Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουτε ελληνικα.. ουτε sms.. :cry: ειπα να του κανω ενα hard reset χθες αργα κ να το παρω το πραγμα απ την αρχη.. Ε αυτο ηταν!!!:D με το που ξανα ανοιξε ηταν ολα κομπλε!! κ ελληνικοτατο μενου παντου κ μια χαρα το θεμα με τα μηνυματα!!!! (δεν θελει κοπο!! θελει τροπο!!!:lol::lol:)

 

 

θα την δοκιμασω αυτη που ειπες SAXO!!!σ:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι εβαλες την 1.5,βαλε την τελευταια που ειναι αυτη

http://content.modaco.net/hero/2.1-update-hero-modacocustomrom-core-signed.zip

 

Εχει βγει και η v2.2 :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση, εγώ δεν το έχω κάνει "ρίζα" ακόμα.. Σκέφτομαι όμως να το κάνω και απο ότι έχω παρατηρησει οι πιο πολλοί χρησιμοποιείτε την έκδοση του modaco. Σε ξένα forum έχω δει πως είναι πολύ δημοφιλής του cyanogen.. Την έχει βάλει κανείς αυτη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση, εγώ δεν το έχω κάνει "ρίζα" ακόμα.. Σκέφτομαι όμως να το κάνω και απο ότι έχω παρατηρησει οι πιο πολλοί χρησιμοποιείτε την έκδοση του modaco. Σε ξένα forum έχω δει πως είναι πολύ δημοφιλής του cyanogen.. Την έχει βάλει κανείς αυτη?

 

Εχει βγαλει ο cyanogen rom για Hero ?:!:

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει ο cyanogen rom για Hero ?:!:

 

Απο την στιγμή που κάνει για τα G1/Magic δεν κάνει και για το Hero?..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου επιτραπεί κι εμένα να εκφράσω τις απόψεις μου για το Hero που απέκτησα μόλις χθες και γενικώς για το Android.

 

Όπως πολλοί πιθανώς να γνωρίζετε, τα τελευταία 2+ χρόνια ήμουν φανατικός χρήστης iPhone και πριν από αυτό ήμουν φανατικός χρήστης Windows Mobile. Σε όλες τις περιπτώσεις θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου Power User.

 

Καταρχήν να σας πω ότι ο λόγος που απέκτησα το Hero είναι γιατί θεώρησα πως το 3GS έχει διάφορα άλυτα (προς το παρόν) προβλήματα τα οποία έκρινα και συνεχίζω να κρίνω απαράδεκτα εκ μέρους της Apple για συσκευή αξίας 669€. Μιλάω πάντα για hardware. Ποιότητα οθόνης, θερμοκρασίες, κλπ

 

Για τα WM, δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο. Κατ' εμέ, είναι πολύ πίσω. Αν θέλει η MS να συνεχίσει να το βλέπει συσκευές με WM στηn αγορά, θα πρέπει να σχεδιάσει το OS από το μηδεν. Ας είναι καλά η άπειρες εφαρμογές που κυκλοφορούν και oi Business Users που αρνούνται να το αποχωρισθούν.

 

Σαν πρώτη εντύπωση για το Android, θα έλεγα ότι είναι πολλά υποσχόμενο, εφόσον αλλάξουν ριζικά, διάφορα πράγματα. Ενώ είναι πολύ μπροστά από WM, μου θυμισε σε πολλά σημεία τα χαρακτηριστικά που δεν μου άρεσαν στα Windows. Ένα από αυτά είναι ότι μετά από αρκετή χρήση, η συσκευή γίνεται αισθητά πιο αργή, ακόμα και με τη ROM του Modaco. Και αυτό οφείλεται στο multitasking και στην τάση που έχουν αυτές οι δήθεν "έξυπνες" συσκευές να διατηρούν εφαρμογές ανοιχτες στο background, ακόμα και αν δεν τις ξαναχρησιμοποιήσεις για τις επόμενες 2 εβδομάδες!!!

 

Δεν λέω, καλό το multitasking. Και για να είμαι ειλικρινής, ήταν πολλές οι φορές που το ήθελα αλλά δεν το είχα στο iPhone (το ξέρω ότι υπάρχει τo backgrounder).

Παρ' όλα αυτά, για να κάνεις σωστό multitasking, θα πρέπει να έχεις αρκετή διαθέσιμη μνήμη και γρήγορο επεξεργαστή, πράγμα που ΔΕΝ γίνεται σε αυτές τις συσκευές λόγω κόστους.

