στη 12in1;

 

4. Αν ανοίξω έχω ενεργοποιημένο ένα αριθμό στην 12in1 και ενεργοποιήσω τον ίδιο από τη sim του. Η 12in1 κάνει logout και λειτουργεί η original sim (και αντίστροφα);

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτύπησα στο ebay μια sim-max 12in αλλά έχω μερικές απορίες:

 

1. Αν προσθέσω 2 αριθμούς στην αρχή μετά μπορώ πχ να σβήσω έναν και να προσθέσω αλλους 2; Δηλαδή η sim έχει 12 θέσεις οι οποίες σβήνονται και γράφονται όσες φορές θέλω;

 

2. Ο κάθε αριθμός θα έχει το pin και puk που εχει η original κάρτα sim (αν δε τα αλλάξω);

 

3. Οι original sim παραμένουν ανεξάρτητες από την 12in1; Ένας αριθμός έχει άλλο pin στη original sim και άλλο στη 12in1;

 

4. Αν ανοίξω έχω ενεργοποιημένο ένα αριθμό στην 12in1 και ενεργοποιήσω τον ίδιο από τη sim του. Η 12in1 κάνει logout και λειτουργεί η original sim (και αντίστροφα);

1. Σβήνονται και γράφονται οι αριθμοί όσες φορές θέλεις. Προσθέτεις/αφαιρείς όσες φορές θέλεις.

2. Όχι. Η 12άρα θα έχει ενιαίο PUK, PIN. Για το PIN γνώμη μου είναι να μη βάζετε, αλλιώς σε κάθε εναλλαγή αριθμού θα σας το ζητάει.

3. Ανεξάρτητες παραμένουν ναι.

4. Αν έχεις τον ίδιο αριθμό ενεργοποιημένο και στην original και στην 12άρα, τότε ενεργός παραμένει αυτός που είχε τελευταία επικοινωνία με το δίκτυο. Επικοινωνία με το δίκτυο ορίζεται η εξερχόμενη κίνηση από το κινητό.

 

Ο άλλος αριθμός απλά δείχνει ότι είναι ενεργός, αλλά ουσιαστικά ενεργοποιείται μόνο όταν κάνεις εξερχόμενη κλήση/στείλεις μήνυμα (επικοινωνία με το δίκτυο που λέμε). Δεν πρέπει να έχετε 2 ταυτόχρονα ανοιχτά, γιατί μπορεί ο πάροχος να ψιλιαστεί διπλοεγγραφή και να μπλοκάρει τον αριθμό σας.

 

Εγώ έχω άλλη απορία σχετικά με το software. Σε έναν άλλο υπολογιστή που προσπάθησα να περάσω την 7.0 που χρησιμοποιώ επιτυχώς στο δικό μου PC, δεν κάνει SIM Scan. Υποθέτω ότι επειδή προσθέτει τους drivers σε COM με αριθμό 9... Στο SIM Scan έχει επιλογές από COM1-8... Πώς γίνεται να βάλω τους drivers σε μία από τις COM1-8; Δεν έχω κάτι άλλο συνδεδεμένο σε αυτές τις θύρες... Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο αυτό το πρόβλημα, να μη μπορεί να σκανάρει δηλαδή; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία σχετικά με το software. Σε έναν άλλο υπολογιστή που προσπάθησα να περάσω την 7.0 που χρησιμοποιώ επιτυχώς στο δικό μου PC, δεν κάνει SIM Scan. Υποθέτω ότι επειδή προσθέτει τους drivers σε COM με αριθμό 9... Στο SIM Scan έχει επιλογές από COM1-8... Πώς γίνεται να βάλω τους drivers σε μία από τις COM1-8; Δεν έχω κάτι άλλο συνδεδεμένο σε αυτές τις θύρες... Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο αυτό το πρόβλημα, να μη μπορεί να σκανάρει δηλαδή; :confused:

Μη μασάς, εμένα το κάνει συνέχεια. :lol:

Η λύση είναι απλή, δοκιμάζεις, μέχρι να φτιάξει. Εγκατάσταση, απεγκατάσταση, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία σχετικά με το software. Σε έναν άλλο υπολογιστή που προσπάθησα να περάσω την 7.0 που χρησιμοποιώ επιτυχώς στο δικό μου PC, δεν κάνει SIM Scan. Υποθέτω ότι επειδή προσθέτει τους drivers σε COM με αριθμό 9... Στο SIM Scan έχει επιλογές από COM1-8... Πώς γίνεται να βάλω τους drivers σε μία από τις COM1-8; Δεν έχω κάτι άλλο συνδεδεμένο σε αυτές τις θύρες... Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο αυτό το πρόβλημα, να μη μπορεί να σκανάρει δηλαδή; :confused:

 

Να πας στη διαχειριση συσκευων στον πινακα ελεγχου, να βρεις τη συσκευη και εχει εκει επιλογη που οριζεις την COM που θες. Αν δεν υπαρχει καμια απο 1-8 ελευθερη σβησε καποιες συσκευες και τις ξαναεγκαθιστας μετα ή καλυτερα αλλαξε τους COM να ελευθερωθει ...

Link to comment
Share on other sites

Να πας στη διαχειριση συσκευων στον πινακα ελεγχου, να βρεις τη συσκευη και εχει εκει επιλογη που οριζεις την COM που θες. Αν δεν υπαρχει καμια απο 1-8 ελευθερη σβησε καποιες συσκευες και τις ξαναεγκαθιστας μετα ή καλυτερα αλλαξε τους COM να ελευθερωθει ...