 

Και τι να τα κανω τα τρελά widgets-gadgets και το Sense UI, όταν χρειάζεται 16 ώρες για να σηκωθεί, ενώ η συσκευή δεν μπορεί να παίξει σωστά ενα HQ video από το Youtube?

 

Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι, στο PC μας, έχουμε 2-4Gb RAM. Δεν είναι οτι χρειάζεται τόση μνημη το OS για να τρέξει. Την έχουμε για να μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας σωστά, ακόμα και αν έχουμε πολλές εφαρμογές ανοιχτές. Έτσι θα έπρεπε να γίνεται και στα smartphones.

 

Και ενώ έφυγα από το iPhone, κυρίως λόγω της κιτρινισμένης του οθόνης, ξαφνικά βρέθηκα να έχω στα χέρια μου μια συσκευή η οποία ποιοτικά, θα πρέπει να ντρέπεται να συγκρίνει τον εαυτό της με το iPhone. Σε κάθε περίπτωση. Για την overall ποιότητα; Για την ποιότητα της οθόνης; Για τα πλαστικά του; Για οτιδήποτε. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα. Δυστυχώς, είχα ξεχάσει την ανύπαρκτη ποιότητα της HTC και των υπολοίπων κατασκευαστών, όσο είχα iPhone.

 

Το Android, είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο. Εντυπωσιακά χαρακτηριστικά, εντυπωσιακά gadgets, εντυπωσιακά χρώματα και αρώματα, αλλά επι της ουσίας τίποτα. Εφαρμογές που κολλάνε, αργό internet, μείωση ταχύτητας, κλπ. Μια γεύση κουλτούρας WM πάνω σε Linux.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι η Apple προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει κλειστό και προστατευμένο το OS. Θεωρητικά οι δυνατότητες υπάρχουν στο BSD, όπως και στο Linux. Απλά οι άνθρωποι, εκεί, προτιμούν η συσκευή να παίζει σωστά και χωρίς προβλήματα από την στιγμή που θα την ανοιξεις, μέχρι τη στιγμη που θα την ξανακλεισεις. Χώρια ότι overall, παίζει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλη συσκευή τύπου smartphone.

 

Από μένα, σίγουρα αρνητική ψήφος... κυρίως στο Hero και έπειτα στο Android.

Σύντομα θα επιστρέψω με χαρά στο "προβληματικό" 3GS

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη, αλλά καθόλου κατατοπιστική.

Εμένα πχ δεν μου κολλάει ποτέ. Άρα προφανώς κάνουμε διαφορετική χρήση. Λογικό.

Αλλά όταν δεν μας λες, κάτω από ποιες συνθήκες σου κολλάει?

Πόσες εφαρμογές τρέχουν ταυτόχρονα πχ. Αν δεις στο taskiller οι περισσότερες εφαρμογές , αν και ανοιχτές στο background δεν καταναλώνουν παρά ελάχιστα resources.

 

Ελπίζω να γίνεις περισσότερο κατατοπιστικός, αφού έτσι θα βοηθήσεις όλους μας.

 

Όσο για την οθόνη, γιατί θα πρέπει να ντρέπεται δεν το πιάνω. Δεν έχει την υπέροχη oled οθόνη του Samsung Galaxy, αλλά όταν διαβάζει κάποιος αυτό που γράφεις, θα νομίζει οτι είναι και εγώ δεν ξέρω τι.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη, αλλά καθόλου κατατοπιστική.

Εμένα πχ δεν μου κολλάει ποτέ. Άρα προφανώς κάνουμε διαφορετική χρήση. Λογικό.

Αλλά όταν δεν μας λες, κάτω από ποιες συνθήκες σου κολλάει?

Πόσες εφαρμογές τρέχουν ταυτόχρονα πχ. Αν δεις στο taskiller οι περισσότερες εφαρμογές , αν και ανοιχτές στο background δεν καταναλώνουν παρά ελάχιστα resources.

 

Ελπίζω να γίνεις περισσότερο κατατοπιστικός, αφού έτσι θα βοηθήσεις όλους μας.

 

Όσο για την οθόνη, γιατί θα πρέπει να ντρέπεται δεν το πιάνω. Δεν έχει την υπέροχη oled οθόνη του Samsung Galaxy, αλλά όταν διαβάζει κάποιος αυτό που γράφεις, θα νομίζει οτι είναι και εγώ δεν ξέρω τι.

 

Έχεις δίκιο. Απέφυγα να μπω σε λεπτομέρειες, γιατί το post ήταν ήδη μεγάλο.

 

Λοιπόν.

Το Hero, καταρχήν, είναι σαφώς πιο αργό από το iPhone. Ακόμα και το 3G με 3.xx firmware (που είναι βαρύ), είναι σαφώς πιο αξιοπρεπές σε όλα τα μενου, σε όλα τα προγράμματα, όλες τις ώρες. Ακόμα και με θεωρητικά χειρότερο επεξεργαστή.

 

Το Hero δεν μπορεί να παίξει smoothly ΗQ video από το Youtube. O browser του είναι αργός. Η καμερα, θυμίζει Nokia 10ετίας όταν είναι σε χαμηλό φωτισμό. Το video recording, επίσης, ακόμα και με κανονικό φωτισμό.

 

Το scrolling των menu, καθώς και η απόκριση της οθόνης στις κινήσεις του δακτύλου είναι τραγικά σε σχέση με το iPhone. Δυο χρονια πριν, το πρώτο iPhone, με firmware 1.0.0, έπαιζε ήδη άψογα.

 

Όσο για την οθόνη, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα. Πρέπει να τα βάλεις δίπλα δίπλα για να καταλάβεις. Τα iPhone δεν έχουν ούτε σκιές, ούτε κατά τόπους χρωματικές αλλιώσεις, πράγματα που υπάρχουν σε όλες τις οθόνες των HTC από παλιά.

 

Σε ότι αφορά στο taskiller, εδω είναι το θέμα μας. Δεν θέλω να έχω το άγχος του taskiller και οποιουδήποτε taskmanager επειδή η συσκευή συμπεριφέρεται έτσι και μετά από χρήση γίνεται πιο αργή.

 

Και για να το κλείσω το θέμα εδώ...

 

Λέμε ότι τα Windows Mobile και το Android, είναι open, ενώ το iPhone OS, είναι κλειστό λειτουργικό. Μάλιστα. Για μένα "ανοιχτό" λειτουργικό σημαίνει τρια πράγματα.

 

1. Παραμετροποίηση σε χρώματα και αρώματα, themes, SenseUI, κλπ που κάνουν το λειτουργικό βαρύ και ασήκωτο, ενω παράλληλα είναι ανευ ουσιάς.

2. Δυνατοτητα εγκατάστασης οποιουδήποτε προγράμματος, ακόμα και αν είναι κακογραμμένο, ακόμα και αν δεν τηρεί τις προδιαγραφές του SDK, ακόμα και αν επεμβαίνει/αλλάζει συστεμικά αρχεία... με όποιο κίνδυνο.

3. Δυνατότητα τοποθέτησης εφαρμογών στο background (δήθεν multitasking), που κάνουν τις συσκευές, αργές.

 

Αν αυτό σημαίνει "ανοιχτό"... προτιμώ το κλειστό!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το SenseUI είναι πάρα πολύ βαρύ για να το σηκώσουν οι τωρινές συσκευές...

....και η HTC θα επαναλάβει την ιστορία της. Μόλις αλλαχτούν CPU, RAM, GPU κτλ. και το SenseUI θα παίζει αξιοπρεπώς, τότε θα το ανανεώσει και πάλι κάνοντάς το βαρύ και για τις "τότε" συσκευές...

 

Αντιθέτως η Apple σου έχει το ίδιο GUI για 3 χρόνια με μικροαλλαγές, αλλά παίζει ΑΨΟΓΑ!

Προς Θεού δεν είμαι fanboy της Apple και δοκίμασα 3 λειτουργικά μετά από το iPhone OS, μόνο και μόνο για να συνειδητοποιήσω το πόσο μεγάλο λάθος ήταν (με βάση τις προσωπικές μου ανάγκες πάντα) που το πούλησα....

 

Τώρα περιμένω στην ουρά για το 3GS... Anyway, το Magic για εμένα με ROM του Cyanogen, είναι αρκετά πιο γρήγορο από ότι stock (ειδικά μετά το σημερινό BFS update) και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ SenseUI ούτε να το ξαναδώ μέχρι να ξεφορτωθεί η HTC τους Qualcomm :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αλλαχτούν CPU, RAM, GPU κτλ. και το SenseUI θα παίζει αξιοπρεπώς, τότε θα το ανανεώσει και πάλι κάνοντάς το βαρύ και για τις "τότε" συσκευές...