Σωστός!!! Στη Διαχείριση Συσκευών -> Θύρες COM --> ιδιότητες --> για προχωρημένους έχει επιλογή για αλλαγή θύρας COM! Το έψαχνα αλλά δε το έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Για το PIN γνώμη μου είναι να μη βάζετε, αλλιώς σε κάθε εναλλαγή αριθμού θα σας το ζητάει.

Ναι πρακτικό αυτό αλλά αν χαθεί η συσκευή μαζί με τη sim τι γίνεται; Όποιος το βρει θα μπορεί να διαχειριστεί τους αριθμούς ελεύθερα; Υπάρχει τρόπος να μπλοκάρει η 12in1;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι;πόσους αριθμούς μπορώ να βάλω σ'αυτές τις κάρτες που λέτε;και μόνο wind πρέπει να είναι;στο 9volto μπορώ να το κάνω αυτό;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι;πόσους αριθμούς μπορώ να βάλω σ'αυτές τις κάρτες που λέτε;και μόνο wind πρέπει να είναι;στο 9volto μπορώ να το κάνω αυτό;
Ανάλογα ποια κάρτα θα πάρεις. Αν πάρεις την 12in1 βάζεις μέσα μέχρι 12 αριθμούς wind & cosmote

 

Δε μου απάντησε κανείς παραπάνω. Αν χάσουμε την 12in1 υπάρχει τρόπος να μπλοκάρουν οι αριθμοί;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποια κάρτα θα πάρεις. Αν πάρεις την 12in1 βάζεις μέσα μέχρι 12 αριθμούς wind & cosmote

 

Δε μου απάντησε κανείς παραπάνω. Αν χάσουμε την 12in1 υπάρχει τρόπος να μπλοκάρουν οι αριθμοί;

Πρέπει να ακυρώσεις μία μία τις κάρτες χωριστά. :p

 

Όπως κάνεις και όταν χάσεις μια κανονική ΣΙΜ. Καλείς στην εξυπηρέτηση της εταιρείας που ανήκει, δηλώνεις τα στοιχεία και είτε ζητάς ακύρωση είτε επανέκδοση ΣΙΜ, οπότε επαναντιγράφεις τις νέες ΣΙΜ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποια κάρτα θα πάρεις. Αν πάρεις την 12in1 βάζεις μέσα μέχρι 12 αριθμούς wind & cosmote

 

Δε μου απάντησε κανείς παραπάνω. Αν χάσουμε την 12in1 υπάρχει τρόπος να μπλοκάρουν οι αριθμοί;

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου,μήπως ξέρεις που μπορώ να τη βρώ,πόσο κάνει και αν ταιριάζει με το κινητό μου SE K750i;

Link to comment
Share on other sites

Αν χάσουμε την 12in1 υπάρχει τρόπος να μπλοκάρουν οι αριθμοί;

 

...οπως σου λεει ο φιλος παραπανω....μονο ο κλασσικος τροπος....

 

...για αυτο βαζε παντα PIN εστω και αν καθυστερει...εχεις το κεφαλι σου ησυχο ;)

 

...μήπως ξέρεις που μπορώ να τη βρώ..

 

e-bay

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το 9volto την έχει;γιατί αν την πάρω από e-bay ποιός θα μου την προγραμματίσει ενώ εκεί αν υπάρχει θα μου την φτιάξουν πιστεύω
Link to comment
Share on other sites

επειδή εγώ τώρα μπαίνω στο νόημα,αυτά που βρίσκω στο ebay που δίνουν μιά κάρτα sim και ένα usb για να μπαίνει η sim αγοράζοντάς τα θα μπορώ εγώ να προγραμματίσω την κάρτα με τα νούμερα που θέλω;αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει,ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

επειδή εγώ τώρα μπαίνω στο νόημα,αυτά που βρίσκω στο ebay που δίνουν μιά κάρτα sim και ένα usb για να μπαίνει η sim αγοράζοντάς τα θα μπορώ εγώ να προγραμματίσω την κάρτα με τα νούμερα που θέλω;αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει,ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ακριβώς όπως τα λες απλώς γίνεται μόνο με wind & comsote αριθμούς με απλές κάρτες sim (όχι 3g) ;)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες απλώς γίνεται μόνο με wind & comsote αριθμούς με απλές κάρτες sim (όχι 3g) ;)

 

Πως θα καταλάβω ότι η κάρτα είναι 3g;επίσης μέσα στο μενού του κινητού θα μου δίνει την επιλογή να ενεργοποιώ όποιο νούμερο θέλω;ή θα είναι όλα ενεργά και θα χτυπάνε παράλληλα;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει λίγο χρόνο, ας αναλάβει να κάνει έναν οδηγό γιατί σε κάθε σελίδα λέμε τα ίδια πράγματα και καταντάει κουραστικό.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει λίγο χρόνο, ας αναλάβει να κάνει έναν οδηγό γιατί σε κάθε σελίδα λέμε τα ίδια πράγματα και καταντάει κουραστικό.

 

ναι καλο θα ηταν....

 

....αν και κανονικα τον χρονο θα πρεπει να τον εχει ο αρχαριος και να διαβασει ολα τα ποστ... :p

 

...ολες οι πληροφοριες εδω ειναι ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...