 

Η πιο σωστή παρατήρηση που έχω διαβάσει πρόσφατα. :)

Και επικροτώ απόλυτα την άποψή σου περί Qualcomm. Πραγματικά ποτέ μου δεν κατάλαβα την κατ' εμέ ανόητη εμμονή της HTC στη χρήση τους. Από τη μια η Java του Android και από την άλλη το ανίκανο hardware καταδικάζουν συμπαθητικές συσκευές όπως το Magic και το Hero σε σχεδόν βέβαιη αποτυχία.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος χρήστης andoid έχοντας περάσει με WM αρκετό καιρό, θα ήθελα να επισημάνω μια (ίσως μικρή για κάποιους, αλλά πολύ σημαντική για εμένα και πιστεύω και για άλλους που δεν θέλουν τη συσκευή για παιχνίδι, ή απλό τηλέφωνο ή gadget, ή τέλος πάντων για το κέφι τους).

Είναι δυνατόν να μην μπορείς να συγχρονίσεις απο τον υπολογιστή σου το ημερολόγιο απο το Outlook με ραντεβού, ειδοποιήσεις κλπ, tasks κλπ, notes.., και με δυσκολία της επαφές;;;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί δεν μου κολλάει το SenseUI?

Το μόνο που ΔΕΝ κάνω είναι να παίζω βίντεο στο κινητό. Κατά τα άλλα κάνω πολύ δουλειά με το κινητό.

 

Αυτό περι RAM, είναι πραγματικά παραμύθι. Δεν χρειάζεται πολύ RAM για να τρέξουν εφαρμογές. Το memory footprint σε καλογραμμένες εφαρμογές με σωστό api είναι ελάχιστο. Προγραμματίζοντας από εποχές Spectrum, τότε που με 48Κ έπρεπε να κάνεις παπάδες, έχω δει πως οι προγραμματιστές, όσο πιο πολύ RAM τους έδινες, τόσο πιο τεμπέληδες γίνονται και δεν τους έφτανε. Μηδέν optimizations και άθλια api's.

 

Τεσπα... οι δικές μου παρατηρήσεις είναι άλλου είδους. Θα προτιμούσα πιο tight integration του social networking και communication με την εφαρμογή people. Πχ το googletalk και τα μηνύματα του να εμφανίζονται στην καρτέλα της επαφής, μαζι με τα sms τα email... κλπ, όλα μαζί συγκεντρωμένα. Και το κακό είναι ότι δεν είδα πουθενά το api της HTC για την ενσωμάτωση (όπως πχ έγινε στο facebook, tweeter, plurk... etc..

 

Είναι δυνατόν να μην μπορείς να συγχρονίσεις απο τον υπολογιστή σου το ημερολόγιο απο το Outlook με ραντεβού, ειδοποιήσεις κλπ, tasks κλπ, notes.., και με δυσκολία της επαφές;;;

 

Η δική μου απάντηση είναι προφανώς και είναι. Για μένα outlook είναι windows. Δεν μπορώ να έχω απαίτηση να συνεργάζονται όλα με το outlook, άσε που ο λόγος που άφησα WM συσκευές ήταν αυτός.

 

Τα android είναι google συσκευές. Αν δεν χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες google, τότε σαφώς και χάνει από την αξία του το κινητό. Προσωπικά δεν αλλάζω με τίποτα την ευκολία του google calendar και την δυνατότητα για sharing ημερολογίων με συνεργάτες. Το google contacts βελτιώνεται συνεχώς, τα docs που θέλω, πάντα οnline, ιδίως spreadsheets που μοιράζομαι και ενημερώνονται όταν είμαι στην δουλειά (μηχανικός) και μπορεί να δούν συνεργάτες άμεσα τις αλλαγές κλπ

 

Αν πραγματικά τίποτα από αυτά δεν σου χρησιμεύουν, τότε ένα antroid είναι ένα απλό τηλέφωνο σαν τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος χρήστης andoid έχοντας περάσει με WM αρκετό καιρό, θα ήθελα να επισημάνω μια (ίσως μικρή για κάποιους, αλλά πολύ σημαντική για εμένα και πιστεύω και για άλλους που δεν θέλουν τη συσκευή για παιχνίδι, ή απλό τηλέφωνο ή gadget, ή τέλος πάντων για το κέφι τους).

Είναι δυνατόν να μην μπορείς να συγχρονίσεις απο τον υπολογιστή σου το ημερολόγιο απο το Outlook με ραντεβού, ειδοποιήσεις κλπ, tasks κλπ, notes.., και με δυσκολία της επαφές;;;

 

To android είναι προσανατολισμένο στις υπηρεσίες της google. Οπότε κουλό μεν, κατά google λογικό δε, να μην υποστηρίζεται απευθείας συγχρονισμός με τον υπολογιστή και το outlook. Υπάρχει βέβαια η λύση του να συγχρονίζεις το outlook με το gmail μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής που προσφέρει η google και από εκεί τα έχεις και στο android τηλέφωνό σου.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

To android είναι προσανατολισμένο στις υπηρεσίες της google. Οπότε κουλό μεν, κατά google λογικό δε, να μην υποστηρίζεται απευθείας συγχρονισμός με τον υπολογιστή και το outlook.

 

Μετά μην έχουν παράπονο πως τα Android phones δεν έχουν επιτυχία σε enterprises και άλλες εταιρικές χρήσεις. Μόνοι τους βγάζουν τα ματάκια τους. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

................................

Η δική μου απάντηση είναι προφανώς και είναι. Για μένα outlook είναι windows. Δεν μπορώ να έχω απαίτηση να συνεργάζονται όλα με το outlook, άσε που ο λόγος που άφησα WM συσκευές ήταν αυτός.

...........................................

 

Σχεδόν όλες οι συσκευές κινητών απο μια αξία και πάνω (δεν μιλάω για πολύ φθηνά) έχουν συγχρονισμό με Outlook...

Θεωρώ οτι είναι λάθος της Google να μην δίνει συμβατότητα, μιας και (όπως και να το κάνουμε) η Microsoft σ' αυτόν τον τομέα έχει καθιερωθεί. Ας υπήρχαν και άλλοι μάγκες, να κάνουν αυτά που έχει κάνει η Microsoft...

Συμφωνώ με τον φίλο foxx ανωτέρω..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν αυτό (outlook sync) . Είναι ανάγκη να το κάνεί απο την μάνα του το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έιμαι έτοιμος για Hero αλλά με ανυσηχούν κάτι posts όπως αυτα παραπάνω που λένε οτι κολάει, κρασάρουν οι εφαρμογές κτλ.. Ισχύουν όντως αυτά; Το senseUI απο όσο ξέρω laggare λίγο αλλά αυτό λύθηκε με τις custom roms ενώ περιμένουμε και Official update. Πέρα απο αυτό όμως υπάρχει πρόβλημα με κρασαρίσματα κτλ. γενικά στο android ;

 

Πάντως έχω ψηθεί αρκετά με το android γιατί μου αρέσει σαν project και λόγω της αύρας του Open source αλλά και γιατί βασίζεται σε Linux το οποίο χρησιμοποιώ οπότε έιμαι έτοιμος να παραβλέψω μερικά αρνητικά. Πιστεύω ότι θα έιμαι πιο χαρούμενος σε σχέση με το samsung omnia που είχα. Όμως θα απογοητευτώ αν αργεί και κρασάρει συνέχεια όπως λέτε μερικοί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έιμαι έτοιμος για Hero αλλά με ανυσηχούν κάτι posts όπως αυτα παραπάνω που λένε οτι κολάει, κρασάρουν οι εφαρμογές κτλ.. Ισχύουν όντως αυτά; Το senseUI απο όσο ξέρω laggare λίγο αλλά αυτό λύθηκε με τις custom roms ενώ περιμένουμε και Official update. Πέρα απο αυτό όμως υπάρχει πρόβλημα με κρασαρίσματα κτλ. γενικά στο android ;

 

Δεν μου έχει κρασάρει ποτέ, με τις τελευταίες Rom δεν έχει καθόλου lag. Τουλάχιστον εγώ που το χρησιμοποιώ στην δουλεία μου, δεν μου παρουσιάζει ποτέ κανένα πρόβλημα. Βέβαια να πω, ούτε βίντεο τράβηξα ποτέ, ούτε παίζω ταινίες και βίντεο απο το youtube. Σε αυτά δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για επαφές.

Ρε παιδιά έχετε φαγωθεί ότι δεν συνχρoνίζει με outlook με το htc sync ,και επαφές και ημερολόγιο συνχρoνίζουν κανονικά βαλτε την καινούργια έκδοση του htc sync και όλα τελειώσαν,και στο φινάλε δηλαδή είναι τοσο δύσκολο να το κάνετε με το google ,5 λεπτά παίρνει και οι οδηγίες βήμα προς βήμα στο google.Αλλο ένα τηλεφωνο το βγάλαμε άχρηστο...

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα stock rom το τηλέφωνο είναι φανερά πιο γρήγορο χωρίς lag ,έχω βάλει ταινείες σε mp.4 που τις ειχα από το iphone και τις παίζει άψογα .
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...